Ιδανικό όπλο για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο.

Επίσης λέγεται ότι τα 22αρια φυσίγγια δεν αντέχουν σε μακροχρόνια αποθήκευση.
δεν το έχω ξανακουσει αυτό... ξέρουμε περισσότερα;
...δλδ, πότε πρέπει να ξοδεύονται, για να μην υπάρχει πρόβλημα;
...γιατί έχω κάτι μινιμαγκ μπόλικο καιρό και μου έβαλες ιδέες μην και μπαγιάτεψαν ....think.

Κάτι πολύ ενδιαφέρον που θα ήθελα να είχα, αν επιτρεπόταν.
πω ρε φιλε, υπάρχει τέτοια φάση; ούτε αυτό το είχα ματαξανασυναντήσει... σήμερα με έκανες πλουσιότερο φίλε Κώστα 💜
 
δεν το έχω ξανακουσει αυτό... ξέρουμε περισσότερα;
...δλδ, πότε πρέπει να ξοδεύονται, για να μην υπάρχει πρόβλημα;
...γιατί έχω κάτι μινιμαγκ μπόλικο καιρό και μου έβαλες ιδέες μην και μπαγιάτεψαν ....think.


πω ρε φιλε, υπάρχει τέτοια φάση; ούτε αυτό το είχα ματαξανασυναντήσει... σήμερα με έκανες πλουσιότερο φίλε Κώστα 💜
Χιτώνια φαντάσου να έχεις ένα παλιό όπλο με διαβρωμενες κάννες και να το μετατρέπεις σε λειτουργικό αλλά μικρότερο διαμέτρημα.
 
δεν το έχω ξανακουσει αυτό... ξέρουμε περισσότερα;
...δλδ, πότε πρέπει να ξοδεύονται, για να μην υπάρχει πρόβλημα;
...γιατί έχω κάτι μινιμαγκ μπόλικο καιρό και μου έβαλες ιδέες μην και μπαγιάτεψαν ....think.


πω ρε φιλε, υπάρχει τέτοια φάση; ούτε αυτό το είχα ματαξανασυναντήσει... σήμερα με έκανες πλουσιότερο φίλε Κώστα 💜
Δεν ξέρω που το είχα διαβάσει αυτό απλά μου είχε κάνει εντύπωση και το συγκράτησα. Εγώ τα καλά φυσίγγια τα φυλάω σε κουτί πυρομαχικών μαζί με ένα σακουλάκι από αυτές τις διαφάνειες μπιλιτσες που είναι για την υγρασία. Τα τσιχλοφυσιγγα μόνο έχω "χύμα" αλλά μου φαίνεται εκεί θα παίξει πλαστικό βαρέλι κρίμα είναι να χαλάσουν.
 
Άσχετο αλλά τώρα που είπε ο Κώστας για τα τσιχλοφυσιγγα, παρατηρώ μια απαξίωση (όχι από τον Κώστα), σε ότι έχει να κάνει με την τσίχλα. Όμως είναι από τα δυσκολότερα κυνήγια από σκοπευτική άποψη.
Όσα δε φτάνει η αλεπού μου φαίνεται.
 
Άσχετο αλλά τώρα που είπε ο Κώστας για τα τσιχλοφυσιγγα, παρατηρώ μια απαξίωση (όχι από τον Κώστα), σε ότι έχει να κάνει με την τσίχλα.
Υπάρχει (κακώς) αλλά μην δίνεις σημασία ... οι περισσότεροι που απαξιούν δεν μπορούν να βαρέσουν ούτε γάιδαρο δεμένο.
Όμως είναι από τα δυσκολότερα κυνήγια από σκοπευτική άποψη.
Ισχύει.
 
Άσχετο αλλά τώρα που είπε ο Κώστας για τα τσιχλοφυσιγγα, παρατηρώ μια απαξίωση (όχι από τον Κώστα), σε ότι έχει να κάνει με την τσίχλα. Όμως είναι από τα δυσκολότερα κυνήγια από σκοπευτική άποψη.
Όσα δε φτάνει η αλεπού μου φαίνεται.
Αυτοί που απαξιώνουν το κυνήγι της είναι και αυτοί που αν πήγαιναν θα εκτίθονταν από σκοπευτική ανεπάρκεια. Χαμογελάω όταν ακούω να λένε απαξιωτικά, " πουλοκυνηγος" γιατί είναι οι ίδιοι που τους φεύγουν γουρουνια σταματημένα
 
Εχω πιασει στα χερια μου Ανταπτορα ολοκληρη καννη απο 12 σε 36
Το μήκος πιστεύω θα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Δηλαδή άλλο αποτέλεσμα θα έχει ένας ψευτοανταπτορας που είναι όσο το μήκος του φυσιγγίου και άλλο ένας που θα είναι 25-30 εκατοστά. Κρίμα που δεν επιτρέπεται και δεν εισάγονται. Για διαμέτρημα πιστολιού μέσα σε λειοκαννο αναφέρομαι γιατί, για φυσίγγια λειοκαννου μικρότερου διαμετρήματος αυτό εξυπακούεται.
 
Last edited:
Το μήκος πιστεύω θα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Δηλαδή άλλο αποτέλεσμα θα έχει ένας ψευτοανταπτορας που είναι όσο το μήκος του φυσιγγίου και άλλο ένας που θα είναι 25-30 εκατοστά. Κρίμα που δεν επιτρέπεται και δεν εισάγονται. Για διαμέτρημα πιστολιού μέσα σε λειοκαννο αναφέρομαι γιατί, για φυσίγγια λειοκαννου μικρότερου διαμετρήματος αυτό εξυπακούεται.
Αυτο ηταν εργοστασιακο ,αν θυμαμε καλα ηταν γερμανικος βαλτερ .Εσφιγγε μπροστα στην καννη με ενα παξιμαδι κωνικο σαν τσοκ και δουλευε και ο εξωλκεας .Το ειχα κουμπωσει στο φαμπαρμ και ειχα ριξει μονοβολα 410 Βαρενε ομως το οπλο πολυ .
 
Επίσης λέγεται ότι τα 22αρια φυσίγγια δεν αντέχουν σε μακροχρόνια αποθήκευση. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο ισχύει αυτό. Εννοείται ότι στη χώρα μας το λειοκαννο 12 αρι είναι η δημοφιλέστερη επιλογή. Μαζί με το αεροβόλο 4.5
Εριχνα στο σκοπευτηριο 22αρες IMPERIAL CANADA και εσκαγαν κανονικα Νομιζω οτι ειναι θεμα ποιοτητα και αποθηκευσης .Αυτες ηταν σε κουτακι διαφανο πλαστικο με συρταρακι .Πανω απο 30 χρονων . Ετυχε κατι πορτογαλεζικες φτηνιαρικες και αφλογηστιες και εμπλοκες και ολο καπνα και μαυριλα .Οτι πληρωσεις παιρνεις
 
Ωραίο θέμα! Τώρα το πήρα χαμπάρι!😅 Για μακρά διαβίωση στο ύπαιθρο, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδας, υπάρχουν 2 επιλογές (μιλάμε πάντα για bug out, και "πολιτικό" survival): benelli m3 ή δίκανο (Baikal, zabala). Με (sub) caliber adapters, καθώς και adapters διαμετρημάτων πιστολιού. Αν υπάρχουν (δεν το γνωρίζω αυτό) και adapters διαμετρημάτων ραβδωτού, καλό είναι να βρίσκονται μαζί στο σακίδιο επιβίωσης. Καθαρά ραβδωτό όπλο, δεν θα επέλεγα σε τέτοιο σενάριο.
 
Το μήκος πιστεύω θα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Δηλαδή άλλο αποτέλεσμα θα έχει ένας ψευτοανταπτορας που είναι όσο το μήκος του φυσιγγίου και άλλο ένας που θα είναι 25-30 εκατοστά. Κρίμα που δεν επιτρέπεται και δεν εισάγονται. Για διαμέτρημα πιστολιού μέσα σε λειοκαννο αναφέρομαι γιατί, για φυσίγγια λειοκαννου μικρότερου διαμετρήματος αυτό εξυπακούεται.
Κώστα, πώς το ξέρουμε ότι απαγορεύονται αυτά; Το έχουμε επισημάνει κάπου στο νόμο; ...γιατί λίγο που ξεφύλλισα πάλι τώρα, δεν είδα να αναφέρεται κάπως αυτό το εργαλείο στο αρθρο με τα χαρακτηριζόμενα "ως μέρη όπλου"...
 
Κώστα, πώς το ξέρουμε ότι απαγορεύονται αυτά; Το έχουμε επισημάνει κάπου στο νόμο; ...γιατί λίγο που ξεφύλλισα πάλι τώρα, δεν είδα να αναφέρεται κάπως αυτό το εργαλείο στο αρθρο με τα χαρακτηριζόμενα "ως μέρη όπλου"...
Τα απλα γινονται δυσκολα .Ενας φιλος εκανε εισαγωγη ενα δικαννο με διαφορετικα διαμετρηματα Cal 16 και cal 36 .Δυο μηνες παλευε να του βγαλουν χαρτια Γιατι ο ανταπτορας να μην γραφτει ως δευτερη καννη ; Για λειοκαννο μιλαμε
 
Last edited:
Τα απλα γινονται δυσκολα .Ενας φιλος εκανε εισαγωγη ενα δικαννο με διαφορετικα διαμετρηματα Cal 16 και cal 36 .Δυο μηνες παλευε να του βγαλουν χαρτια Γιατι ο ανταπτορας να μην γαφτει ως δευτερη καννη ; Για λειοκαννο μιλαμε
...την ίδια κάννη χρησιμοποιείς, δεν την αλλάζεις. Γιατί να μην λογιστεί σαν τσοκ;
...αυτό που θέλω να πω είναι πως αναρωτιέμαι αν αυτό το εργαλείο είναι γραμμένο στον νόμο -αναφέρεται κάπου ότι απαγορεύεται ή θέλει άδεια, κλπ, ή απλά πέφτουμε πάλι στο φαινόμενο του "προφανές" ή το άλλο όπου κάθε τμήμα κάνει τα "δικά του" -όπως έγινε και στην περίπτωση του φίλου σου...
 
Back
Top