Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Επειδη εχω ασχοληθει πολυ με τα Ιταλικα ορτυκια θα σας πω κατι που ισως καποιοι το ξερετε.
Επειδη τα εχουν σε κλουβια με πολλα πουλια μεσα , ειναι ταλαιπωρημενα απο καυγαδες μεταξυ τους..
Και επειδη εχουν φαι συνεχως στην ταιστρα εχουν παχυνει πολυ και σε συνδιασμο με την ελλειψη χωρου στα κλουβια δεν εχουν κουραγιο να πεταξουν.
Το μυστικο λοιπον ειναι να τα βαλουμε σε καπως μεγαλυτερο χωρο και φαι με την μεζουρα καθημερινα για να χασουν βαρος...
Μετα δεν τα πιανει κανενα σκυλι, φευγουν σαν βολιδες...


6  ορτυκακια 1_Moment.jpg45.jpg
 
Last edited:
Επειδη εχω ασχοληθει πολυ με τα Ιταλικα ορτυκια θα σας πω κατι που ισως καποιοι το ξερετε.
Επειδη τα εχουν σε κλουβια με πολλα πουλια μεσα , ειναι ταλαιπωρημενα απο καυγαδες μεταξυ τους..
Και επειδη εχουν φαι συνεχως στην ταιστρα εχουν παχυνει πολυ και σε συνδιασμο με την ελλειψη χωρου στα κλουβια δεν εχουν κουραγιο να πεταξουν.
Το μυστικο λοιπον ειναι να τα βαλουμε σε καπως μεγαλυτερο χωρο και φαι με την μεζουρα καθημερινα για να χασουν βαρος...
Μετα δεν τα πιανει κανενα σκυλι, φευγουν σαν βολιδες...


View attachment 39248View attachment 39250
Έχεις κλουβί που βγαίνουν έξω και ξαναγυρίζουν μέσα,μόνα τους;
 
Αντρεα βρηκα την συνομιλια μας και ειδα τα βιντεο ξανα
Δεν αλλαζει τιποτα στην αρχικη μου διαπιστωση
Ειναι ενα παθιασμενο κυριαρχο ζωο που πρωτον δεν επεσε σε θηραματα και δευτερον επεσε σε ντοπιαρικα ορτυκια σαταναδες

Το σκυλι πρεπει να δει θηραματα σ ευκολα τεραιν και θηραματα που στεκουν

Ειχαμε πει να μαθεις την εντολη ακονησιας
Το δουλεψες;
Σε δυο βδομαδες την μαθαινει σε αυτην την ηλικια
Εαν δεν ξερεις πως να μιλησουμε τηλεφωνικα να μην μακρυγορω στο μυνημα
Εφοσον την μαθει θα βρεις αριστα θηραματα εκτροφειου
Θελεις πουλια που δεν πιανονται
Ιδανικα ειναι τα ιταλικα ορτυκια και τα περιστερια
Μην βαλεις τα κανονικα ορτυκια δεν κανουν!!!
Απαγορευεται να πιασει θηραμα!!!!
Στην φαση σας ειναι ανεπιτρεπτο
Θα την περνεις στο θηραμα κοντρα στον αερα
Θα την βαζεις στο μεινε!!!!
Εφοσον μεινει θα την ηρεμας και θα την κρατας εκει
Εαν μουνταρει θα αφηνεις το θηραμα να φυγει
Και θα την κρατας πισω
Με τα περιστερια που πετανε ψηλα και δεν μπορει να τα πιασει αστην να το κυνηγησει
Μολις επιαστρεψει θα την βαζεις ακινησια εκει που ηταν το πουλι
Μην φοβηθεις το χρονο!
1 λεπτο αρχικα και οσο παει θα τον μεγαλωνεις
Το σκυλι ξερει οτι ´´υιμωρειτε για ανυπακοη στο μεινε και δεν το συνδεει αρνητικα με το θηραμα

Εαν φερμαρει σταθερα και μενει στην εντολη σου τοτε και μονο τοτε θα ξεεπταξεις το θηραμα και θα το πυροβολησεις

Μετα απο καποιες επαναληψεις θα δεις οτι θα τονκαταλαβει

Εαν εχετε περδικες τωρα ειναι η πιονκαταλληλη εποχη για να την δουλεψεις
Αυτο τον μηνα στεκουν πολυ γιατι τις τρελαινει η εναρξη για το ζευγαρωμα

Δεν κανεις ζημια η νησιωτικη παει φλεβαρης να σπασει για να κανει ζευγαρι
Προς το παρον ειναι στην φαση της διεκδικησεις ταιριου

Συνδιασε το με το στημενο

Οσο παραπανω πουλια σηναντησει τοσο πιο νωρις θα δεις την διαφορα

Απο τα βιντεο δεν φαινεται καθολου να προσπαθει να ξεσηκωσει το θηραμα
Αντιθετα αυτο ποδαρωνει συνεχεια και λογο απειριας συναντησεων φερμαρει αντιννα πονταρει και πονταρει οταν θα επρεπε να φερμαρει
Δεν ξερει δηλαδη να το κλειδωσει
Ευχαριστώ και πάλι Χρύσανθε.
Την εντολή "μείνε" την έμαθα αλλά δεν την χρησιμοποίησα στο κυνήγι. Δεν ήταν εύκολο εκεί που έβρισκε τα θηράματα δυστυχώς.

Για τις πέρδικες το σκέφτηκα - ίσως αξίζει. Βέβαια έχουμε ορεινές εδώ και δεν έχω πάει τέτοια εποχή που φορτώνουν χιόνια τα βουνά.
 
Με τα περιστέρια πώς γίνεται χωρίς καταπέλτη; Τα καπακώνουμε με κάτι;
Ναι
Φτιαξε ενα καπακι
Ειτε με πλεγμα
Ειτε με οτι βρεις που θα τρυπησεις
Πχ ενα μπουκαλι νερου των δεκα λιτρων κομμενοστην μεση και τρυπημενο
Ανοιγεις το καπακι με ενα σχοινι
Φευγει το πουλι
 
Ναι
Φτιαξε ενα καπακι
Ειτε με πλεγμα
Ειτε με οτι βρεις που θα τρυπησεις
Πχ ενα μπουκαλι νερου των δεκα λιτρων κομμενοστην μεση και τρυπημενο
Ανοιγεις το καπακι με ενα σχοινι
Φευγει το πουλι
Η με ένα μικρό κλουβάκι που έχουμε αφαιρέσει την μια πλευρά
 
Έχεις κλουβί που βγαίνουν έξω και ξαναγυρίζουν μέσα,μόνα τους;
Απο την στιγμη που θα βγουν απο το αυγο και τα ορτυκια και οι περδικες εχουν το ενστικτο να κρυβονται και να καθονται ακινητα και αορατα.
Οποτε, αν βγουν σε ανοικτο χωρο δεν ξαναγυριζουν.
Τα ορτυκια δε οταν βγουν απο το αυγο ειναι τοσο μικρα που χωρουν να περασουν απο το ¨ματι¨του κουνελοσυρματος, γιαυτο αν βλεπεις στην φωτογραφια το εχω κλεισει γυρω γυρω για αυτον τον λογο.
 
Απο την στιγμη που θα βγουν απο το αυγο και τα ορτυκια και οι περδικες εχουν το ενστικτο να κρυβονται και να καθονται ακινητα και αορατα.
Οποτε, αν βγουν σε ανοικτο χωρο δεν ξαναγυριζουν.
Τα ορτυκια δε οταν βγουν απο το αυγο ειναι τοσο μικρα που χωρουν να περασουν απο το ¨ματι¨του κουνελοσυρματος, γιαυτο αν βλεπεις στην φωτογραφια το εχω κλεισει γυρω γυρω για αυτον τον λογο.
Παλιά στο "Έθνος Κυνήγι"είχε γράψει ο Νίκος Κράλλης για ένα κλουβί,μια ειδική κατασκευή,για αυτό που είπα.
 
Γιανναρα συνέχισε ρε φίλε μην τα αφήνεις μισά.
Τι κίνδυνοι υπάρχουν
Ο καταπελτης στελιο θελει γνωσεις περαν απο το να πατας το κουμπι
Πρωτον μπορει να φοβησει το σκυλι εαν δεν ειναι δυναμικο
Δευτερον ακυρωνει το πονταρισμα εαν δεν εχεις τεραιν μεγαλο καμπισιο για να ξεκινας απο πολυ πιο πισω
Εχει τον σκοπο και την ωρα του και αυτος
 
Γιανναρα συνέχισε ρε φίλε μην τα αφήνεις μισά.
Τι κίνδυνοι υπάρχουν


λοιπον με το τελαρο. δεν εχεις τον ελεγχο του, απο την στιγμη που ο σκυλος περνει τοπο. φτανει στο τελαρο πολυ πριν απο σενα. οποτε αν ο σκυλος το εχει θα ορμιξει και στο τελαρο το τελαρο θα δουλεξει μονο με τον σκυλο δεμενο. οπως ειπε και πιο πανω ο χρυσανθος ,ο καταπελτης θελει απλα προσοχη αν το σκυλι ειναι πολυ μαλακο, αβγαλτο, η κουταβι. εχει προεργασια πριν τον καταπελτη. τοχω ξαναγραψει και πιο πανω. μην τρομαξει ο σκυλος. γιαυτο θελουν ρεγουλαρισμα τα ελατηρια να μην κανουν θορυβο. αλλα σε τετοια ηλικια στην οποια αναφερομαστε,, και σε σκυλο που ορμαει, δεν θα του κανει και λιγο τρομαγμα, αν και νομιζω δεν θα καταλαβει θεο ο σκυλος μιας και ειναι τρελαμενος με το θηραμα.
 
Last edited:
Πιτσιρικάς είχα φτιάξει από διάτρητη λαμαρίνα κ έκανε αρκετό θόρυβο.
Το έλυσα με κομμάτια λάστιχο κ μονωτική ταινία.
Τον άνοιγα με τηλεκατευθυνση μοντελισμού.
Γίνεται κ με μηχανισμό πόρτας.
Αργότερα έφτιαξα από κόντρα πλακέ διάτρητο κ είχε λιγότερο θόρυβο.
Τελικά κατέληξα σε ένα παλιό κλουβί με σπαγγο
 
Ο καταπελτης στελιο θελει γνωσεις περαν απο το να πατας το κουμπι
Πρωτον μπορει να φοβησει το σκυλι εαν δεν ειναι δυναμικο
Δευτερον ακυρωνει το πονταρισμα .....
Εγω που φτιαχνω καταπελτες για τα κουταβια μου τους χρησιμοποιω ελαχιστα.
Ισως μια δυο φορες για να τα ντρεσσαρω, μετα τους πουλαω.
Μετα αγριο η ορτυκι πολυ καλης ποιοτητος που το εχω στησει εγω και το εχω αφησει να περπατησει...

37 καταπελτης θηραματων.jpg
 
Εγω που φτιαχνω καταπελτες για τα κουταβια μου τους χρησιμοποιω ελαχιστα.
Ισως μια δυο φορες για να τα ντρεσσαρω, μετα τους πουλαω.
Μετα αγριο η ορτυκι πολυ καλης ποιοτητος που το εχω στησει εγω και το εχω αφησει να περπατησει...

View attachment 39295
Και γω τον δικο μου ελαχιστα τον δουλευω
Ειναι σκυλια που θα τον χρειαστεις καπποιες φορες
Ειναι σκυλια που δεν θα τον δουλεψεις καθολου
 
Αντρεα βρηκα την συνομιλια μας και ειδα τα βιντεο ξανα
Δεν αλλαζει τιποτα στην αρχικη μου διαπιστωση
Ειναι ενα παθιασμενο κυριαρχο ζωο που πρωτον δεν επεσε σε θηραματα και δευτερον επεσε σε ντοπιαρικα ορτυκια σαταναδες

Το σκυλι πρεπει να δει θηραματα σ ευκολα τεραιν και θηραματα που στεκουν

Ειχαμε πει να μαθεις την εντολη ακονησιας
Το δουλεψες;
Σε δυο βδομαδες την μαθαινει σε αυτην την ηλικια
Εαν δεν ξερεις πως να μιλησουμε τηλεφωνικα να μην μακρυγορω στο μυνημα
Εφοσον την μαθει θα βρεις αριστα θηραματα εκτροφειου
Θελεις πουλια που δεν πιανονται
Ιδανικα ειναι τα ιταλικα ορτυκια και τα περιστερια
Μην βαλεις τα κανονικα ορτυκια δεν κανουν!!!
Απαγορευεται να πιασει θηραμα!!!!
Στην φαση σας ειναι ανεπιτρεπτο
Θα την περνεις στο θηραμα κοντρα στον αερα
Θα την βαζεις στο μεινε!!!!
Εφοσον μεινει θα την ηρεμας και θα την κρατας εκει
Εαν μουνταρει θα αφηνεις το θηραμα να φυγει
Και θα την κρατας πισω
Με τα περιστερια που πετανε ψηλα και δεν μπορει να τα πιασει αστην να το κυνηγησει
Μολις επιαστρεψει θα την βαζεις ακινησια εκει που ηταν το πουλι
Μην φοβηθεις το χρονο!
1 λεπτο αρχικα και οσο παει θα τον μεγαλωνεις
Το σκυλι ξερει οτι ´´υιμωρειτε για ανυπακοη στο μεινε και δεν το συνδεει αρνητικα με το θηραμα

Εαν φερμαρει σταθερα και μενει στην εντολη σου τοτε και μονο τοτε θα ξεεπταξεις το θηραμα και θα το πυροβολησεις

Μετα απο καποιες επαναληψεις θα δεις οτι θα τονκαταλαβει

Εαν εχετε περδικες τωρα ειναι η πιονκαταλληλη εποχη για να την δουλεψεις
Αυτο τον μηνα στεκουν πολυ γιατι τις τρελαινει η εναρξη για το ζευγαρωμα

Δεν κανεις ζημια η νησιωτικη παει φλεβαρης να σπασει για να κανει ζευγαρι
Προς το παρον ειναι στην φαση της διεκδικησεις ταιριου

Συνδιασε το με το στημενο

Οσο παραπανω πουλια σηναντησει τοσο πιο νωρις θα δεις την διαφορα

Απο τα βιντεο δεν φαινεται καθολου να προσπαθει να ξεσηκωσει το θηραμα
Αντιθετα αυτο ποδαρωνει συνεχεια και λογο απειριας συναντησεων φερμαρει αντιννα πονταρει και πονταρει οταν θα επρεπε να φερμαρει
Δεν ξερει δηλαδη να το κλειδωσει
Καλησπέρα σας,

Σε ό,τι αφορά τη σκυλίτσα επανιέλ με την προβληματική φέρμα. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ορτύκια εκτροφής ακόμα. Όμως την βγάζω για μπεκάτσα σε σχετικά πιο ανοιχτά μέρη από τότε που πήρα τις γνώμες των συναδέλφων εδώ. Πρόσφατα με την παγωνιά βρήκα ένα μέρος που έχει κάποια πουλιά που μάλιστα πιάνουν σε σχετικά καθαρά μερη.

Σήμερα λοιπόν η μέρα εξελίχτηκε ως εξής και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε μερικά πράγματα τεχνικής της εκπαίδευσης:
1. Αρχικά βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει κάτω από ένα δέντρο και είχε προχωρήσει λίγο μέσα στο πιο πυκνό. Φερμάρει στην αρχική θέση 3-4 δευτ., της δίνω εντολή να μείνει, με γράφει κανονικά. Σπάει κ ξαναφερμάρει λίγο πιο δίπλα πάλι για 2 δευτ., της ξαναδίνω εντολή, με ξανααγνοεί και μπαίνει στο πυκνό. Μετά από 2-3 δευτ. το πουλί σηκώνεται 4-5 μέτρα πιο μέσα από εκεί που είχε φερμάρει αρχικά.
Μόλις γύρισε την έβαλα 1-2 λεπτά να μείνει ακίνητη στην πρώτη-πρώτη θέση φέρμας.

2. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί στο καθαρό και φερμάρει. Της δίνω εντολή να μείνει. Το πουλί είναι ήρεμο και μένει σε φέρμα μισό λεπτό περίπου. Στη συνέχεια το σκυλί χυμάει κανονικά πάνω στη μπεκάτσα. Όταν επέστρεψε, την έβαλα και έκατσε αρκετά 3-4 λεπτά γεμάτα.

3. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει αρχικά δίπλα σε καλάμια και μετά μπήκε μέσα σε αυτά. Φερμάρει περίπου 5 δευτ.. Της δίνω εντολή και με αγνοεί. Σπάει και ψιλομπαίνει πονταριστά στα καλάμια και το πουλί σηκώνεται. Όταν επέστρεψε την έβαλα και έκατσε 3-4 λεπτά πάλι. Η φάση έμοιαζε με την 1η φάση σήμερα αλλά έμεινε λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στη φέρμα και πρόλαβε να χτυπήσει το μπίπερ.

4. Τέλος εκεί που γύρναγα στο αυτοκίνητο, μπαίνει σε κάτι αραιά πουρνάρια κάτω από πεύκα. Την ακούω να φερμάρει. Έμεινε αρκετή ώρα, 1-2 λεπτά. Σίγουρα η περισσότερη ώρα που έχει φερμάρει μπεκάτσα μέχρι τώρα στην καριέρα της. Εγώ έκανα μία απόπειρα να την πλησιάσω αλλά εγκατάλειψα την προσπάθεια και έπιασα ένα σημείο να έχω ορατότητα στην πλαγιά. Δεν έβλεπα το σκυλί για να είμαι σίγουρος 100%, αλλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι το πουλί σηκώθηκε μόνο του. Τη μπεκάτσα την είδα μακριά και της έριξα μία αστοχώντας. Επίσης στη σκυλίτσα είπα μπράβο μόλις ήρθε.

Όποιο σχόλιο ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτα.
Εμένα με προβληματίζουν τα εξής:
- Στη φάση 2 καλά έκανα και δεν έριξα αφού όρμησε άσχετα αν έμεινε κάποια ώρα στη φέρμα;
- Στη φάση 4 έριξα χωρίς να βλέπω τη συμπεριφορά του σκυλιού. Είδα θετικό το γεγονός ότι έμεινε ώρα στη φέρμα και ότι δεν άκουσα κάτι που να δείχνει ότι έσπασε τη φέρμα του πριν σηκωθεί το πουλί. Καλά δεν έκανα; Μήπως αν δεν είμαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του σκυλιού είναι καλύτερα να μη ρίχνω μήπως γιατί τελικά μπορεί να γίνεται πισωγύρισμα σε ό,τι έχω καταφέρει μέχρι τότε;
- Το σκυλί φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα από εντολές όταν έχει εντοπίσει μπεκάτσα. Αλλά και πάλι, και απόλυτα υπάκουη να ήταν, στις περιπτώσεις 1&3 που τα πουλιά λογικά απομακρύνονταν μέσα στα πυκνά δεν ξέρω αν είναι σωστό να της λέω να μείνει αφού σε αυτές τις περιπτώσεις κανονικά ένα έμπειρο σκυλί θα ποντάριζε αποτελεσματικά. Πρακτικά δεν είναι η σωστή συμπεριφορά αυτή δηλαδή να μείνει στην αρχική θέση φερμαρισμένη.
 
Καλησπέρα σας,

Σε ό,τι αφορά τη σκυλίτσα επανιέλ με την προβληματική φέρμα. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ορτύκια εκτροφής ακόμα. Όμως την βγάζω για μπεκάτσα σε σχετικά πιο ανοιχτά μέρη από τότε που πήρα τις γνώμες των συναδέλφων εδώ. Πρόσφατα με την παγωνιά βρήκα ένα μέρος που έχει κάποια πουλιά που μάλιστα πιάνουν σε σχετικά καθαρά μερη.

Σήμερα λοιπόν η μέρα εξελίχτηκε ως εξής και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε μερικά πράγματα τεχνικής της εκπαίδευσης:
1. Αρχικά βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει κάτω από ένα δέντρο και είχε προχωρήσει λίγο μέσα στο πιο πυκνό. Φερμάρει στην αρχική θέση 3-4 δευτ., της δίνω εντολή να μείνει, με γράφει κανονικά. Σπάει κ ξαναφερμάρει λίγο πιο δίπλα πάλι για 2 δευτ., της ξαναδίνω εντολή, με ξανααγνοεί και μπαίνει στο πυκνό. Μετά από 2-3 δευτ. το πουλί σηκώνεται 4-5 μέτρα πιο μέσα από εκεί που είχε φερμάρει αρχικά.
Μόλις γύρισε την έβαλα 1-2 λεπτά να μείνει ακίνητη στην πρώτη-πρώτη θέση φέρμας.

2. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί στο καθαρό και φερμάρει. Της δίνω εντολή να μείνει. Το πουλί είναι ήρεμο και μένει σε φέρμα μισό λεπτό περίπου. Στη συνέχεια το σκυλί χυμάει κανονικά πάνω στη μπεκάτσα. Όταν επέστρεψε, την έβαλα και έκατσε αρκετά 3-4 λεπτά γεμάτα.

3. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει αρχικά δίπλα σε καλάμια και μετά μπήκε μέσα σε αυτά. Φερμάρει περίπου 5 δευτ.. Της δίνω εντολή και με αγνοεί. Σπάει και ψιλομπαίνει πονταριστά στα καλάμια και το πουλί σηκώνεται. Όταν επέστρεψε την έβαλα και έκατσε 3-4 λεπτά πάλι. Η φάση έμοιαζε με την 1η φάση σήμερα αλλά έμεινε λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στη φέρμα και πρόλαβε να χτυπήσει το μπίπερ.

4. Τέλος εκεί που γύρναγα στο αυτοκίνητο, μπαίνει σε κάτι αραιά πουρνάρια κάτω από πεύκα. Την ακούω να φερμάρει. Έμεινε αρκετή ώρα, 1-2 λεπτά. Σίγουρα η περισσότερη ώρα που έχει φερμάρει μπεκάτσα μέχρι τώρα στην καριέρα της. Εγώ έκανα μία απόπειρα να την πλησιάσω αλλά εγκατάλειψα την προσπάθεια και έπιασα ένα σημείο να έχω ορατότητα στην πλαγιά. Δεν έβλεπα το σκυλί για να είμαι σίγουρος 100%, αλλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι το πουλί σηκώθηκε μόνο του. Τη μπεκάτσα την είδα μακριά και της έριξα μία αστοχώντας. Επίσης στη σκυλίτσα είπα μπράβο μόλις ήρθε.

Όποιο σχόλιο ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτα.
Εμένα με προβληματίζουν τα εξής:
- Στη φάση 2 καλά έκανα και δεν έριξα αφού όρμησε άσχετα αν έμεινε κάποια ώρα στη φέρμα;
- Στη φάση 4 έριξα χωρίς να βλέπω τη συμπεριφορά του σκυλιού. Είδα θετικό το γεγονός ότι έμεινε ώρα στη φέρμα και ότι δεν άκουσα κάτι που να δείχνει ότι έσπασε τη φέρμα του πριν σηκωθεί το πουλί. Καλά δεν έκανα; Μήπως αν δεν είμαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του σκυλιού είναι καλύτερα να μη ρίχνω μήπως γιατί τελικά μπορεί να γίνεται πισωγύρισμα σε ό,τι έχω καταφέρει μέχρι τότε;
- Το σκυλί φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα από εντολές όταν έχει εντοπίσει μπεκάτσα. Αλλά και πάλι, και απόλυτα υπάκουη να ήταν, στις περιπτώσεις 1&3 που τα πουλιά λογικά απομακρύνονταν μέσα στα πυκνά δεν ξέρω αν είναι σωστό να της λέω να μείνει αφού σε αυτές τις περιπτώσεις κανονικά ένα έμπειρο σκυλί θα ποντάριζε αποτελεσματικά. Πρακτικά δεν είναι η σωστή συμπεριφορά αυτή δηλαδή να μείνει στην αρχική θέση φερμαρισμένη.
Εγω νομίζω ότι αυτό ήταν όλο κ το σκυλι θα πάει καλά από εδώ κ πέρα.
Έπιασε το νόημα...
Το να της λες να "μείνει" σε μια τέτοια φάση για μένα δεν...Μόνο σε στημένο που ξέρουμε ότι δεν ποδαρωνει.
 
Καλησπέρα και από μένα. Επανέρχομαι για το κουτάβι κουρτσχααρ. Τα πάμε καλά με το απορτ, με μαλακό αντικείμενο ( μια μικρή μπαλα που της έχω αφαιρέσει αέρα για να μπορεί να τη δαγκώσει). Πολύ χρήσιμη η συμβουλή να μην βλέπει τη λιχουδια, αυτό έφταιγε και άφηνε τη μπάλα πιο μπροστά και ερχόταν σφαίρα για επιβράβευση. Λίγες μέρες του πετούσα τη μπάλα και δεν την έφερνε καθόλου. Μετά κατάλαβα ότι το είχαν βρει παιχνίδι τα παιδιά και πετούσαν διάφορα να τους τα φέρνει το σκυλάκι με αποτέλεσμα να βαρεθεί. Τους εξήγησα και δεν θα το ξανά κάνουν. Επίσης έχω πάρει ένα καλάμι και έχω δέσει στην άκρη σπάγκο και στην άλλη άκρη ένα υφασμάτινο τόπι. Το φερμαρει για αρκετή ώρα και μόλις σπάει για να το πιάσει το αλλάζω θέση και ξανά φερμαρει. Προσφέρει τίποτα αυτό; Και κάτι ακόμα. Δεν έχω κάνει καθόλου εκπαίδευση για κροτοφοβια. Δεν μπορώ να πυροβολήσω στην αυλή εννοείται γιατί έχει σπίτια γύρο. Ψάχνω όπλο κρότου; Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω ανταλλακτικά και πότε- πόσο συχνά πρέπει να ακούει το μπαμ;
 
Καλησπέρα σας,

Σε ό,τι αφορά τη σκυλίτσα επανιέλ με την προβληματική φέρμα. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ορτύκια εκτροφής ακόμα. Όμως την βγάζω για μπεκάτσα σε σχετικά πιο ανοιχτά μέρη από τότε που πήρα τις γνώμες των συναδέλφων εδώ. Πρόσφατα με την παγωνιά βρήκα ένα μέρος που έχει κάποια πουλιά που μάλιστα πιάνουν σε σχετικά καθαρά μερη.

Σήμερα λοιπόν η μέρα εξελίχτηκε ως εξής και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε μερικά πράγματα τεχνικής της εκπαίδευσης:
1. Αρχικά βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει κάτω από ένα δέντρο και είχε προχωρήσει λίγο μέσα στο πιο πυκνό. Φερμάρει στην αρχική θέση 3-4 δευτ., της δίνω εντολή να μείνει, με γράφει κανονικά. Σπάει κ ξαναφερμάρει λίγο πιο δίπλα πάλι για 2 δευτ., της ξαναδίνω εντολή, με ξανααγνοεί και μπαίνει στο πυκνό. Μετά από 2-3 δευτ. το πουλί σηκώνεται 4-5 μέτρα πιο μέσα από εκεί που είχε φερμάρει αρχικά.
Μόλις γύρισε την έβαλα 1-2 λεπτά να μείνει ακίνητη στην πρώτη-πρώτη θέση φέρμας.

2. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί στο καθαρό και φερμάρει. Της δίνω εντολή να μείνει. Το πουλί είναι ήρεμο και μένει σε φέρμα μισό λεπτό περίπου. Στη συνέχεια το σκυλί χυμάει κανονικά πάνω στη μπεκάτσα. Όταν επέστρεψε, την έβαλα και έκατσε αρκετά 3-4 λεπτά γεμάτα.

3. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει αρχικά δίπλα σε καλάμια και μετά μπήκε μέσα σε αυτά. Φερμάρει περίπου 5 δευτ.. Της δίνω εντολή και με αγνοεί. Σπάει και ψιλομπαίνει πονταριστά στα καλάμια και το πουλί σηκώνεται. Όταν επέστρεψε την έβαλα και έκατσε 3-4 λεπτά πάλι. Η φάση έμοιαζε με την 1η φάση σήμερα αλλά έμεινε λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στη φέρμα και πρόλαβε να χτυπήσει το μπίπερ.

4. Τέλος εκεί που γύρναγα στο αυτοκίνητο, μπαίνει σε κάτι αραιά πουρνάρια κάτω από πεύκα. Την ακούω να φερμάρει. Έμεινε αρκετή ώρα, 1-2 λεπτά. Σίγουρα η περισσότερη ώρα που έχει φερμάρει μπεκάτσα μέχρι τώρα στην καριέρα της. Εγώ έκανα μία απόπειρα να την πλησιάσω αλλά εγκατάλειψα την προσπάθεια και έπιασα ένα σημείο να έχω ορατότητα στην πλαγιά. Δεν έβλεπα το σκυλί για να είμαι σίγουρος 100%, αλλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι το πουλί σηκώθηκε μόνο του. Τη μπεκάτσα την είδα μακριά και της έριξα μία αστοχώντας. Επίσης στη σκυλίτσα είπα μπράβο μόλις ήρθε.

Όποιο σχόλιο ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτα.
Εμένα με προβληματίζουν τα εξής:
- Στη φάση 2 καλά έκανα και δεν έριξα αφού όρμησε άσχετα αν έμεινε κάποια ώρα στη φέρμα;
- Στη φάση 4 έριξα χωρίς να βλέπω τη συμπεριφορά του σκυλιού. Είδα θετικό το γεγονός ότι έμεινε ώρα στη φέρμα και ότι δεν άκουσα κάτι που να δείχνει ότι έσπασε τη φέρμα του πριν σηκωθεί το πουλί. Καλά δεν έκανα; Μήπως αν δεν είμαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του σκυλιού είναι καλύτερα να μη ρίχνω μήπως γιατί τελικά μπορεί να γίνεται πισωγύρισμα σε ό,τι έχω καταφέρει μέχρι τότε;
- Το σκυλί φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα από εντολές όταν έχει εντοπίσει μπεκάτσα. Αλλά και πάλι, και απόλυτα υπάκουη να ήταν, στις περιπτώσεις 1&3 που τα πουλιά λογικά απομακρύνονταν μέσα στα πυκνά δεν ξέρω αν είναι σωστό να της λέω να μείνει αφού σε αυτές τις περιπτώσεις κανονικά ένα έμπειρο σκυλί θα ποντάριζε αποτελεσματικά. Πρακτικά δεν είναι η σωστή συμπεριφορά αυτή δηλαδή να μείνει στην αρχική θέση φερμαρισμένη.
Καλό είναι να μην της αποσπάς την προσοχή, με εντολές, όταν είναι σε φέρμα. Αν είσαι κοντά, χάιδεψε την να ηρεμεί, αλλιώς, άφησέ την όσο φερμάρει.
 
Back
Top