Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Ξεκίνα τον από το μηδέν με πολλή επαφή μαζί σου, στημένα ορτυκια η περιστέρια κ ο σκύλος στο λουρί.
Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι έχεις ένα σεττερ με ψυχή ποιντερ κ αυτό είναι πολύ επιθυμητό για μένα τουλάχιστον.
Σίγουρα χρειάζεται βασική υπακοή κ αν δεν υπάρχει χρόνος καλύτερα να τον στείλεις σε κάποιον καλό επαγγελματία για κάνα 3-4 μήνες.
Αν κ πιστεύω από του χρόνου θα αρχίσει να στρώνει εφόσον ασχοληθείς συστηματικά μαζί του.
Στελιο
Κατ εμενα και μονο και δεν σημαινει οτι αυτο ειναι σωστο!
Εφοσον η χρονια σας εκει στις μπεκατσες φαινεται εξειρετικη το στημενο κατ εμενα δεν ενδεικνυεται
Γινεται χρηση του παντα συμφωνα με την δικη με αποψη οταν το αγριο θηραμα απουσιαζει και αναμεσα πολλων κενων εκπαιδευτικων ωστε το σκυλι να μην αποθαρυνετε
Η δικη μου αποψη ειναι το σκυλι να βγει οσο πιο πολυ σε αγριο θηραμα
Σε τοπο που κραταει θηραματα οσο το δυνατον δεκτικα ππυ επιτρεπουν την επαφη κυνηγου και σκυλου
Και μονο του το σκυλι εφοσον εχει κυριαρχο χαρακτηρα γιατι με την θυληκια ΙΣΩΣ λειτουργησει ανταγωνιστικα
Οσο πιο πολλα θηραματα σηκωσει τοσο πιο ευκολα θα ωριμασει
Το κακο ειναι η ελειψη βασικης υπακοης η οποια θα βοηθουσε στην αταθεροποιηση της φερμας
Και αυτο γιατι στηξ πιεση στα πουλια απλα επιστρεφοντας το σκυλι μετα απο αρκετα ξεσηκωματα μπορεις να το βαλεις σε ακινησια στην ζεστη θεση

Ωστοσο συνηθως τετοιοι χαρακτηρες εχουν παραλληλα και πολυ μυαλο οποταν σηκωνοντας θηραματα χωρις καρπωση αλλα με την δυνατοτητα να τα βλεπει καθως φευγουν καταλαβαινει οτι πρεπει να γινει πιο εποφυλακτικο
 
Στελιο
Κατ εμενα και μονο και δεν σημαινει οτι αυτο ειναι σωστο!
Εφοσον η χρονια σας εκει στις μπεκατσες φαινεται εξειρετικη το στημενο κατ εμενα δεν ενδεικνυεται
Γινεται χρηση του παντα συμφωνα με την δικη με αποψη οταν το αγριο θηραμα απουσιαζει και αναμεσα πολλων κενων εκπαιδευτικων ωστε το σκυλι να μην αποθαρυνετε
Η δικη μου αποψη ειναι το σκυλι να βγει οσο πιο πολυ σε αγριο θηραμα
Σε τοπο που κραταει θηραματα οσο το δυνατον δεκτικα ππυ επιτρεπουν την επαφη κυνηγου και σκυλου
Και μονο του το σκυλι εφοσον εχει κυριαρχο χαρακτηρα γιατι με την θυληκια ΙΣΩΣ λειτουργησει ανταγωνιστικα
Οσο πιο πολλα θηραματα σηκωσει τοσο πιο ευκολα θα ωριμασει
Το κακο ειναι η ελειψη βασικης υπακοης η οποια θα βοηθουσε στην αταθεροποιηση της φερμας
Και αυτο γιατι στηξ πιεση στα πουλια απλα επιστρεφοντας το σκυλι μετα απο αρκετα ξεσηκωματα μπορεις να το βαλεις σε ακινησια στην ζεστη θεση

Ωστοσο συνηθως τετοιοι χαρακτηρες εχουν παραλληλα και πολυ μυαλο οποταν σηκωνοντας θηραματα χωρις καρπωση αλλα με την δυνατοτητα να τα βλεπει καθως φευγουν καταλαβαινει οτι πρεπει να γινει πιο εποφυλακτικο
Χρυσανθε συμφωνώ φίλε
Το θέμα είναι να ασχοληθεί ο ιδιοκτήτης κάτι που δεν έκανε αρκετά μέχρι τώρα παρ ότι έμπειρος με τα σκυλιά.
 
Χρυσανθε συμφωνώ φίλε
Το θέμα είναι να ασχοληθεί ο ιδιοκτήτης κάτι που δεν έκανε αρκετά μέχρι τώρα παρ ότι έμπειρος με τα σκυλιά.

an μιλας για μενα ισως δεν καταλαβες.εγω τον σκυλο τον εχω ενα μηνα. και θα συμφωνησω πως ο καταπελτης γισ ενα σκυλο 2 χρονων ειναι απλα κατι χειροτερο. οποτε αν εχεις αγριο θηραμα οκ. αν δεν εχεις, η δεν θα τον φτιαξεις ποτε, η θα σου παρει πολυ χρονο καιρο απο την ζωη σου.
να φανταστειςπως εγω κουταβι βαζω στον καταπελτη 6 μηνων, για 2 φορες μονο, και μετα μονο στο αγριο.

αα και κατι που αναφεραμε για ανοιγματα κουταβιων. τα νεαρα οσο τα δινεις καμπο με πεδινες, τοσο θα φτασουν με τον καιρο στο μαξιμουμ των μετρων τους. η πεδινες δινουν ερεθησμα στα νεαρα να ανοιξουν.
 
το ντοπιαρικο εχει και τα ρισκα του στο κουταβι. το πρωτο ειναι πως μπορει να το κανει να βαλει κατω μυτη.τ ο αλλο ειναι να αρχισει να κουναει ουρα σε ντορο μιας και περπατανε πολυ, , και το τριτο ειναι το σκυλι να κραταει μετρα. αν καποιος θελει να ανοιξει τον σκυλο..... επειμενω. πεδινες στα ζευγαρια.
 
Αφού του έχεις κάνει, κάποια μαθήματα, βασικής υπακοής,άρχισε να του πετάς ένα μπαλάκι ή κάποιο ομοίωμα να στο φέρνει.Αυτό όσο απλό κι αν φαίνεται, χτίζει μια σχέση εμπιστοσύνης.
Ποτέ μην το κυνηγήσεις να στο φέρει.Πάντα επιβράβευση, όταν το κάνει σωστά.
Μπορείς να το βγάλεις, στον κάμπο, για λίγο στην αρχή.Μην του μιλήσεις καθόλου.Σιγά,σιγά θα κάνεις διορθώσεις,πάντα με σταθερή φωνή,όχι ουρλιαχτά!
Όσο μεγαλώνει, θα το βγάζεις σε πιο δύσκολα εδάφη. Άστο να δείς,πώς θα συμπεριφερθεί.Για μιά φορά, μπορείς να του βάλεις,θήραμα εκτροφής,καλής ποιότητας.
Επίσης να το εξοικειώσεις,με το θόρυβο και τις τουφεκιές.Μην τουφεκίσεις δίπλα του,στην αρχή.
 
Αφού του έχεις κάνει, κάποια μαθήματα, βασικής υπακοής,άρχισε να του πετάς ένα μπαλάκι ή κάποιο ομοίωμα να στο φέρνει.Αυτό όσο απλό κι αν φαίνεται, χτίζει μια σχέση εμπιστοσύνης.
Ποτέ μην το κυνηγήσεις να στο φέρει.Πάντα επιβράβευση, όταν το κάνει σωστά.
Μπορείς να το βγάλεις, στον κάμπο, για λίγο στην αρχή.Μην του μιλήσεις καθόλου.Σιγά,σιγά θα κάνεις διορθώσεις,πάντα με σταθερή φωνή,όχι ουρλιαχτά!
Όσο μεγαλώνει, θα το βγάζεις σε πιο δύσκολα εδάφη. Άστο να δείς,πώς θα συμπεριφερθεί.Για μιά φορά, μπορείς να του βάλεις,θήραμα εκτροφής,καλής ποιότητας.
Επίσης να το εξοικειώσεις,με το θόρυβο και τις τουφεκιές.Μην τουφεκίσεις δίπλα του,στην αρχή.
Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Γενικά δεν είναι στον χαρακτήρα μου να φωνάζω ή να μαλώνω το σκυλάκι και δουλεύω πάντα με την επιβράβευση και με υπομονή. Θήραμα εκτροφής δεν έχω δουλέψει ποτέ γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ποιότητα του και φοβάμαι μην το πιάσει και μάθει να βουτάει για να πιάσει το θήραμα αντί να φερμαρει. Γι'αυτό σκέφτομαι αργότερα να το πάω σε μέρος εύκολο που πάντα κρατούσε ένα δύο ορτύκια και κάποιες φορές όταν ευνοούσαν οι συνθήκες είχα βρει και μπεκατσα. Όχι για πολύ ώρα, ένα εικοσαλεπτο το πολύ μισάωρο γιατί το κορμάκι της δεν έχει διαμορφωθεί και δεν θέλω να την καταπονησω. Αν τύχει και πέσει πάνω σε θήραμα ίσως είναι ένα καλό πρώτο μάθημα, τι λες;
 
Αν ξέρεις, ότι υπάρχει άγριο,δεν το συζητάμε.
Απλά το θήραμα εκτροφής,προσφέρεται για κάποιες διορθώσεις.Αν έχει ο σκύλος αστάθεια φέρμας,ή αν θές να του μάθεις ακινησία.
Στην Αθήνα,στα Μέγαρα,έχουν πολύ καλά θηράματα εκτροφής.
 
Αν ξέρεις, ότι υπάρχει άγριο,δεν το συζητάμε.
Απλά το θήραμα εκτροφής,προσφέρεται για κάποιες διορθώσεις.Αν έχει ο σκύλος αστάθεια φέρμας,ή αν θές να του μάθεις ακινησία.
Στην Αθήνα,στα Μέγαρα,έχουν πολύ καλά θηράματα εκτροφής.
Ευχαριστώ για την πληροφορία! Δεν το γνώριζα.
 
Ευχαριστώ για την πληροφορία! Δεν το γνώριζα.

ειναι πολυ μικρο ακομη για μενα για θηραμα. ειδικα περιστερι. προσοχη. κανει πολυ θορυβο οταν φευγει το περιστερι, και αν το σκυλι εχει μαλακο χαρακτηρα ισα που το τρομαζεις κιολας. βγαζε το για πολυ λιγο, και αυτο για παιχνιδι σε χωραφια.τα πρωτα μαθηματα ειναι να παρει μυρουδιες του τερεν αυτου. για θηραμα η γνωμη μου ειναι να παρει 5 μηνων το ζωο και μετα.αν βαλεις τετοιο θηραμα προσοχη μην το πιασει. και βαλε το κουταβι παντα με τον ανεμο στην μυτη του.οτι θες και οσο προχωρας εδω ημαστε. αα και κατι ακομη. μην του κανεις απορτ με σκληρα αντικιμενα...
 
Ευχαριστώ για την πληροφορία! Δεν το γνώριζα.

στο παρακατω βιντεο η σκυλιτσα ειναι 5μιση μηνων. ειναι δευτερη επαφη σε περιστερι και με καταπελτη που εφτιαξα εγω, ετσι ωστε να μην κανει πολυ θορυβο. την πρωτη πρωτη φορα, 2 περιστερια τα αφησα με προσοχη στα μουτρα της. πρωτον δινοντας την την μυρουδια του, αλλα και για να δω αντιδραση. αφου λοιπον δεν τρομαξε και στην απελευθερωση τα κυνηγισε, τοτε τα εστεισα στον καταπελτη.

 
ειναι πολυ μικρο ακομη για μενα για θηραμα. ειδικα περιστερι. προσοχη. κανει πολυ θορυβο οταν φευγει το περιστερι, και αν το σκυλι εχει μαλακο χαρακτηρα ισα που το τρομαζεις κιολας. βγαζε το για πολυ λιγο, και αυτο για παιχνιδι σε χωραφια.τα πρωτα μαθηματα ειναι να παρει μυρουδιες του τερεν αυτου. για θηραμα η γνωμη μου ειναι να παρει 5 μηνων το ζωο και μετα.αν βαλεις τετοιο θηραμα προσοχη μην το πιασει. και βαλε το κουταβι παντα με τον ανεμο στην μυτη του.οτι θες και οσο προχωρας εδω ημαστε. αα και κατι ακομη. μην του κανεις απορτ με σκληρα αντικιμενα...
Γιάννη μου καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν σκέφτομαι καθόλου να του βάλω εγώ θήραμα γιατί το να το πιάσει είναι ο εφιάλτης μου. Το έκανε φίλος σε δικό του σκύλο και είδε και έπαθε μετά να το σταθεροποιήσει στη φερμα, στεκόταν λίγο και βουτούσε να πιάσει το θήραμα οπότε το έχω αποκλείσει. Κάθε μέρα πρίν το ταισω το μεσημέρι του πετάω μια σκληρή πλαστική ράβδο μια δυο φορές, συνήθως θα μου τη φέρει οπότε και το ταιζω αμέσως μετά. Θα βρω κάτι πιο μαλακό αφού μου το λες και σε ευχαριστώ που το επισημανες. Γιατί όμως; Τι έχεις παρατηρήσει με τα σκληρά αντικείμενα;
 
αφου το αφηνει μπρος σου για την λυχουδια, να πηδας απο την χαρα σου. εμενα ακομη το πιανει και το κανει βολτες. δεν το φερνει με τιποτα. ειναι μωρο. πολυ μωρο. σαν ενος χρονων παιδι.
Απλά παρατηρώ ότι τις περισσότερες φορές το αφήνει μπροστά μου και έρχεται για τη λιχουδια της. Σπάνια μου το αφήνει στο χέρι. Κάνω κάτι λάθος;
 
Απλά παρατηρώ ότι τις περισσότερες φορές το αφήνει μπροστά μου και έρχεται για τη λιχουδια της. Σπάνια μου το αφήνει στο χέρι. Κάνω κάτι λάθος;
Βλεπει την λιχουδια στο χερι σου
Παρε μια θηκη απο κατι παλιο
Εχε το στην σωνη σου και μεσα τις λιχουδιες
Μην τισνκρατας στο χερι
Εφοσον ερθει και το κραταει
Βαλε την να κατσει
Μα εισαι και εσυ καθιστος
Χαιδεψε την
Παρτο απαλα απο το στοματακι της
Και μετα βγαλε την λιχουδια
Εαν το κανει ευκολα σταματα την κιχουδια καθε φορα
Δινε καθε τριτη προσπαθεια
Και μην το κανεις πολλες φορες την μερα
Επισης μην το κανεις οταν το σκυλακι ειναι λαχανιασμενο
 
Χαίρετε και καλή χρονιά!
Έχω προβληματιστεί με τη σκυλίτσα μου (επανιέλ) η οποία έχει αστάθεια στη φέρμα της. Έχει φτάσει 3μιση πλέον και οι τελευταίες λίγες σταθερές φέρμες που μου έδωσε ήταν σε ορτύκια πέρσι όταν ήταν 2μιση.
Το σκυλί έχει βγει αρκετά για κυνήγι/εκπαιδευτικά (σε άγριο μόνο) αλλά δεν είχε αρκετές συναντήσεις. Κατά κύριο λόγο φταίνε τα φτωχά σε θηράματα μέρη που πάω λόγω αδυναμίας να λείπω για μεγάλο διάστημα. Ειδικά ορτύκια φέτος βρήκε ελάχιστα. Από την άλλη μπεκάτσες κυνηγάω κυρίως σε πουρνάρι και για αυτό το λόγο δεν έχω καλή επαφή με το σκυλί. Στο δια ταύτα ελάχιστες μπεκάτσες σηκώθηκαν με φέρμα και σε αυτές η φέρμα ήταν διάρκειας 10-20 δευτερόλεπτα, ίσως λέω και πολύ.
Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό, νομίζω ότι ειναι προδιάθεση σε συνδυασμό με λίγες/ατυχείς εμπειρίες με θήραμα.
Το θέμα είναι αν αυτό διορθώνεται με δεδομένη την ηλικία της, ή πρέπει να το πάρω απόφαση;
Αν διορθώνεται, θα πρέπει να ξεκινήσω πάλι στα βασικά (ορτύκι, δεμένο σκυλί για έλεγχο κλπ.) ή αυτά είναι για τα κουτάβια; Μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε εκπαιδευτή; Επίσης φοβάμαι μήπως λυθεί προσωρινά το πρόβλημα (είναι πολύ υπάκουη για αυτό) και του χρόνου στο κανονικό κυνηγετικό τεραίν έχω πάλι τα ίδια προβλήματα...
 
Back
Top