Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Εγω παιδια προσπαθω πρωτα να αξιολογήσω το παθος σε ενα κουταβι.Το ενστικτο.Ενα κουταβι που εχει παθος θα ανοιξει.Επισης δεν βιαζομαι να τα βγαλω στο κανονικο κυνηγι κ τα κυνηγαω παντα μονα τους,τουλαχιστον τον πρωτο χρονο.Νομιζω ειναι δυο απο τα κλασσικα λαθη που κανουμε,να βγαλουμε τα κουταβια 5-6 μηνων με οπλο κ μετα μαζι με αλλους σκυλους.Επίσης τον πρωτο χρονο δίνω τεραστιο βαρος στην σχεση εμπιστοσυνης με το κουταβι κ στους κανονες,στον κωδικα επικοινωνιας μας. Για μενα υπαρχουν δυο ειδών σκυλιά.Αυτα που βρισκουν κ αυτα που δεν βρισκουν.Ασχετα απο τα μετρα...Δεν με πειραζει αν ο σκυλος μου ψαχνει στα 100 ή στα 300 μετρα,με νοιαζει να εχει παθος,πρωτοβουλια κ να βρισκει κ θα προσαρμοστω εγω.Παντως Γιάννη ανοιξες ωραια συζητηση,με πολλα πολλα κεφάλαια..
πετρο πολλα και αμετρητα κεφαλαια. αχαχαχαχα!!! αλλα με πολυ ενδιαφερον. οποτε νομιζω η σημετοχες θαχουν ενδιαφερον.

μπορω να συμφωνησω σε ολα. θα προσθεσω πως αν δω το κουταβι να ειναι ανεξαρτητο, το βγαζω μενα εμπειρο σκυλο. αλλα παντα μεναν μονο. και προσεχω πολυ στην συμπερηφορα του απορτ.

αα και δινω πολυ βαση στην συναινεση.

.
 
Για μενα το Α και το Ω πλεον σε ενα κουταβι ειναι το παθος.
Το κουταβι με παθος, θα ψαξει θα ρισκαρει, θα βρει θηραματα, θα κανει λαθη, θα γινει κυνηγος!
Α γεια σου Και μετά Μόλις κάνει τ κλικ π.λεμε βλέπεις Αλλά εργα
Κάποτε όταν προτοξεκινισα είχα ένα τέτοιο ιρλανδικό σετερ πριν 20χρονια που βγαζε αφρούς από τ πάθος για τις πέρδικες δε καταλάβαινε ούτε ζέστη ούτε τπτ δυστυχώς τ χασα από καλαζάρ τότε δεν υπήρχαν όσα υπάρχουν τώρα για να παλεύεται η κατασταση
 
Αρχικα ο τοπος μου δεν επιτρεπει θα ελεγα , σκυλους ανω των 200m....απλα δεν πας εκεί που φερμαρει....τελος παντων...ο καθεις,οπως γουσταρει φυσικα...
Στο δια ταυτα.....
Πιστεύω ότι έχει να κάνει καθαρά με τον τόπο που κυνηγάει ο καθείς… Και με το πως μπορεί και θέλει να κυνηγήσει…

θεωρώ ότι από την ηλικία των 5-6 μηνών θα δείξει αν έχει τάση να ανοίξει…
Δημητρη συμφωνώ στο επακρο εδω με την αποψη σου.


Στο παρακατω θεμα δεν απευθύνωμαι σε κανενα μελος προσωπικα.

Εγω θα παραθεσω την αποψή μου ως σημερα αν και κατοχος Gordon Setter....ενα εντελως διαφορετικο σκυλί σε χαρακτήρα σε σχεση με τα Αγγλικά....
6 μηνων ανοιγώταν γυρω στα 70m σε καμπο...κυνηγούσε οτι πετούσε...πολύ παθος απο μικρο κουτάβι...οπτική ποντα φέρμα σε φτερό την είχε από 2 μηνών....στην πορεία οσο ερχοταν σε επαφή με θηραματα ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΕΝΝΟΩ ανοιγώταν...σημερα στον καμπο Μ.Ο αγγίζει τα 120 ως 150max....σκυλι οπως λετε ΚΟΝΤΙΝΟ, αλλά υπεραρκετό για μ'ένα κ τα γουστα μου...

Στο πυκνό τωρα....1 ετους δεν ανοιγώταν ανω των 35-40m...γελούσα τότε....ετσι κι εγω τη πήγαινα σε πυκνους ελαιώνες που κραταν μπεκατσες...της αλλαξα τον αδοξαστο....συνδίαζα λοιπον τερεν καμπου οπου το γουσταρε πιο πολυ η σκυλιτσα, σε συνδιασμο πυκνου...;) με ψευτόφερμες δικες της κ ξεσηκώματα, δαγκωσε 3 πουλακια...αστείο μου φενόταν κι εμένα τοτε η ολη συμπεριφορα της....ΑΛΛΑ....

2 ετών αλλαξε συμπεριφορά, σηκωσε πουλια ολομοναχη κ παλι στο κυνηγι, να παρει προτοβουλείες....η σκυλίτσα στα ίδια μετρα ανοιγμα..(35-40)....ok no problem....βρησκει περισυ συνολο 22 πουλια επι lockdown , ξανα με ψευτοφερμα κ αλλα τα ξεσήκωνε...δαγκώνει 5 πουλιά συνολο....αντιθετος στον κάμπο σταθερή στα 120-150m κ αριστη για τα γουστα μου....
ΣΗΜΕΡΑ 2.9 ετων στην μπεκατσα μου ανοίγεται απο 40-60m max ΑΛΛΑ ενδιαμεσα σε αυτα τα μετρα με τη μυτάρα που διαθετει ειμαι 95% σίγουρος πως δεν αφίνουμε μπεκατσα πισω λόγο του μικρου ανοίγματός της κ σχολαστικής έρευνάς της....κ ευτυχώς θα ξανα πω που δεν ανοίγεται πολύ, διοτι συμφωνα με τον τοπο μου κ την ανυσηχία που εχουν τα πουλιά, προλαβαίνω να πηγαίνω στη φερμα οριακα λογω δισβατων αρκετα σημείων....παθιασμενο σκυλι...μου επιασε ορτυκι στον κάμπο φετοε στο ξεσήκωμα...δεν το πίστευα...την προηγούμενη κυριακή έπειασε μπεκάτσα κ έμεινα άναυδος για τον τροπο που την προσεγγισε κ την έπειασε χωρις να πει τόνομά της... μπεκατσα την οποία την ειχαμε σηκωσει πριν μισή ωρα αλλες 2 φορες ατουφεκιστη κ οχι τρσυμστισμένη τονίζω...πλεον ειναι σταθερή στη φερμα, τις περνει χαμπαρι νωρίς κ δεν μου τις πιέζει λογο παθους...πλεον μαζί της μπορω να κυνηγίσω μπεκατσα, ΧΩΡΙΣ ακομη να λέγεται μπεκατσόσκυλο...περιμένω πολλα ακομη απο τη "μαυρη μου αγαπη" γιατι αυτα που μου προσφέρει ως τωρα με ΥΠΕΡκαλύπτουν για τον τοπο μου...αν λεω ψεματα καπου, υπαρχει κ ο @Aristos που εχει δει το σκυλι κ το τη της κανω απο μικρο κουταβι απο θεμα εκπαίδευσης κ υπακοής....
(για καμπο δεν αναφερω καν τη κανει σε ορτυκι, μπεκατσίνη)

ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ:
1) Αφιέρωση χρόνου στα κουτάβια μας...
2) Τρέξιμο συχνό (2ωρα) τουλάχιστο απο 6 μηνών ΣΤΑ ΤΕΡΕΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ...
3) Επαφή συχνή με το θύραμα που συνηθίζουμε να κυνηγάμε.
4) Δεν μιλάμε στα κουτάβια την ωρα που ψάχνουν...
5) Δεν τα φωνάζουμε ΠΟΤΕ για άσκοπη επιστροφή σε εμάς.
 
Κωστή 150 Δεν είναι κοντινή, κοντινή είναι 20 30
Ναι Παν/τη συμφωνώ....πολλοι γνωστοί μου εδω που με ρωταν για το ποσο ανοίγεται στον καμπο κ τους λεω max150m ξενερώνουν...δεν με ενδιαφέρει εννοείται...αρκει που γουσταρω εγω...
Στη μπεκατσα 40-60m που τους λεω πως ανοίγεται μισοχαμογελούν....ΝΑΙ ειναι κοντινή στη μπεκατσα δεν λέω...αλλά δεν πειράζει...;) διοτι μια μερα (περισυ) πανω σε κυνηγι μπεκατσας εσμιξε η gordon με ενα αγγλικο setter 7 ετών (έμπειρο) κ η δικιά μου το ακολούθησε στα 15-20m πισω του.....ξαφνικά κοκκαλο η μικρή...ο άγγλος ειχε χαθεί στα πυκνά...τσααακ σηκώθεικε η μπεκατσα κ μπηκε γιλεκο....εμπιστεύομαι ΠΟΛΥ τη μύτη της κ το σχολαστικο-κοντινο ψάξιμό της στο πυκνο....
 
γιαυτο εγραψα πιο πανω πως θελω το κουταβι να παρει μετρα μεσα απο το κυνηγι. και οχι τρελο σκυλο. οποτε μια ΣΩΣΤΗ ερευνα των 150 200 μετρων στο βουνο για μενα ειναι ιδανικο. αλλα ας φυγουμε απο τα μετρα και ας ξαναδουμε πως εξεληχθηκαν τα κυταβια μας μεγαλωνωντας και βγαζοντας τα στον κυνηγοτοπο.
 
Φίλε μου, τί ακριβώς θέλεις να μάθεις;
Γιατί έχουν αναφερθεί πολλά πράγματα, διαφορετικά μεταξύ τους.


εγω να μαθω? 52 χρονων? κουβεντα κανουμε. καποια στιγμη αυτο τοθεμα θανε παρακαταθηκη για ολους, και στο google.
 
Έχεις σκυλί που γεμίζει τουρβα να ξέρεις παλιά είχα κουρτσχααρ τώρα θέλω τη μια μακρινη ποιντερισια φερμα στις πέρδικες δεν ξέρω αν με πιάνεις...
Σκύλος που δεν αφήνει πίσω δεν υπάρχει φίλε...
νωμιζω φιλεμου χιοτηηηη στο εδωσα αυτω το ποιντερ και θα το γουσταρηςςςς,,καλα κυνηγια να καμης μαζητου που θα καμηςςςς συγουραααα,,,,γιασου ρε παναγιωτη φιλεεε ;)
;)
 
εγω να μαθω? 52 χρονων? κουβεντα κανουμε. καποια στιγμη αυτο τοθεμα θανε παρακαταθηκη για ολους, και στο google.
Καλά κι εγώ 43 είμαι,αλλά μαθαίνω ακόμα...
Στο θέμα τώρα,λέω αν ρωτάς για κάτι συγκεκριμένο.
 
νωμιζω φιλεμου χιοτηηηη στο εδωσα αυτω το ποιντερ και θα το γουσταρηςςςς,,καλα κυνηγια να καμης μαζητου που θα καμηςςςς συγουραααα,,,,γιασου ρε παναγιωτη φιλεεε ;)
;)
Καλημέρα
Για άλλο σκυλί έγραψα φίλε Το θηλυκό το άλλο δε θα το κάνα Εγώ έτοιμο ήταν!!
Χαχα
 
Καλημερα
Πολυ γενικα
Το παθος δεν εχει να κανει με τα μετρα
Πολυ απλα γιατι τα μετρα εξαρτονται απο πολλα αλλα- χειμωνας καλοκαιρι καμπος βουνο ηλικια διατροφη σχεση με ιδιοκτητη , μονο του η με αλλα κουταβια κλπ

Την ερευνα θα την φτιαξει το αφεντικο του με τα αναλογα ερεθισματα επιλογες τοπου αναλογα με αυτα και συχνες επαφες με αγριο θηραμα

Το ποσο μεγαλη εχει να κανει με το εδαφος και ο καθε ενας ξερει καλυτερα τον τοπο του

Εαν ομως κανει σωστη δουλεια σε σωστο σκυλι για μενα δεν υπαρχει το κοντα και το μακρια

Στα κλειστα θα ψαξει κοντα στα αλπικα θα πονταρει για να φτασεις και στο καμπο θα ψαξει μεχρι οσο θελει και θα τ κλειδωσει εκει που πρεπει

Γιαυτο θελω μυαλο στο σκυλο να προσαρμοζεται

Το ποτε θα ωριμασει;
Για μενα οσο πιο πολλα δει και ζησει οσο πιο νωρις τοσο πιο συντομα θα ωριμασει κυνηγετικα
Με λιγες εξοδους και με κακες χρονιες τα θυληκα δεν πρεπει να κρινονται πριν τα τρια χρονια και τα αρσενικα λιγο παραπανω εφοσον δειξουν την μυτη και το παγος τους

Πολλα σκυλια δινονται πριν οι θδιοκτητες μπορεσουν να σιακρινουν τα προσοντα τους καθαρα απο ελειψη υπομονης

Υπαρχει μελος μας που μετα απο επικοινωνια δεν εδωσε το κουταβι του
Εκανε υπομονη
Δουλεψε
Και σημερα λεει ποσο μαλακας θα ειμουν αν το εδινα

Ο κυνηγος πρεπει να ειναι αντικειμενικος να ξερει να βλεπει και να εχει υπομονη

Οι εποχες που το θηραμα ηταν πολυ και διπλα μας τελειωσαν

Δωστε τους εμπιστοσυνη και πολλες εξοδους
Ξοδεψτες σε αυτα αγαπημεσα απο την βασικη εκπαιδευση και την καθημερινη σας σχεση
Μην τους κοβετε την πρωτοβουλια και μην τα καλειτε πισω χωρις λογο και συνεχεια
Μαθετε τα να ξερουν οτι ειστε εκει

Και βγαλτε τα χωρις αγχος οσο πιο συχνα και αναλογα ηλικιας

Εσω δει αμετρητα σκυλια που ηταν ετοιμα να χαριστουν και ξαφνηκα μεταμορφωθηκαν

Πρεπει να μπορουμε να διαβαζουμε αναμεσα στις γραμμες οταν διαβαζουμε ενα σκυλι στο βιουνο

Πανεμορφο θεμα Γιαννη
Οι μεγαλυτεροι και εμπειροι τα ξερετε γιαυτο αν θελετε αγνοειστε το μεγαλο μυνημα
Οι νεοτεροι ΚΟΠΙΑΣΤΕ με ΥΠΟΜΟΝΗ και ΑΓΑΠΗ στα ζωα σας
 
Καλά κι εγώ 43 είμαι,αλλά μαθαίνω ακόμα...
Στο θέμα τώρα,λέω αν ρωτάς για κάτι συγκεκριμένο.

ολοι μαθαινουμε αποτα λαθη μας. καιεγω πρωτος. γιαυτο συζηταμε καιλεμε ιδικα τα αρνητικα βιωματα μας. γιαυτο ανοιξα το θεμα. ελπιζω να καταλαβενεις την ιδεα μου.
 
Καλημερα
Πολυ γενικα
Το παθος δεν εχει να κανει με τα μετρα
Πολυ απλα γιατι τα μετρα εξαρτονται απο πολλα αλλα- χειμωνας καλοκαιρι καμπος βουνο ηλικια διατροφη σχεση με ιδιοκτητη , μονο του η με αλλα κουταβια κλπ

Την ερευνα θα την φτιαξει το αφεντικο του με τα αναλογα ερεθισματα επιλογες τοπου αναλογα με αυτα και συχνες επαφες με αγριο θηραμα

Το ποσο μεγαλη εχει να κανει με το εδαφος και ο καθε ενας ξερει καλυτερα τον τοπο του

Εαν ομως κανει σωστη δουλεια σε σωστο σκυλι για μενα δεν υπαρχει το κοντα και το μακρια

Στα κλειστα θα ψαξει κοντα στα αλπικα θα πονταρει για να φτασεις και στο καμπο θα ψαξει μεχρι οσο θελει και θα τ κλειδωσει εκει που πρεπει

Γιαυτο θελω μυαλο στο σκυλο να προσαρμοζεται

Το ποτε θα ωριμασει;
Για μενα οσο πιο πολλα δει και ζησει οσο πιο νωρις τοσο πιο συντομα θα ωριμασει κυνηγετικα
Με λιγες εξοδους και με κακες χρονιες τα θυληκα δεν πρεπει να κρινονται πριν τα τρια χρονια και τα αρσενικα λιγο παραπανω εφοσον δειξουν την μυτη και το παγος τους

Πολλα σκυλια δινονται πριν οι θδιοκτητες μπορεσουν να σιακρινουν τα προσοντα τους καθαρα απο ελειψη υπομονης

Υπαρχει μελος μας που μετα απο επικοινωνια δεν εδωσε το κουταβι του
Εκανε υπομονη
Δουλεψε
Και σημερα λεει ποσο μαλακας θα ειμουν αν το εδινα

Ο κυνηγος πρεπει να ειναι αντικειμενικος να ξερει να βλεπει και να εχει υπομονη

Οι εποχες που το θηραμα ηταν πολυ και διπλα μας τελειωσαν

Δωστε τους εμπιστοσυνη και πολλες εξοδους
Ξοδεψτες σε αυτα αγαπημεσα απο την βασικη εκπαιδευση και την καθημερινη σας σχεση
Μην τους κοβετε την πρωτοβουλια και μην τα καλειτε πισω χωρις λογο και συνεχεια
Μαθετε τα να ξερουν οτι ειστε εκει

Και βγαλτε τα χωρις αγχος οσο πιο συχνα και αναλογα ηλικιας

Εσω δει αμετρητα σκυλια που ηταν ετοιμα να χαριστουν και ξαφνηκα μεταμορφωθηκαν

Πρεπει να μπορουμε να διαβαζουμε αναμεσα στις γραμμες οταν διαβαζουμε ενα σκυλι στο βιουνο

Πανεμορφο θεμα Γιαννη
Οι μεγαλυτεροι και εμπειροι τα ξερετε γιαυτο αν θελετε αγνοειστε το μεγαλο μυνημα
Οι νεοτεροι ΚΟΠΙΑΣΤΕ με ΥΠΟΜΟΝΗ και ΑΓΑΠΗ στα ζωα σας


μαρεσουν σαυτα τα θεματα η μακροσκελης αναφορες. διχνουν προθεση να βοηθησουν. αλλωστε γιαυτο υπαρχει και αυτο το θεμα.θα ηθελα πολυ και σε παρακαλω αν καποια στιγμη δεν βεριεσαι και μπορεις, γραψε την ιστορια του σκυλου που μεταμορφωθηκε σε μεγαλυτερη ηλικια. θα με βοηθουσες πολυ και εμενα, αλλα νομιζω και πολλους αλλους που ισως δεν τολμουν να αναφερουν γεγονοτα και αποριες. τωρα γιατι στο γραφω αυτο. αν διαβασες πιο πανω θα ειδες πως μια σκυλιτσα μου ξεκινησε 3 χρονων και μετα εκανε παπαδες. πριν τα 3 χρονια ανοιγε, ετρεχε για να τρεχει στο αγνωστο χωρις αποτελεσματα. πριν 2 μηνες αγορασα με ρισκο εναν αρσενικο 2 χρονων (εναν ιταλο) με φοβερα αιματα, γρηγορο ζωο, δυνατο, ανοιχτο, σκληρο, ακουραστο, νευρικο και πολυ ξεροκεφαλο. αλλα αδουλευτο. φερμαρει στο ενα μετρο για λιγα μονο δευτερολεπτα. μετα ορμαει. θα με κουρασει πολυ. και δεν ξερω και αν στρωσει. πρεπει να του δειξω πολυ υπομονη και πολλα θηραματα χωρις σκοπο την καρπωση. αν ομως στρωσει, θα αφησει εποχη. αν στρωσει.
 
μαρεσουν σαυτα τα θεματα η μακροσκελης αναφορες. διχνουν προθεση να βοηθησουν. αλλωστε γιαυτο υπαρχει και αυτο το θεμα.θα ηθελα πολυ και σε παρακαλω αν καποια στιγμη δεν βεριεσαι και μπορεις, γραψε την ιστορια του σκυλου που μεταμορφωθηκε σε μεγαλυτερη ηλικια. θα με βοηθουσες πολυ και εμενα, αλλα νομιζω και πολλους αλλους που ισως δεν τολμουν να αναφερουν γεγονοτα και αποριες. τωρα γιατι στο γραφω αυτο. αν διαβασες πιο πανω θα ειδες πως μια σκυλιτσα μου ξεκινησε 3 χρονων και μετα εκανε παπαδες. πριν τα 3 χρονια ανοιγε, ετρεχε για να τρεχει στο αγνωστο χωρις αποτελεσματα. πριν 2 μηνες αγορασα με ρισκο εναν αρσενικο 2 χρονων (εναν ιταλο) με φοβερα αιματα, γρηγορο ζωο, δυνατο, ανοιχτο, σκληρο, ακουραστο, νευρικο και πολυ ξεροκεφαλο. αλλα αδουλευτο. φερμαρει στο ενα μετρο για λιγα μονο δευτερολεπτα. μετα ορμαει. θα με κουρασει πολυ. και δεν ξερω και αν στρωσει. πρεπει να του δειξω πολυ υπομονη και πολλα θηραματα χωρις σκοπο την καρπωση. αν ομως στρωσει, θα αφησει εποχη. αν στρωσει.
Γιαννη
Σιγουρα εσυ τα ξερεις
Και οι πληστοι συναδερφοι
Αλλα οκ αφου θελεις να πω καποια πραγματα
Εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις
Μια που θυμαμαι χαρακτηριστικα ηταν με ενα συναδερφο εδω στον λεμεσο
Ειχε ενα ποιντερ αρσενικο
Το σκυλι ειχε παει γυρω στα 2μιση
Και στο βουνο επεζε
Ετρεχε ερχοταν επιαμε καποια οσμη την αφηνε ετρεχε ξωπισω τα αλλα σκυλια και ενω ειχε μυτη το κυνηγι του ηταν αδιαφορο
Κτυπαει ενα βραδυ το τηλ
Στην αλλη γραμμη ο φιλος, πρωτη μας συνομιλια και μεχρι σημερα δεν βρεθηκαμε ποτε απο κοντα- δεν ετυχε
Μου λεει συγνωμη κλπ μου εδωσαν το τηλ σου να με βοηθησεις εαν μπορεις, αυτο και αυτο συμβαινει
Ρωτησα λοιπον για το σκυλι μου ειπε γραμμες κλπ και ηξερα καταλαβα οτι τα προσοντα τα ειχε τουλαχιστον με βαση τα χαρτια του
Ρωτησα με πασα ειλικρινεια πως το εβγαζε το σκυλι
Και μου ειπε την αληθεια
Βγηκε μονο την περιοδο κυνηγιου και ελαχιστα εκπαιδευτικα!
Λογο δουλειας το σκυλι παραμεληθηκε
Ειχε δει καποια θηραματα οχι ομως δικα του
Και γενικα ποτε δεν εκανε την συνδεση του κυνηγιου με την δικη του εργασια
Το κυνηγι γιαυτο ηταν απλα η ευκαιρια να μαθει ολα οσα στερηθηκε απο οσμες ανακαλυψη του νεου , εξερευνηση και σαφως ελευθερια!!!!

Ειπα στον φιλο την αληθεια
Οτι πρεπει να μην χασει καμια εξορμηση
Να κυνηγησει χωρις κανενα αλλο σκυλι( το εβγαζε με αλλα της παρεας)
Και να κανει το παν να δει θηραματα το σκυλι( θα βαρουσε μονο θηραματα που φερμαρε εστω και λιγο αλλα στο σταδιο πριν σπασει την φερμα, η θηραματα που εφυγαν μονα τους μπροστα χωρις να ξεσηκωσει το ιδιο-απλα για να δαγξωσει)
Επιπλεον μου ειπε οτι δεν το εμπιστευετε και του ειπα οτι το σκυλι αυτο το εισπρατει! Το νιωθει! Και οτι αν δεν το εμπιστευτει απλα καθυστερει την αναπτυξη του

Του ειπα και τι θα αναμενει να δει

Και οτι το σκυλι με τις λεπτομεριες που μου ειπε( δεν τα λεω ολα αναλυτικα λογο μακροσκελιας) θα κυνηγησει

Δεν υπηρχε καμια φοβια ουτε καποιο κουσουρι

Ηταν απλα ανωριμοτητα, αβγαλσια και ελειψη ευκαιριων

Σε λιγο καιρο αφου δουλεψε το σκυλι και το εβγαλε μονο του χωρις τα σκυλια των αλλων με πηρε ενα απογευμα τηλεφωνο τρελαμενος απο την χαρα

Το σκυλι ειχε μεταμορφωθει
Ηταν σαν να κυνηγουσε χρονια
 
Ο συμαδερφος απο το φορουμ ειναι εντελως νεος στην φερμα
Ορεξατος αλλα απειρος
Πρωτο σκυλι
Επηρεπεις στις κουβεντες του καφενειου σαν απειρος απο τον περιγυρο του
Και το σκυλακι με αρκετα λαθη οπως ειναι φυσικο αφου το παιδι και αυτο τωτα ξεκιναει
Ηθελε να αφησει το σκυλι επηρεασμενο απο ολα αυτα
Και καποια λαθη που εκανε ο ιδιος πανω στην απειρια του αθελα του
Και σε αυτη τη περιπτωση φετος το ακυλακι μετα απο δυο χρονια κυνηγησε
Και ο φιλος χαρηκε τους κοπους του
Το σκυλι αυτο παρολο που ειδε αρκετα θηραματα λογο χαρακτηρα ειχε αποθαρυνθει απο καποια λαθη
Και η παρουσια αλλων σκυλων που ιεραρχηικα το μειωναν συντελουσε στην μεγενθυνση του προβληματος

Σημερα ολα ειναι μια χαρα και το παιδι αυτο χαιρετε το σκυλακι του και εγω χαιρομαι τις επιτυχιες τους μακαρι να ειναι καλα παντα να βγαινουν

Ομως ειναι πολυ προσγειωμενο παλικαρι φιλοτιμο και με πολυ ορεξη να τα καταφερει
 
Γενικα το κεφαλαιο σκυλος περιεχει τεραστια κεφαλαια ψυχολογιας

Ο κουταβος που πηρες οπως τον περιγραφεις ειναι ο σκυλος ηγητορας
Αυτος που θελει να κυριαρχει
Το μεγαλο του ελαττωμα ειναι οτι ειναι αβγαλτος
Ειναι σαν ενα παλικαρακι στα 16 του γεματος νευρα παθος και τεστοστερονη που το ειχαν κλειδωμενο σε ενα δωματιο και περιορισμενο

Θελει να φαει τον τοπο
Θελει να εκτονωθει
Δεν ειναι ξεροκεφαλο απλα δεν εχει εκτονωθει

Η ανυπακοη στα σκυλια χωριζεται σε τρια βασικα σημεια
Αγνοια εντολης- ελειψη βασικης υπακοης
Αγνοηση εντολης- σπαει σε δυο μερη , ειτε σκοπιμα λογο δοκιμασιας των οριων- συμηθως στην εφηβεια στην αρχη και στο τεος της και δευτερον στην εξαψη απο την υπαρξη οσμων η αλλων ερεθισματων
Και τριτο σε τριτα ερεθισματα οπως αλλα σκυλια κλπ

Στο δικο σου πιστευω ειναι στνδιασμος του πρωτου και του δευτερου ειδους

Η δικη μου αποψη ειναι να αρχοληθεις με την βασικη υπακοη χωρις ομως να του σπασεις τον τζαμπουκα
Δεν το σηκωνει ο χαρακτηρας του
Οταν δεν υπακουει απλα θα σταματας εντελως και θα συνεχιζεις την μεθεπομενη
Να μαθει απλα πραματα οπως ελα κατσε μεινε
Πιστεψε με θα σε βοηθησει

Και να τον βγαζεις οσο πιο πολυ μπορεις
Μην ντουφεκισεις σε τετοιο ζωο θηραματα αφερμαριστα που το ιδιο ξεσηκωσε
Δεν σηκωνει λαθη

Εαν ομως μια μπεκατσα φευγει μπροστα μονη της χωρις να την εχει πιεςει και μπορεις βαρα την να την δαγξωσει
Δεν ξερει οτι εφυγε λογο αυτου

Το σκυλι αυτο αν φετος βρεις θηραματα και εχει συναντησεις και μετα ασχοληθεις μαζι του να δεσει η σχεση σας

Του χρονου θα σου κυνηγησει και δεν θα πιστευεις στα ματια σου
 
Γενικα το κεφαλαιο σκυλος περιεχει τεραστια κεφαλαια ψυχολογιας

Ο κουταβος που πηρες οπως τον περιγραφεις ειναι ο σκυλος ηγητορας
Αυτος που θελει να κυριαρχει
Το μεγαλο του ελαττωμα ειναι οτι ειναι αβγαλτος
Ειναι σαν ενα παλικαρακι στα 16 του γεματος νευρα παθος και τεστοστερονη που το ειχαν κλειδωμενο σε ενα δωματιο και περιορισμενο

Θελει να φαει τον τοπο
Θελει να εκτονωθει
Δεν ειναι ξεροκεφαλο απλα δεν εχει εκτονωθει

Η ανυπακοη στα σκυλια χωριζεται σε τρια βασικα σημεια
Αγνοια εντολης- ελειψη βασικης υπακοης
Αγνοηση εντολης- σπαει σε δυο μερη , ειτε σκοπιμα λογο δοκιμασιας των οριων- συμηθως στην εφηβεια στην αρχη και στο τεος της και δευτερον στην εξαψη απο την υπαρξη οσμων η αλλων ερεθισματων
Και τριτο σε τριτα ερεθισματα οπως αλλα σκυλια κλπ

Στο δικο σου πιστευω ειναι στνδιασμος του πρωτου και του δευτερου ειδους

Η δικη μου αποψη ειναι να αρχοληθεις με την βασικη υπακοη χωρις ομως να του σπασεις τον τζαμπουκα
Δεν το σηκωνει ο χαρακτηρας του
Οταν δεν υπακουει απλα θα σταματας εντελως και θα συνεχιζεις την μεθεπομενη
Να μαθει απλα πραματα οπως ελα κατσε μεινε
Πιστεψε με θα σε βοηθησει

Και να τον βγαζεις οσο πιο πολυ μπορεις
Μην ντουφεκισεις σε τετοιο ζωο θηραματα αφερμαριστα που το ιδιο ξεσηκωσε
Δεν σηκωνει λαθη

Εαν ομως μια μπεκατσα φευγει μπροστα μονη της χωρις να την εχει πιεςει και μπορεις βαρα την να την δαγξωσει
Δεν ξερει οτι εφυγε λογο αυτου

Το σκυλι αυτο αν φετος βρεις θηραματα και εχει συναντησεις και μετα ασχοληθεις μαζι του να δεσει η σχεση σας

Του χρονου θα σου κυνηγησει και δεν θα πιστευεις στα ματια σου

μαρεσουν σαυτα τα θεματα η μακροσκελης αναφορες. διχνουν προθεση να βοηθησουν. αλλωστε γιαυτο υπαρχει και αυτο το θεμα.θα ηθελα πολυ και σε παρακαλω αν καποια στιγμη δεν βεριεσαι και μπορεις, γραψε την ιστορια του σκυλου που μεταμορφωθηκε σε μεγαλυτερη ηλικια. θα με βοηθουσες πολυ και εμενα, αλλα νομιζω και πολλους αλλους που ισως δεν τολμουν να αναφερουν γεγονοτα και αποριες. τωρα γιατι στο γραφω αυτο. αν διαβασες πιο πανω θα ειδες πως μια σκυλιτσα μου ξεκινησε 3 χρονων και μετα εκανε παπαδες. πριν τα 3 χρονια ανοιγε, ετρεχε για να τρεχει στο αγνωστο χωρις αποτελεσματα. πριν 2 μηνες αγορασα με ρισκο εναν αρσενικο 2 χρονων (εναν ιταλο) με φοβερα αιματα, γρηγορο ζωο, δυνατο, ανοιχτο, σκληρο, ακουραστο, νευρικο και πολυ ξεροκεφαλο. αλλα αδουλευτο. φερμαρει στο ενα μετρο για λιγα μονο δευτερολεπτα. μετα ορμαει. θα με κουρασει πολυ. και δεν ξερω και αν στρωσει. πρεπει να του δειξω πολυ υπομονη και πολλα θηραματα χωρις σκοπο την καρπωση. αν ομως στρωσει, θα αφησει εποχη. αν στρωσει.
Ξεκίνα τον από το μηδέν με πολλή επαφή μαζί σου, στημένα ορτυκια η περιστέρια κ ο σκύλος στο λουρί.
Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι έχεις ένα σεττερ με ψυχή ποιντερ κ αυτό είναι πολύ επιθυμητό για μένα τουλάχιστον.
Σίγουρα χρειάζεται βασική υπακοή κ αν δεν υπάρχει χρόνος καλύτερα να τον στείλεις σε κάποιον καλό επαγγελματία για κάνα 3-4 μήνες.
Αν κ πιστεύω από του χρόνου θα αρχίσει να στρώνει εφόσον ασχοληθείς συστηματικά μαζί του.
 
Back
Top