Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Πέρσι είχα πρωτοανησυχήσει στις μπεκάτσες που δεν είχε σταθερή φέρμα. Όμως όταν βρήκα κάποια λίγα ορτύκια που εμειναν το χειμώνα αρχικά μου έδωσε κάποιες σταθερές φέρμες 3-4 φορές. Σταδιακά τα ορτύκια ντόπιασαν και άρχισαν τα τρελά τους με αποτέλεσμα να την κάνουν και αυτή νευρική. Είχα γράψει πάλι τότε εδώ στο φόρουμ για αυτό το θέμα.
Από τότε (πέρσι το χειμώνα) τίποτα...
Έχω και μεγαλύτερη σκύλα η οποία φερμάρει σταθερά. Έχουν κυνηγήσει ελάχιστα μαζί γιατί εκτός από το ότι ήθελα να βγάζω μόνη της τη μικρή για καλύτερη εκπαίδευση, η νευρικότητα της μικρής δημιουργούσε προβλήματα στο κυνήγι. Δηλ. έβγαινε μπροστά από τη μεγάλη που ήταν φερμαρισμένη με αποτέλεσμα να χαλάει κ η μεγάλη.
Ένας επιπλέον λόγος που είμαι σε δίλημμα είναι ότι έχω ήδη 2 χρονιές αδρανοποιημένη τη μεγάλη και από την άλλη βλέπω και αυτό το σοβαρό πρόβλημα με τη μικρή να επιμένει.
 
Last edited:
φιλε μου αντρεα το σκυλι ειναι 3,5 χρονων. εχεις ενα αλλο σκυλι που εργαζετε σωστα. εγω σαυτα ειμαι λιγο σκληρος. ειναι καιρος να πας παρακατω. συγνωμη που στο γραφω ετσι ωμα. μερικα σκυλια δυστηχως ειναι αυτα που ειναι...τα χρονια μας περνανε.
δεν ειναι ουτε 12μηνων ουτε 2χρονων. νομιζω πως εχει παρει ηδη της ευκαιριες του.
 
Πέρσι είχα πρωτοανησυχήσει στις μπεκάτσες που δεν είχε σταθερή φέρμα. Όμως όταν βρήκα κάποια λίγα ορτύκια που εμειναν το χειμώνα αρχικά μου έδωσε κάποιες σταθερές φέρμες 3-4 φορές. Σταδιακά τα ορτύκια ντόπιασαν και άρχισαν τα τρελά τους με αποτέλεσμα να την κάνουν και αυτή νευρική. Είχα γράψει πάλι τότε εδώ στο φόρουμ για αυτό το θέμα.
Από τότε (πέρσι το χειμώνα) τίποτα...
Έχω και μεγαλύτερη σκύλα η οποία φερμάρει σταθερά. Έχουν κυνηγήσει ελάχιστα μαζί γιατί εκτός από το ότι ήθελα να βγάζω μόνη της τη μικρή για καλύτερη εκπαίδευση, η νευρικότητα της μικρής δημιουργούσε προβλήματα στο κυνήγι. Δηλ. έβγαινε μπροστά από τη μεγάλη που ήταν φερμαρισμένη με αποτέλεσμα να χαλάει κ η μεγάλη.
Ένας επιπλέον λόγος που είμαι σε δίλημμα είναι ότι έχω ήδη 2 χρονιές αδρανοποιημένη τη μεγάλη και από την άλλη βλέπω και αυτό το σοβαρό πρόβλημα με τη μικρή να επιμένει.
Έχεις εικόνα για την γενεαλογία της σκύλας;
Γιατί πολλά Μπρετον ειδικά παλιότερα τα έβαζαν καθαρά για απορτ με αποτέλεσμα να χαλάει η φέρμα και πέρναγε και στα κουτάβια αυτό το ελάττωμα
Πάντως οι λίγες συναντήσεις με θήραμα όπως και να το κάνεις είναι ένα μείον ακόμα
 
Πέρσι είχα πρωτοανησυχήσει στις μπεκάτσες που δεν είχε σταθερή φέρμα. Όμως όταν βρήκα κάποια λίγα ορτύκια που εμειναν το χειμώνα αρχικά μου έδωσε κάποιες σταθερές φέρμες 3-4 φορές. Σταδιακά τα ορτύκια ντόπιασαν και άρχισαν τα τρελά τους με αποτέλεσμα να την κάνουν και αυτή νευρική. Είχα γράψει πάλι τότε εδώ στο φόρουμ για αυτό το θέμα.
Από τότε (πέρσι το χειμώνα) τίποτα...
Έχω και μεγαλύτερη σκύλα η οποία φερμάρει σταθερά. Έχουν κυνηγήσει ελάχιστα μαζί γιατί εκτός από το ότι ήθελα να βγάζω μόνη της τη μικρή για καλύτερη εκπαίδευση, η νευρικότητα της μικρής δημιουργούσε προβλήματα στο κυνήγι. Δηλ. έβγαινε μπροστά από τη μεγάλη που ήταν φερμαρισμένη με αποτέλεσμα να χαλάει κ η μεγάλη.
Ένας επιπλέον λόγος που είμαι σε δίλημμα είναι ότι έχω ήδη 2 χρονιές αδρανοποιημένη τη μεγάλη και από την άλλη βλέπω και αυτό το σοβαρό πρόβλημα με τη μικρή να επιμένει.
Δύσκολα, θα αναστραφεί, η κατάσταση.
Αν είναι ένα σκυλί, που όλα τα άλλα,τα κάνει καλά, αξίζει να ασχοληθείς,αλλιώς όχι.
Όταν προσπερνούσε τη μεγάλη σκύλα σου, έπρεπε από την πρώτη φορά που το έκανε,να την πιάσεις και να τη δέσεις με ένα σκοινί,πιό πίσω και να την χαϊδεύεις να ηρεμήσει.

Καταλαβαίνω, ότι σε συνθήκες πραγματικού κυνηγίου, είναι δύσκολο.
Εδώ έρχεται, η πολύτιμη βοήθεια,του καλού θηράματος εκτροφής.
Επίσης,ποτέ δεν ντουφεκάμε,αφερμάριστο θήραμα.
 
Έχεις εικόνα για την γενεαλογία της σκύλας;
Γιατί πολλά Μπρετον ειδικά παλιότερα τα έβαζαν καθαρά για απορτ με αποτέλεσμα να χαλάει η φέρμα και πέρναγε και στα κουτάβια αυτό το ελάττωμα
Πάντως οι λίγες συναντήσεις με θήραμα όπως και να το κάνεις είναι ένα μείον ακόμα
Απ'όσο ξέρω δεν ήταν για απόρτ οι γονείς. Επειδή έχω μεγαλώσει κάποια σκυλιά και έχω μία εικόνα, σίγουρα υπήρχε προδιάθεση για αυτό το πρόβλημα.
Τα λίγα και δύσκολα θηράματα (νευρικά και σε δύσκολο τεραίν) δε βοηθούν δυστυχώς. Πάντως παρόλες τις λίγες συναντήσεις το σκυλάκι έχει πολύ πάθος και αυτό είναι που με βάζει σε δίλημμα, όπως επίσης ότι έβγαλε σε κάποια στιγμή τη φέρμα (ελάχιστα βέβαια).
 
Δύσκολα, θα αναστραφεί, η κατάσταση.
Αν είναι ένα σκυλί, που όλα τα άλλα,τα κάνει καλά, αξίζει να ασχοληθείς,αλλιώς όχι.
Όταν προσπερνούσε τη μεγάλη σκύλα σου, έπρεπε από την πρώτη φορά που το έκανε,να την πιάσεις και να τη δέσεις με ένα σκοινί,πιό πίσω και να την χαϊδεύεις να ηρεμήσει.

Καταλαβαίνω, ότι σε συνθήκες πραγματικού κυνηγίου, είναι δύσκολο.
Εδώ έρχεται, η πολύτιμη βοήθεια,του καλού θηράματος εκτροφής.
Επίσης,ποτέ δεν ντουφεκάμε,αφερμάριστο θήραμα.
Ναι η αλήθεια είναι οτι περίμενα ότι εφαρμόζοντας αυτά τα βασικα σε συνθήκες κυνηγιού (ντουφεκάω μόνο σε φέρμα, κυνήγι το σκυλί μόνο του) ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση.
Θεωρώ ότι σε συνθήκες κυνηγιού είναι αδύνατο να υπάρξει διόρθωση. Είναι κ τα τερρέν που πηγαίνω πολύ δύσκολα στο να έχεις άμεση επαφή με το σκυλί όταν βρίσκει θηράματα. Το δίλημμά μου είναι αν αξίζει να συνεχίσω την προσπάθεια αλλά σε συνθήκες εκπαίδευσης μόνος μου ή σε εκπαιδευτή. Και φυσικά όχι να αποκτήσει μία συνήθεια σε συνθήκες εκπαίδευσης και έπειτα με το πρώτο ορτύκι που κάνει νευρικά να αρχίσει πάλι τα ίδια.
 
Ένας πολύ καλός φίλος μου είπε κάποτε: είναι λάθος να ξεκινήσει το κουτάβι στο ντοπιαρικο ορτύκι..... ειδικά τα ντοπιαρικα είναι σαν ποντίκια... τρελαίνει το σκυλί με το περπάτημα, το αναγκάζει να ποντάρει συνέχεια, να ντοριαζει και να πιέζει από κοντά για να μη χάσει την αναθυμιάση και λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που συνήθως επικρατούν. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα μετά στη μπεκάτσα.... δεν ανέχεται εύκολα την πίεση...... Δώσε λίγο χρόνο ακόμη μέχρι το τέλος του κυνηγιού..... άλλα συνέχισε να δίνεις ευκαιρίες στο σκυλί... εξόδους μόνο του και σε τερέν που έχεις οπτική επαφή και αρκετές συναντήσεις με θήραμα..... μπορεί να εκπλαγεις.... δεν είναι μεγάλο το σκυλί..... άλλωστε έχασε μία σεζόν πέρσι λόγω των απαγορεύσεων....
 
@andreas.p Από τη στιγμή που όπως είπες,ο σκύλος,είναι υπάκουος,αν έχει μάθει την εντολή "κάτω" ή "Στόπ" θα πρέπει να σε ακούσει.
Ο σκύλος, πρέπει να ακούει στο "κάτω"όπου κι αν είναι.
Και σε εκπαιδευτή να το πάς,για τη βασική υπακοή θα σου πεί.
Βασική υπακοή-σκοινί-στημένο.
 
Ένας πολύ καλός φίλος μου είπε κάποτε: είναι λάθος να ξεκινήσει το κουτάβι στο ντοπιαρικο ορτύκι..... ειδικά τα ντοπιαρικα είναι σαν ποντίκια... τρελαίνει το σκυλί με το περπάτημα, το αναγκάζει να ποντάρει συνέχεια, να ντοριαζει και να πιέζει από κοντά για να μη χάσει την αναθυμιάση και λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που συνήθως επικρατούν. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα μετά στη μπεκάτσα.... δεν ανέχεται εύκολα την πίεση...... Δώσε λίγο χρόνο ακόμη μέχρι το τέλος του κυνηγιού..... άλλα συνέχισε να δίνεις ευκαιρίες στο σκυλί... εξόδους μόνο του και σε τερέν που έχεις οπτική επαφή και αρκετές συναντήσεις με θήραμα..... μπορεί να εκπλαγεις.... δεν είναι μεγάλο το σκυλί..... άλλωστε έχασε μία σεζόν πέρσι λόγω των απαγορεύσεων....
Μακάρι. Βέβαια το ιδανικό για την εκπαίδευση θα ήταν νεοφερμένα ορτύκια/μπεκάτσες.
 
@andreas.p Από τη στιγμή που όπως είπες,ο σκύλος,είναι υπάκουος,αν έχει μάθει την εντολή "κάτω" ή "Στόπ" θα πρέπει να σε ακούσει.
Ο σκύλος, πρέπει να ακούει στο "κάτω"όπου κι αν είναι.
Και σε εκπαιδευτή να το πάς,για τη βασική υπακοή θα σου πεί.
Βασική υπακοή-σκοινί-στημένο.
Αυτό σκέφτομαι κ εγώ να κάνω. Αφού το σκυλί έχει τη βασική υπακοή και το άφθονο άγριο θήραμα σε ελεγχόμενες συνθήκες αυτή την εποχή είναι είδος πολυτελείας, μάλλον το στημένο θήραμα εκτροφής είναι η μόνη επιλογή.
Απλά ειναι μεγαλωμένη αρκετά (3,5 χρονών). Δε μου έχει τύχει να μπω σε τέτοια διαδικασία σε σκυλί μεγαλύτερο από 1- 1,5.
 
Αυτό σκέφτομαι κ εγώ να κάνω. Αφού το σκυλί έχει τη βασική υπακοή και το άφθονο άγριο θήραμα σε ελεγχόμενες συνθήκες αυτή την εποχή είναι είδος πολυτελείας, μάλλον το στημένο θήραμα εκτροφής είναι η μόνη επιλογή.
Απλά ειναι μεγαλωμένη αρκετά (3,5 χρονών). Δε μου έχει τύχει να μπω σε τέτοια διαδικασία σε σκυλί μεγαλύτερο από 1- 1,5.
Μην ανησυχείς.Οι σκύλοι μαθαίνουν ως τα γεράματα.
Έχε μαζί σου και κάποιο φίλο,να σε βοηθήσει.
 
φιλε μου αντρεα το σκυλι ειναι 3,5 χρονων. εχεις ενα αλλο σκυλι που εργαζετε σωστα. εγω σαυτα ειμαι λιγο σκληρος. ειναι καιρος να πας παρακατω. συγνωμη που στο γραφω ετσι ωμα. μερικα σκυλια δυστηχως ειναι αυτα που ειναι...τα χρονια μας περνανε.
δεν ειναι ουτε 12μηνων ουτε 2χρονων. νομιζω πως εχει παρει ηδη της ευκαιριες του.
Ναι, είναι απόλυτα λογικό. Επειδή έχω κάνει πολύ κόπο με αυτό το σκυλί και επειδή στη φετεινή χρονιά λίγο έμεινε ακόμα, θα το παλέψω για λίγο καιρό ακόμα με κανένα ορτύκι εκτροφής και με κυνήγι σε πιο ανοιχτά μέρη.
 
Ναι, είναι απόλυτα λογικό. Επειδή έχω κάνει πολύ κόπο με αυτό το σκυλί και επειδή στη φετεινή χρονιά λίγο έμεινε ακόμα, θα το παλέψω για λίγο καιρό ακόμα με κανένα ορτύκι εκτροφής και με κυνήγι σε πιο ανοιχτά μέρη.
Το ότι έμεινε λίγο ακόμα για το τέλος της φετινής κυν χρονιάς δεν λέει τπτ φίλε Ανδρέα. Η εκπαίδευση του κυν σκύλου δεν έχει σχέση με την κυνηγετική περίοδο. Μπορείς να τον εκπαιδεύσεις άριστα κ μετά το τέλος της.
 
Αντρεα
Θα σου πω την αποψη μου μονο και μονο επειδη δειχνεις να εχεις ορεξη
Εχασες τοσο καιρο οποταν αν χασεις ακομη δυο μηνες προσπαθειας δεν σου στοιχιζει κατι εαν δεν εχει αντικρυσμα
Πρωτα ομως απαντα με
Πασαν ειλικρινεια καποιες ερωτησεις που καθοριζουν πως θα κινηθεις μετα

1. Εχεις ντουφεκισει στην σκυλα θηραματα που ξεσηκωσε;
Οχι φερμαρε εστω και λιγο και μετα
Που τα σηκωσε μουνταριστα!
Υπαρχει λογος που ρωτω
Εαν ναι ηταν αυτο συνηθες στο κυνηγι σας;

2. Πως ειναι η σχεση σας με το σκυλι;
Υπαρχει στενη σχεση;
Υπακουει στις εντολες παντα ακομη και με εξωτερικα ερεθισματα;

3. Γνωριζει την εντολη στοπ-χοπ-ωπ-μεινε κλπ( αναφερω διαφορες λεκτικες της παραλλαγες)

4. Πως εχεις στο μυαλο σου να εφαρμοσεις το σκηνικο με το στημενο πουλι;
Κανε ενα κοπο και περιεγραψε μου το

5. Η σκυλα οπτικα φερμαρει σταθερα; Η και παλι μουνταρει να πιασει το θηραμα;
 
Όποιος συναδελφος έχει χρόνο αλλα δεν έχει την απαιτούμενη εμπειρία κ αντιμετωπίζει πρόβλημα σχετικά με την εκπαίδευση του σκύλου του, υπάρχουν 2 πολύ καλά βιβλία " Η εκπαίδευση του κυνηγετικού σκύλου του Χρήστου Νικολαρακου" είναι πραγματικά χρήσιμα κ με αναλυτικές οδηγίες για το καθετί.
 
Το ότι έμεινε λίγο ακόμα για το τέλος της φετινής κυν χρονιάς δεν λέει τπτ φίλε Ανδρέα. Η εκπαίδευση του κυν σκύλου δεν έχει σχέση με την κυνηγετική περίοδο. Μπορείς να τον εκπαιδεύσεις άριστα κ μετά το τέλος της.
To έγραψα κυρίως ως προς την άλλη σκύλα που την έχω παραμελήσει για να δώσω ευκαιρίες στη μικρή. Επίσης για ευκαιρίες σε άγρια θηράματα στη δική μου περιοχή είναι δύσκολα μετά τη λήξη.
 
Αντρεα
Θα σου πω την αποψη μου μονο και μονο επειδη δειχνεις να εχεις ορεξη
Εχασες τοσο καιρο οποταν αν χασεις ακομη δυο μηνες προσπαθειας δεν σου στοιχιζει κατι εαν δεν εχει αντικρυσμα
Πρωτα ομως απαντα με
Πασαν ειλικρινεια καποιες ερωτησεις που καθοριζουν πως θα κινηθεις μετα

1. Εχεις ντουφεκισει στην σκυλα θηραματα που ξεσηκωσε;
Οχι φερμαρε εστω και λιγο και μετα
Που τα σηκωσε μουνταριστα!
Υπαρχει λογος που ρωτω
Εαν ναι ηταν αυτο συνηθες στο κυνηγι σας;

2. Πως ειναι η σχεση σας με το σκυλι;
Υπαρχει στενη σχεση;
Υπακουει στις εντολες παντα ακομη και με εξωτερικα ερεθισματα;

3. Γνωριζει την εντολη στοπ-χοπ-ωπ-μεινε κλπ( αναφερω διαφορες λεκτικες της παραλλαγες)

4. Πως εχεις στο μυαλο σου να εφαρμοσεις το σκηνικο με το στημενο πουλι;
Κανε ενα κοπο και περιεγραψε μου το

5. Η σκυλα οπτικα φερμαρει σταθερα; Η και παλι μουνταρει να πιασει το θηραμα;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Χρύσανθε. Μου είχες ξαναγράψει όταν είχα στείλει τον προβληματισμό μου πριν κάποιους μήνες και ήσουν αισιόδοξος (σου είχα στείλει και ένα βιντεάκι από φέρμα ποντάρισμα σε ορτύκι ανοιξιάτικο).

Στις ερωτήσεις σου:
1. Έχω ντουφεκίσει 1-2 πουλιά στις αρχές πέρσι όταν ήταν 2μιση. Επίσης έχω ντουφεκίσει 2 λαγούς φέτος αλλά δε νομίζω να τους έψαξε πριν - μόνοι τους σηκώθηκαν νομίζω. Σε καμία περίπτωση δεν το συνηθίζω.
2. 3. Έχουμε καλή σχέση. Είναι πολύ υπάκουη και ξέρει τα βασικά παραγγέλματα. Δεν είναι σαν τα ρομποτ που βλέπουμε, μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβω την εντολή αν έχει ερεθίσματα. Σε μεγάλες αποστάσεις δεν το έχω δουλέψει να της δίνω παραγγέλματα αλλα μπορεί να τα μάθει εύκολα αυτό το σκυλί.
4. Σκέφτομαι να πάω με 2ο άτομο που θα έχει όπλο. Να την έχω δεμένη με μακρύ σκοινί. Λογικά θα φερμάρει λίγο στην αρχή. Αν πάει να ποντάρει θα της πω 'ωπ' για να μείνει κ ίσως την επαναφέρω σε πιο σωστή απόσταση.
Θα βάλω το άτομο απέναντι από το σκυλί για να σηκώσει το ορτύκι, ίσως το σηκώσω εγώ αν έχω σιγουριά ότι μπορώ να αφήσω το σκοινί και δε θα σπάσει τη φέρμα.
Κάποια ορτύκια θα τα πάρουμε, σε όσα αστοχήσει (εσκεμμένα ή μη) θα μείνουν για την επόμενη.
5. Οπτική φέρμα δεν έχει τύχει. Κάτι που είχα δει σε περιστέρια που έβοσκαν, έκατσε 3-4 δευτερόλεπτα σε μια απόσταση 20 μέτρα κ μετά έτρεξε πάνω τους.
 
Αντρεα βρηκα την συνομιλια μας και ειδα τα βιντεο ξανα
Δεν αλλαζει τιποτα στην αρχικη μου διαπιστωση
Ειναι ενα παθιασμενο κυριαρχο ζωο που πρωτον δεν επεσε σε θηραματα και δευτερον επεσε σε ντοπιαρικα ορτυκια σαταναδες

Το σκυλι πρεπει να δει θηραματα σ ευκολα τεραιν και θηραματα που στεκουν

Ειχαμε πει να μαθεις την εντολη ακονησιας
Το δουλεψες;
Σε δυο βδομαδες την μαθαινει σε αυτην την ηλικια
Εαν δεν ξερεις πως να μιλησουμε τηλεφωνικα να μην μακρυγορω στο μυνημα
Εφοσον την μαθει θα βρεις αριστα θηραματα εκτροφειου
Θελεις πουλια που δεν πιανονται
Ιδανικα ειναι τα ιταλικα ορτυκια και τα περιστερια
Μην βαλεις τα κανονικα ορτυκια δεν κανουν!!!
Απαγορευεται να πιασει θηραμα!!!!
Στην φαση σας ειναι ανεπιτρεπτο
Θα την περνεις στο θηραμα κοντρα στον αερα
Θα την βαζεις στο μεινε!!!!
Εφοσον μεινει θα την ηρεμας και θα την κρατας εκει
Εαν μουνταρει θα αφηνεις το θηραμα να φυγει
Και θα την κρατας πισω
Με τα περιστερια που πετανε ψηλα και δεν μπορει να τα πιασει αστην να το κυνηγησει
Μολις επιαστρεψει θα την βαζεις ακινησια εκει που ηταν το πουλι
Μην φοβηθεις το χρονο!
1 λεπτο αρχικα και οσο παει θα τον μεγαλωνεις
Το σκυλι ξερει οτι ´´υιμωρειτε για ανυπακοη στο μεινε και δεν το συνδεει αρνητικα με το θηραμα

Εαν φερμαρει σταθερα και μενει στην εντολη σου τοτε και μονο τοτε θα ξεεπταξεις το θηραμα και θα το πυροβολησεις

Μετα απο καποιες επαναληψεις θα δεις οτι θα τονκαταλαβει

Εαν εχετε περδικες τωρα ειναι η πιονκαταλληλη εποχη για να την δουλεψεις
Αυτο τον μηνα στεκουν πολυ γιατι τις τρελαινει η εναρξη για το ζευγαρωμα

Δεν κανεις ζημια η νησιωτικη παει φλεβαρης να σπασει για να κανει ζευγαρι
Προς το παρον ειναι στην φαση της διεκδικησεις ταιριου

Συνδιασε το με το στημενο

Οσο παραπανω πουλια σηναντησει τοσο πιο νωρις θα δεις την διαφορα

Απο τα βιντεο δεν φαινεται καθολου να προσπαθει να ξεσηκωσει το θηραμα
Αντιθετα αυτο ποδαρωνει συνεχεια και λογο απειριας συναντησεων φερμαρει αντιννα πονταρει και πονταρει οταν θα επρεπε να φερμαρει
Δεν ξερει δηλαδη να το κλειδωσει
 
Back
Top