Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Θελει καθαρο τοπο να βλεπει συμπεριφορα ο συναδερφος
Εφοσον το πουλι ΔΕΝ Προγκιστει απο το σκυλι και φυγει
Απο Μονο του κατ εμενα σε τετοιες περιπτωσεις κανει καλο να ντουφεκιστει και να δαγκωσει το ζωο
Το προχωρα συνηθως( χρειαζετε αξιολογηση απο τον ιδιοκτητη δεν ειναι ολα ασπρα μαυρα)
Εαν προγκιστει απο το σκυλι ΔΕΝ τουφεκας
Ξερουμε πολυ καλα οτι ειναι εντεωα διαφορετικα πραγματα
Και σε φερμα να μεινει το σκυλι και αυτη να μην ειναι διαρκειας και το πουλι να φυγει( να μην προγκιχτει) επειδη ειναι νευρικο παλι ντουφεκαμε!
Αυτη ειναι η δικ μου αποψη
Σήμερα του βάρεσα μία και βλέπουμε... Βρήκα κάποια πουλιά στα καθαρά αλλά ήταν πολύ ανήσυχα. Στα πυκνά πάλι έκαναν αγώνα δρόμου οπότε για τη φέρμα ήταν δύσκολα εκ των πραγμάτων.
 
Στο επομενο κυνηγι αν θα ξαναπιεσει το πουλι, τι θα κανεις?
Δεν του ρίχνω. Και σήμερα δεν την πίεσε αλλιώς δε θα της έριχνα. Μόλις είχε σηκωθεί μία από μακριά του, και εκεί που μύριζε το μέρος που ήταν η πρώτη λίγο πιο πέρα ήταν και η μακαρίτισσα η οποία σηκώθηκε λίγο μετά.
 
Σήμερα του βάρεσα μία και βλέπουμε... Βρήκα κάποια πουλιά στα καθαρά αλλά ήταν πολύ ανήσυχα. Στα πυκνά πάλι έκαναν αγώνα δρόμου οπότε για τη φέρμα ήταν δύσκολα εκ των πραγμάτων.

εγω σου ειχα πει να μην πας σε πουρναρια. κανεις τον σκυλο νευρικο. τα πουρναρια ειναι για σκυλια εμπειρα η μαλακα.. στα πουρναρια η μπεκατσα εχει μαστερ. τρελενει εμπειρα σκυλια. απο εδω και περα κανε οτι νομιζεις. ασε τα σφυχτα, και στην φερμα μην πας κοντα στον σκυλο.κρατα αποσταση λιγων μετρων ειδικα αν τα φυλα κανουν πολυ θορυβο.
 
Καλησπέρα σας και καλη χρονια,

Πρόσφατα απέκτησα μια κουταβουλα vizsla 4 μηνών. Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα αν είναι εύκολο, έστω και με προσωπικό μήνυμα, να μου προτείνεται κάποιον είδικό για την εκπαίδευση της γιατί δεν έχω δει και δεν έχω κάνει ποτέ εκπαίδευση σε σκύλο φέρμας και θα ήθελα να αποφύγω τα όποια λάθη, αλλά και να μάθω και εγώ ότι μπορώ από έναν γνώστη του αντικειμένου χωρίς να ''χαλάσω'' το σκυλάκι.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με τη βασική υπακοή,μόνος σου.Βασικές εντολές:Κάτω-Μή-Έλα.
Πάντα με ήπια-κοφτή φωνή.Όχι ουρλιαχτά και πάντα επιβράβευση.
Απόρτ με το μπαλάκι.
Αν και τα Βίζσλα, το έχουν έμφυτο.
Αφού του μάθεις αυτά,σύντομες εξόδους,σε μέρη που κρατάνε πουλιά.
Η όλη διαδικασία, θα σε φέρει πολύ κοντά, με τον σκύλο σου.
Καλή συνέχεια.
 
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με τη βασική υπακοή,μόνος σου.Βασικές εντολές:Κάτω-Μή-Έλα.
Πάντα με ήπια-κοφτή φωνή.Όχι ουρλιαχτά και πάντα επιβράβευση.
Απόρτ με το μπαλάκι.
Αν και τα Βίζσλα, το έχουν έμφυτο.
Αφού του μάθεις αυτά,σύντομες εξόδους,σε μέρη που κρατάνε πουλιά.
Η όλη διαδικασία, θα σε φέρει πολύ κοντά, με τον σκύλο σου.
Καλή συνέχεια.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ήδη δουλευουμε καθημερινά τις παραπάνω εντολές και γενικά είναι σκυλάκι που τα παίρνει εύκολα. Δείχνει έξυπνη, με πολύ περιέργεια σε όλα και προσαρμόζεται σιγά σιγά σε όλα τα νέα ερεθίσματα. Η αλήθεια είναι οτι απορτ κάνει από την πρώτη μέρα. Ότι και να της πετάξεις το φέρνει και το δίνει πολύ εύκολα. Κάνοντας το με ένα αρκουδάκι, πρόσεξα ότι μόλις βαρεθεί ή κουραστεί, το παίρνει και κάθεται σε ένα σημείο και παίζει μαζί του. Μόλις το πρόσεξα, απλά της το πήρα και το έκρυψα χωρίς να το εμφανίσω ξανά για το υπόλοιπο της μέρας.

Γενικά δέχεται σχεδόν τα πάντα. Στο σπίτι εκτελέι ήδη το έλα, κάτσε, κάτω και μή. Στη βόλτα έχουμε δυο μέρες που έχουμε καταφέρει να περπατάμε την περισσότερη ώρα κοντά μου. Αυτό που δεν σταματάει είναι να αρπάζει τα πάντα που θα βρεί στο δρόμο της. Κάποιες φορές με το μη τα αφήνει και κάποιες άλλες τις τα βγάζω από το στόμα. Αυτό είναι το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο να σταματήσω (ούτε με απότομο τράβηγμα, ούτε με λιχουδιές στο χέρι). Μόλις δει κάτι που της τραβάει την προσοχή σχεδόν αμέσως το αρπάζει.

Τώρα θα της φτιάξω ένα Dummy με φταρά από μπεκάτσα για να κάνουμε με αυτό επαναφορά. Ποια θεωρείταιπως είναι η καλύτερη εταιρία για να ξεκινήσω να τη βγάζω έξω ; Μετά τους 6-7 μήνες ; Θα ήταν προτιμότερο πριν τη πρώτη της βόλτα να κάνουμε και με στημένο ορτύκι κάποια απόπειρα ή να την βγάλω κατευθείαν εκτός ; Εννοείται ότι για την βγάλω στο βουνό θα έχει μάθει τις βασικές εντολές και θα τις εκτελέι παντού.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ήδη δουλευουμε καθημερινά τις παραπάνω εντολές και γενικά είναι σκυλάκι που τα παίρνει εύκολα. Δείχνει έξυπνη, με πολύ περιέργεια σε όλα και προσαρμόζεται σιγά σιγά σε όλα τα νέα ερεθίσματα. Η αλήθεια είναι οτι απορτ κάνει από την πρώτη μέρα. Ότι και να της πετάξεις το φέρνει και το δίνει πολύ εύκολα. Κάνοντας το με ένα αρκουδάκι, πρόσεξα ότι μόλις βαρεθεί ή κουραστεί, το παίρνει και κάθεται σε ένα σημείο και παίζει μαζί του. Μόλις το πρόσεξα, απλά της το πήρα και το έκρυψα χωρίς να το εμφανίσω ξανά για το υπόλοιπο της μέρας.

Γενικά δέχεται σχεδόν τα πάντα. Στο σπίτι εκτελέι ήδη το έλα, κάτσε, κάτω και μή. Στη βόλτα έχουμε δυο μέρες που έχουμε καταφέρει να περπατάμε την περισσότερη ώρα κοντά μου. Αυτό που δεν σταματάει είναι να αρπάζει τα πάντα που θα βρεί στο δρόμο της. Κάποιες φορές με το μη τα αφήνει και κάποιες άλλες τις τα βγάζω από το στόμα. Αυτό είναι το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο να σταματήσω (ούτε με απότομο τράβηγμα, ούτε με λιχουδιές στο χέρι). Μόλις δει κάτι που της τραβάει την προσοχή σχεδόν αμέσως το αρπάζει.

Τώρα θα της φτιάξω ένα Dummy με φταρά από μπεκάτσα για να κάνουμε με αυτό επαναφορά. Ποια θεωρείταιπως είναι η καλύτερη εταιρία για να ξεκινήσω να τη βγάζω έξω ; Μετά τους 6-7 μήνες ; Θα ήταν προτιμότερο πριν τη πρώτη της βόλτα να κάνουμε και με στημένο ορτύκι κάποια απόπειρα ή να την βγάλω κατευθείαν εκτός ; Εννοείται ότι για την βγάλω στο βουνό θα έχει μάθει τις βασικές εντολές και θα τις εκτελέι παντού.
Με την επαναφορά μην το κουράζεις.
Το πετάς μια φορά, στο φέρνει στο χέρι, επιβράβευση και τέρμα.
Μπορείς και τώρα να την βγάλεις κάνα μισάωρο.Αν ξέρεις κάπου, που να κρατάει πουλιά.
Επίσης, να της ρίξεις με το πιστολάκι, για την κροτοφοβία.
Αν βρείς καλής ποιότητας ιταλικό ορτύκι,μπορείς να της βάλεις.
 
Καλησπέρα σας και καλό μήνα,

Επανέρχομαι για το σκυλάκι μου καθώς πλέον έχουμε κάνει τη βασική εκπαίδευση και η μικρή είναι άψογη.Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι με τη φέρμα. Το σκυλάκι ενώ στη βόλτα μπορεί να φερμάρει γάτες και κάποιες φορές περιστέρια, όταν προσπαθούμε με ορτύκι εκτροφής δεν το κάνει καθόλου. Σηκώνει τη μύτι της προς τον αέρα, βρίσκει το θήραμα και στη συνέχεια όταν πλησιάζει, χαμηλώνει το κεφάλι της και πλησιάζει τόσο που το θήραμα σηκώνεται. Στις αρχές, λόγω και κακού θηράματος η μικρή τα έπιανε είτε πριν καν σηκωθούν είτε μια δυο φορές με το που πέταξε.

Δοκιμάζω και με την εντολή ΣΤΟΠ που έχουμε μάθει, την οποία τη λέω μόλις σηκώνεται το θήραμα αλλά τα αποτελέσματα είναι αντίθετα. Σηκώνεται δηλαδή το πουλι και με το που ακούει την εντολή σταματάει και μετά έρχεται δίπλα μου.

Δοκίμασα και τις τελευταίες εβδομάδες κατευθείαν σε άγριο. Από τις 6 εξόδους που κάναμε Κωπαίδα, τις 4 βρήκαμε από 3 πουλάκια. Από αυτά, τα 8 τα βρήκε μόνη της αλλά και πάλι χωρίς να φερμάρει. Πλησίαζε πολύ το θήραμα και το σήκωνε (φεύγαν και σχετικά ε'υκολα και αυτά περίπου στα 6 μέτρα πριν το σκυλί). Τα υπόλοιπα σηκώθηκαν μόνα τους καθώς έψαχνε.

Δεν έριξα σε κανένα, μιας και δεν τα φέρμαρε. Έχετε κάποια συμβουλή πως θα μπορούσα να το διορθώσω ή να της βγάλω κάπως τη φέρμα ; Πρόκειται για ένα Vizsla 13 μηνών.

Υπόψην έχω δοκιμάσει και με ορτύκι δεμμένο, αλλά προσπαθεί συνεχώς να το πιάσει και από ένα σημείο και μετά, το έβλεπε και καθόταν κάτω και το κοιτούσε. Κάποια συμβουλή λοιπόν ;
 
Καλησπέρα σας και καλό μήνα,

Επανέρχομαι για το σκυλάκι μου καθώς πλέον έχουμε κάνει τη βασική εκπαίδευση και η μικρή είναι άψογη.Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι με τη φέρμα. Το σκυλάκι ενώ στη βόλτα μπορεί να φερμάρει γάτες και κάποιες φορές περιστέρια, όταν προσπαθούμε με ορτύκι εκτροφής δεν το κάνει καθόλου. Σηκώνει τη μύτι της προς τον αέρα, βρίσκει το θήραμα και στη συνέχεια όταν πλησιάζει, χαμηλώνει το κεφάλι της και πλησιάζει τόσο που το θήραμα σηκώνεται. Στις αρχές, λόγω και κακού θηράματος η μικρή τα έπιανε είτε πριν καν σηκωθούν είτε μια δυο φορές με το που πέταξε.

Δοκιμάζω και με την εντολή ΣΤΟΠ που έχουμε μάθει, την οποία τη λέω μόλις σηκώνεται το θήραμα αλλά τα αποτελέσματα είναι αντίθετα. Σηκώνεται δηλαδή το πουλι και με το που ακούει την εντολή σταματάει και μετά έρχεται δίπλα μου.

Δοκίμασα και τις τελευταίες εβδομάδες κατευθείαν σε άγριο. Από τις 6 εξόδους που κάναμε Κωπαίδα, τις 4 βρήκαμε από 3 πουλάκια. Από αυτά, τα 8 τα βρήκε μόνη της αλλά και πάλι χωρίς να φερμάρει. Πλησίαζε πολύ το θήραμα και το σήκωνε (φεύγαν και σχετικά ε'υκολα και αυτά περίπου στα 6 μέτρα πριν το σκυλί). Τα υπόλοιπα σηκώθηκαν μόνα τους καθώς έψαχνε.

Δεν έριξα σε κανένα, μιας και δεν τα φέρμαρε. Έχετε κάποια συμβουλή πως θα μπορούσα να το διορθώσω ή να της βγάλω κάπως τη φέρμα ; Πρόκειται για ένα Vizsla 13 μηνών.

Υπόψην έχω δοκιμάσει και με ορτύκι δεμμένο, αλλά προσπαθεί συνεχώς να το πιάσει και από ένα σημείο και μετά, το έβλεπε και καθόταν κάτω και το κοιτούσε. Κάποια συμβουλή λοιπόν ;
Ενα αρθρο μου το 2013 σε κυπριακο φορουμ

Το ειχα βαλει και εδω πριν χρονια αλλα δεν το βρισκω

Διαβασε το
Ισως σε βοηθησει

Ειναι ξεκαθαρος ο λογος που μου μουνταρει η σκυλιτσα

https://www.cyprushuntingmagazine.com/forum/viewtopic.php?t=3042
 
Σε ευχαριστώ πολυ.

Συνεπώς, αυτό που πρέπει να κάνω είναι να της μάθω την εντολή ΟΠ. Στη βασική της εκπαίδευση είναι εξαιρετική. Έχουμε μάθει το έλα, κατσε, ξάπλωσε, μείνε και το stop (και από απόσταση). Απλα στο stop κάθεται. Συνεπώς θα πρείπει να μάθουμε το ΟΠ για να προχωρήσουμε.

Να σημειώσω εδώ ότι κάποια λίγες φορές, έχει φερμάρει υποτυπωδώς (χωρίς να σταματάει το κούνημα της ουράς βέβαια το οποίο το κάνει και όταν νιώσει ότι πλησιάζει το θήραμα και κατεβάζει το κεφάλι), για δευτερόλεπτα κάποια ορτύκια με το επόμενο βήμα να είναι τα σηκώσει.

Μιας και πρόκειται για το πρώτο μου σκυλάκι, αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει.
 
Εχει παρει θηραματα που ξεσηξωσε και εβλεπε
Νιωθει οτι δεν πρεπει να φερμαρει αλλα να αρπαξει

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ντουφεκισεις αφερμαριστο θηραμα σε αυτη την φαση που ειναι

Θα σε βοηθησει εαν βρεις καλης ποιοτητας ιταλικα ορτυκια η περιστερια και εφοσον κεσηξωσει καποια ακολουθως κανεις ελεγχομενα την σταθεροποιηση και την βολη ωστε να το συνδιασει στο μυαλο της

εαν εχεις προσβαση σε τεραιν με πεδινες ειναι το ιδανικο αγριο θηραμα για εκπαιδευση

μυτη εχει
Οταν ξεσηκωσει ενα αριθμο θηραματων και τα χασει θα μαθει πρωτον την μυρωδια και θα αρχισει να ειναι επιφυλακτικη
Ακολουθως θα καταλαβει οτι εαν δεν φερμαρει υο θηραμα θα φυγει
 
Εχει παρει θηραματα που ξεσηξωσε και εβλεπε
Νιωθει οτι δεν πρεπει να φερμαρει αλλα να αρπαξει

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ντουφεκισεις αφερμαριστο θηραμα σε αυτη την φαση που ειναι

Θα σε βοηθησει εαν βρεις καλης ποιοτητας ιταλικα ορτυκια η περιστερια και εφοσον κεσηξωσει καποια ακολουθως κανεις ελεγχομενα την σταθεροποιηση και την βολη ωστε να το συνδιασει στο μυαλο της

εαν εχεις προσβαση σε τεραιν με πεδινες ειναι το ιδανικο αγριο θηραμα για εκπαιδευση

μυτη εχει
Οταν ξεσηκωσει ενα αριθμο θηραματων και τα χασει θα μαθει πρωτον την μυρωδια και θα αρχισει να ειναι επιφυλακτικη
Ακολουθως θα καταλαβει οτι εαν δεν φερμαρει υο θηραμα θα φυγει
Καλησπέρα φίλε...θεωρώ ότι στην περίπτωση του φίλου η πεδινές δεν θα φέρουν αποτέλεσμα πρέπει να ξεκινήσει με θήραμα εκτροφής...δεν υπάρχει κάποιο κοπάδι που θα σε αφήσει να το πλησιάσεις τόσο πολύ
 
Καλησπέρα φίλε...θεωρώ ότι στην περίπτωση του φίλου η πεδινές δεν θα φέρουν αποτέλεσμα πρέπει να ξεκινήσει με θήραμα εκτροφής...δεν υπάρχει κάποιο κοπάδι που θα σε αφήσει να το πλησιάσεις τόσο πολύ
Ισως Νικο φυσικα!
εσυ σιγουρα Ξερεις καλυτερα Για να το λες

Δεν εχουμε πεδινες στην Κυπρο οποταν εαν εχουν ιδιαιτερα χαρακρηριστικα σαν θηραμα δεν το ξερω
Απλα ξερω οτι στις πεδινες δουλευουν πολλοι επαγγελματιες τα σκυλια αυτα πριν τα πανε βουνο ειδικα ορεινη

Το ανοιξτο τεραιν και η ιδιοτητα της πεδινης δινει πολλα ατου για να δουλεψει καποιος ενα νευρικο σκυλι

Αλλα σαν θηραμα δεν το ξερω για να ξερω αν θα μπορεσει να το βαλει κοντα
 
Οταν ξεσηκωσει ενα αριθμο θηραματων και τα χασει θα μαθει πρωτον την μυρωδια και θα αρχισει να ειναι επιφυλακτικη
Να πω τη γνώμη μου και ας θεωρηθεί λάθος = με ένα μακρύ και λεπτό σχοινί κάπου στα 6 με 7 μέτρα χωρίς κόμπους στην άκρη το κρατάς και κυνηγάτε μαζί.
Όταν πάει να σπάσει τη φέρμα το κρατάς από το σχοινί όση ώρα νομίζεις. Αν δεν δίνει σημασία και τραβάει, του το κάνεις θηλιά σαν πνίχτη.
Μέχρι να κατανοήσει ότι πρέπει να κρατάει τη φέρμα και σιγά σιγά να ποντάρει.
Θέλει πολύ υπομονή.
 
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αυτό με σχοινί το έχω δει και εγώ αλλά δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει στην περίπτωση μου (μπορώ να το δοκιμάσω). Όπως το βλέπω, με την εντολή ΟΠ, μου φαίνεται πως ταιρίαζει περισσότερο στην περίπτωση της σκυλίτσας.

Όσον αφορά τις πεδινές, δυστυχώς είμαι Αθήνα και δε γνωρίζω εδώ γύρω να υπάρχουν κάπου. Ίσως όντως να δούλευε, αν και το καλοκαίρι σε μια βόλτα μας, βρήκε ένα κοπαδάκι πέρδικες με παρόμοια συμπεριφορά. Ανέβηκε με τη μύτη ψηλα, μόλις πλησίασε κατέβασε το κεφάλι της στο έδαφος και αυτές σηκώθηκαν περίπου 3 μέτρα πριν τις φτάσεις. Δεν φέρμαρε δηλαδή καθόλου. Τις ξαναέψαξα, μιας και είδα που πήγαν αλλά και λόγω και της υωηλής θερμοκρασίας δεν επέμενα και πολύ. Την είδα κουρασμένη και φύγαμε.

Συνεπώς θα ξεκινήσω με το ΟΠ και ίσως κάνω και καμία δοκιμή στο ενδιάμεσο με το σχοινί.
 
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αυτό με σχοινί το έχω δει και εγώ αλλά δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει στην περίπτωση μου (μπορώ να το δοκιμάσω). Όπως το βλέπω, με την εντολή ΟΠ, μου φαίνεται πως ταιρίαζει περισσότερο στην περίπτωση της σκυλίτσας.

Όσον αφορά τις πεδινές, δυστυχώς είμαι Αθήνα και δε γνωρίζω εδώ γύρω να υπάρχουν κάπου. Ίσως όντως να δούλευε, αν και το καλοκαίρι σε μια βόλτα μας, βρήκε ένα κοπαδάκι πέρδικες με παρόμοια συμπεριφορά. Ανέβηκε με τη μύτη ψηλα, μόλις πλησίασε κατέβασε το κεφάλι της στο έδαφος και αυτές σηκώθηκαν περίπου 3 μέτρα πριν τις φτάσεις. Δεν φέρμαρε δηλαδή καθόλου. Τις ξαναέψαξα, μιας και είδα που πήγαν αλλά και λόγω και της υωηλής θερμοκρασίας δεν επέμενα και πολύ. Την είδα κουρασμένη και φύγαμε.

Συνεπώς θα ξεκινήσω με το ΟΠ και ίσως κάνω και καμία δοκιμή στο ενδιάμεσο με το σχοινί.

Καταρχήν μην αγχώνεσαι.....ο σκύλος σου θέλει συναντήσεις με θήραμα..... εφόσον βρίσκει τα δύσκολα ντοπιαρικα της Κωπαΐδας σημαίνει ότι η μύτη του δουλεύει....το να φερμαρει τέτοια δύσκολα πουλιά θέλει δουλειά και συναντήσεις..... κυνήγησε τον όσο μπορείς περισσότερο.... προσπάθησε να τουφεκισεις μόνο εκείνα τα πουλιά που θα φερμαρει σταθερά.....θα καταλάβει από μόνο του ότι για να δαγκώσει πρέπει να μείνει σταθερή....
 
Καταρχήν μην αγχώνεσαι.....ο σκύλος σου θέλει συναντήσεις με θήραμα..... εφόσον βρίσκει τα δύσκολα ντοπιαρικα της Κωπαΐδας σημαίνει ότι η μύτη του δουλεύει....το να φερμαρει τέτοια δύσκολα πουλιά θέλει δουλειά και συναντήσεις..... κυνήγησε τον όσο μπορείς περισσότερο.... προσπάθησε να τουφεκισεις μόνο εκείνα τα πουλιά που θα φερμαρει σταθερά.....θα καταλάβει από μόνο του ότι για να δαγκώσει πρέπει να μείνει σταθερή....
Αυτό προσπαθώ να κάνω και γι αυτό την πηγαίνω με κάθε ευκαιρία. Αλλά ακόμα δεν δείχνει να αλλάζει συμπεριφορα. Και δεν της έχω χτυπήσει κανένα από όσα έχει βρει. Βέβαια δεν είναι ότι βρίσκει συνέχεια. Με μια φορά την εβδομάδα και 3 πουλάκια τη φορά, δεν το λες και πολλά. Αλλά θα την ξαναβάλω με εκτροφής και μεσοβδόμαδα, για να δουλεύει παραπάνω.

Σε ευχαριστώ πολύ
 
Όσο αφορά τις πεδινές είναι μεγάλος δάσκαλος..... αλλά.... επειδή χρησιμοποιούνται πολύ από τους επαγγελματίες κυναγωγους και γίνονται δυστροπες..... είναι καλό να συναντήσει η σκυλίτσα πεδινές μετά το Φλεβάρη που τα πουλιά σπάνε σε ζευγάρια και τελειώνουν και οι αγώνες.....Τα ζευγάρια είναι πιο δεκτικά σε φερμα.....
 
Αυτό προσπαθώ να κάνω και γι αυτό την πηγαίνω με κάθε ευκαιρία. Αλλά ακόμα δεν δείχνει να αλλάζει συμπεριφορα. Και δεν της έχω χτυπήσει κανένα από όσα έχει βρει. Βέβαια δεν είναι ότι βρίσκει συνέχεια. Με μια φορά την εβδομάδα και 3 πουλάκια τη φορά, δεν το λες και πολλά. Αλλά θα την ξαναβάλω με εκτροφής και μεσοβδόμαδα, για να δουλεύει παραπάνω.

Σε ευχαριστώ πολύ
Εγώ προσωπικά δε θεωρώ λάθος να χτυπήσω ένα θήραμα που το σκυλί μου δείχνει ότι το ψάχνει..... αν δηλαδή καταλαβαίνεις από την συμπεριφορά του σκύλου ότι ποντάρει ένα ορτύκι που περπατάει (τρέχει) και τρελαίνει το σκυλί αν σου δώσει τουφεκιά..... πυροβόλησε το για το σκυλί.... επίσης σκέψου μήπως την αγχωνεις εσύ.....μην τρέχεις να πας στην φερμα της.....σου εύχομαι υπομονή και επιμονή.... ευκαιρίες θέλουν τα ζώα....
 
Back
Top