Ελαστικά

Έχει τσιμπήσει κάτι λιγότερο από 1 λίτρο στα 100χλμ σε σχέση με τα Bridgestone dueler at που φόραγα πρίν
Αρα κοντα στο 1,5 λιτρο παραπανω απο τα μαμα? αν αναλογιστουμε οτι τα bridgestone τσιμπαγαν κι αυτα παραπανω απο τα μαμα?αν ειναι ετσι ειναι μεγαλη διαφορα, εμενα τα cooper ειναι κοντα στο 0.7-0.8 παραπανω απο τα μαμισια continental
 
Αρα κοντα στο 1,5 λιτρο παραπανω απο τα μαμα? αν αναλογιστουμε οτι τα bridgestone τσιμπαγαν κι αυτα παραπανω απο τα μαμα?αν ειναι ετσι ειναι μεγαλη διαφορα, εμενα τα cooper ειναι κοντα στο 0.7-0.8 παραπανω απο τα μαμισια continental
Ποια cooper έχεις Μάνθο ?
 
Αρα κοντα στο 1,5 λιτρο παραπανω απο τα μαμα? αν αναλογιστουμε οτι τα bridgestone τσιμπαγαν κι αυτα παραπανω απο τα μαμα?αν ειναι ετσι ειναι μεγαλη διαφορα, εμενα τα cooper ειναι κοντα στο 0.7-0.8 παραπανω απο τα μαμισια continental
Μάνθο τα maxxis worm drive είναι πιο οff road ελαστικό από το cooper με πιο άγριο τακούνι. Εξού και ο αυξημένος θόρυβος και κατανάλωση. Σκάρτο 1.5 λίτρο είναι η αυξηση απο τα μαμά ελαστικά ναι.
 
Τα έχω δουλέψει σε βουνό, αλλά εκεί που με έβγαλαν ασπροπροσωπο ήταν σε χωράφια σε λάσπη όπου είχαν περάσει τρακτέρ και είχε γίνει βούρκος..
Συμφωνώ απόλυτα για τα “τρακτερωτά” στη λάσπη!Στην άσφαλτο πρέπει να προσέχεις φυσικά!
 
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE DUELER H/P 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.
Καλή Χρονιά με υγεία και ασφάλεια να έχουμε όλοι.
Χθες ήταν μερα ...καταθεσεων. Αλλαγή Ελαστικών και Μπαταρίας στο QASHQAI, ακριβώς στα 4 χρόνια του με 43.000 Km (κορονοιός ...γαρ)

Λάστιχα έβαλα τα MICHELIN Primacy 4+ γιατί το 95% των χιλιομέτρων μου είναι σε άσφαλτο.
Με κουπόνι 20 ευρώ από καλοκαιρινή προσφορά της VODAFONE το συνολικό κοστος για την τοποθετηση πήγε 550 ευρώ για το "μοντέλο" 215/60/R17 96Η
Η MICHELIN προσφέρει ασφάλεια/εγγύηση ενός έτους για αντικατάσταση μεχρι 2 ελαστικών στο ίδιο συμβάν.

Εβαλα και 4 μπουλόνια ασφαλείας - άλλο ένα 50ευρώ. Ιταλική μάρκα, για να τα κλέβουν ευκολότερα οι ...Ιταλοί!

Με το προηγούμενο QASHQAI του 2017 (που μου έκλεψαν τον 9/ 2019) με τον ίδιο κινητήρα (τον γνωστό 1.5 Diesel της Renault που έχουνε επισης τα DACCIA και τα 1.5 Mercedes) αλλά με 18αρες ζάντες, η μεση κατανάλωση ήταν 5.4-5.7 λίτρα/100 χλμ. Αλλά δεν έχω σημειώσει τι μαρκα ελαστικών είχε πάνω.

Αυτό του έχω τώρα (αγορά 1/2020) με BRIGESTONE DUELER H/P 215/60/R17 96Η είχε μεση κατανάλωση "καρφωμένη" στα 5.0 λιτρα/ 100 χλμ, τα 4 χρόνια.
Μολις κάνω αρκετά με τα νεα MICHELIN θα σας γράψω για κατανάλωση (και θόρυβο, αν μπορέσω να καταλάβω διαφορά -βάζω ηλεκτρονικές ωτοασπίδες στο κυνήγι:).

Την μπαταρία την άλλαξα προληπτικά λόγω χειμώνα και επόμενων ταξιδιών στα βόρεια.
Πήγα την VARTA που είχε πάνω, την E39 SILVER DYNAMIC στα 70 Αμπερώρια (Ah) με 760 CCA (Δύναμη για ψυχρή εκκίνηση με +40 παραπάνω από την "μαμά").
Μεσω SKROUTZ.gr στην καλύτερη τιμή (149 ευρώ) γιατί ο καλός επαγγελματίας έγραφε πως για την τιμή αυτή του παραδίδεις την παλαιά (που χωρίς να μας λένε ΤΠΤ κρατάνε οι περισσότεροι ...πονηρίδιδες και βγάζουν από την ανακύκλωση).
Επειδή είχα διαβάσει οτι σε αυτοκινητα με START-STOP χρειάζεται "ενημέρωση" του εγκεφάλου του αυτοκινήτου κατα την αλλαγή μπαταρίας, του το ζήτησα. Αυτός ενώ είχε το σχετικό εξοπλισμό, έβαλε μπροστά και τσεκαρε το αμάξι και μου είπε πως τα δεν χρειάζεται οπως τα περισσοτερα τελευταία NISSAN.
Περνώντας από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο NISSAN μου το επιβεβαίωσαν.
Καλός επαγγελματίας ο τύπος με τις μπαταρίες (1η φορά) αλλά και ο "Λαστιχάς" που τον έχω από το 1990 εξαιρετικός.
Οποιος θελει πληροφορίες ας μου στείλει P.M.
 
Last edited:
Καλή Χρονιά με υγεία και ασφάλεια να έχουμε όλοι.
Χθες ήταν μερα ...καταθεσεων. Αλλαγή Ελαστικών και Μπαταρίας στο QASHQAI, ακριβώς στα 4 χρόνια του με 43.000 Km (κορονοιός ...γαρ)

Λάστιχα έβαλα τα MICHELIN Primacy 4+ γιατί το 95% των χιλιομέτρων μου είναι σε άσφαλτο.
Ενα σχετικό σημερινο δημοσίευμα

Ποια Michelin αγοράζω και ποια αποφεύγω;​

https://www.autotriti.gr/data/news/...PO0a1NB5UOIQKcBgu8aqnxpG1fRFhQ-0iJ5M5IGWGWI70
 
Ενα σχετικό σημερινο δημοσίευμα

Ποια Michelin αγοράζω και ποια αποφεύγω;​

https://www.autotriti.gr/data/news/...PO0a1NB5UOIQKcBgu8aqnxpG1fRFhQ-0iJ5M5IGWGWI70
Μια που είναι προσφατο θα το αναφέρω. Το 20 έβαλα Μισελέν pilot sport στο ΙΧ. Πριν τα βάλω μου λέει ο πεθερος μου ψάξε Μισελέν με χώρα κατασκευής Γαλλία ή Γερμανία. Έχουν διαφορές στην ποιοτητα από χώρα σε χώρα. Τελικά βρίσκω από Ιταλία. Τα βάζω. Το πρωτο χρόνο τα λάστιχα δεν είχαν αντίπαλο. Το αμάξι νόμιζες ότι πηγαινε σε ράγες ακομα και σε βρεγμένο. Μετά τα 2 χρόνια άλλαξε πολυ προς το χειροτερο. Στη συνέχεια γλιστρουσε ακομα και σε στεγνό. Να σημειώσω ότι γενικά το χρησιμοποιώ κυρίως σε ταξίδια το έχω σε γκαράζ είχα βάλει τα μπροστά πισω και ήταν φρέσκα όταν τα έβαλα, είδα την ημερομηνία κλπ. Ζήτημα να έκανα 25.000 χιλιόμετρα. Πριν ένα μήνα πηγα για λάστιχα. Σε δυο μαγαζιά που το ανέφερα μόυ απάντησαν. "Όλοι οι πελατες μας ειπαν το ίδιο πραγμα για τα συγκεκριμένα λάστιχα. Γρήγορη φθορά.
Ρωτάω, αν βάλω τα primacy?
" Ακόμα χειρότερα " μου απάντησαν.
Τελικά πηγα σε good year eagle f1.
Δεν ξέρω αν βοήθησα η μπέρδεψα κάποιους απλά το αναφέρω γιατί με απασχόλησε πολυ το τελευταίο χρόνο.
 
...Το 20 έβαλα Μισελέν pilot sport στο ΙΧ. Πριν τα βάλω μου λέει ο πεθερος μου ψάξε Μισελέν με χώρα κατασκευής Γαλλία ή Γερμανία. Έχουν διαφορές στην ποιοτητα από χώρα σε χώρα. Τελικά βρίσκω από Ιταλία. ..
Και τα Sava ηταν Πολωνικα και τωρα εχει τουρκικα.
 
Και τα Sava ηταν Πολωνικα και τωρα εχει τουρκικα.
Εμφανώς επηρεασμένος από τη προηγουμενη εμπειρία μου αυτός ήταν ένας καθοριστικός παραγοντας για την νέα επιλογή μου. Όταν ρώτησα για χώρα κατασκευής στα αντίστοιχα Κοντινενταλ μου απάντησαν Πορτογαλία- Ρουμανία. Έτσι κατέληξα στα good year που αναγραφόταν πάνω φαρδύ πλατυ το made in Germany🇩🇪. Να πω ότι αυτό δεν είναι πανάκεια , υπό δοκιμή είναι και αυτά. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό.. Την πιο τίμια επιλογή σιγουρα την έχω κάνει στο φεροζα μου που τα ταπεινά λινγκ λονγκ είναι πολυ ανώτερα από ότι φανταζόμουν..
 
Back
Top