Ελαστικά

Καλησπέρα και καλή χρόνια έχει κάποιος συνάδελφος να προτείνει ελαστικα 50χ50 για duster 215 60 17.
Εγώ τα falken wildpeak που έχω δεύτερη χρονιά είμαι πολύ ευχαριστημένος... Δεν είναι 50-50 όμως, πιο πολύ 70-30 θα τα χαρακτηρίζα... Πολύ καλά στο δρόμο χωρίς θόρυβο κ την πραγματική κατανάλωση να μην έχει μεγαλώσει περισσότερο από 0,5 λίτρο σε σχέση με τα ασφάλτινα.... Στη λάσπη μπουκωνουν σχετικά εύκολα αλλά εγώ έχω κ 17αρα ζάντα με χαμηλότερο προφίλ...
Γενικά θα τα έβαζα ξανά σίγουρα
 
Εγώ τα falken wildpeak που έχω δεύτερη χρονιά είμαι πολύ ευχαριστημένος... Δεν είναι 50-50 όμως, πιο πολύ 70-30 θα τα χαρακτηρίζα... Πολύ καλά στο δρόμο χωρίς θόρυβο κ την πραγματική κατανάλωση να μην έχει μεγαλώσει περισσότερο από 0,5 λίτρο σε σχέση με τα ασφάλτινα.... Στη λάσπη μπουκωνουν σχετικά εύκολα αλλά εγώ έχω κ 17αρα ζάντα με χαμηλότερο προφίλ...
Γενικά θα τα έβαζα ξανά σίγουρα
Τα A/T3W? Αυτά έχω εγώ σε 16αρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 
Εχω παραγγείλει εδώ και 2 μήνες τα Michelin Latitude Cross και δεν ήρθαν ποτέ.
Και δεν θα περιμένω άλλο και έλεγα να βάλω και γω αυτά που εβαλε ο Άρης ή τα Yokohama Geolandar g015 που είναι 50-50 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει μιας και η πλειοψηφία τον χιλιομέτρων που κάνω είναι στην άσφαλτο. Έχω ένα kadjar 4x4, αν εχει κανείς να προτείνει τπτ....
 
Εχω παραγγείλει εδώ και 2 μήνες τα Michelin Latitude Cross και δεν ήρθαν ποτέ.
Και δεν θα περιμένω άλλο και έλεγα να βάλω και γω αυτά που εβαλε ο Άρης ή τα Yokohama Geolandar g015 που είναι 50-50 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει μιας και η πλειοψηφία τον χιλιομέτρων που κάνω είναι στην άσφαλτο. Έχω ένα kadjar 4x4, αν εχει κανείς να προτείνει τπτ....πε
πες τι διαστασεις ελαστικων εχεις
 
Εχω παραγγείλει εδώ και 2 μήνες τα Michelin Latitude Cross και δεν ήρθαν ποτέ.
Και δεν θα περιμένω άλλο και έλεγα να βάλω και γω αυτά που εβαλε ο Άρης ή τα Yokohama Geolandar g015 που είναι 50-50 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει μιας και η πλειοψηφία τον χιλιομέτρων που κάνω είναι στην άσφαλτο. Έχω ένα kadjar 4x4, αν εχει κανείς να προτείνει τπτ....
Μιχάλη με το σκεπτικό οτι ειχες παραγγειλει τα michelin Latitude cross, γιατί τωρα να πας σε κατι πιο ασφαλτινο ;
Και τα λάστιχα που έχει ο Αρης και αυτά που είχες δει στο δικό μου αυτοκίνητο ,αλλά υπάρχουν κι άλλα αυτής τής κατηγορίας θα σε καλύψουν πλήρως σε ασφαλτινες διαδρομες και αναφέρομαι σε ταξίδια και σε εθνικό δίκτυο και δεν είναι λάστιχα 50-50 αλλά ας πουμε κατα μέσο όρο 70-30 για να είμαστε πιο σωστοί.
 
Σκεφτομαι να αλλαξω λαστιχα στο duster, εχω πανω τα cooper discoverer ATT, σκεφτομαι να βαλω τα cooper discoverer ΑΤ3 sport2,σε 215/70/16, ακουω γνωμες και προτασεις, αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι το κρατημα σε βρεγμενη ασφαλτο, οσο αυτο ειναι δυνατον για ενα 50/50 ελαστικο, αν και καποια εχουν αρκετες διαφορες σε αυτον τον τομεα,απ οτι ξερω.
 
View attachment 86530View attachment 86531Καλημέρα παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος τα συγκεκριμένα ελαστικά να μου πει κάποιες λεπτομέρειες πως πάνε στον δρόμο την καταναλωση
Το Malatesta το εχω αλλα οχι σε νορμαλ αυτοκινητο, στο Panda 4x4.
Δηλαδη, μονο για δουλειες στο χωραφι και βουνο.
Στην ασφαλτο ειναι σαν να οδηγεις τρακτερ.
Καταναλωση, καταλαβαινεις...
Προσφυση σε βρεγμενο την ξεχνας...
Οποτε, ειναι λαστιχο για χωμα, λασπη κλπ...
 
Last edited:
Το Malatesta το εχω αλλα οχι σε νορμαλ αυτοκινητο αλλα στο Panda 4x4.
Δηλαδη, μονο για δουλειες στο χωραφι και βουνο.
Στην ασφαλτο ειναι σαν να οδηγεις τρακτερ.
Καταναλωση, καταλαβαινεις...
Προσφυση σε βρεγμενο την ξεχνας...
Οποτε, ειναι λαστιχο για χωμα, λασπη κλπ...
Κατάλαβα γτ το θέλω για το jimny για μόνιμο πάνω χειμώνα καλοκαίρι άρα το μαλατεστα το ακυρώνω
 
View attachment 86530View attachment 86531Καλημέρα παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος τα συγκεκριμένα ελαστικά να μου πει κάποιες λεπτομέρειες πως πάνε στον δρόμο την καταναλωση
Είναι λαστηχα για κατσικοδομουσ με πέτρες και λασπεσ αν πασ σε τέτοιους δρομουσ πάρτα...για άσφαλτο το ξεχνασ
 
Πηγαίνω και πολύ άσφαλτο αυτό είναι το θέμα
Τότε γνώμη μου να κοιτάξεις για κάποιο 50/50, αυτά είναι και τα δύο χωμάτινα, άρα επικυνδινα στην άσφαλτο, με μεγάλη κατανάλωση και πολύ θορυβώδη.Ακομη και τα 50/50 στην βρεγμένη άσφαλτο θέλουν προσοχή, πόσο μάλλον αυτά.
 
View attachment 86530View attachment 86531Καλημέρα παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος τα συγκεκριμένα ελαστικά να μου πει κάποιες λεπτομέρειες πως πάνε στον δρόμο την καταναλωση
Αμα πας σε τέτοια πρώτον δε πας σε δρόμο και δεύτερον δεν ασχολείσαι με κατανάλωση.. 🤣
 
Back
Top