Ελαστικά

Τότε γνώμη μου να κοιτάξεις για κάποιο 50/50, αυτά είναι και τα δύο χωμάτινα, άρα επικυνδινα στην άσφαλτο, με μεγάλη κατανάλωση και πολύ θορυβώδη.Ακομη και τα 50/50 στην βρεγμένη άσφαλτο θέλουν προσοχή, πόσο μάλλον αυτά.
50/50 έχω και είπα να αλλάξω σε κάτι ποιο άγριο είχα αναγόμωση και τα έδωσα για το λόγο πολύ καύσιμο με ξεπλιναν αλλά δεν καταλαβαινε τπτ σαν λάστιχο...Αλλά ποιο πολύ ήμουν άσφαλτο και χώμα όταν πήγαινα βουνό δλδ στα 10 χλμ κάθε Σαββατοκύριακο
 
50/50 έχω και είπα να αλλάξω σε κάτι ποιο άγριο είχα αναγόμωση και τα έδωσα για το λόγο πολύ καύσιμο με ξεπλιναν αλλά δεν καταλαβαινε τπτ σαν λάστιχο...Αλλά ποιο πολύ ήμουν άσφαλτο και χώμα όταν πήγαινα βουνό δλδ στα 10 χλμ κάθε Σαββατοκύριακο
to ποιο αγριο λαστιχο και ομορφο συναμα για μενα ειναι τα bf goodrich se 50/50 δε θες παραπανω δινει πολυ σε ομορφια
αλλα σε τημη ξεφαβγει
 
to ποιο αγριο λαστιχο και ομορφο συναμα για μενα ειναι τα bf goodrich se 50/50 δε θες παραπανω δινει πολυ σε ομορφια
αλλα σε τημη ξεφαβγει
Το χάλασαν κ αυτό. Οπτικά τα πλαινά είναι τουμπανο αλλά το προστατευτικό της ζαντας που ειχε το παλιο ,το έβγαλαν...
 
to ποιο αγριο λαστιχο και ομορφο συναμα για μενα ειναι τα bf goodrich se 50/50 δε θες παραπανω δινει πολυ σε ομορφια
αλλα σε τημη ξεφαβγει
Το κοίταξα και αυτό φίλε μου και όπως λες ξεφεύγει πολύ η τιμή του
 
to ποιο αγριο λαστιχο και ομορφο συναμα για μενα ειναι τα bf goodrich se 50/50 δε θες παραπανω δινει πολυ σε ομορφια
αλλα σε τημη ξεφαβγει
καλο ειναι,ισως το καλυτερο σε εκτος δρομου διαδρομες, αλλα μετα τον πρωτο χρονο κανεις ταμα να μην βρεξει.
 
to ποιο αγριο λαστιχο και ομορφο συναμα για μενα ειναι τα bf goodrich se 50/50 δε θες παραπανω δινει πολυ σε ομορφια
αλλα σε τημη ξεφαβγει
Ίδιο πέλμα έχει το maxxis worm drive καξ επειδή έχω χαλάσει 3 4αδες bf και 1 maxxis μπορώ να σου πω ότι το μαξις ειναι πιο καλό είναι πιο μαλακό και τρώγεται και πιάνει καλύτερα ενώ το bf δε τρώγετε εύκολα με αποτέλεσμα να σκληραίνει και να κάνεις πατινάζ στο βρεγμενο
 
Εμένα ,σε hilux 4x4 του 2008 με έχει βολέψει πολύ το yokohama geolandar.
Είναι 50-50 και με έχει πάει παντού. Συν ότι στο βρεγμένο έχει αξιοπρεπέστατη συμπεριφορά με νορμάλ θόρυβο και κατανάλωση.
 
Γνωμεσ γιαBf goodrich ko2 τα θέλει φιλοσ κυνήγοσ πάει σε ολλα τα εδαφη πέτρα/άσφαλτο)χώμα είναι και ακριβά πολύ αν τα ξέρει κάποιος να μας πει γνωμεσ... μας είπαν ότι το Κ02 είναι ποιο βελτιωμένο από το προηγούμενο

 
Γνωμεσ γιαBf goodrich ko2 τα θέλει φιλοσ κυνήγοσ πάει σε ολλα τα εδαφη πέτρα/άσφαλτο)χώμα είναι και ακριβά πολύ αν τα ξέρει κάποιος να μας πει γνωμεσ... μας είπαν ότι το Κ02 είναι ποιο βελτιωμένο από το προηγούμενο

Ηλία, δεν ξέρω αν αυτά που αναφέρεις είναι πιο βελτιωμένα, όμως πες στον φίλο σου, ότι τα BF A/T, μετά τα πρώτα 7.000 - 10.000 χιλιόμετρα, γίνονται επικίνδυνα στην άσφαλτο, ειδικά στο βρεγμένο.
 
Ηλία, δεν ξέρω αν αυτά που αναφέρεις είναι πιο βελτιωμένα, όμως πες στον φίλο σου, ότι τα BF A/T, μετά τα πρώτα 7.000 - 10.000 χιλιόμετρα, γίνονται επικίνδυνα στην άσφαλτο, ειδικά στο βρεγμένο.
Εδώ η άσφαλτο είναι σαν χαρτί...και με πατημένες ελιεσ. .ο θεός να φυλάξει και με μεγάλες ανηφορες και κατηφόρες......από ότι μας είπαν έχουν βγάλει και το Κ03 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ???.το ΚΟ2 το έχουν και με Δίκτη m/s... Ποιο ακριβο όμως κοντά στα 260€??!
 
Γνωμεσ γιαBf goodrich ko2 τα θέλει φιλοσ κυνήγοσ πάει σε ολλα τα εδαφη πέτρα/άσφαλτο)χώμα είναι και ακριβά πολύ αν τα ξέρει κάποιος να μας πει γνωμεσ... μας είπαν ότι το Κ02 είναι ποιο βελτιωμένο από το προηγούμενο

Τα τελευταια 10 χρωνια στα 2 ford ranger που εχω αλαξει φωραω μονο αυτο το λαστιχο...
στα +
ομορφο λαστιχο(το ομορφοτερο για μενα)
πολυ ανθεχτικο σε πετρα
και καλο στη λασπη και το χιονι
στα -
η τημη εχει ξεφηγει τελειος
σε ασφαλτο εαν ειναι βρεγμενη ειναι σαπουνι

βαιβαια αφου εχει σκλυρη γομα και κερδιζει αντοχη στη πετρα θα χανεις σε κρατηματα στην ασφαλτο
 
Εδώ η άσφαλτο είναι σαν χαρτί...και με πατημένες ελιεσ. .ο θεός να φυλάξει και με μεγάλες ανηφορες και κατηφόρες......από ότι μας είπαν έχουν βγάλει και το Κ03 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ???.το ΚΟ2 το έχουν και με Δίκτη m/s... Ποιο ακριβο όμως κοντά στα 260€??!
Πεστου να δει και το maxxis wormdrive
Πολυ παρομοια εμφανιση εχουν με τα bf
Δεν ξερω ουτε τιμες ουτε ποιοτητα ομως και εγω σημερα αρχισα να ψαχνω γιατι πρεπει να κανω αλλαγη φετος
 
Παιδες,κανα λαστιχο 50-50 για το terios?
Απο χρηση στο κυνηγι,θα μπαινει το αμαξι σε αγροτικους χωματοδρομους...
Οχι σε ιδιαιτερη μερη με λασπη και πετρα...
Φυσιολογικα πραγματα...
Θα ελεγα μαλιστα οτι πιο πολυ με ενδιαφερει η ασφαλτος,αλλα αφου θα πηγαινουμε που και που κανα κυνηγι,ας βαλουμε ενα 50-50 για το χωμα...
 
Παιδες,κανα λαστιχο 50-50 για το terios?
Απο χρηση στο κυνηγι,θα μπαινει το αμαξι σε αγροτικους χωματοδρομους...
Οχι σε ιδιαιτερη μερη με λασπη και πετρα...
Φυσιολογικα πραγματα...
Θα ελεγα μαλιστα οτι πιο πολυ με ενδιαφερει η ασφαλτος,αλλα αφου θα πηγαινουμε που και που κανα κυνηγι,ας βαλουμε ενα 50-50 για το χωμα...
Αν σε περνει οικονομικά βάλε michellin ladditude cross στα ίδια εδαφη παό και εγώ είναι εξαιρετικό λάστιχο και δεν φεύγει σε βρεγμένο δρόμο( είναι 70/30) ..τα 50/50 δεν είναι για δρόμο με μεγάλες ταχύτητες...
 
Καλησπέρα!
Τα έχω δοκιμάσει...
Καλό λάστιχο για εκτός αλλά υστερεί σε άσφαλτο, πόσο δε σε βρεγμένο, όπως όλα τα Α/Τ (50-50).
Είναι σίγουρα από τα πιο όμορφα..
Έχω επίσης ανά καιρούς δοκιμάσεις τα TOYO OPEN COUNTRY και τα αντίστοιχο της BRIDGESTONE (νομίζω λέγεται DUELER).
Εξίσου καλά με το BF (λίγο καλύτερα στην άσφαλτο και λίγο χειρότερα στα εκτός) αλλά συναρτήσει της τιμής τους, θα τα ξαναέβαζα..
Έχουν δοκιμαστεί σε JIMNY,RAV4 & XTRAIL σε διαφορετικές διαστάσεις.
 
Παιδες,κανα λαστιχο 50-50 για το terios?
Απο χρηση στο κυνηγι,θα μπαινει το αμαξι σε αγροτικους χωματοδρομους...
Οχι σε ιδιαιτερη μερη με λασπη και πετρα...
Φυσιολογικα πραγματα...
Θα ελεγα μαλιστα οτι πιο πολυ με ενδιαφερει η ασφαλτος,αλλα αφου θα πηγαινουμε που και που κανα κυνηγι,ας βαλουμε ενα 50-50 για το χωμα...
Συμφωνώ με τον Ηλία, για το Michelin latitude cross. Τα είχα βάλει τελευταία στο παλιό μου Jimny και τα βρήκα πολύ καλά. Δυστυχώς μου το τράκαραν και βγήκε off, οπότε το έδωσα και πήρα άλλο, κι έτσι δεν τα χάρηκα παρά μόνο ένα χρόνο. Πάντως είχα την αίσθηση ότι ήταν ελαφρώς καλύτερα από τα Yokohama geolandar που του είχα πριν, και στο κράτημα στο βρεγμένο, και στο θόρυβο, και στην κατανάλωση.
Το τωρινό Jimny που πήρα (μεταχειρισμένο από την αντιπροσωπεία) του είχαν βάλει καινούργια κάτι Nexen ασφάλτινα, και τώρα 3 χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Οπότε του χρόνου που θα τα αλλάξω, το σκέφτομαι, ή να ξαναπάω στα Michelin (είναι και αρκετά τσουχτερά στην τιμή) ... ή να βάλω πάλι σκέτα ασφάλτινα (έτσι κι αλλιώς τα χλμ που κάνω σε χωματόδρομους είναι ελάχιστα) ...
 
Παιδες,κανα λαστιχο 50-50 για το terios?
Απο χρηση στο κυνηγι,θα μπαινει το αμαξι σε αγροτικους χωματοδρομους...
Οχι σε ιδιαιτερη μερη με λασπη και πετρα...
Φυσιολογικα πραγματα...
Θα ελεγα μαλιστα οτι πιο πολυ με ενδιαφερει η ασφαλτος,αλλα αφου θα πηγαινουμε που και που κανα κυνηγι,ας βαλουμε ενα 50-50 για το χωμα...
50-50 δεν υπαρχει λαστιχο ολλα ειναι και για κανενα χωματοδρομο ως σηνηθως 70-30 ,αν πηγαινεις και σε πολυ λασπη και μερη δυσβατα το yokohoma geolandar με εξεπληξε ευχαριστα σε αυτο το κοματι !! Εβγαινα σε μερη που με αλλα που φορουσα πριν θα εμενα σιγουρα !! Αυτα σε τογιοτα hilux 4x4
 
Σε γενικες γραμμες, για εμας τους Αθηναιους, που για ενα κυνηγι θα πρεπει να διανυσουμε μινιμουμ 120 χλμ + 120 χλμ
επιστροφη (ασφαλτινα), η λογικη για την ασφαλεια μας πανω απο ολα, προτεινει ενα 70/30. Ετσι κι αλλοιως, θεωρω οτι το κυνηγι δεν ειναι
σκληρο offroad, παρα μονο σε πολυ ειδικες καταστασεις. Για ενα συναδελφο ομως της επαρχιας, το πραγμα μπορει να αλλαζει.
Τα Latitude Cross ειναι πολυ καλα, ακριβα βεβαια. Θα παρουσιασουν μια μικρη υδρολισθηση μετα την 4ετια αλλα ειναι ελεγχομενο.
Τα Goodrich κορυφαια εκτος, αυξημενη προσοχη στην ασφαλτο. Τα Bridgestone αντεχουν καταπονησεις, θελουν και αυτα αυξημενη
προσοχη, αλλα γενικως ολα τα 4Χ4 πρεπει να οδηγουνται με συνεση. Εκφραζω προσωπικη αποψη παντα για λαστιχα που εχω δοκιμασει.
 
Back
Top