Ελαστικά

Ολοι οι πωλητες διαφημιζουν τα ελαστικα που εμπορευονται ως τα καλυτερα σε περιπτωσεις βροχης... Εχω δοκιμασει αρκετα αλλα σαν τα Contninental Sportcontact 2 και 3 δεν ειναι κανενα,,, Πραγματικα ακομα κ επιτηδες δεν εχω καταφερει να τα γλιστρησω ποτε με βροχη σε τρια διαφορετικα αυτοκινητα...
 
Εχω δοκιμασει πολλα λαστιχα οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα...
Ηλιος-Βροχη-Ζεστη-Κρυο-Υγρασια-Ξηρασια: TOYO T1R 215/45/17 Τα σ'αγαπω τελειωσαν...
 
Εχω δοκιμασει πολλα λαστιχα οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα...
Ηλιος-Βροχη-Ζεστη-Κρυο-Υγρασια-Ξηρασια: TOYO T1R 215/45/17 Τα σ'αγαπω τελειωσαν...
Καλο κρατημα, χάνει ομως στην ακρίβεια του τιμονιού και λιώνει γρήγορα εώς πολυ γρήγορα. Ειναι ομως πολυ φθηνό. Το χρησιμοποιώ γιατι δε βρισκω τιποτα άλλο στις διαστάσεις μου. Εχω λιώσει 2 σετ μεχρι τωρα.
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή αν πρέπει αν ανοίξω άλλο θέμα. Χθες πήγα και πήρα αντιολισθητικές κάλτσες για τα ελαστικά μου. Πήρα τις παρακάτω. Σήμερα θα τις ρίξω στη δουλειά αφού έχω ταξίδι για το Δίστομο.
http://www.ctd.gr/product.asp?ID=6937
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή αν πρέπει αν ανοίξω άλλο θέμα. Χθες πήγα και πήρα αντιολισθητικές κάλτσες για τα ελαστικά μου. Πήρα τις παρακάτω. Σήμερα θα τις ρίξω στη δουλειά αφού έχω ταξίδι για το Δίστομο.
http://www.ctd.gr/product.asp?ID=6937
Να τις βάλεις μόνο στο χιόνι.
Αν βρουν άσφαλτο και ιδιαίτερα πέτρες κ χωματόδρομο σκίστηκαν αμέσως
 
Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα έμενα τόσο πολύ ευχαριστημένος από κάποιο λάστιχο. Έχω λοιπόν στο Jimny τα Michelin Latitude HP με χρήση άσφαλτο-κατσάβραχα-βουνά-βάλτους χωρίς να μείνω πουθενά. Τα φοράω από 2008 και έχουν κάνει μέχρι στιγμής 82000 χλμ !!! Πιστεύω πως θα τη βγάλουν μέχρι την έναρξη της επόμενης κυνηγετικής χρονιάς όπου και θα τα αντικαταστήσω ...
 
Φιλε Χρηστο, θεωρω οτι τα 82.000 χλμ ειναι πολλα για το ιδιο σετ λαστιχα, ποσο μαλλον οταν εχουν χρηση οπως αναφερεις πιο πανω. Μηπως πρεπει να τα
ελεγξει καποιος "ειδικος", απλα και μονο για λογους ασφαλειας?
 
Φιλε Χρηστο, θεωρω οτι τα 82.000 χλμ ειναι πολλα για το ιδιο σετ λαστιχα, ποσο μαλλον οταν εχουν χρηση οπως αναφερεις πιο πανω. Μηπως πρεπει να τα
ελεγξει καποιος "ειδικος", απλα και μονο για λογους ασφαλειας?

Σταύρε έχουν λίγο ψωμί ακόμη αλλά το σωστό είναι να αλλαχτούν κάποια στιγμή. Πρόσφατα πήγα στον λαστιχά που τα είχα βάλει γιατί είχα πατήσει μια βίδα. του είπα για τα χρόνια και τα χιλιόμετρα που έκαναν και μου είπε χαριτολογώντας "τι λες ρε φίλε τότε να το κλείσω το μαγαζί. και ακόμη έχουν ψωμί...". Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο μπαίνει σε κγαράζ χειμώνα - καλοκαίρι. Το καλοκαίρι όταν είμαι στο σπίτι στη θάλασσα το έχω πάντα στην σκιά...
 
Το λαστιχο εκτος της φθορας απο το δρομο, δυστυχως δεχεται και τη φθορα του χρονου... Πρεπει και εκει να επικεντρωνομαστε...;)
Βεβαια ο καθενας απο μας καταλαβαινει ποτε "δεν εχει τιμονι"...
 
Εγώ πάντως στο Maverick πέρα απο της μάνας του που στα 30.000 χλμ ήταν για πέταμα έβαλα τα bridgestone dueler 694 A/T που με άφησαν πλήρως ικανοποιημένο και ακολούθησαν τα Michelin Lattitude cross μόνο και μόνο γιατί δεν υπήρχαν πουθενά τα Brigestone με τα οποία είχα κάνει 65.000 και άρχιζαν να γλιστράνε.
Το Michelin καλό λάστιχο και ενισχυμένο σε σχέση με τα παλιότερα ,καλό στο χώμα ,σταθερό και αθόρυβο σε ασφαλτόδρομο, αλλά απαράδεκτο αν πάταγες λάσπη.Το χειρότερο ήταν ότι δεν καθάριζε εύκολα και όταν έβγαινα από λασπόδρομους σε ασφαλτόδρομο έκανα πατινάζ με ότι αυτό συνεπάγεται. Δύο φορές μου γλίστρησε το αμάξι επικίνδυνα σε επαρχιακό δρόμο με στροφές..Όμως και με αυτά έβγαλα περί τα 68.000χλμ.
Τον περασμένο Σεπτέμβρη έψαχνα και πάλι για τα Brigestone όμως δεν υπήρχαν απο καιρό και η εταιρεία μου είπε ότι θα μπει το 2015 και βλέπουμε ....asking.
Έτσι έβαλα τα Yokohama at-s g012. Στη λάσπη άψογο αλλά με εντυπωσίασε πραγματικά σε δρόμο με αρκετό χιόνι το οποίο όμως ήταν παγωμένο.Όμως πιο θορυβώδες απο τα δύο προηγούμενα.
 
Το χειρότερο λάστιχο που είχα βάλει ποτέ στο Corolla ήταν το Bridgestone. Λάστιχο κούτσουρο που δεν λιώνει με τίποτα το τακούνι αλλά η χαρά της γλίστρας. Με αυτό το λάστιχο, στην έξοδο της Θήβας, έφυγα ένα πρωί πηγαίνοντας για κυνήγι από τον δρόμο και βρέθηκα στο απέναντι χωράφι. Ευτυχώς είχε προλάβει κάποιος άλλος και είχε ισοπεδώσει την μπάρα και την γλίτωσα μόνο με ένα φτερό. Το αμάξι έπεσε στα μαλακά αφού το χωράφι ήταν ποτισμένο από την βροχή, το βγάλαμε έξω και πήγαμε για κυνήγι :)
 
Το χειρότερο λάστιχο που είχα βάλει ποτέ στο Corolla ήταν το Bridgestone. Λάστιχο κούτσουρο που δεν λιώνει με τίποτα το τακούνι αλλά η χαρά της γλίστρας. Με αυτό το λάστιχο, στην έξοδο της Θήβας, έφυγα ένα πρωί πηγαίνοντας για κυνήγι από τον δρόμο και βρέθηκα στο απέναντι χωράφι. Ευτυχώς είχε προλάβει κάποιος άλλος και είχε ισοπεδώσει την μπάρα και την γλίτωσα μόνο με ένα φτερό. Το αμάξι έπεσε στα μαλακά αφού το χωράφι ήταν ποτισμένο από την βροχή, το βγάλαμε έξω και πήγαμε για κυνήγι :)

Γιαυτό κάθε φορά βάζεις τις αγριοφωνάρες σου και λες.. Πρόσεχε έδω κόψε κόψε!! ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ .victory.
 
Εγώ έχω βάλει στο Vectra Michelin , όμως νομίζω ότι όπως λέει και ο Δημήτρης παραπάνω δεν είναι μόνο θέμα μάρκας αλλά και συγκεκριμένου τύπου ελαστικού. Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν καλά αλλά και μάπα ελαστικά , εγώ προσωπικά συμβουλεύομε τα τεστ της ADAC σχετικά.
 
Παίδες διαβάζω μόνο για πολύ ακριβά λάστιχα .
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τα KHUMO και σύντομα θα βάλω τα HANKOOK διότι τα διαφημίζουν για μια νέα γόμωση με υψηλή περιεκτικότητα σε πυρίτιο.
Τα KHUMO τα έχω 75.000χλμ , δεν μου έχουν γλιστρήσει ποτέ , κάνουν ήσυχο ταξίδι και το βασικότερο έχουν σχεδόν τα μισά λεφτά.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top