Ελαστικά

Αν δεν σου είναι κοπος γραψε εντυπώσεις όταν τα δοκιμάσεις σε λάσπη , πέτρα , βρεγμένη άσφαλτο, χιόνι για να μπουν στα υπ όψιν ή οχι, έχουμε και το ίδιο εργαλείο
Εννοείται... Όταν αποκτήσω ολοκληρωμένη εικόνα θα ποσταρω...
 
Με το καλό Δημήτρη να το ξεπεράσεις.

Θέλω να επιστήσω την προσοχή σε θέματα που ελάχιστοι δίνουν σημασία.
Το καλύτερο λάστιχο δεν είναι πανάκεια αν δε δουλεύεται σε σωστές πιέσεις συνήθως μεγαλύτερες απ ότι νομίζουμε.
Μια σωστή ανάρτηση θα εκμεταλλευτεί καλύτερα ένα μέσο ποιοτικά ή και φαγωμένο λάστιχο από ένα συνδυασμό καλύτερου ελαστικού και μέτριας ανάρτησης.
Η ευθυγράμμιση είναι το Α και Ω της συμπεριφοράς σε απότομους ελιγμούς. Μπορεί να μην τραβάει δεξιά αριστερά αλλά λίγοι μάστορες δίνουν σημασία στις γωνιές των πίσω τροχών. Εκεί κρύβεται η ευστάθεια.
Μην περιμένουμε ένα καινούργιο λάστιχο να μας σώσει στη βροχή. Εκτός την υδρολισθηση που θα βοηθήσουν τα αυλάκια, το γλυστριμα σε δρόμο που έχει καιρό να πλυθεί δεν αντιμετωπίζεται εύκολα.
Τέλος, κάτι που αφορά εμάς εδώ που παταμε και χωματόδρομο. Ενα λάστιχο που δεν ειναι 100% ασφάλτινο δεν πρόκειται να κάνει κατι στη βροχή. Όταν την πλειοψηφία των χλμ τα κάνουμε σε άσφαλτο καλύτερα να κάνουμε υποχωρήσεις στο χώμα. Συνήθως ούτε το 1% δεν κάνουμε σε χώμα. Έχω δελεαστεί φορες να βάλω λάστιχα για εκτός για να έχω το κάτι παραπάνω. Επαγγελματίες λαστιχαδες με απέτρεψαν επανειλημμένως και τελικά συμφωνώ μαζί τους.
Όπου είναι εφικτό να αγοράζετε αυτοκίνητα με ανεξάρτητη ανάρτηση και όχι ημιάκαμπτο άξονα.
Το ποστ που εκανες έπρεπε να εχει 500 like.
 
Τοποθέτησα κι εγώ στο asx τα michelin lattitude cross 215/70/16. Aκόμα δεν έχω πάει σε λασπες χώμα κλπ, παρατήρησα όμως αυξημένο θόρυβο σε σχέση με τα continental lx sport που ήταν πιο ασφάλτινα, παρότι δίνει τα michelin 71 db και τα conti 73 db. Παρατήρησα επίσης μια αύξηση της κατανάλωσης.
 
Προχθές ανεβαίνοντας για τα Τζουμέρκα ,πέρασα από το φίλο Σωτήρη τον off road και έβαλα τα λάστιχα τα οποία δεν είχα προλάβει να αλλάξω τον Οκτώβρη και μου στοίχισαν ένα αυτοκίνητο και παραλίγο να είχαμε και χειρότερα.
Ταίριαξαν στο καινούργιο γαϊδούρι αφού είναι ίδιο με το προηγούμενο.
Maxxis 771 για 3η φορά.
1701602487319.png
 
Προχθές ανεβαίνοντας για τα Τζουμέρκα ,πέρασα από το φίλο Σωτήρη τον off road και έβαλα τα λάστιχα τα οποία δεν είχα προλάβει να αλλάξω τον Οκτώβρη και μου στοίχισαν ένα αυτοκίνητο και παραλίγο να είχαμε και χειρότερα.
Ταίριαξαν στο καινούργιο γαϊδούρι αφού είναι ίδιο με το προηγούμενο.
Maxxis 771 για 3η φορά.
View attachment 83040
Τι έκανες με το αμάξι τελικά;
 
Τι έκανες με το αμάξι τελικά;
Δεν το επισκεύασα γιατι τα εργατικά που ζητούσαν ήταν πολλαπλάσια των ανταλλακτικών και ειχα και μια επιφύλαξη γιατι ειχε πάρει το ράμφος. Λυπήθηκα γιατι ειχα κάνει καλό σερβις στον κινητήρα πριν ενάμιση χρόνο και γενικά το ειχα προσεγμένο.
Βρήκα ενα ιδο με 130.000χλμ ευτυχώς κι αυτό παρα πολυ προσεγμένο με 5500 € και ολα τα σερβις αντιπροσωπεία.Ειχε κανει σερβις τον Σεπτεμβρη και ειχε και ολα τα τιμολόγια απ οταν το αγόρασε.
.Μονο καλοκαίρι το κυκλοφορούσε και πάντα ήταν σε παρκιν. Σ αυτα τα λεφτα δεν έβρισκα τιποτα αλλο σ αυτη την κατηγορία.
Το προηγούμενο το μετεφερα με οδικη βοήθεια εκει που ειχα βαλει το υγραέριο και εγινε μεταφορα στο καινούργιο
Οσο για το τι απέγινε απο κει και μετα άλλο αστα καλύτερα. Έζησα την απόλυτη ξεφτίλα την απατεωνιά και την εκμετάλευση. Αν ειχα καπου να το βαλω θα το κραταγα για ανταλλακτικα.
 
Προχθές ανεβαίνοντας για τα Τζουμέρκα ,πέρασα από το φίλο Σωτήρη τον off road και έβαλα τα λάστιχα τα οποία δεν είχα προλάβει να αλλάξω τον Οκτώβρη και μου στοίχισαν ένα αυτοκίνητο και παραλίγο να είχαμε και χειρότερα.
Ταίριαξαν στο καινούργιο γαϊδούρι αφού είναι ίδιο με το προηγούμενο.
Maxxis 771 για 3η φορά.
View attachment 83040
Καλοτάξιδο Δημήτρη
 
Για πείτε ιδέες για l200 του 18.

Τωρα έχω 50-50 linglong και ήταν πολύ καλύτερο από ότι περίμενα για καθημερινή χρήση και όπου χρειάστηκε πέρασα άνετα σε άμμο χαλαρές λάσπες


Αθόρυβο τελείως και καλό στα φρένα και βροχή

Υποσημείωσεις.

Δεν αλλάζω χειμώνα καλοκαίρι

Χιόνι δεν με νοιάζει

Δεν φορτώνω πολλά κιλά

Τρώνε πολύ ζέστη και ήλιο.
 
Για πείτε ιδέες για l200 του 18.

Τωρα έχω 50-50 linglong και ήταν πολύ καλύτερο από ότι περίμενα για καθημερινή χρήση και όπου χρειάστηκε πέρασα άνετα σε άμμο χαλαρές λάσπες


Αθόρυβο τελείως και καλό στα φρένα και βροχή

Υποσημείωσεις.

Δεν αλλάζω χειμώνα καλοκαίρι

Χιόνι δεν με νοιάζει

Δεν φορτώνω πολλά κιλά

Τρώνε πολύ ζέστη και ήλιο.
Αν είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν βάζεις τα ίδια;
 
Ισχύει ότι τα ελαστικά από την ημερομηνία κατασκευής τους μέχρι να τα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα? Πολλές φορές έχω ακούσει για τουλάχιστον ενα εξάμηνο. ,προχθές 2-12 άλλαξα ελαστικά και ημερομηνία κατασκευής τους είναι 41 εβδομάδα του 23 δηλαδή είναι ένας μήνας και κάτι είναι πρόβλημα?γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?
 
Ισχύει ότι τα ελαστικά από την ημερομηνία κατασκευής τους μέχρι να τα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα? Πολλές φορές έχω ακούσει για τουλάχιστον ενα εξάμηνο. ,προχθές 2-12 άλλαξα ελαστικά και ημερομηνία κατασκευής τους είναι 41 εβδομάδα του 23 δηλαδή είναι ένας μήνας και κάτι είναι πρόβλημα?γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?
όχι μια χαρά είναι...φρέσκα φρέσκα...το αντίθετο δεν κάνει...
 
όχι μια χαρά είναι...φρέσκα φρέσκα...το αντίθετο δεν κάνει...
οχι εχει απολυτο δικιο.τα ελαστικα ειναι ενα πολυμερες υλικο και εχουν στην συνθεση τους καουτσουκ το οποιο για να αποδωσει τα μεγιστα πρεπει η να αποθηκευτει περιπου 6 μηνες η να γινει χρηση του του ελαστικου για περιπουβ 3 εβδομαδες.αρα ουτε το πολυ φρεσκο εινα καλο κατα αλλα ειναι μια μεγαλη συζητηση το ποιο ελαστικο ειναι ποιο καταλληλο και γιατι ολοι ξαφνικα ψαχνουμαι ημερομηνιες dot
 
Εγώ έβαλα στο duster τα maxxis worm drive (σκληρό 50/50). Πρώτες εντυπώσεις αυξημένος θόρυβος μέχρι τα 70-80 χλμ ο οποίος από εκεί και πάνω μειώνεται αρκετά. Κατανάλωση έχει τσιμπήσει περίπου 1 λίτρο στα 100χλμ. Τώρα από τις πρώτες εξορμήσεις σε μέτρια λάσπη δείχνει πολύ καλά σημάδια. Θα δείξει η συνέχεια...IMG_20231010_121234734.jpgIMG_20231027_101941068.jpgIMG_20231114_173157788.jpg
 
Εγώ έβαλα στο duster τα maxxis worm drive (σκληρό 50/50). Πρώτες εντυπώσεις αυξημένος θόρυβος μέχρι τα 70-80 χλμ ο οποίος από εκεί και πάνω μειώνεται αρκετά. Κατανάλωση έχει τσιμπήσει περίπου 1 λίτρο στα 100χλμ. Τώρα από τις πρώτες εξορμήσεις σε μέτρια λάσπη δείχνει πολύ καλά σημάδια. Θα δείξει η συνέχεια...View attachment 83151View attachment 83154View attachment 83153
Η κατανάλωση έχει ανέβει σε σχέση με τα μαμά ή με τα προηγούμενα που είχες;
 
Back
Top