Ελαστικά

Στους δρόμους που εχουμε εμείς αν πατήσεις φρένο με 50 χιλιόμετρα και λάστιχα 50/50 άντε για την έχουν πάτησε πολλά παιδιά έτσι
Ηλία εξαρτάται το λάστιχο φίλε μου.τα μισελεν έχουν τέτοιο κράτημα και συμπεριφορά γιατί ακριβώς είναι μαλακά.αυτο που περιγράφεις συμβαίνει συνήθως με σκληρά λάστιχα όπως π.χ τα bridgestone.στο αγροτικό μια ζωή είχα τα bf ποτέ πρόβλημα.τωρα με τα hankook μηδέν προβλημα
 
Εγώ Σπύρο θα σου πρότεινα τα continental conticross LX 2. Τα έβαλα και δεύτερη φορά και νομίζω κάνουμε ίδια χρήση στο αυτοκίνητο. Τα michelin latitude cross είναι πιο σκληρά ελαστικά, ποιο κοντά στο 50/50 και πιστεύω πως δεν θα σε βολέψουν περισσότερο.
 
Είναι το μόνο λάστιχο μέχρι σήμερα που δεν έχω σκίσει .
Εντάξει αυτο μπορει και να έτυχε .
latitude cross έσκισα yokohama έσκισα , bridgestone έσκισα , goodyear έσκισα.
Τους εσκισα τα ράμματα .big smile.
"Σκίσε με ναύτη ν' αλλάξω ράφτη" που λέγανε και κάτι παληοαδερφές παληά. Σήμερα τις λένε ΛΟ....
 
Last edited:
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE DUELER H/P 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.

Όποιος έχει γνώση ας συμβουλέψει.
Δες και τα Falken Wildpeak A/T3WA.
 
Ψάχνοντας αυτό το διάστημα για να αντικαταστήσω τα ελαστικά του αυτοκινήτου μου, βρέθηκα αντιμέτωπος με την τεράστια έλλειψη που υπάρχει στην αγορά. Πρώτη φορά που αναγκάστηκα να βάλω ελαστικά με χαμηλότερο δείκτη ταχύτητας καθώς αν και ο εισαγωγέας είχε πει ότι θα τα έφερνε αυτόν τον μήνα ( η παραγγελία είχε γίνει τον Αύγουστο), με ενημέρωσαν ότι η ημερομηνία άλλαξε και αναμένονταν να έρθουν μετά τον Δεκέμβριο. Το περίεργο είναι ότι το αυτοκίνητο που έγινε η αλλαγή έχει μία από τις ποιο συνηθισμένες διαστάσεις 195/65/15 αλλά παρ’ όλα αυτά σε καμία εταιρεία δεν βρέθηκαν ελαστικά με δείκτη ταχύτητας V, πλην της Bridgestone που υπήρχε μόνο μία τετράδα και δεν επιλέχθηκαν λόγω σκληρότητας της γόμας
 
Σπύρο στην λάσπη δεν έκαναν τπτ τα bridgestone dueler,στομωναν για πλάκα και γινόντουσαν λουκουμάς. Σε πέτρα, βρεγμένη άσφαλτο κτλ ήταν όμως πολύ καλο. Εγώ τις προάλλες τοποθέτησα τα maxxis worm drive (980) και από την Κυριακή που μας έρχεται θα δώσουν εξετάσεις για το τι ψάρια πιάνουν..IMG_20231010_121159554.jpgIMG_20231010_121234734.jpg
 
Σπύρο στην λάσπη δεν έκαναν τπτ τα bridgestone dueler,στομωναν για πλάκα και γινόντουσαν λουκουμάς. Σε πέτρα, βρεγμένη άσφαλτο κτλ ήταν όμως πολύ καλο. Εγώ τις προάλλες τοποθέτησα τα maxxis worm drive (980) και από την Κυριακή που μας έρχεται θα δώσουν εξετάσεις για το τι ψάρια πιάνουν..View attachment 81020View attachment 81021
Τα έχω δυόμιση χρόνια τα maxxis φίλε μου θα μείνεις ευχαριστημένος
 
Σπύρο στην λάσπη δεν έκαναν τπτ τα bridgestone dueler,στομωναν για πλάκα και γινόντουσαν λουκουμάς. Σε πέτρα, βρεγμένη άσφαλτο κτλ ήταν όμως πολύ καλο. Εγώ τις προάλλες τοποθέτησα τα maxxis worm drive (980) και από την Κυριακή που μας έρχεται θα δώσουν εξετάσεις για το τι ψάρια πιάνουν..View attachment 81020View attachment 81021
Το στόμωμα το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ, αλλά σε παχύ πηλό{σε κάμπο},σαν πλαστελίνη ήταν, εκεί νομίζω μόνο mud λάστιχα το αντιμετωπίζουν το καθάρισμα. Σε βουνίσιες λασποδιαδρομές ,με νεροφαγώματα κτλ, με έβγαλαν παλικάρι και κάποια κομμάτια που λες, περνάω δεν περνάω. Σίγουρα δεν είναι ένα λάστιχο για extreme καταστάσεις, αλλά όπου μπήκε βγήκε, λάσπη-χιόνι. Στο χιόνι ειδικά ήταν απόλαυση. Το είχα παλιότερα σε ένα rav και τώρα δεύτερη φορά τα φοράω σε ένα cherokke.
Το ξανά έβαλα γιατί, τα χλμ που διανύω στην άσφαλτο για το κυνήγι, είναι πολλαπλάσια του εκτός και έπρεπε να υπολογίσω θόρυβο, κατανάλωση, φθορά αλλά και ασφάλεια. Και επειδή δεν με πρόδωσαν ποτέ εκτός τα εμπιστεύομαι. Θα ήθελα δεν σου κρύβω και ένα εντελώς off road λάστιχο , αλλά στα 300χλμ που είναι το χωριό, θα τα έφτανα φιτίλια :)
Ωραίο το maxxis, σε προδιαθέτει για ωραίες διαδρομές, θα έλεγα έτσι όπως βλέπω το πέλμα ότι είναι 70-30? Σε αντίθεση με το dueler που το λες βαριά 50-50
 
Σπύρο .....Εγώ τις προάλλες τοποθέτησα τα maxxis worm drive (980) και από την Κυριακή που μας έρχεται θα δώσουν εξετάσεις για το τι ψάρια πιάνουν..
Θα δοκιμάσω στο παραγάδι τσ Maxxis μπας και δω κι εγώ ψάρι στο αγκίστρι μου;)
 
Σπύρο στην λάσπη δεν έκαναν τπτ τα bridgestone dueler,στομωναν για πλάκα και γινόντουσαν λουκουμάς. Σε πέτρα, βρεγμένη άσφαλτο κτλ ήταν όμως πολύ καλο. Εγώ τις προάλλες τοποθέτησα τα maxxis worm drive (980) και από την Κυριακή που μας έρχεται θα δώσουν εξετάσεις για το τι ψάρια πιάνουν..View attachment 81020View attachment 81021
Εξαιρετικό λάστιχο πολύ καλή επιλογή τα φόρεσα και στο μασδα και στο dyna αντιγραφή τ πελμα τ bf αλλά πιο μαλακο
 
Σπύρο στην λάσπη δεν έκαναν τπτ τα bridgestone dueler,στομωναν για πλάκα και γινόντουσαν λουκουμάς. Σε πέτρα, βρεγμένη άσφαλτο κτλ ήταν όμως πολύ καλο. Εγώ τις προάλλες τοποθέτησα τα maxxis worm drive (980) και από την Κυριακή που μας έρχεται θα δώσουν εξετάσεις για το τι ψάρια πιάνουν..View attachment 81020View attachment 81021
Κώστα σε τι διάσταση τα έβαλες?
Παίζει να τα βγάζει σε 205/60/16 ?
 
Παίδες διαβάζω μόνο για πολύ ακριβά λάστιχα .
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τα KHUMO και σύντομα θα βάλω τα HANKOOK διότι τα διαφημίζουν για μια νέα γόμωση με υψηλή περιεκτικότητα σε πυρίτιο.
Τα KHUMO τα έχω 75.000χλμ , δεν μου έχουν γλιστρήσει ποτέ , κάνουν ήσυχο ταξίδι και το βασικότερο έχουν σχεδόν τα μισά λεφτά.
Εφόσον είσαι ευχαριστημένος βάλε πάλι τα ίδια ειδικά όταν είναι στα μισά χρήματα.
 
Καλημέρα Μιχάλη. Στο Γαλάτσι ο Τσουπρος. Στη νέα Φιλαδέλφεια ο Εγγλεζοπουλος. Στο Ίλιον ο Σουχλερης με πιο φθηνό τον τελευταίο. Σίγουρα θα το έχουν και άλλοι απλά εγώ αυτούς ξέρω
 
Κώστα σε τι διάσταση τα έβαλες?
Παίζει να τα βγάζει σε 205/60/16 ?
Tακη μου για την διάσταση δεν ξέρω ούτε σε μια πρόχειρη αναζήτηση μπόρεσα να βγάλω άκρη για την διάσταση σου. Απευθύνουμε σε ένα κατάστημα για σίγουρα. Εγώ τα έβαλα σε 215/70/16
 
Παλικαρια καλησπερα, λεω να αλλαξω λαστιχα στο g.vitara (5d 2000cc). Εχω απανω bf goodrich ko2. Ειναι τελεια αλλα θελω και πανω απο 800 €. Η πλακα ειναι οτι δεν εχω κανει ουτε 10000χλμ (κινουμε με εταιρικο) αλλα εχω περασει 4 χρονια και σκεφτομαι μην με κοψουν τον Φεβρουαριο στο κτεο. Σκεφτομαι κατι σε Toyo open country plus a/t;
 
Back
Top