Ελαστικά

Και το καλό τετρακίνητο.
Οσο καλη τετρακινηση και να χεις, το χιονι ειναι χιονι και στο χιονι ολοι οι τροχοι εχουν σχεδον μηδενικη τριβη.
Σιγουρα η καλυτερη τετρακινηση θα σε παει παραπερα, αλλα καπου θα σταματησει και αυτη..
 
παιδες καμια γνωμη για τα westlaik 50 50 ,εχουμε,,ειμαι για αλαγη και το σκευτομαι μιας και τα εχουνε σχετικα φτηνα 270 ευρω τετραδα
 
τιποτε ρε παιδεςςς;;; κανης δεν γνωριζη κατι.think.
:(:(
Δεν τα γνωρίζω ούτε έχω κάποιον φίλο να τα φοράει για να ξέρω να σου πω, κι επειδή τα λάστιχα είναι η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν θα πω κάτι, έτσι μόνο για να πω, η τιμή τους πάντως είναι super.
 
τιποτε ρε παιδεςςς;;; κανης δεν γνωριζη κατι.think.
:(:(
Δεν είναι και η καλύτερη εποχή να αλλάξεις ελαστικά, με το καλοκαίρι μπροστά.
Αν τα ελαστικά σου δεν είναι επικίνδυνα φαγωμένα, κάνε υπομονή μέχρι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.
Μαζεύεις παράλληλα και λίγα €€ επιπλέον και πας σε κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο, τα ελαστικά είναι βασικό κόμματι της οδικής μας ασφάλειας και δε θέλουν τσιγκουνιές.
 
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE DUELER H/P 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.

Όποιος έχει γνώση ας συμβουλέψει.
 
Last edited:
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.

Όποιος έχει γνώση ας συμβουλέψει.
Για ασφάλτινα μισελεν.δεν υπάρχει καλύτερο σ αυτή τη κατηγορία.αν θες και για λίγο εκτός χωρίς όμως μεγάλη καταπόνηση michelin lattitude cross τα οποια είναι 70/30.αν θες πάλι πολύ καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο και μεγαλύτερη αντοχή εκτός με καλή συμπεριφορά σε χιόνι κ.λ.π a/t continental τα οποία είναι 60/40.σε 50/50 για χωρίς θόρυβο στην άσφαλτο και αντοχή παντού με καλή συμπεριφορά σε όλες τις συνθήκες hankook rf 11
 
Last edited:
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.

Όποιος έχει γνώση ας συμβουλέψει.
Σπύρο βάλε αυτό που λέει ο Ευριπίδης . Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμη κι αν το αμάξι το χρησιμοποιείς μόνο σε ασφαλτόδρομους. Ούτε πρόβλημα κατανάλωσης ούτε πρόβλημα θορύβου . Τα έχω βάλει και εγώ τα λάστιχα αυτά και έχω γνώση και εμπειρία.Τα κράτησα 55.000χλμ.
Τώρα κοντά είναι να αλλάξω και εγώ λάστιχα και για τρίτη συνεχόμενη φορά maxxis 771.
 
Γεια σου φιλε μου.Πρόταση μου ειναι τα bridgestone turanza t005 αμιγως ιαπωνικης κατασκευης με ειδική συνθεση γυαλιου για πολλα χιλιομετρα και για να μην ξερενεται το ελαστικο δεικτης οικονομιας Β βρεγμενο Α και θορυβος 71dB ιδια χαρακτηριστικα με το michelin primacy 4 με την διαφορα στον δεικτη ταχυτητας 69dB και την τιμη το bridgestone 123 ευρω εκαστο το michelin 166 ευρω.Το michelin ειχε ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικό για τη σκληροτητα του πλαινου κατι που στην σειρα primacy το βελτιωσαν χωρις ομως το ιδανικο δεν παυει ομως να ειναι μεσα στις καλιτερες επιλογες.Οσα αναφερω ειναι δια της χρησεως διαπιστωμενα και αυτη την στιγμη ειμαι και εγω για αλλαγη στο audi και εχω προσανατολιστει στα dridgestone χωρις να θελω να σε επηρεασω .Η αποφαση δικη σου και πιστεύω να εχω βοηθησει οπως παντα.
 
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE DUELER H/P 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.

Όποιος έχει γνώση ας συμβουλέψει.
Στο δικό μου Νισσαν ναβαρα έχω Michelin latitude cross ότι καλητερο έχω βάλει ποτέ αυτή είναι η δεύτερη τετράδα που έχω και παο για Τρίτη… δεν το αλλάζω με τίποτα ακόμα και σε Χιόνι δεν με πρόδιδε ποτέ σε βρεγμένη άσφαλτο πηστευω δεν υπάρχει καλητερο
 
Στο δικό μου Νισσαν ναβαρα έχω Michelin latitude cross ότι καλητερο έχω βάλει ποτέ αυτή είναι η δεύτερη τετράδα που έχω και παο για Τρίτη… δεν το αλλάζω με τίποτα ακόμα και σε Χιόνι δεν με πρόδιδε ποτέ σε βρεγμένη άσφαλτο πηστευω δεν υπάρχει καλητερο
Το latitude το φοραμε και εμεις σε αγροτικο κλειστο επιβεβαιωνω πως ειναι εξαιρετικο για μια επιλογη 50-50.Για ολες τις συνθηκες και με αντοχες μεγαλου φορτιου.
 
Πάντως να επισημάνω οτι από τα λάστιχα που έχω βάλει αυτό που μοιάζει πάρα πολύ με το michelin latitude είναι το maxxis 771 για αυτό το λόγο το βάζω και τρίτη φορά.
Κρατήματα σε βρεγμένο δρόμο με μεγάλες ταχύτητες σε παγο, χιόνι τα έχω δοκιμάσει σε χώμα και πέτρα πάρα πολύ καλά . Είναι το μόνο λάστιχο μέχρι σήμερα που δεν έχω σκίσει .
Εντάξει αυτο μπορει και να έτυχε .
latitude cross έσκισα yokohama έσκισα , bridgestone έσκισα , goodyear έσκισα.
Τους εσκισα τα ράμματα .big smile.
 
Πάντως να επισημάνω οτι από τα λάστιχα που έχω βάλει αυτό που μοιάζει πάρα πολύ με το michelin latitude είναι το maxxis 771 για αυτό το λόγο το βάζω και τρίτη φορά.
Κρατήματα σε βρεγμένο δρόμο με μεγάλες ταχύτητες σε παγο, χιόνι τα έχω δοκιμάσει σε χώμα και πέτρα πάρα πολύ καλά . Είναι το μόνο λάστιχο μέχρι σήμερα που δεν έχω σκίσει .
Εντάξει αυτο μπορει και να έτυχε .
latitude cross έσκισα yokohama έσκισα , bridgestone έσκισα , goodyear έσκισα.
Τους εσκισα τα ράμματα .big smile.
Το lattitude δεν είναι 50/50.εινσι 70/30 είναι μαλακό όπως όλα τα μισελεν και δε κάνει για σκληρά εδαφη.καποια στιγμή δοκίμασε τα hankook και θα με θυμηθείς.εχω πάει παντού.βροχη χιόνι μαδαρα με σκληρή και κοφτερή πέτρα και τίποτα και το πιο βασικό χωρίς θόρυβο στο δρόμο για 50/50.τωρα μετά από 4 χρόνια μάλλον τα ίδια θα ξαναβαλω
 
Το lattitude δεν είναι 50/50.εινσι 70/30 είναι μαλακό όπως όλα τα μισελεν και δε κάνει για σκληρά εδαφη.καποια στιγμή δοκίμασε τα hankook και θα με θυμηθείς.εχω πάει παντού.βροχη χιόνι μαδαρα με σκληρή και κοφτερή πέτρα και τίποτα και το πιο βασικό χωρίς θόρυβο στο δρόμο για 50/50.τωρα μετά από 4 χρόνια μάλλον τα ίδια θα ξαναβαλω
Ε ναι δεν ειναι 50/50 οπως και ολα τα αλλα που ανέφερα ,παρα το Α/Τ που δηλώνουν.
Πάντως τα συγκεκριμένα michelin δεν είναι τόσο μαλακά όσο νομίζει κάποιος που έχει εμπειρία από άλλα λάστιχα της michelin.
Δεν μπορώ να πάω σε καθαρό 50-50 γιατί κάνω μεγάλα ταξίδια με ότι αυτό συνεπάγεται
 
Ε ναι δεν ειναι 50/50 οπως και ολα τα αλλα που ανέφερα ,παρα το Α/Τ που δηλώνουν.
Πάντως τα συγκεκριμένα michelin δεν είναι τόσο μαλακά όσο νομίζει κάποιος που έχει εμπειρία από άλλα λάστιχα της michelin.
Δεν μπορώ να πάω σε καθαρό 50-50 γιατί κάνω μεγάλα ταξίδια με ότι αυτό συνεπάγεται
Στη κατηγορία που ψάχνεις 60/40 το continental κορυφαίο.πολυ καλες κριτικές και αυτό αθορυβο
 
Ε ναι δεν ειναι 50/50 οπως και ολα τα αλλα που ανέφερα ,παρα το Α/Τ που δηλώνουν.
Πάντως τα συγκεκριμένα michelin δεν είναι τόσο μαλακά όσο νομίζει κάποιος που έχει εμπειρία από άλλα λάστιχα της michelin.
Δεν μπορώ να πάω σε καθαρό 50-50 γιατί κάνω μεγάλα ταξίδια με ότι αυτό συνεπάγεται
Δεν είναι καθολου μαλακα τράκαρα με 50 χιλιόμετρα έπεσα σε ένα τύχω όχι με πρωσοπο όμως πήρε το αυτοκηνιτο άκρο ημημπαρο και αλλά 2,000€ ζημια η ζάντα Έγινε οκταρη το λάστιχο βγήκε ασκήστο
 
Back
Top