Διόφθαλμη Σκόπευση

Μια ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν την διοφθαλμη σκόπευση . Όταν σκοπευετε τις κάννες και το όπλο τα βλέπετε έντονα όπως όταν έχουμε κλειστό το ενα μάτι ή θολά ; Εγώ προσωπικά με το κόλπο του δείκτη έχω βρει κυρίαρχο μάτι το δεξι μου αλλά όταν σηκώνω το όπλο προς τον στοχο δεν βλέπω καθαρά την ρίγα (όπως όταν έχω κλειστό το μάτι ) επισης βλεπω τις καννες του σουπερ ποζε μου διπλες και εκτός αυτου βλέπω και την κάτω κάννη ( οχι δεν παω για κυνηγι πιωμενος .sarcastic.) δοκιμάζοντας και αριστερή επωμιση παλι το ίδιο σκηνικό βλέπω . Μήπως κάνω κάτι λάθος ή έτσι πρέπει να φαίνεται το όπλο στην διοφθαλμη σκόπευση ;
Υγ . ακόμη και έτσι στις απότομες τουφεκιες σε περπατητο τσίχλας έχω καλυτερα αποτελεσματα απο οτι στην μονόφθαλμη . Στις μακρινές πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορες να κλείνει το μάτι ψάχνοντας να ευθυγραμμισει το στοχο με το στόχαστρο .
 
ποτέ μα ποτέ δεν κοιτάμε ούτε στόχαστρο ούτε κάννες ούτε βάση,,,τίποτα από αυτά γιατί αν προσπαθήσουμε να τα δούμε θα τα βλέπουμε διπλά όπως λες ,,,το σημαντιοκότερο όμως είναι ότι θα αποσπάς την προσοχή σου σε ανούσια πράγματα την στιγμή που πρέπει να κάνεις κάτι πολύ σημαντικό ,,,και αυτό δεν είναι άλλο από το να επικεντρωθείς με τα δύο σου μάτια "ΑΝΟΙΧΤΑ" στο θήραμα ώστε να πάρει εντολή ο εγκέφαλος το πεδίο στο οποίο κινείται την ταχύτητα την απόσταση και να πατήσεις σκανδάλη ;)

* κάνε κάτι απλό,,ακούμπησε τον αντίχειρα σου κάτω από το σαγόνι σου και προσπάθησε να τον δεις ; ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με αυτό που περιγράφεις,,,προσπάθησε να το αποφύγεις
 
ποτέ μα ποτέ δεν κοιτάμε ούτε στόχαστρο ούτε κάννες ούτε βάση,,,τίποτα από αυτά γιατί αν προσπαθήσουμε να τα δούμε θα τα βλέπουμε διπλά όπως λες ,,,το σημαντιοκότερο όμως είναι ότι θα αποσπάς την προσοχή σου σε ανούσια πράγματα την στιγμή που πρέπει να κάνεις κάτι πολύ σημαντικό ,,,και αυτό δεν είναι άλλο από το να επικεντρωθείς με τα δύο σου μάτια "ΑΝΟΙΧΤΑ" στο θήραμα ώστε να πάρει εντολή ο εγκέφαλος το πεδίο στο οποίο κινείται την ταχύτητα την απόσταση και να πατήσεις σκανδάλη ;)

* κάνε κάτι απλό,,ακούμπησε τον αντίχειρα σου κάτω από το σαγόνι σου και προσπάθησε να τον δεις ; ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με αυτό που περιγράφεις,,,προσπάθησε να το αποφύγεις
Ότι έγραψε ο Παύλος,απόλυτα σωστός!
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!! Το λάθος που κάνω προφανώς είναι οτι προσπαθώ να δω που είναι το στόχαστρο σε σχέση με το στοχο ! Τώρα κατάλαβα γιατί μπορω και παίρνω τις δύσκολες για εμένα απότομες τουφεκιες εκεί δηλαδή που δεν έχω χρονο για πολλές σκέψεις και όταν έρχεται στρωτά το πουλι έχω αποτυχίες !
Και τώρα καταλαβαίνω γιατί το όπλο πρεπει να μπαίνει ΠΑΝΤΑ στον ώμο στο ίδιο σημείο και το κοντάκι να είναι στα μετρα μας !
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!! Το λάθος που κάνω προφανώς είναι οτι προσπαθώ να δω που είναι το στόχαστρο σε σχέση με το στοχο ! Τώρα κατάλαβα γιατί μπορω και παίρνω τις δύσκολες για εμένα απότομες τουφεκιες εκεί δηλαδή που δεν έχω χρονο για πολλές σκέψεις και όταν έρχεται στρωτά το πουλι έχω αποτυχίες !
Και τώρα καταλαβαίνω γιατί το όπλο πρεπει να μπαίνει ΠΑΝΤΑ στον ώμο στο ίδιο σημείο και το κοντάκι να είναι στα μετρα μας !

μερικές συμβουλές από προσωπική πείρα όταν άρχισα την διόφθαλμη.
1. όντως είναι λίγο "περίεργα θολή" η εικόνα στην αρχή. Όσο όμως το συνηθίζεις σιγά σιγά "καθαρίζει".
2. μην κοιτάς το στόχαστρο , κοίτα τον στόχο και προσπάθησε να "φέρεις " το στόχαστρο στον στόχο , και μετά ( εννοείται στο σπίτι και στις ξηρές επωμίσεις ) κλείσε το μάτι να δεις αν είσαι σωστά .
3. επωμίζεις πρώτα στο μάγουλο και μετά " φέρνεις " λίγο τον ώμο μπροστά να "κλειδώσει" η επώμιση στον ώμο. Το σταθερό σημείο είναι το μάγουλο και όχι ο ώμος.
4. και το πιό σημαντικό από όλα . πολλές , πολλές , πααααααααααρα πολλές ξηρές επωμίσεις στο σπίτι. Μέχρι να σου πιαστούν τα χέρια . (και όχι απότομα και νευρικά , απλά με μιά ήρεμη στρωτή κίνηση μέχρι να " μάθει " το σώμα σου την κίνηση.

υ.γ. αν βλέπεις την κάτω κάννη τότε δεν είσαι σωστά επωμισμένος ή είναι λάθος το κοντάκι. Το ότι τα βλέπεις διπλά είναι γιατί κοιτάς ( εστιάζεις ) την ρίγα - στόχαστρο και όχι τον στόχο .

ελπίζω να βοήθησα.
 
μερικές συμβουλές από προσωπική πείρα όταν άρχισα την διόφθαλμη.
1. όντως είναι λίγο "περίεργα θολή" η εικόνα στην αρχή. Όσο όμως το συνηθίζεις σιγά σιγά "καθαρίζει".
2. μην κοιτάς το στόχαστρο , κοίτα τον στόχο και προσπάθησε να "φέρεις " το στόχαστρο στον στόχο , και μετά ( εννοείται στο σπίτι και στις ξηρές επωμίσεις ) κλείσε το μάτι να δεις αν είσαι σωστά .
3. επωμίζεις πρώτα στο μάγουλο και μετά " φέρνεις " λίγο τον ώμο μπροστά να "κλειδώσει" η επώμιση στον ώμο. Το σταθερό σημείο είναι το μάγουλο και όχι ο ώμος.
4. και το πιό σημαντικό από όλα . πολλές , πολλές , πααααααααααρα πολλές ξηρές επωμίσεις στο σπίτι. Μέχρι να σου πιαστούν τα χέρια . (και όχι απότομα και νευρικά , απλά με μιά ήρεμη στρωτή κίνηση μέχρι να " μάθει " το σώμα σου την κίνηση.

υ.γ. αν βλέπεις την κάτω κάννη τότε δεν είσαι σωστά επωμισμένος ή είναι λάθος το κοντάκι. Το ότι τα βλέπεις διπλά είναι γιατί κοιτάς ( εστιάζεις ) την ρίγα - στόχαστρο και όχι τον στόχο .

ελπίζω να βοήθησα.
Η εικόνα που έχω είναι η εξής . Βλέπω μια θολή εικόνα του όπλο όπως όταν σημαδευουμε με το ενα μάτι κλειστό και ακριβως δίπλα μια πιο έντονη εικόνα η οποία είναι σαν να κοιταω τις κάννες απο το πλάι και η οποία κλείνοντας το μάτι χάνετε . Κλείνοντας το μάτι βλέπω οτι είμαι σχεδόν ακριβως πανω στον στοχο .
Ευχαριστώ για την βοήθεια !
 
Η εικόνα που έχω είναι η εξής . Βλέπω μια θολή εικόνα του όπλο όπως όταν σημαδευουμε με το ενα μάτι κλειστό και ακριβως δίπλα μια πιο έντονη εικόνα η οποία είναι σαν να κοιταω τις κάννες απο το πλάι και η οποία κλείνοντας το μάτι χάνετε . Κλείνοντας το μάτι βλέπω οτι είμαι σχεδόν ακριβως πανω στον στοχο .
Ευχαριστώ για την βοήθεια !
θα συμπληρώσω ότι θα πρέπει να δώσεις πολύ βάση και στο πάτημα των ποδιών, με ένα λάθος πάτημα μπορείς να καβαλήσεις την ράχη του κοντακίου και να μην βλέπουν ποια οι κάνες εκεί που κοιτάς.
 
Η εικόνα που έχω είναι η εξής . Βλέπω μια θολή εικόνα του όπλο όπως όταν σημαδευουμε με το ενα μάτι κλειστό και ακριβως δίπλα μια πιο έντονη εικόνα η οποία είναι σαν να κοιταω τις κάννες απο το πλάι και η οποία κλείνοντας το μάτι χάνετε . Κλείνοντας το μάτι βλέπω οτι είμαι σχεδόν ακριβως πανω στον στοχο .
Ευχαριστώ για την βοήθεια !
αν εστιάζεις στο στόχο και δεν προσπαθείς να δεις την κάννη , πρέπει η εικόνα που βλέπεις να γίνει καθαρή και να χαθεί η εικόνα του βλέπω τις κάννες από το πλάι και να αρχίσει μόνος του ο εγκέφαλος να την αγνοεί , οπότε θα έχεις την σωστή εικόνα . Απλά θέλει λίγο προπόνηση στο σπίτι για να "μάθεις" τον εγκέφαλο.
αν αυτό δεν γίνει , ψάξου μήπως έχεις κυρίαρχο μάτι αριστερό.
 
αν εστιάζεις στο στόχο και δεν προσπαθείς να δεις την κάννη , πρέπει η εικόνα που βλέπεις να γίνει καθαρή και να χαθεί η εικόνα του βλέπω τις κάννες από το πλάι και να αρχίσει μόνος του ο εγκέφαλος να την αγνοεί , οπότε θα έχεις την σωστή εικόνα . Απλά θέλει λίγο προπόνηση στο σπίτι για να "μάθεις" τον εγκέφαλο.
αν αυτό δεν γίνει , ψάξου μήπως έχεις κυρίαρχο μάτι αριστερό.
Επειδή και εμένα μπήκε στο μυαλό μου οτι έχω κυρίαρχο μάτι αριστερό έκανα μερικές επωμισεις αριστερά το σκηνικό ηταν το ίδιο και αυτη την φορά έβλεπα πολύ πιο έντονα τις κάννες . Αυτό που έχω καταλάβει οτι κάνω είναι πως υποσυνείδητα ψάχνω να βρω την ριγα Που θα πάει θα το καταφέρω να μην την κοιτάζω αλλά όταν ρίχνεις 10 χρόνια με αυτό τον τροπο έχει μια δυσκολία !!!
Ευχαριστώ πολύ !!!
 
κυνηγαο 30 χρονια+ εμαθα απο την αρχη λαθος με το ματι κληστο.σημερα στης φασσες δοκημασα την διοφθαλμη,επητηχια 10στα10 εστιαζα μανο στο θυραμα τραβηγμα σκανδαλης και ξετιναγμα.το μπηνεληκι που ερηξα στον εαφτομου ποληηηη.τη εκανα τοσα χρωνια???μπουρδες εχανα θυραματα καμποσα λογο λαθους σκοπευσης.παιδια δεν ειναι τηποτα απλος δεν εχετε εμπηστοσηνη χωρεις να κληνετε το μστι το οπιο ειναι μεγα λαθος .αν το κοντακι ειναι στα μετρασας τοτε δεν χανετε ουτε μια βολη.σας μηλαο εγο οπου 30+ χρονια εκληνα παντα ματι.σημερα αλαξα σελιδα,και οχη μια και διο τουφεκιες,10 σηνεχομενες και η 10 ξερες
 
Κάποιοι απο μας ,ίσως λίγοι πολύ λίγοι δέν θα μπορέσουν ποτέ για διάφορους λόγους να καθιερώσουν διόφθαλμη σκόπευση .
Αυτό δέν σημαίνει ότι είναι χαμένοι από χέρι .
Ούτε σημαίνει ότι σκοπεύουν λανθασμένα .
Αυτά για να μήν βγαίνουν λάθος συμπεράσματα .
 
Κάποιοι απο μας ,ίσως λίγοι πολύ λίγοι δέν θα μπορέσουν ποτέ για διάφορους λόγους να καθιερώσουν διόφθαλμη σκόπευση .
Αυτό δέν σημαίνει ότι είναι χαμένοι από χέρι .
Ούτε σημαίνει ότι σκοπεύουν λανθασμένα .
Αυτά για να μήν βγαίνουν λάθος συμπεράσματα .
Ο αδερφος μου και ενας θειος μου παντα κλεινουν το ενα ματι οταν ριχνουν και ειναι αρκετα καλοι, εγω μεχρι πριν λιγα χρονια παντα εκλεινα το αριστερο ματι αλλα καποια στιγμη αποφασισα να ξεκινησω τη διοφθαλμη σκοπευση, τα πρωτα πειραματα τα εκανα σε τσιχλα αλλα σε λαγο παντα εκλεινα το ματι. Σιγα σιγα αφου ειδα οτι ειχα περισσοτερες επιτυχιες με τη διοφθαλμη σκοπευση την καθιερωσα παντα και παντου και μπορω να πω οτι ειναι σιγουρα καλυτερη απ το να κλεινουμε το ματι οταν σημαδευουμε. Οταν βεβαια καποιος ειναι 50 και 60 χρονων και εχει μαθει να κλεινει το ματι οταν τουφεκαει και εχει επιτυχιες δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει τον τροπο σκοπευσης του.
 
Back
Top