Διόφθαλμη Σκόπευση

Η απάντηση φίλε μου είναι μια ,να συνεχίσεις με διοφθαλμη και μην δίνεις σημασία στην κάννη ,εσύ τον χαβα σου διοφθαλμη και μόνον διοφθαλμη και άσε την κάννη να κάνει τα δικά της .Στο τέλος εσύ θα βγεις κερδισμένος σίγουρα .Εγώ θα σου πω και το άλλο για να καταλάβεις πόσο αχταρμας γίνεται στο μυαλό η διαδικασία της στόχευσης ,με ανοιχτά τα μάτια και με το δάχτυλο σου δείξε ένα αντικείμενο σίγουρα το δείχνεις ακριβώς 100% πάνω του κλείσε το ένα μάτι το δάχτυλο αλλού για αλλού κλείσε μετά το άλλο αρες μαρες κουκουναρες και με το άλλο και το καλύτερο στο αφηνω για το τέλος θεωρητικά όταν θα έκλεινες το μάτι που δεν είναι κυρίαρχο θα έπρεπε το κυρίαρχο να βλέπει το δάχτυλο πάνω στον στόχο που έβαλες ,αμ δε ούτε καν η απόκλιση με το κυρίαρχο είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με το μη κυρίαρχο .Τώρα πιστεύω ότι ολοκλήρωσα το μπέρδεμα χσχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!
Καλησπέρα φίλε, εγώ όταν κάνω τη διαδικασία που λες, στόχευση-εστίαση με ανοιχτά τα μάτια, κατάδειξη στόχου με το δείκτη, κλείσιμο μη κυρίαρχου, το κυρίαρχο πάντα μου δείχνει ακριβώς το στόχο... και φαντάζομαι ότι έτσι θα πρέπει να συμβαίνει φυσιολογικά...
κάποιος έμπειρος σκοπευτής θα μας (μου) λύσει την απορία...
 
συμφωνώ με τον Βασίλη όταν δείχνω και κλείνω το μη κυρίαρχο πάντα είμαι πάνω στο στόχο ,,,αυτός είναι και ο σκοπός άλλωστε,,το αντίθετο συμβαίνει όταν κλείσω το κυρίαρχο και μείνω με το μη κυρίαρχο ανοιχτό
 
Παρατήρησα φέτος (ίσως να προϋπήρχε και να μην έδινα σημασία) κάτι που μου συμβαίνει κατά τη διόφθαλμη σκόπευση και θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους συναδέλφους για γενικά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σας. Όταν λοιπόν στοχεύω διόφθαλμα, παρατήρησα ότι όταν εστιάζω στον στόχο, στο οπτικό μου πεδίο η κάννη φαίνεται διπλή, σαν να διακλαδώνεται. Δεν κρύβω ότι αυτό άρχισε φέτος να με ενοχλεί και σε δοκιμές με ξηρές επωμίσεις κλείνοντας το το αριστερό μάτι νιώθω πιο βολική τη σκόπευση. Να σημειώσω ότι επωμίζω δεξιά και κυρίαρχο μάτι έχω το δεξί. Ειμαι περιεγος αν συμβαινει και δε αλλους συναδελους και περιμένω τις γνώμες, τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας...
Mάλλον ελαφρύς αστιγματισμός Χρήστο .Κόψε λίγο το ιντερνετ ...
 
συμφωνώ με τον Βασίλη όταν δείχνω και κλείνω το μη κυρίαρχο πάντα είμαι πάνω στο στόχο ,,,αυτός είναι και ο σκοπός άλλωστε,,το αντίθετο συμβαίνει όταν κλείσω το κυρίαρχο και μείνω με το μη κυρίαρχο ανοιχτό
ωπ το έκανα με το αριστερό χέρι και όντως όταν κλείνω το δεξί μάτι μιας και έχω αριστερό κυρίαρχο είμαι επάνω όταν κλείνω το αριστερό φεύγω τελείως αριστερά ,όταν σηκώνω και δείχνω με το δεξί χέρι γίνεται το αντίθετο ,τι γίνεται ρε πουστη μου ανάλογα με το χέρι αλλάζει το κυρίαρχο μου μάτι ,μάγκες κάτι γίνεται μέσα στο μυαλό μου και αρχίζω να ανησυχώ χσχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Θα σας πω και ένα πείραμα που έκανε ένας επιστήμονας ( δεν θυμάμαι το όμομά του - είπαμε γεράματα αλτσχαιμερ ) για να δει πως ο εγκέφαλος προσαρμόζεται στα ερεθίσματα που παίρνει από τα αισθητήρια όργανα , μεταξύ αυτών και τα μάτια.
Φόραγε για αρκετές ημέρες γυαλιά τα οποία ανέστρεφαν την εικόνα. Δηλαδή έβλεπε τον κόσμο κυριολεκτικά ανάποδα , το πάνω - κάτω.
Έπειτα από αρκετές ημέρες συνειδητοποίησε ότι φορόντας τα "ανάποδα" γυαλιά έβλεπε τον κόσμο κανονικά.
Έβγαλε τα γυαλιά και ξαφνικά χωρίς τα γυαλιά έβλεπε τον κόσμο ανάποδα.
Έπειτα από λίγες ημέρες χωρίς τα "ανάποδα" γυαλιά άρχισε πάλι να βλέπει τον κόσμο ίσα.

Είπε κανείς κάτι ?????

Το μυαλό έχει απίστευτες ικανότητες , για να διαχειριστεί τα διάφορα ερεθίσματα.
Απλά θέλει λίγο χρόνο και "εκπαίδευση"...
 
Παρατήρησα φέτος (ίσως να προϋπήρχε και να μην έδινα σημασία) κάτι που μου συμβαίνει κατά τη διόφθαλμη σκόπευση και θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους συναδέλφους για γενικά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σας. Όταν λοιπόν στοχεύω διόφθαλμα, παρατήρησα ότι όταν εστιάζω στον στόχο, στο οπτικό μου πεδίο η κάννη φαίνεται διπλή, σαν να διακλαδώνεται. Δεν κρύβω ότι αυτό άρχισε φέτος να με ενοχλεί και σε δοκιμές με ξηρές επωμίσεις κλείνοντας το το αριστερό μάτι νιώθω πιο βολική τη σκόπευση. Να σημειώσω ότι επωμίζω δεξιά και κυρίαρχο μάτι έχω το δεξί. Ειμαι περιεγος αν συμβαινει και δε αλλους συναδελους και περιμένω τις γνώμες, τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας...
Συμβαίνει και σε μενα τελευταία ακριβώς το ίδιο. Επειδή είχα κάποιες μυωψιες επίσης πήγα οφθαλμίατρο για βυθοσκοπηση και παράλληλα στο τεστ, μου βρήκε λίγο αστιγματισμο. Επιβεβαιώθηκε λοιπόν ίσως αυτό που έγραψαν τα παιδιά παραπάνω.
 
ωπ το έκανα με το αριστερό χέρι και όντως όταν κλείνω το δεξί μάτι μιας και έχω αριστερό κυρίαρχο είμαι επάνω όταν κλείνω το αριστερό φεύγω τελείως αριστερά ,όταν σηκώνω και δείχνω με το δεξί χέρι γίνεται το αντίθετο ,τι γίνεται ρε πουστη μου ανάλογα με το χέρι αλλάζει το κυρίαρχο μου μάτι ,μάγκες κάτι γίνεται μέσα στο μυαλό μου και αρχίζω να ανησυχώ χσχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!

............ τυχερούλη.
εσύ ρίχνεις και δεξιά και αριστερά....:D:D:D:D
 
ωπ το έκανα με το αριστερό χέρι και όντως όταν κλείνω το δεξί μάτι μιας και έχω αριστερό κυρίαρχο είμαι επάνω όταν κλείνω το αριστερό φεύγω τελείως αριστερά ,όταν σηκώνω και δείχνω με το δεξί χέρι γίνεται το αντίθετο ,τι γίνεται ρε πουστη μου ανάλογα με το χέρι αλλάζει το κυρίαρχο μου μάτι ,μάγκες κάτι γίνεται μέσα στο μυαλό μου και αρχίζω να ανησυχώ χσχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εσυ μάλλον πρέπει να κλείνεις και τα δύο για να είσαι σίγουρος!χαχαχαχα.hair.
 
Η διαφορά για μένα είναι στο "βλέπω".
Το πιατο η θήραμα πρέπει να το χορταίνεις με τα μάτια, να το βλέπεις τεράστιο από την εστίαση και εχωντας εξασφαλίσει όπλο με σωστά μέτρα και σταθερη επωμιση όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους.
 
Η διαφορά για μένα είναι στο "βλέπω".
Το πιατο η θήραμα πρέπει να το χορταίνεις με τα μάτια, να το βλέπεις τεράστιο από την εστίαση και εχωντας εξασφαλίσει όπλο με σωστά μέτρα και σταθερη επωμιση όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους.
Και να σου μοιάζει πως πάει με 10 χλμ/ώρα!
 
Καλά τα λέει ,αλλά δεν μας λέει ποιος και που θα φτιαχτεί ένα τέτοιο κοντάκι ,δεύτερον είναι απιστευτα δύσκολη διαδικασία να αλλάξεις μεριά επωμισεις θα το καταφέρεις μόνον εάν υπάρχει πρόβλημα υγείας ανατομικό πρόβλημα μόνον τότε και οκ ίσως ένας στους 200,000 να τα καταφέρει αλλά πάντα θα μιλάμε για τρομερή εξαιρεση,τώρα πως γίνεται να προτείνει να συνεχίζουν να κλείνουν το μάτι όταν πλέον είναι γνωστό ότι η διοφθαλμη εξαληφει σχεδόν παντελώς αυτό το ζήτημα μου κάνει εντύπωση ,πέραν από αυτό είναι πολύ πιο εύκολο ένας δάσκαλος να σε μάθει να τουφεκας με διοφθαλμη από το να σε μάθει να επωμιζεις από την άλλη πλευρά
 
Καλά τα λέει ,αλλά δεν μας λέει ποιος και που θα φτιαχτεί ένα τέτοιο
δεν μπορεί να το κάνει αυτό, θα είναι διαφήμιση.
,δεύτερον είναι απιστευτα δύσκολη διαδικασία να αλλάξεις μεριά επωμισεις θα το καταφέρεις μόνον εάν υπάρχει πρόβλημα υγείας ανατομικό πρόβλημα μόνον τότε και οκ ίσως ένας στους 200,000 να τα καταφέρει αλλά πάντα θα μιλάμε για τρομερή εξαιρεση
Ο ειδικός θα προτείνει τι είναι ιδανικό να γίνει. Και το κάνει αυτό δίνοντας 3 προτάσεις, με σειρά καταλληλότητας αντιμετώπισης του προβλήματος, όχι ευκολίας. Το ποια λύση θα ακολουθήσουμε εμείς εφόσον έχουμε το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι δικιά μας υπόθεση.
τώρα πως γίνεται να προτείνει να συνεχίζουν να κλείνουν το μάτι όταν πλέον είναι γνωστό ότι η διοφθαλμη εξαληφει σχεδόν παντελώς αυτό το ζήτημα μου κάνει εντύπωση ,πέραν από αυτό είναι πολύ πιο εύκολο ένας δάσκαλος να σε μάθει να τουφεκας με διοφθαλμη από το να σε μάθει να επωμιζεις από την άλλη πλευρά
Σε ανθρώπους που έχουν ανάποδη κυριαρχία δε βοηθά η διοφθαλμη σκόπευση, αυτό εξηγεί και βέβαια το αφήνει ως έσχατη λύση διότι η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων κυνηγών δεν έχει δυνατότητα να κάνει μαθήματα σε κάποιο δάσκαλο σκοποβολής. Είναι δηλαδή μια πρακτική, "μπακαλιστικη" αν θέλετε, λύση που θα δώσει στον κυνηγό κάπως καλύτερα πρακτικά αποτελέσματα απ' ότι με διοφθαλμη και ανάποδη κυριαρχία (ανάποδη επωμιση πρακτικά)

Έχω δύο φίλους που κυνηγάμε μαζί με ανάποδη κυριαρχία. Και οι δύο επωμίζουν δεξιά με κυρίαρχο το αριστερό. Ο ένας μάλλον θα έβγαινε και αριστερόχειρας αλλά μικρός του έμαθαν να χρησιμοποιεί το δεξί χέρι. Και οι δύο ρίχνουν διοφθαλμα, είναι σχετικά καλοί στο σημάδι, αλλά ποτέ δεν μπορούν να διατηρήσουν μέσα στη σεζόν μια καλή απόδοση. Θα είναι κάποια περίοδος που θα γαζωνουν, αλλά ξαφνικά ενώ εκεί που πήγαιναν όλα καλά θα αρχίσουν κάποια κυνήγια να ρίχνουν πραγματικά με φτωχά αποτελέσματα. Με τον ένα μάλιστα πριν τρία χρόνια συνέβη το εξής περιστατικό. Τραβέρσα τσίχλα κοντινή αριστερά προς δεξιά, της ρίχνει μία και η τσίχλα πέφτει στουπί στο καθαρό λίγα μέτρα δεξιά του. Τον βλέπω αδιάφορο, να συνεχίζει και να μην πηγαίνει να τη μαζεύει. Του φωνάζω με απορία, δε θα μαζεύεις την τσίχλα;;; Ποια τσίχλα μου λέει, έφυγε...!!! Ρε πας καλά του λέω ξερή έπεσε δίπλα σου, πάω από εκεί και του τη μαζεύω. Έπαθε πλάκα δεν την είχε πάρει χαμπάρι. Μου λέει θα την άφηνα εδώ, ευχαριστώ πολύ... Τι πιστεύω ότι είχε συμβεί! Η τσίχλα έμπαινε απ' το οπτικό πεδίο του κυρίαρχου ματιού, την πέτυχε η τουφεκιά και άρχισε να πέφτει από το οπτικό πεδίο του δεξιού μη κυρίαρχου ματιού με αποτέλεσμα να μη συνεχίσει να τη βλέπει ο φίλος, αφού το οπτικό πεδίο του αριστερού ματιού το έκρυβε η κάννη ;) , οπότε εκείνος θεώρησε ότι το πουλί συνέχισε την πτήση! Ο ίδιος φίλος, όταν ανταλλάσσουμε όπλα στο κυνήγι και του δίνω το πλάγιο, επειδή τον ξενίζει και φαντάζομαι λόγω ανάποδης κυριαρχίας τον δυσκολεύει η εικόνα των δύο πλάγιων Καννών, κλείνει από μόνος του αυθόρμητα το μάτι για να μπορέσει να σκοπεύσει και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα και κυρίως τα πουλιά είναι κεραυνοβολημενα, δηλαδή τα πετυχαίνει κέντρο. Πιστεύω ότι η μονόφθαλμη σκόπευση σε αυτούς κάνει ως προς το αποτέλεσμα περισσότερο καλό από κακό .
 
Καλά τα λέει ,αλλά δεν μας λέει ποιος και που θα φτιαχτεί ένα τέτοιο κοντάκι ,δεύτερον είναι απιστευτα δύσκολη διαδικασία να αλλάξεις μεριά επωμισεις θα το καταφέρεις μόνον εάν υπάρχει πρόβλημα υγείας ανατομικό πρόβλημα μόνον τότε και οκ ίσως ένας στους 200,000 να τα καταφέρει αλλά πάντα θα μιλάμε για τρομερή εξαιρεση,τώρα πως γίνεται να προτείνει να συνεχίζουν να κλείνουν το μάτι όταν πλέον είναι γνωστό ότι η διοφθαλμη εξαληφει σχεδόν παντελώς αυτό το ζήτημα μου κάνει εντύπωση ,πέραν από αυτό είναι πολύ πιο εύκολο ένας δάσκαλος να σε μάθει να τουφεκας με διοφθαλμη από το να σε μάθει να επωμιζεις από την άλλη πλευρά
Πολύ καλά τα λέει αν δεν γίνεται δεν είναι κακό να κληνεις μάτι για να μάθεις να επωμξζεις από την άλλη μεριά είναι πολύ δύσκολα και 99% δεν το καταφέρνει κανένας το σώμα έχει μνήμη
Ξέρω κηνηγους που κληνουν το μάτι και έχουν απηστευτες επητηχιες δεν είναι απαραίτητα κακό όταν δεν έχεις ακόμη τρόπο και εγώ που είμαι κατά του κλησηματος ματιού πιάνω τον εαυτό μου να το κληνεις σπάνια αλλά έχει γίνει όταν τουφεκαω με κόντρα ηλιο
 
Το πρόβλημα
δεν μπορεί να το κάνει αυτό, θα είναι διαφήμιση.

Ο ειδικός θα προτείνει τι είναι ιδανικό να γίνει. Και το κάνει αυτό δίνοντας 3 προτάσεις, με σειρά καταλληλότητας αντιμετώπισης του προβλήματος, όχι ευκολίας. Το ποια λύση θα ακολουθήσουμε εμείς εφόσον έχουμε το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι δικιά μας υπόθεση.

Σε ανθρώπους που έχουν ανάποδη κυριαρχία δε βοηθά η διοφθαλμη σκόπευση, αυτό εξηγεί και βέβαια το αφήνει ως έσχατη λύση διότι η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων κυνηγών δεν έχει δυνατότητα να κάνει μαθήματα σε κάποιο δάσκαλο σκοποβολής. Είναι δηλαδή μια πρακτική, "μπακαλιστικη" αν θέλετε, λύση που θα δώσει στον κυνηγό κάπως καλύτερα πρακτικά αποτελέσματα απ' ότι με διοφθαλμη και ανάποδη κυριαρχία (ανάποδη επωμιση πρακτικά)

Έχω δύο φίλους που κυνηγάμε μαζί με ανάποδη κυριαρχία. Και οι δύο επωμίζουν δεξιά με κυρίαρχο το αριστερό. Ο ένας μάλλον θα έβγαινε και αριστερόχειρας αλλά μικρός του έμαθαν να χρησιμοποιεί το δεξί χέρι. Και οι δύο ρίχνουν διοφθαλμα, είναι σχετικά καλοί στο σημάδι, αλλά ποτέ δεν μπορούν να διατηρήσουν μέσα στη σεζόν μια καλή απόδοση. Θα είναι κάποια περίοδος που θα γαζωνουν, αλλά ξαφνικά ενώ εκεί που πήγαιναν όλα καλά θα αρχίσουν κάποια κυνήγια να ρίχνουν πραγματικά με φτωχά αποτελέσματα. Με τον ένα μάλιστα πριν τρία χρόνια συνέβη το εξής περιστατικό. Τραβέρσα τσίχλα κοντινή αριστερά προς δεξιά, της ρίχνει μία και η τσίχλα πέφτει στουπί στο καθαρό λίγα μέτρα δεξιά του. Τον βλέπω αδιάφορο, να συνεχίζει και να μην πηγαίνει να τη μαζεύει. Του φωνάζω με απορία, δε θα μαζεύεις την τσίχλα;;; Ποια τσίχλα μου λέει, έφυγε...!!! Ρε πας καλά του λέω ξερή έπεσε δίπλα σου, πάω από εκεί και του τη μαζεύω. Έπαθε πλάκα δεν την είχε πάρει χαμπάρι. Μου λέει θα την άφηνα εδώ, ευχαριστώ πολύ... Τι πιστεύω ότι είχε συμβεί! Η τσίχλα έμπαινε απ' το οπτικό πεδίο του κυρίαρχου ματιού, την πέτυχε η τουφεκιά και άρχισε να πέφτει από το οπτικό πεδίο του δεξιού μη κυρίαρχου ματιού με αποτέλεσμα να μη συνεχίσει να τη βλέπει ο φίλος, αφού το οπτικό πεδίο του αριστερού ματιού το έκρυβε η κάννη ;) , οπότε εκείνος θεώρησε ότι το πουλί συνέχισε την πτήση! Ο ίδιος φίλος, όταν ανταλλάσσουμε όπλα στο κυνήγι και του δίνω το πλάγιο, επειδή τον ξενίζει και φαντάζομαι λόγω ανάποδης κυριαρχίας τον δυσκολεύει η εικόνα των δύο πλάγιων Καννών, κλείνει από μόνος του αυθόρμητα το μάτι για να μπορέσει να σκοπεύσει και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα και κυρίως τα πουλιά είναι κεραυνοβολημενα, δηλαδή τα πετυχαίνει κέντρο. Πιστεύω ότι η μονόφθαλμη σκόπευση σε αυτούς κάνει ως προς το αποτέλεσμα περισσότερο καλό από κακό .
Το πρόβλημα σε αυτούς που λες όπως ήταν και σε εμένα δεν είναι εάν η σκόπευση είναι μονόφθαλμο η διοφθαλμη ,το πρόβλημα είναι ότι όλοι κοιτάνε ρίγα και σκόπευτρο και όλοι προσαρμόζουν το σώμα και την επωμιση πάνω στο όπλο και όχι το όπλο πανω σε αυτους,όταν καταφέρεις να εστιάζεις στον στόχο και μόνον σε αυτόν και όταν το όπλο είναι πάνω σου όπως πρεπει τότε η διοφθαλμη υπερτερεί παντού .Το ποσό δύσκολο είναι να γίνει αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες .Θα αναφέρω ένα άλλο παρόμοιο χόμπυ που και αυτό θέλει απίστευτο σημάδι και είναι το μπιλιάρδο ,σαφέστατα και εκεί υπάρχουν άνθρωποι με κυρίαρχο αριστερό ή δεξί μάτι και κρατούν την στέκα ανάποδα και λιμαρουν και ρίχνουν ,δεν θα βρείτε ούτε έναν να κλείνει το μάτι ,εάν σας πετάξουν ένα αντικείμενο δεν θα κλείσετε κάποιο μάτι θα απλωσετε είτε το ένα χέρι είτε το άλλο και θα το πιάσετε .
 
Μόνο που για να κάνετε διοφθαλμη σκόπευση και να πείτε ότι έχετε πραγματικά κοντάκι στα μέτρα σας θα πρέπει να επωμίζετε απ' τη μεριά του κυρίαρχου σας... Ειδάλλως πάλι ανορθόδοξα είναι στημένο το όπλο, ακόμα και με διοφθαλμη. Εκτός και έχετε κοντάκι τύπου "S".
 
Back
Top