Διόφθαλμη Σκόπευση

Ενδιαφέρον το θέμα σας! δυστυχώς και έγω είμαι απο τους ανάποδους καθότι δεξιόχειρας με αριστερό μάτι κυρίαρχο:(
το ίδιο και ο πατέρας μου μάλλον πάει κληρονομικά
 
Ένας ακόμα "άτυχος" εδώ δεξιόχειρας με αριστερό κυρίαρχο μάτι,(συμπέρασμα από μεθόδους στο νετ), σε κάποιες ασκήσεις που κάνω σπίτι με τα δυο μάτια ανοιχτά σηκώνω ψηλά τον αντίχειρα και μπένει μπροστά απο το αριστερό μου μάτι με αποτέλεσμα το δεξί να "γίνεται" κυρίαρχο (αν το διατυπώνω σωστά) αλλά στο κυνήγι απλά κλείνω το αριστερό μάτι. Σίγουρα και το κοντάκι δεν είναι στα μέτρα μου.
 
Ένας ακόμα "άτυχος" εδώ δεξιόχειρας με αριστερό κυρίαρχο μάτι,(συμπέρασμα από μεθόδους στο νετ), σε κάποιες ασκήσεις που κάνω σπίτι με τα δυο μάτια ανοιχτά σηκώνω ψηλά τον αντίχειρα και μπένει μπροστά απο το αριστερό μου μάτι με αποτέλεσμα το δεξί να "γίνεται" κυρίαρχο (αν το διατυπώνω σωστά) αλλά στο κυνήγι απλά κλείνω το αριστερό μάτι. Σίγουρα και το κοντάκι δεν είναι στα μέτρα μου.
Για σου φίλε Averel, είσαι σίγουρος ότι έχεις αντίθετη κυριαρχία; Ίσως πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό. Αν θες, πες μας δυο λόγια για σένα εδώ ... :)
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better.17/page-57#post-23498
 
Είμαι αρκετά σίγουρος μα βάση τα τεστ με τα χαρτάκια με την τρύπα κτλ. όπως βέβαια και από το γεγονός ότι με τα δυο μάτια ανοιχτά και χωρίς τον αντίχειρα υψωμένο βλέπω το πλαϊνό της κάννης (πλαγιόκαννο) και όταν σκοπεύσω και μετά κλείσω το αριστερό μάτι βλέπω ότι σημαδεύω αλλού γι αλλού.
 
αίρνουμε ένα λευκό φύλλο χαρτί και ανοίγουμε στο κέντρο του μια μικρή τρύπα 1 εκ. Χ 1 εκ. Επιλέγουμε σε κάποια απόσταση 4-5 μ. μέσα στο σπίτι μας ένα σταθερό σημείο μικρών διαστάσεων, π.χ. μια λάμπα. Κρατάμε το χαρτί με την τρύπα με το αριστερό χέρι τεντωμένο και τα μάτια μας ανοικτά και εστιασμένα πάνω στη λάμπα ή σε κάποιο άλλο μικρό αντικείμενο που επιλέξαμε. Σηκώνουμε αργά το χέρι μας με το χαρτί και χωρίς να κλείσουμε κανένα από τα δύο μάτια φέρνουμε την τρύπα που έχει το χαρτί στην ευθεία με τα μάτια μας και παρατηρούμε το αντικείμενο μέσα από αυτήν για 3-4 δευτερόλεπτα. Κατόπιν κλείνουμε πρώτα το δεξί μάτι και μετά το αριστερό. Μόνο με ένα από τα δύο μάτια θα μπορούμε να δούμε το αντικείμενο μέσα από την τρύπα. Επαναλαμβάνουμε την άσκηση για επιβεβαίωση κρατώντας τώρα το χαρτί με το δεξί μας χέρι. Το αποτέλεσμα πρέπει και στις δύο περιπτώσεις να είναι το ίδιο, δηλ. μόνο με το ένα μάτι κάθε φορά θα βλέπουμε το αντικείμενο. Αυτό το μάτι είναι και το κυρίαρχο.

Πως μπορουμε μονοι μας να δουμε ποιο ειναι το κυριαρχο ματι;

Αυτή είναι η ποιο διαδεδομένη τεχνική από ότι έχω διαβάσει. (για τιν ακρίβεια googlαρει και youtubeαρει)
 
Αντιθετη κυριαρχια με σιγουρια ειναι ατυχια για τους κυνηγους... Συμφωνα με αυτα που εχω δει εγω δεν υπαρχει λυση με τα διαφορα τρικ με θολους φακους και τετοια... Μεχρι και σε γυαλια αυτοκολλητακια 1*1 κολλουσα... Δεν δουλευει τιποτα... Μολις πεταχτει θηρα ξαφνικα μπροστα σου, την εχασες την μπαλα... Το μονο που δουλευει και αξιζει να το προσπαθησεις ειναι να αλλαξεις επωμιση υπο προυποθεσεις... Δηλαδη: Πολυ χρονο σε σκοπευτηριο, πολλα φυσσιγια και πολυ δουλεια... Περισσοτερο θα δουλεψει στους εξαναγκασμενους αριστοχειρες οπως εγω για παραδειγμα... (Εμενα δηλαδη που με αναγκασαν να γραφω με το δεξι μικροςενω ειχα ξεκινησει με το αριστερο, η αριστερη επωμιση δεν με ξενιζει... Ερχεται σχεδον οσο ευκολα ερχεται και στο δεξι)...Δεν αξιζει τον κοπο για μενα... Απλα κλεινω το ματι... Στις μπηχτες υστερω σε σχεση με τις μακρινες... Ειναι θεμα χρονου και οχι σκοπευσης... Οπου εχω χρονο ειμαι πανω στο στοχο... Στις γρηγορες υστερουσα γιατι με το κλεισιμο του ματιου εχανα στιγμιαια το στοχο... Με πολυ δουλεια διορθωθηκα... αλλα οχι απολυτα...
 
Προχθές μπαίνοντας σε ένα οπλοπωλείο είδα και επόμισα ένα πλαγιόκαννο με κοντάκι σαν "κέρατο" που φέρνει το όπλο κάτω από το αριστερό μάτι όταν επομίζεις. Τέλεια αίσθηση "έβλεπα" με τα 2 μάτια ανοιχτά ότι με κλειστό το αριστερό όταν επομίζω με το δικό μου. Η αίσθηση βέβαια στα χέρια είναι πολύ παράξενη, δεν νομίζω ότι συνηθίζεται και βεβαία είναι κακάσχημο.llk.
 
Προχθές έκανα στατικά κάποια πειράματα όπως σελοτειπ στα γυαλιά (που για μένα φαίνεται να δουλεύει, σε γυαλιά ηλίου τουλ που δοκίμασα), και τώρα το τελείως παράξενο, αποφάσισα να κάνω για πλάκα κάποιες αριστερές επομίσεις. Ε ρε φίλε ακριβώς το ίδιο παραμύθι έβλεπα το πλαϊνό τις κάννης. έβαζα το κεφάλι μου όσο ποιο μπροστά γινόταν στο κοντάκι για να είμαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει κάτι μπροστά στο αριστερό μάτι τα ίδια ακριβώς..weather1
 
Έπρεπε να περάσουν 32 κυνηγητικά χρόνια, για να ανακαλύψω με τη μέθοδο που ανέφερε ο BeRet. Όντως και εγώ δεξιόχειρας με αριστερό κυρίαρχο μάτι. Πιστεύω ότι με λίγη καλή θέληση μαθαίνεις την αριστερή επώμιση. Δυσκολεύουν τα πράγματα όταν έχεις ένα όπλο και δη καραμπίνα (χωρίς την δυνατότητα αγοράς νέου όπλου). Υπάρχει πρόβλημα με τα αέρια κατά την επώμιση δεξιάς καραμπίνας από αριστερά?
 
Υπάρχει πρόβλημα με τα αέρια κατά την επώμιση δεξιάς καραμπίνας από αριστερά?
Με τα αέρια κανένα προβλημα,στο λέω γιατί εδώ κ 15χρονια κυνηγάω με δεξιά καραμπίνα ενώ είμαι αριστερόχειρας.Θελει μόνο προσοχή όταν φυσάει αέρας γιατι "πάει"την καμμένη πυρίτιδα καμιά φορα μεσα στα μάτια..Κατά τα αλλα ολα καλά.Ομως δεν ειναι κ ότι καλύτερο γιατί μπορεί να υπαρξη κ κάποιο ελλατωματικο φυσιγγι.Οποτε επιβάλλετε αριστερή καραμπίνα.Στερνη μου γνώση να σε είχα πρώτα....
 
Last edited:
Ευχαριστώ πολύ tasos. ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός. Θα έλεγα ότι συμφωνώ απόλυτα στο "στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα" δυστυχώς όμως για τα χρόνια τα δικά μου δεν υπήρχε κάποιος να σου μάθει όλα αυτά. Από την άλλη όταν το 1986 - 1987 άρχισαν να κυκλοφορούν ευρέως τα κυνηγητικά περιοδικά παρά την τρέλα που είχαμε για το κυνήγι δεν καθίσαμε να ασχοληθούμε με τα βασικά περί όπλου.
 
Φιλε αλεξ θέλοντας να σου επιστήσω την προσοχή (κ όχι να σε φοβίσω) θα σου πω ότι έχουν τύχει 2 περιστατικά με συγκυνηγούς που επώμιζαν αριςτερά με οπλο που έιχε το κλείςτρο δεξιά και έιχαν θέμα στα μάτια τους μετά τη βολή, το ένα μάλιστα ήταν και ´κάπως σοβαρό. Η πιθανότητα βέβαια να το πάθει κάποιος πιςτεύω ότι δεν ειναι μεγάλη αν αναλογιστείς οτι εγω ήμουν μάρτυρας σε 2 μέςα σε διάστημα 27 χρόνων, αλλά καλό θα ήταν όλοι μας να προσέχουμε....
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! δεν ξέρω αν εδω είναι το κατάλληλο θέμα για να τοποθετήσω την απορία μου. Σήμερα έκανα δοκιμές σε ένα παλιό πεταμένο μπετόνι με 2 μονόβολά. Στα 40 και στα 50 μέτρα.Δεν το πέτυχα . παλιότερα όμως σε άλλες δοκιμες ευρισκα στόχο. Σκέφτηκα μήπως φταίει το καινούργιο σκόπευτρο οπτικής ίνας που έβαλα στο όπλο, μήκους 1 cm και διαμέτρου 2-3 mm. Να προσθέσω ότι το εργοστασιακό σκόπευτρο είναι πολύ χαμηλό και μικρό.( δικαννο izh 27). λέτε να φταίει το σκόπευτρο που όντας πιο χοντρό ανεβάζει τη βολή πιο πάνω ? ΠΟια η ουσιαστική χρησιμότητα των στοχάστρων με οπτικές ίνες? έριξα με την κάτω κάννη με 3*.Εβγαλα την οπτικη ινα και έβαλα πάλι το εργοστασιακο.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! δεν ξέρω αν εδω είναι το κατάλληλο θέμα για να τοποθετήσω την απορία μου. Σήμερα έκανα δοκιμές σε ένα παλιό πεταμένο μπετόνι με 2 μονόβολά. Στα 40 και στα 50 μέτρα.Δεν το πέτυχα . παλιότερα όμως σε άλλες δοκιμες ευρισκα στόχο. Σκέφτηκα μήπως φταίει το καινούργιο σκόπευτρο οπτικής ίνας που έβαλα στο όπλο, μήκους 1 cm και διαμέτρου 2-3 mm. Να προσθέσω ότι το εργοστασιακό σκόπευτρο είναι πολύ χαμηλό και μικρό.( δικαννο izh 27). λέτε να φταίει το σκόπευτρο που όντας πιο χοντρό ανεβάζει τη βολή πιο πάνω ? ΠΟια η ουσιαστική χρησιμότητα των στοχάστρων με οπτικές ίνες? έριξα με την κάτω κάννη με 3*.Εβγαλα την οπτικη ινα και έβαλα πάλι το εργοστασιακο.
Κωνσταντίνε δεν ειμαι σε καμιά περίπτωση ιδικός , αλλα όπως το ακούω σίγουρα σου εχει αλλάξει την γραμμή σκόπευσης καθώς απο την περιγραφή σου , εχει ανέβει ποιο ψηλά στην ρίγα !
άσχετη σημείωση.. αυτήν την εμμονή των περισσότερων κατασκευαστών τέτοιων στόχαστρων να τα κάνουν γκουμουτσεσ δεν την κατάλαβα ποτέ!
Κωνσταντίνε θα σου πρότεινα να κάνεις δοκιμές με κανονικά φυσίγγια για να δεις που παει το όπλο και όχι με μονόβολα καθώς πολύ παράγοντες μπορεί να το επηρεάσουν στο κεντράρισμά του.
Πάντως τώρα που σκέφτομαι , αν το αποτέλεσμα της τουφεκιά σου μεταβάλετε σε μεγάλο βαθμό απο την προσθήκη ενός σκοπεύτρου για μένα σημαίνει ότι το όπλο δεν ειναι στα μέτρα σου και ψάχνεις να ευθυγραμμιστείς .
Σχετικά με την χρησιμότητα τι να σου πώ δεν έχω εμπειρία , απο ότι έχω διαβάσει απο ειδικούς αρθρογράφους κάποιοι γράφουν οτι επιδεινώνουν την σωστή διόφθαλμη σκόπευση γιατι σου τραβούν την προσοχή απο τον στόχο (λογικό μου ακούγεται) και κάποιοι άλλοι γράφουν οτι βοηθούν να μάθεις την διόφθαλμη σκόπευση με σταθερό δεδομένο οτι το όπλο ειναι στα μέτρα σου.
Άρχισα να πηγαίνω προσφατα σε σκοπευτίριο και πρέπει να σου πω οτι δεν εχω ακόμα παρατηρήσει σκοπευτές σκοπεύτρα υπερπαραγωγή ... αυτοι σίγουρα ξέρουν πολύ περισσότερα απο μένα
ίσος θα ήταν καλό να σιγουρευτείς ή να φτιάχνεις τα μέτρα σου στο όπλο και κάνοντας δοκιμές σε χαρτί θα βγάλεις συμπεράσματα.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! δεν ξέρω αν εδω είναι το κατάλληλο θέμα για να τοποθετήσω την απορία μου. Σήμερα έκανα δοκιμές σε ένα παλιό πεταμένο μπετόνι με 2 μονόβολά. Στα 40 και στα 50 μέτρα.Δεν το πέτυχα . παλιότερα όμως σε άλλες δοκιμες ευρισκα στόχο. Σκέφτηκα μήπως φταίει το καινούργιο σκόπευτρο οπτικής ίνας που έβαλα στο όπλο, μήκους 1 cm και διαμέτρου 2-3 mm. Να προσθέσω ότι το εργοστασιακό σκόπευτρο είναι πολύ χαμηλό και μικρό.( δικαννο izh 27). λέτε να φταίει το σκόπευτρο που όντας πιο χοντρό ανεβάζει τη βολή πιο πάνω ? ΠΟια η ουσιαστική χρησιμότητα των στοχάστρων με οπτικές ίνες? έριξα με την κάτω κάννη με 3*.Εβγαλα την οπτικη ινα και έβαλα πάλι το εργοστασιακο.
Στα 50μ το μεγεθος του σκοπευτρου παιζει ρολο αφου ενα ογκωδες μπορει να σου "κρυψει" ολοκληρο το μπετονι σ'αυτη την αποσταση.Αν σου εφυγε ψηλα η τουφεκια με το χαμηλοτερο σκοπευτρο που ειχες παλια θα εριχνες ψηλοτερα.Μαλλον η αποκρυψη του στοχου σε επηρεασε. Εχε σοβαρα υπ οψη σου ομως οτι χωρις πισω σκοπευτικο για σταθερη ευθυγραμμιση μια ελαφρυα και μονο αλλαγη της θεσης του κεφαλιου στο κοντακι φτανει για να φερει αποκλιση.
 
Στα 50μ το μεγεθος του σκοπευτρου παιζει ρολο αφου ενα ογκωδες μπορει να σου "κρυψει" ολοκληρο το μπετονι σ'αυτη την αποσταση.
. Αυτό ακριβώς συνέβει. Πλέον αφού έχω βάλει το εργοστασιακό όντως είδα διαφορά ως προς την συγκέντρωση μόνο στον στόχο. Παλαιότερα η οπτική ίνα(αρκετα χοντρή) γενικά βοηθούσε στην σουίνγκ αλλα καθόλου στην maintaind lead. Σήμερα στις φάσσες δοκίμασα την maintaind με πολύ καλά αποτελέσματα. Μονόβολα δεν ξαναδοκίμασα αλλα αύριο θα δοκιμάσω και θα σας πώ.. Κάθε φορά που επωμίζω βλέπω την ακίδα και λίγο ρίγα.
 
SVkHrz4.jpg
 
Back
Top