Διόφθαλμη Σκόπευση

Έχετε νοιώσει ποτέ, όταν επιτυγχάνετε μεγάλη συγκέντρωση και εστίαση ακόμα και στον πιο γρήγορο δίσκο, να σταματάει ο χρόνος; Να νομίζεις ότι το πιάτο σταματάει για κάποια στιγμή στον αέρα; Σαν να το παρακολουθείς έξω από το σώμα σου; Σαν να είσαι κάποιος άλλος που απλά δίνει εντολή πότε να πατηθεί η σκανδάλη την κατάλληλη στιγμή σε έναν "σταματημένο" στόχο;
 
Έχετε νοιώσει ποτέ, όταν επιτυγχάνετε μεγάλη συγκέντρωση και εστίαση ακόμα και στον πιο γρήγορο δίσκο, να σταματάει ο χρόνος; Να νομίζεις ότι το πιάτο σταματάει για κάποια στιγμή στον αέρα; Σαν να το παρακολουθείς έξω από το σώμα σου; Σαν να είσαι κάποιος άλλος που απλά δίνει εντολή πότε να πατηθεί η σκανδάλη την κατάλληλη στιγμή σε έναν "σταματημένο" στόχο;
Οταν τα λεω εγω αυτα με περνανε για εξωγηινο... Αν η εστιαση ειναι πολυ εντονη κ ουσιαστικη νιωθω οτι για καποιο ελχιστο χρονο σαν να ελιτουργουν ολα σε replay, σαν να βλεπεις μια σχεδον στατικη εικονα... Νιωθεις εντονα τις καννες σου θολες κ το στοχο πεντακαθαρο...
 
Εγώ το πάγωμα του χρόνου το έχω πάθει δύο φορές. Η πρώτη όταν κόντεψα να τρακάρω και η δεύτερη ήταν στο Καραϊσκάκη σε έναν αγώνα που καθόταν δίπλα μου ένα παλικάρι και κάπνιζε κάτι που μύριζε περίεργα .badboys.
Συγνώμη για το .off topic.
 
Έχετε νοιώσει ποτέ, όταν επιτυγχάνετε μεγάλη συγκέντρωση και εστίαση ακόμα και στον πιο γρήγορο δίσκο, να σταματάει ο χρόνος; Να νομίζεις ότι το πιάτο σταματάει για κάποια στιγμή στον αέρα; Σαν να το παρακολουθείς έξω από το σώμα σου; Σαν να είσαι κάποιος άλλος που απλά δίνει εντολή πότε να πατηθεί η σκανδάλη την κατάλληλη στιγμή σε έναν "σταματημένο" στόχο;
Γιώργο εγώ που ρίχνω με ένστικτο...σε καταλαβαίνω απόλυτα!όταν είμαι σωστά εστιασμενος επειδή δεν ασχολούμαι με κάννες και σκόπευτρα έχω ακριβώς αυτή την αίσθηση....ότι ο δίσκος είναι πολύ Άργος και ότι ο χρόνος σαν να σταματά!
 
.smashfrak..big smile.
Εγώ το πάγωμα του χρόνου το έχω πάθει δύο φορές. Η πρώτη όταν κόντεψα να τρακάρω και η δεύτερη ήταν στο Καραϊσκάκη σε έναν αγώνα που καθόταν δίπλα μου ένα παλικάρι και κάπνιζε κάτι που μύριζε περίεργα .badboys.
Συγνώμη για το .off topic.
εγω το εχω παθει μια φορα που μου πεταγε κατι πιατα η γυναικα .smashfrak.
 
Έχετε νοιώσει ποτέ, όταν επιτυγχάνετε μεγάλη συγκέντρωση και εστίαση ακόμα και στον πιο γρήγορο δίσκο, να σταματάει ο χρόνος; Να νομίζεις ότι το πιάτο σταματάει για κάποια στιγμή στον αέρα; Σαν να το παρακολουθείς έξω από το σώμα σου; Σαν να είσαι κάποιος άλλος που απλά δίνει εντολή πότε να πατηθεί η σκανδάλη την κατάλληλη στιγμή σε έναν "σταματημένο" στόχο;

Γιώργο εγώ που ρίχνω με ένστικτο...σε καταλαβαίνω απόλυτα!όταν είμαι σωστά εστιασμενος επειδή δεν ασχολούμαι με κάννες και σκόπευτρα έχω ακριβώς αυτή την αίσθηση....ότι ο δίσκος είναι πολύ Άργος και ότι ο χρόνος σαν να σταματά!
Εγώ πάλι παιδιά όσες φορές έχω πιέσει τον εαυτό μου για απόλυτη συγκέντρωση κάνω ένα βασικό λάθος: σφιγκομαι με αποτέλεσμα η κίνηση με το σώμα να "χολένη", γι'αυτό το πλάνο της βολής είτε είναι μόνο πιάτο είτε ντουμπλε γίνεται όταν περιμένεις να έρθει η σειρά σου. Όταν μπω στο βατηρα και κλείσω το όπλο δεν σκέφτομαι τίποτα και ως δια μαγείας βγαίνουν ολα τέλεια. Ένας προπονητής σκοποβολής μου είχε πει: κράτα το όπλο τόσο χαλαρά λες και θα σου πέσει κάτω. Αυτό βρίσκει βέβαια απόλυτη εφαρμογή ειδικά στο σκητ που οι δίσκοι είναι γρήγοροι και τα πατήματα συγκεκριμένα αν θέλεις να βγουν οι βολές και οι χρόνοι όπως πρέπει.
 
Εγώ πάλι παιδιά όσες φορές έχω πιέσει τον εαυτό μου για απόλυτη συγκέντρωση κάνω ένα βασικό λάθος: σφιγκομαι με αποτέλεσμα η κίνηση με το σώμα να "χολένη", γι'αυτό το πλάνο της βολής είτε είναι μόνο πιάτο είτε ντουμπλε γίνεται όταν περιμένεις να έρθει η σειρά σου. Όταν μπω στο βατηρα και κλείσω το όπλο δεν σκέφτομαι τίποτα και ως δια μαγείας βγαίνουν ολα τέλεια. Ένας προπονητής σκοποβολής μου είχε πει: κράτα το όπλο τόσο χαλαρά λες και θα σου πέσει κάτω. Αυτό βρίσκει βέβαια απόλυτη εφαρμογή ειδικά στο σκητ που οι δίσκοι είναι γρήγοροι και τα πατήματα συγκεκριμένα αν θέλεις να βγουν οι βολές και οι χρόνοι όπως πρέπει.
Εμενα παλι μου είχε πει κρατα το οπως θα κρατουσες τα @@@ σου.
Ουτε πολυ χαλαρα ουτε πολυ σφιχτα...
 
Οταν τα λεω εγω αυτα με περνανε για εξωγηινο... Αν η εστιαση ειναι πολυ εντονη κ ουσιαστικη νιωθω οτι για καποιο ελχιστο χρονο σαν να ελιτουργουν ολα σε replay, σαν να βλεπεις μια σχεδον στατικη εικονα... Νιωθεις εντονα τις καννες σου θολες κ το στοχο πεντακαθαρο...
....... και όμως , μου έχει συμβεί και εμένα κάποια στιγμή. Και βέβαια οι επιτυχίες ήταν κυριολεκτικά απίστευτες.
την επόμενη φορά που πήγα , δυστυχώς δεν συνέβη και προσπαθούσα να καταλάβω τι είχε γίνει εκείνη τη φορά.

και βέβαια δεν έλεγα σε κανέναν τίποτα γιατί θα αρχίζανε όλοι το δούλεμα.
 
Εγω 1 χρονο πριν 2015-2016 και πιο πριν συνήθιζα να εστιάζω στο σστόχαστρό και να κλείνω και το ενα ματι σαν τα σκοπευτικα.Τα αποτελέσματα ηταν να επερνα στις 15 τουφεκιες 1 τσιχλα και αυτη με αρκετή ωρα σημαδεματος και οχι μπιχτη αντανακλαστικη τουφεκια.Αφου ειδα και απογοητευμένος απο τις αστοχίες μου οτι δεν επερνα πουλι αποφάσισα να το ψαξω το θεμα.Κοιταγα στα βιντεακια και θεματα σε φορουμ και youtube και βρηκα τις παραμέτρους στις οποιες εκανα λαθος τουφεκιες..Πρωτα εφτεγε η λαθος επωμιση και δεύτερων η μονοφθαλμη σκοπευση.Ετσι με τα βίντεο του κυριου Μπαμπη Αιγηνιτη και συνεχώς επωμισεις τη νεκρα κυνηγετική περιοδο σε ενα σημάδι στο τοιχο καταφερα και βελτιωσα εξωπραγματικά τις τουφεκιες μου και οταν γινόντουσαν όλα σωστα δεν εχανα πουλι παντα με διοφθαλμη σκοπευση και εστίαση στο στοχο!
 
Εγω ν θεσω και μια αλλη παραμετρο....τα τελευταια δυο χρονια αρχισα να τουφεκαω με τα δυο ματια ανοιχτα.....εχω κυριαρχο ματι το δεξι....σε ολες τις επωμισεις βλεπω και εγω μια αριστερη κανη σε αχνη μορφη....επειδη ομως αλλο το κυνηγι φτερωτων και αλλο το κυνηγι τριχωτου........εχω παρατηρησει σε καρτερι αγριοχοιρου που εχει φοντο δεντρα πουρναρια καο τα σχετικα η διοφθαλμη με δυσκολευει λιγο παραπάνω σε σχεση με τα φτερωτα που εχω παρει το κολαει...
 
Ναι Ηλια,εχω τελειωσει το προγραμμα του..Αλλος ανθρωπος βγηκα..Αναθεωρησα παρα πολλα πραγματα..Ειδικα για φυσιγγια,τσοκ,αποστασεις κλπ;)
Μπράβο Θοδωρή....μια τέτοια κίνηση μόνο θετικά μπορεί να σου προσφέρει...εκτιμώ πως βγήκες πολύ καλύτερος σκοπευτικά μετά τα μαθήματα...να υποθέσω στο να χρησιμοποιείς πιο ανοιχτά τσοκαρισματα από αυτά που πίστευες πριν;
 
να υποθέσω στο να χρησιμοποιείς πιο ανοιχτά τσοκαρισματα από αυτά που πίστευες πριν;
Ακριβως αυτο;)..Το κυριοτερο,να μην μου φταινε τα φυσιγγια και να εχω φυσιγγιοθηκη ουρανιο τοξο.buy buy...Αξιζει τον κοπο;)
 
Ακριβως αυτο;)..Το κυριοτερο,να μην μου φταινε τα φυσιγγια και να εχω φυσιγγιοθηκη ουρανιο τοξο.buy buy...Αξιζει τον κοπο;)
Το πιστεύω Θοδωρή και εγώ στα μαθήματα που έχω κάνει έχω μάθει αρκετά πράγματα....όσοι ξέρουν αυτην την άποψη έχουν για το τσοκαρισμα...το φυσίγγιο στην χειρότερη να φταίει μια φορά στις δέκα και αυτό κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες!
 
Back
Top