Διόφθαλμη Σκόπευση

Χαιρετώ! όπως βλέπετε στη φωτο που ανεβασα έκανα τεστ τσλερτσιλ με 5 φυσίγγια στα 15 μεγαλα βηματα εστιάζοντας στο κέντρο του χαρτιου εκει που ειναι σκισμένο και καφε.
Η πρώτη βολή εφυγε κάτω αριστερα. οι άλλες είχαν μια ταση προς τα αριστερα.σίγουρα το κοντακι δεν ειναι στα μετρα μου με αποτελεσμα να νιωθω χτυπηματα στο μάγουλο.
 
MT53mzM.jpg

στο κοντάκι έχω βάλει αυτοσχέδιες φλάτζες για να μεγαλώσει το μήκος του κοντακιου αλλα και για αλλάξει το πίτσ προκειμένου να μην κλωτσάει. τελικά ως προς το κλωτσιμα δεν αλλαξε κάτι.
 
Αν μπορει καποιος να βοηθήσει με το τι πρεπει να κάνω για να έρθει η βολη πιο δεξια θα το εκτιμουσα!
Ισως μια μεγαλυτερη μεσαια φλαντζα (αναμεσα στον κορμο και στο κοντακι) θα βοηθουσε... Αλλαζει τη κλιση αρκετα...
Ωστοσο η κλιση αριστερα ισως εχει προελθει απο τις αυτοσχεδιες φλαντζες που μακρυναν το κοντακι σου... Καλυτερα ομως να σε βοηθησει καποιος ειδικος...
 
Αντώνη πρόκειται για δίκανο, δεν υπάρχει μεσαία φλάντζα.
Αν μπορει καποιος να βοηθήσει με το τι πρεπει να κάνω για να έρθει η βολη πιο δεξια θα το εκτιμουσα!
Το κοντάκι πρέπει να "γυρίσει" και να μεγαλώσει το cast of, πρέπει να το κάνει κοντακάς.
Οι τουφεκιές αυτές είναι στα 15 μέτρα με φούλ τσοκ?
 
Οι τουφεκιές αυτές είναι στα 15 μέτρα με φούλ τσοκ?
Ναι με φουλ τσοκ στην πάνω κάννη. Η τουφεκια με τα εργοστασιακα δεν ειναι καλή. το εν λόγω τσοκ δίνει 60 % στα 30 μετρα. Το χτυπημα στο μάγουλο πως εξηγείται?
 
Ναι με φουλ τσοκ στην πάνω κάννη. Η τουφεκια με τα εργοστασιακα δεν ειναι καλή. το εν λόγω τσοκ δίνει 60 % στα 30 μετρα. Το χτυπημα στο μάγουλο πως εξηγείται?
θέλει γύρισμα το κοντάκι να χωνεύει καλά το ζυγωματικό custoff όπως λέει κι ο Γιώργος παραπάνω αλλά αυτό το κάνει οπλουργός με εμπειρία στα ξυλα(κοντάκια)
 
Last edited:
ίσος θα ήταν καλό να σιγουρευτείς ή να φτιάχνεις τα μέτρα σου στο όπλο και κάνοντας δοκιμές σε χαρτί θα βγάλεις συμπεράσματα.
Κωνσταντίνε όπως σου ειχα ξανά γράψει η καλύτερη ιδέα ειναι να πασ σε έναν ειδικό για τα μέτρα σου .. απο την μικρή μου εμπειρία θα σου πω πως μετά τις μικρές επεμβάσεις που χρειάστηκε να κάνει ο μάστορας μου για μένα , εχω περισσότερη αυτοπεποίθηση στην τουφέκια και ειμαι σίγουρα ποιο σταθερός .
σίγουρα κατι θα κερδίσεις απο μια επίσκεψη .
 
Ίσως να φταίει και αυτο..Αν πιέζεις την ράχη του κοντακιου. Κανονικά δεν γερνουμε το κεφάλι.Και επειδή σε βλέπω αγχωμένο σου λέω ότι αν πέφτει η τσίχλα τότε μην φοβάστε τίποτα..Και για να ξεαγχωθεις πάρε και ένα βιντεακι:)
 
Ομορφόπαιδα και γω που είμαι άπειρος πως θα ξεπεράσω το '' ξαφνιασμα'' από το θήραμα ώστε να το ακολουθώ και να μη μένω πίσω στις τουφεκιες, να μην κολλάω!!! Υπάρχει γιατρειά ή μόνο με εξόδους και εμπειρίες;;;
 
Ομορφόπαιδα και γω που είμαι άπειρος πως θα ξεπεράσω το '' ξαφνιασμα'' από το θήραμα ώστε να το ακολουθώ και να μη μένω πίσω στις τουφεκιες, να μην κολλάω!!! Υπάρχει γιατρειά ή μόνο με εξόδους και εμπειρίες;;;
Εξοδους,εμπειριες,ατελειωτες επωμισεις και συζητηση με τον ....εαυτο σου!Πρεπει να τον πεισεις πως μπορει να το κανει!Να μη "φοβαται"το θηραμα!Ενας κινουμενος στοχος ειναι,που μπορει να καταβληθει.
Σιγουρα,ο σωστος τροπος δεν ειναι με γουρλωμενα τα ματια και το ζυγωματικο δυο δαχτυλα πανω απο το χτενι!
 
Ομορφόπαιδα και γω που είμαι άπειρος πως θα ξεπεράσω το '' ξαφνιασμα'' από το θήραμα ώστε να το ακολουθώ και να μη μένω πίσω στις τουφεκιες, να μην κολλάω!!! Υπάρχει γιατρειά ή μόνο με εξόδους και εμπειρίες;;;
το ακολουθεις με την κανη σου , το προσπερνάς , πατας , μενεις επωμισμένος , μετρας ένα δυο μεσα σου παντα η κανη επανω στο πουλι πεσει δεν πεσει , καντο εντατικα
 
Εξοδους,εμπειριες,ατελειωτες επωμισεις και συζητηση με τον ....εαυτο σου!Πρεπει να τον πεισεις πως μπορει να το κανει!Να μη "φοβαται"το θηραμα!Ενας κινουμενος στοχος ειναι,που μπορει να καταβληθει.
Σιγουρα,ο σωστος τροπος δεν ειναι με γουρλωμενα τα ματια και το ζυγωματικο δυο δαχτυλα πανω απο το χτενι!
το ακολουθεις με την κανη σου , το προσπερνάς , πατας , μενεις επωμισμένος , μετρας ένα δυο μεσα σου παντα η κανη επανω στο πουλι πεσει δεν πεσει , καντο εντατικα
Θα αρκεστω σε αυτές τις συμβουλές γιατί διαβάζω και τα υπόλοιπα εδώ και με πιάνει πανικός!!!.shake hands..buy buy.
 
Ομορφόπαιδα και γω που είμαι άπειρος πως θα ξεπεράσω το '' ξαφνιασμα'' από το θήραμα ώστε να το ακολουθώ και να μη μένω πίσω στις τουφεκιες, να μην κολλάω!!! Υπάρχει γιατρειά ή μόνο με εξόδους και εμπειρίες;;;
αδερφε δεν υπαρχει φαρμακο. πρεπει να το αποκτησεις με τα χρονια και την εμπειρεια. 8 περιπου χρονια κυνηγησα εντατικα περδικα και την ψυχραιμια αυτη οταν σηκωνεται το σμαρι ακομα τρεμουλιαζω και ξαφνιαζομαι. αντιθετα το παιδι που κυνηγουσαμε μαζι ειναι μπουκα και φωτια με ολυμπια ψυχραιμια. αχχχχχχ αυτη η περδικα. ακομα οταν σηκωνετσι μπροστα μου τρεμω ολοκληρος απο τη συγκινηση. προσκυνω τη ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ
 
Back
Top