Γυαλιά προστασίας.

Τώρα που γύρισες περιμένω να βρούμε τα γυαλακια.....my man..my man.
Ηλία, καλησπέρα.
Έψαξα αρκετά αλλά για το Beretta γυαλί που λέγαμε, δεν βλέπω φως δυστυχώς. Το μοντέλο έχει σταματήσει να παράγεται και αν κυκλοφορούν κάποια κομμάτια πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να πέσεις επάνω τους με κάποια αναζήτηση και να στέλνει Ελλάδα το μαγαζί κτλ.
Ωστόσο βρήκα έναν σύνδεσμο που από ότι φαίνεται στέλνει Ελλάδα με λογικά μεταφορικά και έχει τεράστια ποικιλία.
http://www.safetyglassesusa.com/
Το επόμενο σκοπευτικό γυαλί που θα πάρω θέλω να έχει τα "μπράτσα" βιδωμένα στα πλαινά των φακών. Τίποτα άλλο.
 
Ρε φιλε, στο μυαλο μου εισαι; Απο χτες εχω σκασει να βρω γυαλια και ψαχνω. Δυστυχως ομως θελω να εχουν το πλαισιο για διορθωτικους φακους, και η κατασκευη γυαλιων εξαρχης δεν βολευει. Επειδη δεν θελω να εχω πχ αλλο ζευγαρι για απογευματινο τσιχλας, αλλο για σκοπευτηριο με μουνταδα αλλο με ηλιο κλπ.

Προς το παρον ακριβη αλλα αξιοπροσεκτη λυση ειναι τα Castellani Β-Fast
 
2 κατοσταρικα ειναι με 3 φακους διαφορετικους και θηκη.

Το θεμα ειναι πως θελω και το insert για τους διορθωτικους, συν οτι κανουν οι ιδιοι οι φακοι

Ψιλομονοδρομος φοβαμαι, αλλα ενα ζευγαρι που ειχα παρει απο Ebay μου φαινεται ψευτικο και δεν το χρησιμοποιησα
 
To γυαλί γενικά είναι πως το αντιλαμβάνεσαι, αν το θεωρείς κάτι αναλώσιμο ή όχι. Προσωπικά το βλέπω αναλώσιμο, δεν έχω καταφέρει να κρατήσω γυαλί σε αξιοπρεπή κατάσταση φακών πάνω από δύο-τρία χρόνια, οπότε γι'αυτό ψάχνω κάτι οικονομικό.
 
σορρυ για τα c-mask ηταν η τιμή πιο πάνω,,,,τώρα ρίχνω με ένα ζαυγάρι bowning clay master πορτοκαλί φακοί με έχουν βολέψει πάρα πολύ και φτηνό σαν γυαλί €18

είχα τα C-mask I τα οποία έδωσα γιατί με ζάλισαν λίγο και στο κέντρο των ματιών σαν να μου δημιουργούσαν κάτι σαν είδωλο,,ίσως και να μην τα ειχα συνηθίσει - πρόσφατα δοκίμασα τα C-mask II και δεν παρατήρησα το ίδιο φαινόμενο,παρόλα αυτά δεν νομίζω να άλλαξαν τους φακούς τους
 
Εμενα ειναι ομως και οι διορθωτικοι φακοι. Γιαυτο ψαχνω κατι που το ονομα του να εγγυαται καπως την ποιοτητα. Ετσι και αλλιως το χοντρο εξοδο για μενα ειναι και οι φακοι
 
που στα κερατα τα βρηκες τα randolph???τα εψαχνα στον cabelas αλλα τα εχει βγαλει
Ποιος Cabeeeelas !!!!! .... .sarcastic.
Δεν ξέρω που τα είδε ο Βίκτωρας ... αλλά τι πιο φυσικό, από την ίδια την εταιρεία:
https://www.randolphusa.com/re-ranger/ ;)
Εγώ απευθείας από εκεί τα είχα πάρει ... Βέβαια στις "παλιές καλές εποχές", τότε που οι αγορές από Αμερική ήταν απλές, χωρίς το .sex hard. από το τελωνείο !!! Μάλιστα στο δεματάκι είχαν γράψει (ως αιτιολογία): Repair optical goods - 10 $ ... για τον ευνόητο λόγο υποθέτω, αλλά χωρίς να τους έχω ζητήσει κάτι τέτοιο !!! ;)
Και όταν τα είδε κι ένας φίλος μου με "μπλέχτηκε", επειδή δεν ήξερε αγγλικά και δεν είχε πιστωτική κάρτα, και του πήρα κι εκείνου ένα ζευγάρι, με το ίδιο τρόπο ...
Τώρα βέβαια έχουν περάσει 11-12 χρόνια, κι έχουν αλλάξει πολλά ... και δεν ξέρω, ίσως έχει αλλάξει και η πολιτική της εταιρείας ... .xm.
 
να πώ κι εγώ την εμπειρία μου από γυαλιά!
6 χρόνια Oakley MFrame τα οποία τα είχα πάρει 100κάτι περίπου.
Τα φορούσα όταν είχε ήλιο.
Κυνήγι, σκοπευτήριο, θάλασσα, καφέ κτλ.
Δεν έπαθαν τίποτα εκτός από το επιρρίνιο που ήθελε αλλαγή κάθε 2 χρόνια και κόστιζε 5 €.
Φέτος σκέφτομαι να πάρω τα καινούρια MFrame2 σε διάφανο, με τιμή γύρω στα 100 πάλι...
 
να πώ κι εγώ την εμπειρία μου από γυαλιά!
6 χρόνια Oakley MFrame τα οποία τα είχα πάρει 100κάτι περίπου.
Τα φορούσα όταν είχε ήλιο.
Κυνήγι, σκοπευτήριο, θάλασσα, καφέ κτλ.
Δεν έπαθαν τίποτα εκτός από το επιρρίνιο που ήθελε αλλαγή κάθε 2 χρόνια και κόστιζε 5 €.
Φέτος σκέφτομαι να πάρω τα καινούρια MFrame2 σε διάφανο, με τιμή γύρω στα 100 πάλι...
τρομερα γυαλια , η Oacley είναι παγκοσμίως πρωτοπορα εταιρια με τρομερα κρυσταλλα , τα Percimon είναι τρομερα για σκοπευτηριο
 
Back
Top