Γυαλιά προστασίας.

Τα ίδια Reminghton T-85 έχω πάρει και εγώ από e-shop εξωτερικού...πολύ φθηνά τότε, γύρω στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά ...
Οι φακοί δεν λένε και πολλά πράγματα, αρκετή παραμόρφωση και μετά από 1-2 ώρες με κουράζουν απίστευτα..... σε σημείο να έχω ξεχάσει που τα χω βάλει .....
 
Με ενοχλούσε και μενα το σιδεράκι στο κέντρο τελικα.. :(

Χμ... Χωρίς δοκιμή δεν λέει... Πήρα τηλέφωνο τον εισαγωγέα , τον ρωτάω που μπορώ να δοκιμάσω τα γυαλιά στην Αθήνα σε κάποιο κατάστημα κλπ...
Και τι μου απαντά ??
Βρες κάποιο σκοπευτή που τα φοράει να τα δοκιμάσεις γιατι αλλιώς δεν γίνεται !!!.big smile.
 
Στα 24 μου εβαλα γιαλια, κυριως λογω της δουλειας.
Δυστυχως φακους δεν δεχετε το ματι μου γιατι στεγνωνει πανευκολα και καποιοι που δοκιμασα ειδικα για να πηγαινω κυνηγι και να μην χρειαζετε να τα καυθαριζω καθε τοσο απο την θολουρα με βασανιζαν περισσοτερο απ οτι να με εξυπηρετουν.

πριν μερικα χρονια αγορασα απο Ελλαδα, ενα ειδικο γυαλι πιστοποιημενο για αντοχη απο καποια πολυ εξηπηρετικη εταιρεια.

Νομιζω ηταν γυρω στα 50-70 ευρω με τους ανταλαξιμους χρωματιστους φακους και το ειδικο σετακι για να βαζεις φακους μυωπιας.

Εφτιαξα και τους φακους........αλλα δυστυχως ηταν πολυ αβολα και κουραστικα και ετσι ουσιαστικα πεταξα τα χρηματα.

Χωρις το σετακι γιαφακους μυωπιας ηταν μια χαρα.Απλα με αυτο δεν υπηρχε καθολου κενο μεταξυ ματιου και φακου και δεν το αντεχες.

Οποταν δυστυχως δεν μπορω να προστατεψω τα ματια μου και να κυνηγησω κιολας.
Και ειδικα εκεινη η θολουρα στην δυσκολη φαση του τρεξιματος σε καποια οχι καιρια βολη, η για να βρεθεις στο σωστο μερος, μου την σπαει στα νευρα!!!

Εχω χασει λαγο πανω στην φαση που δεν εβλεπα καθολου, τα βγαζω για να τα καθαριζω και να εχω οπτικο πεδιο και πετιετε πριν τα σκυλια εκεινη ακριβως την στιγμη....
 
Στα 24 μου εβαλα γιαλια, κυριως λογω της δουλειας.
Δυστυχως φακους δεν δεχετε το ματι μου γιατι στεγνωνει πανευκολα και καποιοι που δοκιμασα ειδικα για να πηγαινω κυνηγι και να μην χρειαζετε να τα καυθαριζω καθε τοσο απο την θολουρα με βασανιζαν περισσοτερο απ οτι να με εξυπηρετουν.

πριν μερικα χρονια αγορασα απο Ελλαδα, ενα ειδικο γυαλι πιστοποιημενο για αντοχη απο καποια πολυ εξηπηρετικη εταιρεια.

Νομιζω ηταν γυρω στα 50-70 ευρω με τους ανταλαξιμους χρωματιστους φακους και το ειδικο σετακι για να βαζεις φακους μυωπιας.

Εφτιαξα και τους φακους........αλλα δυστυχως ηταν πολυ αβολα και κουραστικα και ετσι ουσιαστικα πεταξα τα χρηματα.

Χωρις το σετακι γιαφακους μυωπιας ηταν μια χαρα.Απλα με αυτο δεν υπηρχε καθολου κενο μεταξυ ματιου και φακου και δεν το αντεχες.

Οποταν δυστυχως δεν μπορω να προστατεψω τα ματια μου και να κυνηγησω κιολας.
Και ειδικα εκεινη η θολουρα στην δυσκολη φαση του τρεξιματος σε καποια οχι καιρια βολη, η για να βρεθεις στο σωστο μερος, μου την σπαει στα νευρα!!!

Εχω χασει λαγο πανω στην φαση που δεν εβλεπα καθολου, τα βγαζω για να τα καθαριζω και να εχω οπτικο πεδιο και πετιετε πριν τα σκυλια εκεινη ακριβως την στιγμη....

Και εγω ειμαι διοπτροφορος δυστυχως:( δεν εχω δοκιμασει ακομα φακους επαφης, αλλα αυριο, θα παω να δοκιμασω...δεν υπαρχει πιο ενοχλητικο πραγμα να θωλονουν τα γυαλια απο τον ιδρωτα το χειμωνα, και να εχουν σταγωνες ιδρωτα πανω τους το καλοκαιρι.hair..hair..hair.
 
Λοιπόν γατάκια..Ετοιμάζω ένα γυαλί με τον τελευταίο φακό της castellani(τον οποίον τον δοκίμασα και έμεινα μακακαας) βραχίονες απο κάτι beretta που είχα και σπάσανε και στήριξη μύτης απο κάτι browning..Αντε να δούμε
 
Αυτό θυμίζει λίγο από Φρανκενσταιν.asking..
Άντε καλή επιτυχια
clear.png
clear.png
.
***προσοχή στην ηλεκτροσυγκολληση, καλύτερα με αργκον.fff..
 
Last edited:
Αυτό θυμίζει λίγο από Φρανκενσταιν.asking..
Άντε καλή επιτυχια
clear.png
clear.png
.
***προσοχή στην ηλεκτροσυγκολληση, καλύτερα με αργκον.fff..

Δεν θα το κάνω μονος..Σε ειδικό με τροχό που και ίσως να χρειαστεί να κόψουμε περιμετρικά τον φακό..
 
  • Like
Reactions: jnp
Back
Top