Γυαλιά προστασίας.

Όσο για το θάμπωμα δεν έχω λύση , αν και δεν μου συμβαίνει συχνά όταν γίνεται είναι ενοχλητικό. Εγώ τότε σηκώνω τα γυαλιά στο μέτωπο , σκουπίζομαι απο τον ιδρώτα και τα κατεβάζω ξανά.
 
Η αλήθεια είναι οτι όταν σε 40στρ χωράφι συνωστίζονται 50 κυνηγοί,όχι μόνο προστατευτικά γυαλιά,αλλά και κράνος πρέπει να φοραμε.sarcastic.
 
Έχω τα beretta trident με τρεις φακούς μαυρο,κιτρινο και κοκκινο, ελαφρύς σκελετός και οι φακοί καλύπτουν καλά τα ματιά είμαι ευχαριστημένος.
 
Το θεμα ειναι οτι αν δεν φορας διορθωτικους φακους, το θεμα γυαλια ειναι ευκολο. Οταν φορας γυαλια μυωπιας, τοτε οι επιλογες ειναι περιορισμενες.
 
Εγω εχω τα Browning Claymaster που εχουν αρκετους φακους για χρηση τοσο κυνηγετικη οσο κ σκοπευτικη... Τα χρησιμοποιω αρκετα στα ορτυκοτρυγονα κ στην μπεκατσα... Το μονο μειονεκτημα ο πλαστικος μαυρος σκελετος λιγο πανω απο τη μυτη ο οποιος για καποιους προεξεχει οριακα πανω απο τα ματια δινοντας μια αισθηση οτι κατι υπαρχει πανω απο το ματι... Στα θετικα του, οι φακοι που δεν κουραζουν τα ματια και ο σκελετος που ρυθμιζεται οπως θελουμε...
 
είχα τα castellani c-mask τα οποία έδωσα γιατί ακριβώς στο κέντρο ανάμεσα στα μάτια μου δημιουργούσαν ζάλη

πήρα τα browning claymaster με πορτοκαλί φακό στα €22

 
Μια πολύ καλή επιλογή αλλά αρκετά αλμυρή είναι τα παρακάτω OAKLEY Radarlock XL Photochromic
Μεγάλο μέγεθος, φωτοχρωμικός φακός που προσαρμόζεται στις συνθήκες ηλιοφάνειας , διάφανος το πρωί στις μαύρες και σιγά σιγά προσαρμόζεται ανάλογα με την ηλιοφάνεια... πολύ καθαρό πλαστικό που δεν κουράζει με πολύωρη χρήση, με τρύπες στο φακό για δημιουργία ρευματος αέρα και αποφυγή θαμπώματος ...
Ολα μια χαρά απλά τα 220 ευρουλάκια είναι το πρόβλημα !! .xm.

main_oo9196-07_radarlock-xl_polished-black-clear-black-iridium-photochromatic_001_69261_png_hero.jpg
 
Εγώ θα πάω κυνηγι με μάσκα προστασίας χορτοκοπτικου.big smile. Πέρα απο τα αστεία είναι απαραίτητα γιατί κάποιοι νομίζουν οτι κρατάνε νεροπιστολο κ ρίχνουν όπου να 'ναι. Εγώ μάγκες αν δεν εχω ορατότητα πίσω απο το στόχο δεν σηκώνω τουφέκι και ας είναι και ελάφι με χρυσά κέρατα.
 
Εγώ θα πάω κυνηγι με μάσκα προστασίας χορτοκοπτικου.big smile. Πέρα απο τα αστεία είναι απαραίτητα γιατί κάποιοι νομίζουν οτι κρατάνε νεροπιστολο κ ρίχνουν όπου να 'ναι. Εγώ μάγκες αν δεν εχω ορατότητα πίσω απο το στόχο δεν σηκώνω τουφέκι και ας είναι και ελάφι με χρυσά κέρατα.

Μπράβο Τάσο πολύ καλά κάνεις! Πείτε μου ένα θήραμα πιο σημαντικό όχι από την ανθρώπινη ζωή, από τις ανθρώπινες σχέσεις. Να χαλάσω το κέφι μου με έναν άλλο κυνηγό επειδή μου πετάχτηκε ένα θήραμα....
Για γυαλιά εγώ θέλω να μην υπάρχει κάτι τόσο πάνω στη μύτη όσο και ανάμεσα στι φρύδια. Είχα βρει ένα τέτοιο ζευγάρι της Browning αλλά θυμάμαι δεν μου καθόταν καλά και με ενοχλούσε...Θα ψάξω να το βρω να σας το δείξω...
 
Φίλε Μάνο χίλιες φορές να τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα παρά άθελα μου να στραβώσω κανένα άνθρωπο.ΥΓ στο είπα χοντρά για να καταλάβεις..
 
Φίλε Μάνο χίλιες φορές να τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα παρά άθελα μου να στραβώσω κανένα άνθρωπο.ΥΓ στο είπα χοντρά για να καταλάβεις..

Χεχε πολύ χοντρά αλλά καταλαβαίνω. Έτσι είναι, το κέφι μας πάμε να κάνουμε!
 
ένα ζευγάρι από μαγαζί μελισσοκομικών στην Κάρυστο με 6 ευρώ μοντέρνο μάσκα με ρυθμιζόμενα μπράτσα χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια
τελειότατο αψεγάδιαστο
.shake hands.
 
Μια πολύ καλή επιλογή αλλά αρκετά αλμυρή είναι τα παρακάτω OAKLEY Radarlock XL Photochromic
Μεγάλο μέγεθος, φωτοχρωμικός φακός που προσαρμόζεται στις συνθήκες ηλιοφάνειας , διάφανος το πρωί στις μαύρες και σιγά σιγά προσαρμόζεται ανάλογα με την ηλιοφάνεια... πολύ καθαρό πλαστικό που δεν κουράζει με πολύωρη χρήση, με τρύπες στο φακό για δημιουργία ρευματος αέρα και αποφυγή θαμπώματος ...
Ολα μια χαρά απλά τα 220 ευρουλάκια είναι το πρόβλημα !! .xm.

main_oo9196-07_radarlock-xl_polished-black-clear-black-iridium-photochromatic_001_69261_png_hero.jpg
Είμαι της γνώμης το καλό πράγμα το παίρνεις μια φορα, αντί να πάρεις δύο τρία και να μην μηνεις ευχαριστημένος και να ξοδεψεις τα ίδια λευτα. Τα ματιά μας αξίζουν πολύ περισσότερο.
 
Δεν τα ´χα προσέξει αυτά... Πολύ καλοί φαίνονται οι φακοί με κρύσταλλο Carl Zeiss και όχι πλαστικό ....
Γεράσιμε, σε ποιο κατάστημα θα τα δεις live ?? είδα καλά τα 340 για το σετάκι ??.fff..fff.
Η διαφορά μεταξύ τους ειναι μόνο στο σκελετό ή αλλάζει και το το μέγεθος των φακών ??
Παύλο , τι χρώματα φακών είχες διαλέξει για κυνηγετική χρήση ??
 
Μένιο για το σκοπευτήριο είχα τους φακούς Vermillion - Dark Purple και για κυνήγι τους Dark Brown

απίστευτοί φακοί πολύ καλή ευκρίνεια απλά όπως είπα ανάμεσα στα δύο μάτια είχα θέμα,δηλαδή κάτι σαν να φόραγα γυαλιά οράσεως μεγάλου βαθμού ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα μάτια μου
,παρόλο που τα είχα φέρει στα μέτρα μου και αναγκάστικα να τα δώσω
 
Δεν τα ´χα προσέξει αυτά... Πολύ καλοί φαίνονται οι φακοί με κρύσταλλο Carl Zeiss και όχι πλαστικό ....
Γεράσιμε, σε ποιο κατάστημα θα τα δεις live ?? είδα καλά τα 340 για το σετάκι ??.fff..fff.
Η διαφορά μεταξύ τους ειναι μόνο στο σκελετό ή αλλάζει και το το μέγεθος των φακών ??
Παύλο , τι χρώματα φακών είχες διαλέξει για κυνηγετική χρήση ??

Και τα κορυφαία γυαλιά στον κόσμο τα Pilla κρύσταλλο Carl Zeiss έχουν..Θα τα δω στο σπίτι του Ψυλλάκη μεταχειρισμένα θα τα πάρω Μένιο..
 
Εδώ και 10-11 χρόνια χρησιμοποιώ, στο σκοπευτήριο κυρίως, τα Randolph Ranger . Τα είχα πάρει μέσω ιντερνετ (με τρία ζευγάρια φακούς, Brown, Orange και Medium yellow) απευθείας από την εταιρεία (άψογη εξυπηρέτηση, τότε). Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πέρυσι ή πρόπερσι πήρα και τα Remington T-85 (για "ρεζέρβα" - έτσι μου 'ρθε, τα είδα, μου αρέσανε, και τα πήρα)
Πολύ καλά και βολικά κι αυτά!
Η αλήθεια είναι πάντως, ότι στο κυνήγι σπάνια φορώ γυαλιά - μόνο καμιά φορά με τους σκούρους φακούς όταν έχει πολύ ήλιο, ή όταν είμαι σε μέρος με πολλούς κυνηγούς. Αλλά συνήθως κυνηγώ μόνος ...
 
Back
Top