Βαφές Όπλων

Σε ευχαριστώ για την απάντηση από αντοχες?? Για τι έχω ακούσει διάφορα έχεις κάνει σε δικό σου όπλο???
Tην εχει κανει ενας φιλος ενα χρονο τωρα, δεν εχει φθαρει καθολου. Γενικα ομως η αντοχη της υδατοβαφης εχει να κανει με τη τριβη, οσο προσεχεις το οπλο κραταει, οσο τριβεται με αλλα αντικειμενα φευγει...
 
Tην εχει κανει ενας φιλος ενα χρονο τωρα, δεν εχει φθαρει καθολου. Γενικα ομως η αντοχη της υδατοβαφης εχει να κανει με τη τριβη, οσο προσεχεις το οπλο κραταει, οσο τριβεται με αλλα αντικειμενα φευγει...
Άρη η υδατογραφία είναι πολύ όμορφη γενικότερα κ την έχω πάρει με καλό μάτι...Από την άλλη άποψη όμως κολλάω στο ότι κάποια στιγμή στα επόμενα (3 με 5 χρόνια) το πολύ θα αρχίζει να ξεφτύζει η πάπια στο σημείο π πιάνουμε κ το κοντάκι στο σημείο π ακουμπάμε το μάγουλό μας....Δν θα μου άρεσε αυτό να τ βλέπω σε όπλο κ είναι κ ο λόγος π δν πέρνω την απόφαση να πάρω τέτοιο όπλο ενώ στην πραγματικότητα μου αρέσουν πολύ τα όπλα με επικάλυψη βάλτου...!! (π.χ Winchester SX4 Waterfowl)
Αλλά τη να κάνουμε αυτά έχει η υδρογραφία....o_O
 
Kωστα εγω τη Μ2 την εχω δεκα χρονια ακριβως... Στα μονα σημεια που ειχε ξεβαψει ηταν στην παπια σε ενα σημειο που ακουμπαγε το πλαστικο με το ρολοι μου και στην κανη εκει που χτυπαγε ο αορτιριουχος... Στην πορεια χαλασε σε πολλα σημεια αλλα σταματησα πλεον να την προσεχω, κυριως στο Εβρο κ στη βαρκα... Ακουμπαγε στην πλατη με το καρεκλακι στο περπατημα μεσα στη λασπη ή τριβοταν στα ξυλα της βαρκας... Αν την προσεχα ακομα θα ηταν σε πολυ καλη κατασταση... Μονο αυτα τα σημεια εχουν χαλασει ακομα κ σημερα...
Απο τη μια σκεφτομαι να της κανω μια υδατοβαφη απο την αρχη, απο την αλλη το οπλο αυτο ειναι εργαλειο και παλι ιδιο θα γινει μετα απο δυο χρονια με τον ρυθμο κ τον τροπο που κυνηγαω οποτε την αφηνω να δειχνει τα σημαδια της απο το πεδιο της μαχης... :p
 
Kωστα εγω τη Μ2 την εχω δεκα χρονια ακριβως... Στα μονα σημεια που ειχε ξεβαψει ηταν στην παπια σε ενα σημειο που ακουμπαγε το πλαστικο με το ρολοι μου και στην κανη εκει που χτυπαγε ο αορτιριουχος... Στην πορεια χαλασε σε πολλα σημεια αλλα σταματησα πλεον να την προσεχω, κυριως στο Εβρο κ στη βαρκα... Ακουμπαγε στην πλατη με το καρεκλακι στο περπατημα μεσα στη λασπη ή τριβοταν στα ξυλα της βαρκας... Αν την προσεχα ακομα θα ηταν σε πολυ καλη κατασταση... Μονο αυτα τα σημεια εχουν χαλασει ακομα κ σημερα...
Απο τη μια σκεφτομαι να της κανω μια υδατοβαφη απο την αρχη, απο την αλλη το οπλο αυτο ειναι εργαλειο και παλι ιδιο θα γινει μετα απο δυο χρονια με τον ρυθμο κ τον τροπο που κυνηγαω οποτε την αφηνω να δειχνει τα σημαδια της απο το πεδιο της μαχης... :p
Μην την πειράζεις .... δείχνει την εμπειρία της :D
 
Kωστα εγω τη Μ2 την εχω δεκα χρονια ακριβως... Στα μονα σημεια που ειχε ξεβαψει ηταν στην παπια σε ενα σημειο που ακουμπαγε το πλαστικο με το ρολοι μου και στην κανη εκει που χτυπαγε ο αορτιριουχος... Στην πορεια χαλασε σε πολλα σημεια αλλα σταματησα πλεον να την προσεχω, κυριως στο Εβρο κ στη βαρκα... Ακουμπαγε στην πλατη με το καρεκλακι στο περπατημα μεσα στη λασπη ή τριβοταν στα ξυλα της βαρκας... Αν την προσεχα ακομα θα ηταν σε πολυ καλη κατασταση... Μονο αυτα τα σημεια εχουν χαλασει ακομα κ σημερα...
Απο τη μια σκεφτομαι να της κανω μια υδατοβαφη απο την αρχη, απο την αλλη το οπλο αυτο ειναι εργαλειο και παλι ιδιο θα γινει μετα απο δυο χρονια με τον ρυθμο κ τον τροπο που κυνηγαω οποτε την αφηνω να δειχνει τα σημαδια της απο το πεδιο της μαχης... :p
Δν έχεις και άδικο....
Αλλά στα 10 χρόνια να της ρίξεις μια ανανέωση με υδατογραφία των 200€ δν θα της έκανε κακό. Ίσως μετά την έβλεπες με άλλο μάτι κ ύστερα να την πρόσεχες. :D
 
Καλησπερα σε ολους με Υγεια! Οπως εχουμε πει σταματησε το κυνηγι κ εχουμε αλλες ασχολιες οπως ερευνα φυσιγγιων και προσωπικα εχω ασχοληθει λιγο (ερασιτεχνικα παντα) με τις βαφες των οπλων (ατσαλινα μερη) και θα ηθελα να καταθεσω την μικρη μου εμπειρια. Εχω καταληξει μετα απο καποια χρονια ερευνας στην συγκεκριμενη βαφη: https://www.brownells.it/epages/Italia.sf/it_IT/?ObjectID=75500 η οποια ειναι αργη - προοδευτικη παραδοσιακη βαφη (ορθνωση) και γινεται με πολυ λιγα και φθηνα υλικα [ενας χωρος οπου θα κρεμασουμε την καννη κ να εχει υγρασια (πλαστικη ντουλαπα), μια πλαστικη σωληνα (μπανακι) οπου θα βουτηξουμε την καννη, απεσταγμενο νερο, σεσουαρ για μαλλια (φωνες γυναικας :):rolleyes:]
Οδηγιες: https://www.laurelmountainforge.com/barrel_brown_inst.htm
Να προσθεσω εδω οτι το εναυσμα ηταν ενα παλιο site το pathfinder στο οποιο καποιος συναδελφος κυνηγος την ειχε πρωτοδοκιμασει! Η συγκεκριμενη βαφη δεν εχει προβλημα με την απολιπανση!
 
Καλησπερα σε ολους με Υγεια! Οπως εχουμε πει σταματησε το κυνηγι κ εχουμε αλλες ασχολιες οπως ερευνα φυσιγγιων και προσωπικα εχω ασχοληθει λιγο (ερασιτεχνικα παντα) με τις βαφες των οπλων (ατσαλινα μερη) και θα ηθελα να καταθεσω την μικρη μου εμπειρια. Εχω καταληξει μετα απο καποια χρονια ερευνας στην συγκεκριμενη βαφη: https://www.brownells.it/epages/Italia.sf/it_IT/?ObjectID=75500 η οποια ειναι αργη - προοδευτικη παραδοσιακη βαφη (ορθνωση) και γινεται με πολυ λιγα και φθηνα υλικα [ενας χωρος οπου θα κρεμασουμε την καννη κ να εχει υγρασια (πλαστικη ντουλαπα), μια πλαστικη σωληνα (μπανακι) οπου θα βουτηξουμε την καννη, απεσταγμενο νερο, σεσουαρ για μαλλια (φωνες γυναικας :):rolleyes:]
Οδηγιες: https://www.laurelmountainforge.com/barrel_brown_inst.htm
Να προσθεσω εδω οτι το εναυσμα ηταν ενα παλιο site το pathfinder στο οποιο καποιος συναδελφος κυνηγος την ειχε πρωτοδοκιμασει! Η συγκεκριμενη βαφη δεν εχει προβλημα με την απολιπανση!
Εννοειται οποιος θελει με ρωταει οτι θελει. Γιατι οι οδηγιες ειναι λιγο ασαφεις και εγω ειχα μπερδευτει στην αρχη!!!
 
Εννοειται οποιος θελει με ρωταει οτι θελει. Γιατι οι οδηγιες ειναι λιγο ασαφεις και εγω ειχα μπερδευτει στην αρχη!!!
Βαζω και το φορουμ απο οπου ειχα αντλησει πληροφοριες και φαινονται και εικονες (το θυμηθηκα τωρα που ρωτησε ο φιλος montecarlo)
https://www.northeastshooters.com/xen/threads/slow-rust-bluing-at-home.126769/
 
Αφου θα την κανεις που θα την κανεις την κινηση βαψε όπου εχει μέταλλο με κεραμικη και ξενοιασες. Υ.γ. εχεις αργησει ηδη ;) εγω θα κανω και την μαξους με κεραμικη μολις κλεισει το κυνήγι
Σε ποιον θα την δώσεις;
 
Την μπενελι την ειχα δωσει στον λιακο και ειχα μεινει ευχαριστημένος. Περσι εστειλα ενα φιλο μου στον ψυλλακη και του εκανε πολυ καλη δουλεια. Οποτε μαλλον στον γιωργο θα το παω
Φίλε γιατί να δόσεις για βαφή το οπλο? Έχει πολύ καλή και διπλή μάλιστα βαφη
 
Φίλε γιατί να δόσεις για βαφή το οπλο? Έχει πολύ καλή και διπλή μάλιστα βαφη

Η βαση της ειναι ασημί και δειχνει οτι θα φυγει αν την αφησω. Διπλες και τριπλες βαφές είναι μονο μαρκετιν. Δεν μπορει να συγκριθει με την κεραμικη. Και αφού θα κανω την βαση θα κανω και την καννη να ξεμπερδεύω
 
Back
Top