Βαφές Όπλων

Παιδια ξερει κανενας καποια μαρκα βαφης που υπαρχει στο εμποριο για bluing(αργη παραδοσιακη βαφη με rusting και στη συνεχεια σε εμβαπτιση σε βραστο νερο για κανα εικοσαλεπτο).Δε μιλαω για βαφες τυπου "perma blue birchwood casey" που γινονται σε κρυο νερο,αλλά για βαφη τυπου "american rust bluing solution" που χρησιμοποιει ο τυπος στο "midwayusa".Οσο και να ψαξα δε βρηκα κατι....μηπως καποιος?.....
 
Οντως καλο,βεβαια αυτη ειναι θερμη βαφη με αλατα,οπως γινεται στις καραμπινες στο εργοστασιο.Λενε οτι η αργη παραδοσιακη βαφη ειναι και πιο ανθεκτικη,αλλά και πιο ωραια....αν ηξερα καποιο διαλυμα ν αγορασω θα το παλευα μ ενα παλιο δικαννο του μακαριτη πεθερου μου...εκπαιδευτικο....Τ αλατα απ οτι εχω διαβασει πρεπει να ναι μιξη καυστικη σοδα με νιτρικο καλιο,σωστα?....μπας και ξερει κανενας καλυτερα, καθως και τις αναλογιες?....
 
Η αργή βαφή είναι άλλη διαδικασία. Θες ένα στεγανό θάλαμο μέσα στο οποίο θα βάλεις την κανη (steambox). Μέσα σε αυτόν μπορείς να έχεις μια ποσότητα καποιου πτητικου οξειδωτικου,πχ υδροχλωρικό οξύ αραιο. Αν βάλεις πολυ πυκνό θα σκουριάσει γρήγορα και ανομοιομορφα, όσο πιο ήπια ή οξείδωση τόσο πιο καλό αποτέλεσμα. Θέλει συνεχή παρακολουθηση και τρίψιμο με ατσαλομαλο κάθε τόσο, μέχρις οτου αποκτήσει μια ομοιόμορφη σκουριασμενη επιφάνεια. Αφού το αποτέλεσμα γίνει όπως το θες τότε βράζεις την κανη σε αποσταγμένο νερο χωρίς να ακουμπά πουθενά στο δοχείο έως ότου όλη η σκουριά να γίνει μαυρη. Από φερίτης --> μαγνητίτης.

Πολύ παλιά και μπελαλιδικη διαδικασία πλέον γίνεται μόνο στα flintlock που φτιάχνουν οι χομπίστες. Έχε υπόψη ότι το υδροχλωρικό θα σκουριάσει τα πάντα στον χώρο, και γενικά κάνε πολλές δοκιμές και πες μας τι έκανες. Κι επισης αν δεν καθαριζεις κι απολιπαινεις αψογα σε καθε χειρισμο να είσαι σίγουρος οτι καποιο δαχτυλικο αποτυπωμα θα σε ακολουθησει μέχρι τελους:mad:.

Εγώ έχω κάνει την διαδικασία σε μαχαιρια αλλά το σκουριασμα το έκανα με διάλυμμα υπεροξειδίου του υδρογόνου και αλατιου. Για ομοιομορφο αποτέλεσμα πάντως σου εγγυώμαι ότι θα σου βγει η ψυχή...ου μπλέξεις η συμβουλή μου.
 
Last edited:
Πολυ καλη δουλεια τοσο στο Γιωργο,οσο και στο Παναγιωτη..shake hands.Χρηστο θα μπορουσες να μας πεις (αν δε σου ναι κοπος),τη διαδικασια βαφης καθως και τη μαρκα της βαφης για να μαθαινουμε κατιτις και μεις?.big smile.

Λεωνίδα συγνώμη για την καθυστέρηση αλλα τώρα βρήκα λίγο χρόνο να σου απαντήσω !
ευνοείτε οτι μπορώ να πω την τεχνική που ακολουθώ !

Λεωνίδα έχω συγκεντρώσει στοιχεία απο διάφορές τεχνικές και εφαρμόζω τελευταία για τις βαφές .
ιδανικά θα ήθελα να έχω την παρακάτω βαφή αλλά απίθανο να την βρεις στην Ευρώπη
http://www.rustblue.com/

μια καλή εναλλακτική είναι η παρακάτω
http://www.markleesupplies.com/
η τεχνική πλησιάζει πολύ με αυτής της βαφής αλλά την εχω τροποποιήσει σε αρκετά κομμάτια της.
http://www.markleesupplies.com/instructions-slow--3.html

το βασικότερο για μένα είναι η τέλεια προετοιμασία ,
φτάνω μέχρι το 2000 γυαλόχαρτο , προκαλώ την χημική αντίδραση με την βαφή , μπορείς να το κάνεις και με κρύα βαφή (εχω χρησιμοποιήσει και την SUPER blue ) . κάθε χέρι που περνάω (συνολικά πάνω απο 10 σε 2 μέρες ) βάζω την κάννη σε ένα "καζάνι" που έχω κατασκευάσει και την "εκθέτω " σε σκέτο ατμό! χωρίς ι επαφή με το νερού (το νερό εχει και σόδα)
Μετά από κάθε χέρι αφαιρώ με αντσαλόμαλλο 0000 τα πάντα απο την επιφάνεια, αφήνοντας μόνο τον χρωματισμό του μετάλλου ..
Σκοπός πέρα από το καφέ πράσινο χρώμα που παίρνουν και το θέλουμε , είναι να αδρανοποιώ κάθε φορά την κάθε στρώση..
και ετσι πάει η δουλειά μέχρι τέλους (ανάλογα και πως αντιδρά το μέταλλο) στο τέλος λαδάκι απο δίχρονο μηχανάκι σε υψηλή θερμοκρασία και σισ επόμενες μέρες σκούπισμα κάθε μέρα και λάδι όπλου
Γενικά θέλει πειραματισμό να βρεις τούς χρόνους και κάθε μέταλλο έχω δει να αντιδρά διαφορετικά...
φυσικά όλα αυτά θέλουν πολύ Προσοχή ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΜΑΣ .. Πάντα σε ανοιχτό χώρο κτλ...

Εύχομαι να βοήθησα και για να μην παρεξηγηθώ ..σαν "κρυψίνος":D , εννοείτε οτι συνεχίζω να εξελίσσω τα εργαλεία μου και συγουρα θα τροποποιώ την τεχνική που ακολουθώ αν δω οτι βοηθά στο καλύτερο αποτέλεσμα !
 
Last edited:
Λεωνίδα συγνώμη για την καθυστέρηση αλλα τώρα βρήκα λίγο χρόνο να σου απαντήσω !
ευνοείτε οτι μπορώ να πω την τεχνική που ακολουθώ !

Λεωνίδα έχω συγκεντρώσει στοιχεία απο διάφορές τεχνικές και εφαρμόζω τελευταία για τις βαφές .
ιδανικά θα ήθελα να έχω την παρακάτω βαφή αλλά απίθανο να την βρεις στην Ευρώπη
http://www.rustblue.com/

μια καλή εναλλακτική είναι η παρακάτω
http://www.markleesupplies.com/
η τεχνική πλησιάζει πολύ με αυτής της βαφής αλλά την εχω τροποποιήσει σε αρκετά κομμάτια της.
http://www.markleesupplies.com/instructions-slow--3.html

το βασικότερο για μένα είναι η τέλεια προετοιμασία ,
φτάνω μέχρι το 2000 γυαλόχαρτο , προκαλώ την χημική αντίδραση με την βαφή , μπορείς να το κάνεις και με κρύα βαφή (εχω χρησιμοποιήσει και την SUPER blue ) . κάθε χέρι που περνάω (συνολικά πάνω απο 10 σε 2 μέρες ) βάζω την κάννη σε ένα "καζάνι" που έχω κατασκευάσει και την "εκθέτω " σε σκέτο ατμό! χωρίς ι επαφή με το νερού (το νερό εχει και σόδα)
Μετά από κάθε χέρι αφαιρώ με αντσαλόμαλλο 0000 τα πάντα απο την επιφάνεια, αφήνοντας μόνο τον χρωματισμό του μετάλλου ..
Σκοπός πέρα από το καφέ πράσινο χρώμα που παίρνουν και το θέλουμε , είναι να αδρανοποιώ κάθε φορά την κάθε στρώση..
και ετσι πάει η δουλειά μέχρι τέλους (ανάλογα και πως αντιδρά το μέταλλο) στο τέλος λαδάκι απο δίχρονο μηχανάκι σε υψηλή θερμοκρασία και σισ επόμενες μέρες σκούπισμα κάθε μέρα και λάδι όπλου
Γενικά θέλει πειραματισμό να βρεις τούς χρόνους και κάθε μέταλλο έχω δει να αντιδρά διαφορετικά...
φυσικά όλα αυτά θέλουν πολύ Προσοχή ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΜΑΣ .. Πάντα σε ανοιχτό χώρο κτλ...

Εύχομαι να βοήθησα και για να μην παρεξηγηθώ ..σαν "κρυψίνος":D , εννοείτε οτι συνεχίζω να εξελίσσω τα εργαλεία μου και συγουρα θα τροποποιώ την τεχνική που ακολουθώ αν δω οτι βοηθά στο καλύτερο αποτέλεσμα !
Kαταρχην Χρηστο ευχαριστω πολυ για την αρκετα αναλυτικη απαντηση σου,και εννοειτε οτι δεν υπαρχε θεμα παρεξηγησης ακομη κι αν δε μου απαντουσες.....δε παρεξηγιεμαι τοσο ευκολα για απλα πραγματα....μας απασχολουν χιλια δυο άλλα πραγματα στη ζωη μας,πολυ πιο σημαντικα...Σιγουρα βοηθησες κι εμενα αλλά και καποια άλλα παιδια απο δω μεσα που θελουμε να μαθαινουνε,και ισως καποια στιγμη κανουμε και καμιά δοκιμη.Ομως με μπερδεψες με τον ατμο....δηλαδη αν περασω τη κανη ή καποιο αλλο μεταλλο με super blue,δε θα ταν καλυτερα να το βαλουμε σε βραστο νερο κανα τεταρτο(μηπως ειπα μ@λακι@)?κ η εταιρεια γιατι λεει για κρυο και μαλιστα εντος 1 λεπτου? ή θεωρεις καλυτερα να το βαζουμε πανω απο αχνιστο νερο?...με μπερδεψες...:)
 
Ομως με μπερδεψες με τον ατμο....δηλαδη αν περασω τη κανη ή καποιο αλλο μεταλλο με super blue,δε θα ταν καλυτερα να το βαλουμε σε βραστο νερο κανα τεταρτο(μηπως ειπα μ@λακι@)?κ η εταιρεια γιατι λεει για κρυο και μαλιστα εντος 1 λεπτου? ή θεωρεις καλυτερα να το βαζουμε πανω απο αχνιστο νερο?...με μπερδεψες...:)
πιθανό να ήταν καλύτερα (δεν το έχω δοκιμάσει ) αν το έκανες πάντως θα έπρεπε να το κάνεις με απιονισμένο νερό .. αυτός ειναι και ο λόγο που επέλεξα τον ατμό ! μου ειναι πολύ ποιο διαχειρίσιμα μαι οι κάννες ποιανούν την θερμοκρασία που δουλεύει! πάνω απο κατσαρόλα δεν ξερω αν θα αποδώσει το ίδιο καθώς θα είναι δύσκολο υπάρχει ταυτόχρονα σε όλο το μήκος της κάννης ατμός. πχ χρησιμοποιησα ατμοποιητή αλλα δεν αποδίδει το ίδιο . τον δουλεύω ώμος στις ρίγες
Αρχισα να το ψάχνω και να σχεδιάζω την διαδικασία όταν διάβασα αυτό!!
http://www.oplognosia.com/opla/opla279.php

το αποτέλεσμα που πορίζεται το προϊόν που αναφέρεις φτιάχνει κρούστα πάνω στο μέταλλο (με την διαδικασία που περιγράφει ο κατασκευαστής της ).. εγώ θέλω να δώσω χρώμα στο ίδιο το μέταλλο .. οπότε χρησιμοποιώ της ιδιότητες αυτής της βαφής μόνο στο κομμάτι αυτό . την χημική αντίδραση που κάνει δηλαδή .
έτσι το έχω φανταστεί εγώ τουλάχιστον !:)
 
Last edited:
Φεύγει η γυναίκα από το σπίτι και κάνεις μοντα με το φούρνο .sarcastic.
Όχι ρε παιδιά, το έχουμε βάλει φώτο, έχει φτιάξει αυτοσχέδιο καζάνι, με συλλέκτη ατμού, θερμομετρα, μανόμετρα, χρονόμετρα και δεν συμμαζεύεται .soc.
 
Η ιστορια αναφερει πως τα Γιαννενα ειναι πρωτα στα γραμματα, στα γροσια και στον πολεμο, να προσθεσω και στα μεταλλα.
Χρηστο με κανεις και αισθανομαι περηφανος, μπραβο, πολλα μπραβο!!!
Συγχαρητηρια και για το τσιπουρο σου, πρεπει να ειπωθει ΚΑΙ αυτο.
 
Πατριώτη κοίτα τι σου έχω ....

Jbjvrdr.jpg
 
Back
Top