Βαφές Όπλων

Manos

Staff member
Καλησπέρα μάγκες. Σήμερα παρέλαβα το όπλο από τον κ. Πανά στο Περιστέρι. Οι εργασίες που έγιναν ήταν ελεφρύ τρίψιμο στα ξύλα να φύγουν τα μελάνια και έπειτα πέρασμα με βερνίκι και βάψιμο με cerakote της βάσης του όπλου.







Μέχρι στιγμής απ'ότι βλέπω η δούλεια που έχει γίνει είναι παρα πολύ ωραία. Ο κ. Στέλιος είναι φοβερός τύπος, έχει πολύ ωραίο μαγαζί και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τη συνεργασία μαζί του.
 
Με 'γεια Μανόλη, πολύ ωραίο αποτέλεσμα, πιστεύω θα κρατήσει η cerakote έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια...
 
Ο κ. Στέλιος είναι φοβερός τύπος, έχει πολύ ωραίο μαγαζί και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τη συνεργασία μαζί του.
Από ότι βλέπω έχει και φθηνά φυσίγγια....what.
 
Σήμερα το πρωί το καμάρωσα και εγώ το όπλο! Είναι πραγματικά πολύ όμορφα και στην κυριολεξία έγινε καινούριο! Αν κρατήσει θα είναι απίστευτο το αποτέλεσμα...
 
Καλησπέρα μάγκες. Σήμερα παρέλαβα το όπλο από τον κ. Πανά στο Περιστέρι. Οι εργασίες που έγιναν ήταν ελεφρύ τρίψιμο στα ξύλα να φύγουν τα μελάνια και έπειτα πέρασμα με βερνίκι και βάψιμο με cerakote της βάσης του όπλου.







Μέχρι στιγμής απ'ότι βλέπω η δούλεια που έχει γίνει είναι παρα πολύ ωραία. Ο κ. Στέλιος είναι φοβερός τύπος, έχει πολύ ωραίο μαγαζί και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τη συνεργασία μαζί του.
Μανο πολυ καλη δουλεια!!αν επιτρεπεται ποσο πηγε το μαλλι???
 
Μανο πολυ καλη δουλεια!!αν επιτρεπεται ποσο πηγε το μαλλι???

Φυσικά και επιτρέπεται...80 € για τη βάση και 70 για όλα τα ξύλα! Θεωρώ πολύ καλές τιμές τουλάχιστον με όσα έψαξα.
 
Από ότι βλέπω έχει και φθηνά φυσίγγια....what.

Γιώργο ο κ. Στέλιος έχει πολύ καλές τιμές και προσέχει πολύ τον πελάτη του. Εμένα να φανταστείς χθες πήγα στο μαγαζί με 170 € μετρητά στην τσέπη. Λοιπόν πέραν των 150 € που πήγε το όπλο αγόρασα και 3 ζευγάρια κάλτσες και 1 fleece στα 50 € μαζί. Επειδή το μηχάνημα για τις κάρτες το είχε προς επισκευή, μου έλεγε να φύγω και όταν ξαναέρθω τον πληρώνω. Αυτά μου τα έλεγε πριν του πω ότι έχω τα 170 €, εννοώντας εκείνος να φύγω με 200 € πράγματα χωρίς να του δώσω 1 €. Και ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα στο μαγαζί του (έχουμε κοινό γνωστό και τα λέγαμε τακτικά στην περίοδο της αναμονής μέσω FB βέβαια). Αυτό δεν το κάνουν πολλοί και εμένα προσωπικά με κέρδισε και ως πελάτη αλλά και ως άνθρωπο γενικότερα. Το αναφέρω γιατί είμαι ο πρώτος που κατεβάζει λειτουργίες στους έλληνες μαγαζάτορες κυνηγετικών ειδών, αλλά ο συγκεκριμένος αξίζει συγχαρητήρια για τη συμπεριφορά του.

Είχαμε κάνει πάντως μια συζήτηση όσον αφορά τις τιμές των φυσιγγίων και πραγματικά θεωρώ πως κουτί με 4 € δεν θα βρει κανείς πουθενά. Η συζήτηση ξεκίνησε επειδή ιδιογομώνω και πόσο μου κοστίζει περίπου το κουτί ενώ μου ανέφερε και την ιστορία πίσω από το imperial και γιατί είναι τόσο οικονομικό...Γιώργο έστω για έναν καφέ αξίζει μια επίσκεψη.
 
ανέφερε και την ιστορία πίσω από το imperial και γιατί είναι τόσο οικονομικό.

Μανο αν μπορεις να αναφερεις τους λογους θα ειχε πολυ ενδοιαφερον

Φιλικα
Παυλος
 
Μανο αν μπορεις να αναφερεις τους λογους θα ειχε πολυ ενδοιαφερον

Φιλικα
Παυλος

Το γενικό σκεπτικό είναι ότι η εταιρεία που τα παράγει δεν τα πουλάει επίσημα σαν αντιπροσωπεία. Αυτό γιατί παρασκευάζονται με χαμηλότερης ποιότητας υλικά ή και είναι τα περισσεύματα. Επομένως δεν είναι μια σταθερή γόμωση. Αν ανοίξεις από διάφορα κουτιά θα δεις αν ισχύει αυτό ή όχι...
 
Χα χα χα, ήμουν σίγουρος ότι θα έγραφες για το σημερινό!

Η συνοπτική απάντηση είναι ότι όσο σηκώνεις το κοντάκι, τόσο ψηλοτουφεκάει το όπλο, μέχρι που φτάνεις σε ένα σημείο που τουφεκάει ίσια!

Και για να μη σας αφήσω με την απορία αν μου έστριψε ή όχι, θα το αναλύσω όπως μπορώ καλύτερα: Η σωστή σκόπευση απαιτεί πάνω απ' όλα ορατότητα. Όσο σηκώνεται το μάτι από τη ρίγα, τόσο αυξάνεται η ορατότητα του στόχου, άρα αυξάνονται και οι λεπτομέρειες που δέχονται από τα μάτια τόσο από το στόχο όσο και από την ρίγα. Όταν το μάτι σηκωθεί τόσο πολύ από τη ρίγα που πλέον του είναι αδύνατον να υπολογίσει πόσο ψηλά δείχνει το όπλο σε σχέση με την τροχιά του στόχου, τότε ο εγκέφαλος παίρνει την απόφαση ότι είναι μάταιο να προσπαθεί να ελέγχει την θέση της κάννης σε σχέση με το στόχο και αρχίζει να την αγνοεί, τουλάχιστον στο συνειδητό επίπεδο. Εκεί μπαίνουμε στην "φάση αναισθησίας" του ψηλοτουφεκίσματος και τα μάτια πλέον ασχολούνται μόνο με το στόχο και αγνοούν επιδεικτικά την κάννη. Η κάννη είναι ακόμα ορατή από τα μάτια, αλλά η εικόνα της διαχειρίζεται σε άλλο επίπεδο, υποσυνείδητα, όχι συνειδητά. Βγαίνοντας η κάννη από την προσοχή μας, τόσο οπτικά όσο και (κυρίως) εγκεφαλικά, τότε η σκόπευση γίνεται αμιγώς ενστικτώδης και ιδιαιτέρως "μαγική" όπως διαπίστωσε σήμερα ο Γιώργος. Αν θυμάμαι καλά αστόχησε δύο μόνο πιάτα, κι αυτά από απότομο πέταγμα μπροστά και όχι από πάνω. Για την ακρίβεια, οι τουφεκιές του ήταν σε όλα τα πιάτα ΚΕΝΤΡΟ και τα πιάτα κάπνιζαν όλα, ακόμα και σε αποστάσεις 50-55 μέτρων.

Το θέμα είναι ότι για να δουλέψει αυτή η προσέγγιση, πρέπει να είναι προετοιμασμένος ο χρήστης του όπλου να αγνοήσει την κάννη όταν αισθανθεί ότι πρέπει. Γι αυτό και τέτοια στησίματα ταιριάζουν σε ενστικτώδεις σκοπευτές όπως ο Γιώργος. Όπως όλα τα πράγματα που διδάσκω, έτσι κι αυτό, θέλει πάνω απ' όλα ΠΙΣΤΗ.


Καλησπερα παιδια....ειμαι ο Διονυσης, (καλωε σας βρηκα) και εγω ειχα μια εμπειρια/απορια, σχετικα με το πως πρεπει να βλεπεις την ριγα του οπλου...
Ο φιλος βαγγελης Σκριβανος, μου εκανε ενα κοντακι για το αλληλεπιθετο μου, που δεν ειχα ξανα ομοιο του!!! Τι ενοοω... οτι ενω το κοντακι μου ερχοταν τελεια, εβλεπα ολη την ριγα και πανω απο αυτη!!! ΔΕν ξαναειχα τετοιο κοντακι!!!Στις επωμισεις που εκανα, η ριγα ηταν/ειναι στην αρχη της κορης του ματιου...στην αρχη, αμφεβαλα αρκετα σε αυτο το <στησιμο> του κοντακιου...αλλα φετος που το κυνηγησα, καταλαβα ποσο λαθος ηταν τα υπολοιπα....κοντακια μου!!!!αχαχχα!!!
Γι' αυτο, του πηγα και ενα αλλο οπλο μου,να το κανει καινουργιο κοντακι, ακριβως το ιδιο...
 
Καλησπερα παιδια....ειμαι ο Διονυσης, (καλωε σας βρηκα) και εγω ειχα μια εμπειρια/απορια, σχετικα με το πως πρεπει να βλεπεις την ριγα του οπλου...
Ο φιλος βαγγελης Σκριβανος, μου εκανε ενα κοντακι για το αλληλεπιθετο μου, που δεν ειχα ξανα ομοιο του!!! Τι ενοοω... οτι ενω το κοντακι μου ερχοταν τελεια, εβλεπα ολη την ριγα και πανω απο αυτη!!! ΔΕν ξαναειχα τετοιο κοντακι!!!Στις επωμισεις που εκανα, η ριγα ηταν/ειναι στην αρχη της κορης του ματιου...στην αρχη, αμφεβαλα αρκετα σε αυτο το <στησιμο> του κοντακιου...αλλα φετος που το κυνηγησα, καταλαβα ποσο λαθος ηταν τα υπολοιπα....κοντακια μου!!!!αχαχχα!!!
Γι' αυτο, του πηγα και ενα αλλο οπλο μου,να το κανει καινουργιο κοντακι, ακριβως το ιδιο...
καλώς ήλθες Διονύση και καλή παραμονή
γράψε 2 λόγια στο συστηθείτε για κάποιους φίλους που δεν σε γνωρίζουν

Η ρίγα στο όπλο απλά σε οδηγεί να πας στον οπλουργό
από κεί και πέρα αν είναι καλός(όπως ο Σκριβάνος)τα πράγματά γίνονται απλά και ευχάριστα ;)
την remington την έδωσες;;;;;
 
καλώς ήλθες Διονύση και καλή παραμονή
γράψε 2 λόγια στο συστηθείτε για κάποιους φίλους που δεν σε γνωρίζουν

Η ρίγα στο όπλο απλά σε οδηγεί να πας στον οπλουργό
από κεί και πέρα αν είναι καλός(όπως ο Σκριβάνος)τα πράγματά γίνονται απλά και ευχάριστα ;)
την remington την έδωσες;;;;;

Καλησπερα Μακη...καλως σας βρηκα...ναι..την ρεμι την εδωσα....δεν μπορω τις καραμπινες/...εδω και 24 χρονια κυνηγω μονο με πλαγιοκαννο, και ενα χρονο τωρα, (εοπα να κανω μια αλλαγη) με αλληλεπιθετο, και πλαγιοκαννο...εχω συνηθισει σε δικαννο δισκανδαλο, να εχω γρηγορη επιλογη καννης( καποιοι λενε οτι με τον επιλογεα επιλεγουν το ιδιο γρηγορα επιλογη καννης οπως τα δισκανδαλα.asking.) και θεωρω( και μαλον ειναι) το δικαννο ποιο ποιοτικο και ομορφο οπλο, και φυσικα ποιο Ασφαλες απο οτι μια καραμπινα...Ακομα και σε κυνηγι φασσας, προτιμω να παρω λιγοτερα πουλια με δικαννο, παρα να εχω αυτογεμη...Ειμαι της αποψης οτι η τριτη ντουφεκια (εκτος που ειναι ποσοστιαία σχεδον αχρηστη) δεν χρειαζεται... εαν ριξω δυο σε ενα πουλι και δεν το παρω, τοτε ας φυγει.shake hands.
Φυσικα ισως παρω καποιο αυτογεμη( ΡΕΜΙ V3.cool. για χρηση ατσαλινω σκαγιων...και κυνηγι γουρουνιου, που η τριτη βολη μερικες φορες επιβαλεται..
Αυτα....
 
Εμμανουήλ εκ πρώτης η δουλειά που έχει γίνει στο όπλο σου μαρεσει.. εύχομαι να το χαρείς...
Εγω για τα ξύλα έχω τον Σιλιβίστρα που εκτός από αλεπουδιάρης είναι και μερακλής μαστοράκος...
 
Φυσικά και επιτρέπεται...80 € για τη βάση και 70 για όλα τα ξύλα! Θεωρώ πολύ καλές τιμές τουλάχιστον με όσα έψαξα.
Και καλη δουλεια λοιπον και οικονομικη στις μερες μας!!αυτος ο ανθρωπος αξιζει διαφημιση.
 
Εγω για τα ξύλα έχω τον Σιλιβίστρα που εκτός από αλεπουδιάρης είναι και μερακλής μαστοράκος...
Ναι,ναι, κάνω κ φινίρισμα λαδιού κ true oil και άμα λάχει βάζω κ alcanet ρίζα στο λινελαιο.
Ένας καλός μοδερατορας να πάει τα ποστς για τις βαφές στο σωστό thread.
 
καλησπερα σε ολους σας....μιας και εχει ανοιχτει θεμα σχετικα με τις βαφες οπλων πραγμα που με απασχολει ελεο βαλτου θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και αν καποιος γνωριζει και θελει μπορει να απαντησει...1)βαφη κεραμικη cerakote για ολοκληρο το οπλο(ξυλα-μεταλλικα μερη)? ή 2) υδροβαφη ολοκληρου του ολπλου? ......σε μια προχειρη ερευνα που εκανα το κοστολογιο της βαφης cerakote ειναι διπλασιο απο την υδροβαφη(μιλαμε ομως για ολοκληρο το οπλο)......τι προτεινετε?
 
Κώστα μπορείς σε παρακαλώ να μας παραθέσεις τα κόστη που βρήκες από την έρευνά σου...Σε ρωτάω γιατί εγώ πρόσφατα έβαψα τη βάση της Teknys μου μόνο με cerakote. Σε ευχαριστώ.
 
Back
Top