Βαφές Όπλων

Η βαση της ειναι ασημί και δειχνει οτι θα φυγει αν την αφησω. Διπλες και τριπλες βαφές είναι μονο μαρκετιν. Δεν μπορει να συγκριθει με την κεραμικη. Και αφού θα κανω την βαση θα κανω και την καννη να ξεμπερδεύω
ετσι ακριβως σταματη και καλα κανεις που θα την κανεις τωρα.
 
Καλημέρα παιδιά, θα ηθελα να ρωτησω κάτι σχετικά με τις κεραμικές βαφές. Υπάρχει φόβος να ξεφλουδισει απο τριβή ή ελαφρύ χτυπηματάκι; Κι αν φυγει κομματάκι βαφής, μετα συνεχιζει γυρω γυρω να φευγει; Εχω δει φωτογραφία που η βαση πανω απο το αυτάκι του κλείστρου ειχε ξεβάψει. Και κάτι ακόμα: Θα ταιριαζε κεραμική (εμφανισιακά) σε καννη-καπάκι απο benelli επετειακή του 96'. Δεν ξερω κατα ποσο ταιριάζει αυτή η θαμπάδα...Ποιό χρώμα ειναι πιο κοντά εμφανισιακά στην παραδοσιακή βαφή;
 
Καλημέρα παιδιά, θα ηθελα να ρωτησω κάτι σχετικά με τις κεραμικές βαφές. Υπάρχει φόβος να ξεφλουδισει απο τριβή ή ελαφρύ χτυπηματάκι; Κι αν φυγει κομματάκι βαφής, μετα συνεχιζει γυρω γυρω να φευγει; Εχω δει φωτογραφία που η βαση πανω απο το αυτάκι του κλείστρου ειχε ξεβάψει. Και κάτι ακόμα: Θα ταιριαζε κεραμική (εμφανισιακά) σε καννη-καπάκι απο benelli επετειακή του 96'. Δεν ξερω κατα ποσο ταιριάζει αυτή η θαμπάδα...Ποιό χρώμα ειναι πιο κοντά εμφανισιακά στην παραδοσιακή βαφή;
Υπάρχει και κεραμικη βαφή με γυαλιστερή απόχρωση αν εννοεις αυτο.
 
Ποιος ο λόγος να κάνεις κεραμική στο αλουμίνιο και όχι ηλεκτροστατική;
Αρχικα κ εγω για τετοιου ειδους ψάχτικα αλλα 2-3 αλλους π ρωτησα...μ τα μασαγανε. Ψάχτηκα να πάω σε ζανταδικο που κανουν ηλεκτροστατικες....αλλα δεν το τόλμησα τελικα γιατι θα μ την ξεβαφανε με αμμοβολή και όχι υαλοβολή....ο Λιακός μ ειπε αν θυμάμαι καλα οτι δεν ασχολείται με ηλεκτροστατικες....τέλος παντων το αποτέλεσμα μ αρεσε παρα πολυ και δείχνει να αντεχει σε χτυπήματα κ γρατζουνιές.
 
Όλοι ο επαγγελματίες δεν κάνουν την ίδια δουλειά
Καλημέρα παιδιά, θα ηθελα να ρωτησω κάτι σχετικά με τις κεραμικές βαφές. Υπάρχει φόβος να ξεφλουδισει απο τριβή ή ελαφρύ χτυπηματάκι; Κι αν φυγει κομματάκι βαφής, μετα συνεχιζει γυρω γυρω να φευγει; Εχω δει φωτογραφία που η βαση πανω απο το αυτάκι του κλείστρου ειχε ξεβάψει. Και κάτι ακόμα: Θα ταιριαζε κεραμική (εμφανισιακά) σε καννη-καπάκι απο benelli επετειακή του 96'. Δεν ξερω κατα ποσο ταιριάζει αυτή η θαμπάδα...Ποιό χρώμα ειναι πιο κοντά εμφανισιακά στην παραδοσιακή βαφή;
Πανω από το αυτάκι του κλείστρου? Αν μιλάμε για μέρη που δέχονται επανηλημενες τριβες ναι ίσως εκεί να υπάρχει θέμα. Αλλά κλείστρο και βάση δεν οξυδονονται.
Ανάλογα ποιος μάστορας αναλαμβάνει τι. Αμφιβάλλω αν ο γνωστός μάστορας που παίζει ίντερνετικα ακολουθεί τον καθαρισμό που κάνουν άλλοι, σοβαροί επαγγελματίες πριν την εφαρμογή κεραμικής. Οπότε τον αποφευγεις
 
6139

Κάτι που δεν περίμενα από την συγκεκριμένη εταιρία... Έτυχε να χτυπηθεί, από κάτω πάλι μαύρο είναι. Μετά από αυτό κατάλαβα ότι η εργοστασιακή βαφή της βάσης είναι διπλή και από πάνω διαφανη σαν φιλμ προστασίας. Βέβαια το πείραξα το εξησα αλλά δεν συνέχισε καθολου
 
ετσι ακριβως σταματη και καλα κανεις που θα την κανεις τωρα.

Εχω σκεφτεί 3 εναλλακτικές. 1η να την βαψω στα αρχικα της χρώματα δλδ ασημι βαση και μαυρη καννη. 2η μαυρη καννη και στην βαση διχρωμια. Σαν την καρμπον σπορτινγκ περίπου. Και 3η και ποιο προχωρημένη burnt bronze σαν την wicked wing. Μεχρι το τελος της σεζον πρεπει να εχω αποφασίσει. Η κεραμικη γρατζουνιεται αν δεν την προσεξεις. Αλλα ειναι βραχος σε θεμα σκουριάς. Ο οπλουργος μου ειχε πει δεν εχει καν αναγκη λίπανσης.
 
Καλημέρα παιδιά, θα ηθελα να ρωτησω κάτι σχετικά με τις κεραμικές βαφές. Υπάρχει φόβος να ξεφλουδισει απο τριβή ή ελαφρύ χτυπηματάκι; Κι αν φυγει κομματάκι βαφής, μετα συνεχιζει γυρω γυρω να φευγει; Εχω δει φωτογραφία που η βαση πανω απο το αυτάκι του κλείστρου ειχε ξεβάψει. Και κάτι ακόμα: Θα ταιριαζε κεραμική (εμφανισιακά) σε καννη-καπάκι απο benelli επετειακή του 96'. Δεν ξερω κατα ποσο ταιριάζει αυτή η θαμπάδα...Ποιό χρώμα ειναι πιο κοντά εμφανισιακά στην παραδοσιακή βαφή;

Η δικιά μου βγηκε ετσι. Ματ καννη ματ βαση
 
Η κεραμικη γρατζουνιεται αν δεν την προσεξεις
Σίγουρα παιζει ρόλο η δουλεια του μάστορα......φαντασου στην 302 μ εκανε κεραμική και εσςτερικα την βαση.....η ο ποία 2 χρόνια τώρα δεν εχει παθει τίποτα απ την τριβή του κλείστρου και των φυσιγγίων.
 
Σίγουρα παιζει ρόλο η δουλεια του μάστορα......φαντασου στην 302 μ εκανε κεραμική και εσςτερικα την βαση.....η ο ποία 2 χρόνια τώρα δεν εχει παθει τίποτα απ την τριβή του κλείστρου και των φυσιγγίων.

Και εγω την εβαψα παντου οπου εχει μέταλλο. Μεχρι και αορτηριουχους. Δεν εχω θεμα κανενα μεχρι τωρα 4 χρονια μετα.
 
Όλοι ο επαγγελματίες δεν κάνουν την ίδια δουλειά
Πανω από το αυτάκι του κλείστρου? Αν μιλάμε για μέρη που δέχονται επανηλημενες τριβες ναι ίσως εκεί να υπάρχει θέμα. Αλλά κλείστρο και βάση δεν οξυδονονται.
Ανάλογα ποιος μάστορας αναλαμβάνει τι. Αμφιβάλλω αν ο γνωστός μάστορας που παίζει ίντερνετικα ακολουθεί τον καθαρισμό που κάνουν άλλοι, σοβαροί επαγγελματίες πριν την εφαρμογή κεραμικής. Οπότε τον αποφευγεις
Να η φωτό παιδιά, ειναι απο το f/b. Γυρω απο την θυρίδα εχει φυγει το χρώμα. Αν ειναι τοσο λιγο το ξεφλουδισμα δεν πειραζει αλλα αν συνεχιστεί είναι ξενέρα.

FB_IMG_1573740941616.jpg
 
Να η φωτό παιδιά, ειναι απο το f/b. Γυρω απο την θυρίδα εχει φυγει το χρώμα. Αν ειναι τοσο λιγο το ξεφλουδισμα δεν πειραζει αλλα αν συνεχιστεί είναι ξενέρα.

View attachment 6145

Δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλα θα συνεχιστεί
 
Ετσι φανταζομαι κ εγω... Με βλεπω για θερμή βαφή τελικώς, ιδια τιμή μου βγαίνει.

Το κακο με αυτες τις βάσεις ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις στην ελλαδα που να μπορει να κανει επιμεταλλωση. Οποτε το οπλο δεν μπορεί να ξαναερθει στην αρχικη του μορφη.
 
Το κακο με αυτες τις βάσεις ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις στην ελλαδα που να μπορει να κανει επιμεταλλωση. Οποτε το οπλο δεν μπορεί να ξαναερθει στην αρχικη του μορφη.
Ετσι ειναι...Ισως μονο καποιος που κανει χρωμι ώσεις. Εγω βεβαια θελω μονο κάννη να βαψω μαυρη.
 
Back
Top