Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

βαριά δεν τι λες Αληθινή όμως είναι γιατί ο καθένας μας βγάζει συμπεράσματα χωρίς γνώσεις και δεδομένα
και έτσι δεν πάμε πουθενά....
μέχρι σήμερα κανένας στην Ελλάδα δεν έχει βάλει προδιαγραφές και όρια έτσι είμαστε ότι δηλώσει ο καθένας.....
Δυστυχώς:mad:
όσο για τα 50μτ εδώ στο σαιτ υπάρχουν ιδιογωμωτες που δίνουν με 3 άστρα τσοκ νορμάλ στα 35 μτ 85% συγκέντρωση τα 50 είναι το θέμα????
Εδώ λέμε τις απόψεις μας χωρίς μειωτικους - απαξιωτικούς χαρακτηρισμους.
 
Κακά τα ψέματα το κυνήγι και το ψάρεμα είναι ανταγωνιστικά σπορ .Που στην παρέα σε μεγαλύτερο βαθμό το πρώτο δείχνει τον χαρακτήρα και το ήθος του καθενός. Πιστεύω ότι το που ντουφεκαει ο κάθε ένας είναι το τελευταίο πράγμα που μπορείς να πεις ίσως από αυτό ότι κρίνεις την ηθική του.Δεν είμαστε νομίζω 15 χρόνων και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται και τώρα αρχίζουμε και ριχνουμε όπου και σε ότι να ναι μες στη τρέλα.Και θέλω να καταλήξω όποιος ρίχνει μακριά σίγουρα έχει και επιτυχίες εκεί .Δεν μπορεί μόνιμα να ρίχνει στο γάμο του καραγκιόζη και θα το κάνει 1/2/3/5 φορές αν δεν το βρει και δε σκοτώνει δεν νομίζω ότι θα συνεχίσει .Ίσως καλύτερα μαθαίνει και τα όρια του αλλά και τα όρια του όπλου του διότι το μάτι δεν είναι αποστασιομετρο μόλις σηκώνεις να γράφει 36.5 όριο .Τώρα όσον αφορά τραυματισμούς και χαμένα Αυτά υπάρχουν αναλογικά σε όλες τις αποστάσεις και εξαρτάται και από τη φύση του τόπου που κυνηγάς.Αν θέλεις τα ελαχιστοποιεις έχοντας σκυλί μαζί σου .Εγώ σε γενικές γραμμές έτσι κυνηγάω πάντως καθώς κυνηγάω όλα τα φτερωτά οπότε έχω την δυνατότητα και την ευκαιρία.
 
Εκεί όπου σπάει το πιατάκι τουφεκας πουλί; Μετά από 1,2,3,4,5 μακρινές τουφεκιές σταματάς να ρίχνεις η πας και κάνεις κώνο για να ρίχνεις.Το κυνήγι γίνεται σε πεδίο όπως το ολυμπιακό στάδιο και βλέπεις που πέφτει το θήραμα ,η σε δέντρα πουρνάρια και κίνδυνο να κάτσει ψηλά το θήραμα και να μην μπορεί να το βρει το σκυλί αλλά ούτε και εσύ σε ποιο δέντρο σκαλωσε .
 
Last edited:
καταρχήν δεν μειώνω κανένα συνάδελφο απλά αναφέρω γεγονότα.
λέγοντας εσύ το λυπάμαι ενός γνώστη είναι βαρύ τι εννοείς?? και πάλι δεν με ενδιαφέρει κάποια αντιπαράθεση με κάποιο συνάδελφο
γιατί έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου μετά από 35+ χρόνια κυνηγιού απλός κάποια στιγμή τα νέα παιδιά που μπαίνουν στον χώρο
πρέπει να μαθαίνουν σωστά δεδομένα και βήμα βήμα να προχωρούν εμπρος προς το θήραμα με σεβασμό και γνώση.
Λυπάμαι αυτούς που για εμένα δεν είναι ανοιχτομυαλοι.
 
Υπάρχει και κάτι άλλο ...
Κανένας δεν κάθεται σε ένα φόρουμ να γράψει όλα τα δεδομένα.
Αν δεν έχεις όλα τα δεδομένα τις περισσότερες φορές δεν βγαίνει νόημα (ειδικά σε κάποιον που έχει εντελώς άλλα δεδομένα).
Και δίνω 2 παραδείγματα.
Έγραψα πριν ότι το καρτέρι της μπεκάτσας είναι ανήθικο και πραγματικά το πιστεύω (για εμένα με το εισόδημα που έχω και την παρούσα χρονική στιγμή).
Είναι όμως ανήθικο για κάποιον που θέλει να ταΐσει τα παιδιά του γιατί πεινάνε ή πχ εν καιρώ πολέμου για τον ίδιο λόγο ;
Παράνομο ναι, ανήθικο όχι. Βλέπετε πως αλλάζει η ηθική ?

Έγραψα επίσης ότι δεν σηκώνω όπλο σε τσίχλα ή αν θέλετε σε άλλα θηράματα (εκτός γουρουνιού) στα 45μ+.
Δεν σας έδωσα όμως το δεδομένο ότι έχω μόνιμα τα *** βιδωμένα στα όπλα μου (εκτός ίσως παπιού) και δεν παίζω με τα τσοκ στο κυνήγι.
Σε παπιά όποτε βάζω το XF φυσικά και θα σηκώσω όπλο και θα πατήσω την σκανδάλη σε αποστάσεις που άλλοτε δεν σήκωνα.
Επειδή όμως έχω κάνει κάποιες δοκιμές παλιότερα με εμπορικά πάντα φυσίγγια θα έλεγα ότι τα 50μ είναι τουφεκιά στο όριο.

Δεν λαμβάνω υπόψη την ικανότητα σκόπευσης που αλλάζει πολύ σε αυτά τα μέτρα ... μιλάω μόνο για συγκέντρωση ... 4 σκάγια στο θήραμα.
 
Last edited:
Και ένα ακόμα ατράνταχτο δεδομένο. Κανένας δεν γνωρίζει με ακρίβεια την απόσταση που τουφεκάει, ειδικά προς τα πάνω. Μόνο μέγεθος και προηγούμενη εμπειρία λαμβάνονται υπ όψη.
 
όσο για τα 50μτ εδώ στο σαιτ υπάρχουν ιδιογωμωτες που δίνουν με 3 άστρα τσοκ νορμάλ στα 35 μτ 85% συγκέντρωση τα 50 είναι το θέμα????

Αυτο θα ηθελα.....αν εχεις την ''καλωσυνη''.....να που πεις.....τι εννοεις ?????
 
Λυπάμαι που αυτός ο χώρος έχει άτομα για λυπηση.
Λυπάμαι για μέλη που υπολογίζουν το που σκότωσαν μια τσίχλα ως την απόσταση των σημείων: εκεί που βρίσκονταν αυτοί με το σημείο που έπεσε τελικά η τσίχλα
Λυπάμαι για μέλη που παίρνοντας το προηγούμενο ως δεδομένο, διαφημίζουν το τάδε όπλο (που είναι της μόδας σήμερα)
Λυπάμαι για μέλη που θάβουν σήμερα το Β όπλο, ενώ το διαφήμιζαν πριν δέκα χρόνια, με τα ίδια ακριβώς λεγόμενα που διαφημίζουν σήμερα το νέο όπλο
Λυπάμαι που δεν έχω κοντή μνήμη
Γενικά λυπάμαι :(
 
Να μια ανοιχτόμυαλη φράση
«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες»...

Απλά πήγαινε με τα γραφόμενα ... δεν το γράφω για κάποιον φίλο.

Για αυτούς που νομίζουν ότι ξέρουν ποιος το είπε διαβάστε παρακάτω.
Και εγώ λανθασμένη εντύπωση είχα για το ποιός το είπε πρώτος.

http://www.mixanitouxronou.gr/giati...lanthasmena-evale-i-viografos-tou-ke-i-signo/
 
Να μια ανοιχτόμυαλη φράση
«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες»...

Απλά πήγαινε με τα γραφόμενα ... δεν το γράφω για κάποιον φίλο.

Για αυτούς που νομίζουν ότι ξέρουν ποιος το είπε διαβάστε παρακάτω.
Και εγώ λανθασμένη εντύπωση είχα για το ποιός το είπε πρώτος.

http://www.mixanitouxronou.gr/giati...lanthasmena-evale-i-viografos-tou-ke-i-signo/
Το σίγουρο είναι ότι ο Ελβετιος θα μπορούσε να γίνει διευθυντής Εθνικού θεάτρου!
 
Λυπάμαι που αυτός ο χώρος έχει άτομα για λυπηση.
Λυπάμαι για μέλη που υπολογίζουν το που σκότωσαν μια τσίχλα ως την απόσταση των σημείων: εκεί που βρίσκονταν αυτοί με το σημείο που έπεσε τελικά η τσίχλα
Λυπάμαι για μέλη που παίρνοντας το προηγούμενο ως δεδομένο, διαφημίζουν το τάδε όπλο (που είναι της μόδας σήμερα)
Λυπάμαι για μέλη που θάβουν σήμερα το Β όπλο, ενώ το διαφήμιζαν πριν δέκα χρόνια, με τα ίδια ακριβώς λεγόμενα που διαφημίζουν σήμερα το νέο όπλο
Λυπάμαι που δεν έχω κοντή μνήμη
Γενικά λυπάμαι :(
Σε όλες τις ομάδες υπάρχουν οι εξαίρετοι υπάρχουν οι μέτριοι και υπάρχουν οι κακοί ή οι δεισιδαίμονες. Όσο το γρηγορότερο το καταλάβει κάποιος τόσο θα πάψει να λυπάται ή να απογοητεύεται. Τώρα στο θέμα της απόστασης συλλογής του θηράματος έχω και αρνητικό μήκος καρπωσης μιας και με 71 πόντους κάνη έχω πάρει τσίχλα στο χέρι κυριολεκτικά. Δόξα τον Θεό όσοι έχουμε βασικές εμπειρικές γνώσης φυσικής που συνήθως τα αγοράκια κάνουμε βίωμα το πολύ μέχρι την ηλικία των 8-10 ετών γνωρίζουμε να δεχτούμε ή να απορρίψουμε μια δήλωση.
 
Νομίζω ότι βασικά εξαρτάται από το είδος του θηράματος (άλλο τα πιατάκια!....), από το οποίο εξαρτάται και το μέγεθος των σκαγιών, από το το οποίο με τη σειρά του εξαρτάται η ενέργεια και η διατρητικότητα.
Άλλο το 9άρι της τσίχλας κι άλλο το 6άρι της φάσας και πολύ περισσότερο τα χοντρύτερα.
Εξ άλλου, αν π.χ. ρίξεις με 7άρι στη τσίχλα (που το κάνουμε καμιά φορά), στα 50μ και με φουλ ακόμα, σχεδόν αποκλείεται να τη βρούν έστω δύο σκάγια. Και με ένα το πιο πιθανό είναι να τραυματισθεί, έστω και θανάσιμα.
Εγώ προσωπικά αποφεύγω τις πολύ μακρινές βολές, διότι μη έχοντας σκυλάκι, άμα πέσει στα 60-70 μέτρα μακριά, άντε βρές το!
 
Λυπάμαι που αυτός ο χώρος έχει άτομα για λυπηση.
Λυπάμαι για μέλη που υπολογίζουν το που σκότωσαν μια τσίχλα ως την απόσταση των σημείων: εκεί που βρίσκονταν αυτοί με το σημείο που έπεσε τελικά η τσίχλα
Λυπάμαι για μέλη που παίρνοντας το προηγούμενο ως δεδομένο, διαφημίζουν το τάδε όπλο (που είναι της μόδας σήμερα)
Λυπάμαι για μέλη που θάβουν σήμερα το Β όπλο, ενώ το διαφήμιζαν πριν δέκα χρόνια, με τα ίδια ακριβώς λεγόμενα που διαφημίζουν σήμερα το νέο όπλο
Λυπάμαι που δεν έχω κοντή μνήμη
Γενικά λυπάμαι :(
Να μη λυπασαι Μπιλ για τιποτα εδω μεσα, υπαρχουν πολυ σοβαροτερα θεματα και καταστασεις για να λυπηθουμε!! ;)
 
Σήμερα το πρωί πήγα για κλάδεμα με ένα θείο μου που είναι δάσκαλος μου στο κυνηγι και από τους λίγους που πάω για κυνήγι μαζί.

Διότι συνηθίζω τελευταία να κυνηγάω μόνος.

Πριν αρχίσουμε τη δουλειά και επειδή περιμέναμε λίγο να στεγνώσει διότι είχε βρέξει λίγο πριν χαράξει κουβεντιαζοντας του ανέφερα για τις βολές τον 50 μέτρων.

Κάνω λοιπόν 50 βήματα λίγο μεγαλύτερα απ τα κανονικά μου βήματα και πάω και αφήνω ένα ποτήρι του καφέ που πουλάν τα μαγαζιά.

Όχι το διαβανο αυτό που είναι σαν φελιζολ, άσπρο που φαίνεται καλά.

Γυρίζω λοιπόν πίσω εκεί που καθόμασταν και του λέω πως το βλεπεις;

Και γελάσαμε με την καρδιά μας.

Το ποτήρι αυτό είναι εννοείται πιο μεγάλο από τσίχλα.

Σταματημένο και δεν θα του ρίχναμε ήταν η κατάληξη.

Πόσο μάλλον να πετάει με 50,80 ή 100 χιλιόμετρα.

Αυτά...
 
Μπήκα στο πειρασμό να μετρησω και επειδή αυτο με τις 9οροφες κλπ πολυκατοικιες αλλα και το να βλέπεις κατι μονο του στον ουρανο ειναι παραπλανητικο , μετρησα :


31 μετρα ειναι το υψος απο την κορυφη του αλεξικεραυνου ( 9,10οροφη πολυκατοικια)

48 μετρα σε οριζόντια αποσταση

57 μετρα απο το σημείο της φωτογραφίας με την κορυφη του αλεξικεραυνου

Μια χαρα πεφτει ενα πουλι σε αυτη την απόσταση και ολοι εχουμε ριξει σε τετοιες αποστάσεις αλλα με προϋποθέσεις
Καταλληλο οπλο
Φυσιγγια - τσοκ - γραμμάρια- νουμερο σκαγιων
Και κυρίως μεγαλη προσκοπευση που χρειάζεται μεγαλη εμπειρία για αυτο

Ειναι μια προκληση για αυτους που επιδιώκουν μεγαλες αποστάσεις και ειναι καταλληλα προετοιμασμενοι για αυτο και βέβαια εχουν ριξει απειρα φυσιγγια σε δοκιμες
Περιστερια δεν εχει να κανεις κανα χειροπιαστο πιραμα αχαχαχαχαχα
 
Νομίζω ότι βασικά εξαρτάται από το είδος του θηράματος (άλλο τα πιατάκια!....), από το οποίο εξαρτάται και το μέγεθος των σκαγιών, από το το οποίο με τη σειρά του εξαρτάται η ενέργεια και η διατρητικότητα.
Άλλο το 9άρι της τσίχλας κι άλλο το 6άρι της φάσας και πολύ περισσότερο τα χοντρύτερα.
Εξ άλλου, αν π.χ. ρίξεις με 7άρι στη τσίχλα (που το κάνουμε καμιά φορά), στα 50μ και με φουλ ακόμα, σχεδόν αποκλείεται να τη βρούν έστω δύο σκάγια. Και με ένα το πιο πιθανό είναι να τραυματισθεί, έστω και θανάσιμα.
Εγώ προσωπικά αποφεύγω τις πολύ μακρινές βολές, διότι μη έχοντας σκυλάκι, άμα πέσει στα 60-70 μέτρα μακριά, άντε βρές το!
αυτο που λες ειναι η απαντηση , αλλα θελει αναπτυξη
Ειχα γραψει προχθες
[[[ ωραιοι αυτοι οι συλλογισμοι στα ακραια ορια. Μετα απο χρονια καταλαβα τι λαθος κανουμε και δεν βγαινει σταθερο συμπερασμα.
Ενω εξαιταζουμε οριακες συνθηκες , η συζητηση απλωνεται σε ολο το φασμα βλητικης λειοκανου.
Κοντα , μεσα, μακρυα, ολα τα ν σκαγιων και το χειροτερο ολα τα θηραματα. Θελει απομονωση της σκεψης ΑΥΣΤΗΡΑ εκει στις συνθηκες που μελεταμε. Δεν θα εγινα πολυ κατανοητος οποτε δινω παραδειγμα, σε αυτο που θελει ο Λευτερης.
-Πόσοι Λαγοι χωρανε σε κυκλο 76 εκ, ; εγω λεω 4. Θελει 4 σκαγια ο καθενας ν 3 =16 σκαγια /76εκ κυκλο
Το ν3 ειναι 5σκ/γρ, στα 36γρ ειναι 180 σκ
Χρειαζεσαι δηλαδη στον κυκλο 76εκ , 16/180=9% της τουφεκιας ]]]
και προτεινω : Να μην ξαναβαλει δοκιμη καποιος , χωρις να γραψει πανω και το θηραμα που την προτεινει την τουφεκια (ή πιατακι κλπ)
 
Περιστερια δεν εχει να κανεις κανα χειροπιαστο πιραμα αχαχαχαχαχα
Χαχαχα επεσες μεσα
Ακριβώς εκει κάθονται περιστερια αλλα και κορακια και ετσι εχω εικονα του μεγέθους του πουλιου και ξερω εαν πεφτουν ή οχι ...
 
είναι πολύ απλή η εξήγηση όταν ένα φυσίγγιο έχει τέτοια κατανομή στα 35 μτ σημαίνει ότι έχει και πολλά παραπάνω μέτρα
απόδοσης και μεγάλη πιθανότητα λόγο κατανομής να πέσει ακαριαία το θήραμα στα 50μτ....... φυσικά εάν σκοπεύεις σωστά πάντα.... ....

Σε ευχαριστω για την διευκρινηση !!!
 
Σήμερα το πρωί πήγα για κλάδεμα με ένα θείο μου που είναι δάσκαλος μου στο κυνηγι και από τους λίγους που πάω για κυνήγι μαζί.

Διότι συνηθίζω τελευταία να κυνηγάω μόνος.

Πριν αρχίσουμε τη δουλειά και επειδή περιμέναμε λίγο να στεγνώσει διότι είχε βρέξει λίγο πριν χαράξει κουβεντιαζοντας του ανέφερα για τις βολές τον 50 μέτρων.

Κάνω λοιπόν 50 βήματα λίγο μεγαλύτερα απ τα κανονικά μου βήματα και πάω και αφήνω ένα ποτήρι του καφέ που πουλάν τα μαγαζιά.

Όχι το διαβανο αυτό που είναι σαν φελιζολ, άσπρο που φαίνεται καλά.

Γυρίζω λοιπόν πίσω εκεί που καθόμασταν και του λέω πως το βλεπεις;

Και γελάσαμε με την καρδιά μας.

Το ποτήρι αυτό είναι εννοείται πιο μεγάλο από τσίχλα.

Σταματημένο και δεν θα του ρίχναμε ήταν η κατάληξη.

Πόσο μάλλον να πετάει με 50,80 ή 100 χιλιόμετρα.

Αυτά...
+ 10000000 !!
 
Back
Top