Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Λοιπόν....συνάδελφοι καλή Σαρακοστή και χρόνια πολλα.

Λόγο της σημερινής μέρας που επιβάλλει το πέταγμα του χαρταετού θέλω να πω το εξής που παρατήρησα.

Το μάκρος της καλούμπας ήταν 50 μέτρα.

Και ο χαρταετός φαινόταν με το μέγεθος ενός μικρού κουτιου στον αέρα

Οπότε.....όποιος νομίζει ότι σκοτώνει τσίχλα πέρδικα η φασσα στα πενήντα μέτρα απλώς γελιεται.

Όποιος δεν καταλαβαινει ή δεν αντιλαμβάνεται τι λέω, τον προκαλώ να πετάξει ένα χαρταετό στα 50 μέτρα και μετά θα κατάλαβει τι εστί αυτή η απόσταση.
 
Λοιπόν....συνάδελφοι καλή Σαρακοστή και χρόνια πολλα.

Λόγο της σημερινής μέρας που επιβάλλει το πέταγμα του χαρταετού θέλω να πω το εξής που παρατήρησα.

Το μάκρος της καλούμπας ήταν 50 μέτρα.

Και ο χαρταετός φαινόταν με το μέγεθος ενός μικρού κουτιου στον αέρα

Οπότε.....όποιος νομίζει ότι σκοτώνει τσίχλα πέρδικα η φασσα στα πενήντα μέτρα απλώς γελιεται.

Όποιος δεν καταλαβαινει ή δεν αντιλαμβάνεται τι λέω, τον προκαλώ να πετάξει ένα χαρταετό στα 50 μέτρα και μετά θα κατάλαβει τι εστί αυτή η απόσταση.
και θα ήταν λοξά εμπρος ο χαρταετός , σκέψου να ήταν ακριβώς απο πάνω σου ,
μήπως και δεν τον έβλεπες καθόλου .............

ρε συ Στέλιο , μήπως αντί για αετό είχες σηκώσει .............. σαίτα ............... .yel. .yel. .yel.
 
και θα ήταν λοξά εμπρος ο χαρταετός , σκέψου να ήταν ακριβώς απο πάνω σου ,
μήπως και δεν τον έβλεπες καθόλου .............

ρε συ Στέλιο , μήπως αντί για αετό είχες σηκώσει .............. σαίτα ............... .yel. .yel. .yel.
Ο αετός η αλήθεια είναι ότι δεν είχε τεντωμένο το σχοινακι.

Οπότε θα ήταν πιο λίγο από 50 μέτρα.

Το αν ήταν ακριβώς από πάνω δεν παίζει σημασία.

Σημασία έχει ότι ήταν 50 μέτρα.

Κάντε το και θα αναθεωρήσετε πολλά ως αναφορά τις αποστάσεις.
 
Λοιπόν....συνάδελφοι καλή Σαρακοστή και χρόνια πολλα.

Λόγο της σημερινής μέρας που επιβάλλει το πέταγμα του χαρταετού θέλω να πω το εξής που παρατήρησα.

Το μάκρος της καλούμπας ήταν 50 μέτρα.

Και ο χαρταετός φαινόταν με το μέγεθος ενός μικρού κουτιου στον αέρα

Οπότε.....όποιος νομίζει ότι σκοτώνει τσίχλα πέρδικα η φασσα στα πενήντα μέτρα απλώς γελιεται.

Όποιος δεν καταλαβαινει ή δεν αντιλαμβάνεται τι λέω, τον προκαλώ να πετάξει ένα χαρταετό στα 50 μέτρα και μετά θα κατάλαβει τι εστί αυτή η απόσταση.
Οι περισσότεροι έχουμε εικόνα και των 35 και των 50 μέτρων λόγω δοκιμών τσοκ αλλά και όσοι ασχολούνται με pcp αεροβόλα γνωρίζουν και αναγνωρίζουν αποστάσεις και άνω των 100 μέτρων. Απλά λόγω μη σημείου αναφοράς στον αέρα συνήθως το χοντραινουν λίγο.
 
Οι περισσότεροι έχουμε εικόνα και των 35 και των 50 μέτρων λόγω δοκιμών τσοκ αλλά και όσοι ασχολούνται με pcp αεροβόλα γνωρίζουν και αναγνωρίζουν αποστάσεις και άνω των 100 μέτρων. Απλά λόγω μη σημείου αναφοράς στον αέρα συνήθως το χοντραινουν λίγο.
Ακριβώς...Όταν είναι στον αέρα χωρίς σημείο αναφοράς πέφτουμε έξω κατά πολύ.

Μα...παρά πολύ.

Εγώ το κοίταζα και το ξανακοιταζα.

Στα 50 μέτρα φασσα περδικα και πόσο μάλλον τσίχλα σχεδόν δε φαίνεται.

Όποιος το αμφισβητει να κάνει αυτό που λέω παραπάνω και μετά κουβεντιάζουμε.
 
Ακριβώς...Όταν είναι στον αέρα χωρίς σημείο αναφοράς πέφτουμε έξω κατά πολύ.

Μα...παρά πολύ.

Εγώ το κοίταζα και το ξανακοιταζα.

Στα 50 μέτρα φασσα περδικα και πόσο μάλλον τσίχλα σχεδόν δε φαίνεται.

Όποιος το αμφισβητει να κάνει αυτό που λέω παραπάνω και μετά κουβεντιάζουμε.
Στέλιο τι χαλαστρα ειναι αυτη που κανεις τωρα? Εδω ψαχνουμε φυσέκια να βαρανε 60 πλας στα 50 θα κολλησουμε ρε μπρο? Εδω στα 100 πλας εριξε ο αλλος τι 50 μου λες εσυ .
 
λοιπόν ιδέα ...................

δένουμε μία τσίχλα με καλούμπα από το πόδι.
αφήνουμε 50 μέτρα σκοινί
καθόμαστε από κάτω και τουφεκάμε.
όποιος ( πρώτα την δει ) και την πετύχει κερδίζει ............... λουκούμι..yelling..yelling.
 
Ακριβώς...Όταν είναι στον αέρα χωρίς σημείο αναφοράς πέφτουμε έξω κατά πολύ.

Μα...παρά πολύ.

Εγώ το κοίταζα και το ξανακοιταζα.

Στα 50 μέτρα φασσα περδικα και πόσο μάλλον τσίχλα σχεδόν δε φαίνεται.

Όποιος το αμφισβητει να κάνει αυτό που λέω παραπάνω και μετά κουβεντιάζουμε.
Υπάρχει και πιο ακριβώς τρόπος που ευτυχώς είχα την πρόσβαση και γνωρίζω. Drone και ηλεκτρονικο αποστασιομετρο. Και ναι 50, 60 και 70 μέτρα είναι πολλά αλλά η καταβολή θηράματος δεν είναι αδύνατη απλά θα έλεγα τυχερή.
 
Υπάρχει και πιο ακριβώς τρόπος που ευτυχώς είχα την πρόσβαση και γνωρίζω. Drone και ηλεκτρονικο αποστασιομετρο. Και ναι 50, 60 και 70 μέτρα είναι πολλά αλλά η καταβολή θηράματος δεν είναι αδύνατη απλά θα έλεγα τυχερή.
Το έχω δει και με ντροουν.

Και ναι φαίνεται ακριβώς τι παίζεται...

Αλλά με το χαρταετό που είναι τεράστιος μπροστά στο ντροουν φαίνεται ακόμα περισσότερο.

Είναι τέτοια η απόσταση που σε πουλι δε σηκώνει κανεις όπλο.

Το κοίταζα και το ξανακοιταζα και Ναι είναι τόσο ακραίο που είναι άξιο αναφοράς.

Και γι αυτό το κάνω θέμα.
Αν δεν ήταν έτσι δεν θα έλεγα κάτι.
 
Μπελάδες μου βαζεται ιδέα να βγάλω φωτοτυπία σε Α4 να την κολλήσω σε χαρταετο να δω πως θα φαίνεται αν φαίνεται στα 50 μετρα.
Άμα δεις τη φωτοτυπία α4 στα 50 μετρα και σου φανεί να σηκώσεις το όπλο και να ρίξεις να μου στείλεις να μου το πεις.
 
Το έχω δει και με ντροουν.

Και ναι φαίνεται ακριβώς τι παίζεται...

Αλλά με το χαρταετό που είναι τεράστιος μπροστά στο ντροουν φαίνεται ακόμα περισσότερο.

Είναι τέτοια η απόσταση που σε πουλι δε σηκώνει κανεις όπλο.

Το κοίταζα και το ξανακοιταζα και Ναι είναι τόσο ακραίο που είναι άξιο αναφοράς.

Και γι αυτό το κάνω θέμα.
Αν δεν ήταν έτσι δεν θα έλεγα κάτι.
Τέτοιες δοκιμές σε ακραίες αποστάσεις έχω κάνει μόνο σε κουρουνες που λόγω ύψους δεν μου έδιναν σημασία. Ώσπου μια φορά μία έπεσε και μάλιστα μόνο με δεξί χέρι και ώμο γιατί στο άλλο κρατούσα τυρόπιτα. Όλα είναι δυνατά απλά με την απόσταση προκαλούμε την τύχη μας.
 
Στέλιο τι χαλαστρα ειναι αυτη που κανεις τωρα? Εδω ψαχνουμε φυσέκια να βαρανε 60 πλας στα 50 θα κολλησουμε ρε μπρο? Εδω στα 100 πλας εριξε ο αλλος τι 50 μου λες εσυ .
Καλά ναι...ξέρω.. κάποιοι βαράνε τσίχλα και στα 100 μέτρα.

Συγνωμη...Αλλά είμαι φαν της αλήθειας.
Κάντε το και πληρώνω εγώ το πρόστιμο
 
Λοιπόν....συνάδελφοι καλή Σαρακοστή και χρόνια πολλα.

Λόγο της σημερινής μέρας που επιβάλλει το πέταγμα του χαρταετού θέλω να πω το εξής που παρατήρησα.

Το μάκρος της καλούμπας ήταν 50 μέτρα.

Και ο χαρταετός φαινόταν με το μέγεθος ενός μικρού κουτιου στον αέρα

Οπότε.....όποιος νομίζει ότι σκοτώνει τσίχλα πέρδικα η φασσα στα πενήντα μέτρα απλώς γελιεται.

Όποιος δεν καταλαβαινει ή δεν αντιλαμβάνεται τι λέω, τον προκαλώ να πετάξει ένα χαρταετό στα 50 μέτρα και μετά θα κατάλαβει τι εστί αυτή η απόσταση.

Πολυ ωραιο ΘΕΜΑ...και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!! .shake hands.

Τα 50 πραγματικα μετρα ειναι ειναι μεγαλη αποσταση.....λιγοι μπορουν να την υπολογισουν!!!:)
 
Last edited:
Πολυ ωραιο ΘΕΜΑ...και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!! .shake hands.

Τα 50 πραγματικα μετρα ειναι μετρα ειναι μεγαλη αποσταση.....λιγοι μπορουν να την υπολογισουν!!!:)
Αμα στα 50 μετρα βλεπεις χαρταετο 1Χ1 σαν κουτι φυσιγγιων πας για καθετη και τελειωνεις....
 
Back
Top