Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Στέλιο είσαι νέο παιδι , μια κουβέντα να σου πω αν μου επιτρέπεις, άνοιξε το μυαλό σου κ ασχολησου όσο μπορείς με την βελτίωση του όπλου σου κ του εαυτου σου σκοπευτικα , κ μην διαβάζεις κ πιστευεις σαν ευαγγέλιο άρθρα κ βίντεο, μετά από κάποια χρόνια θα γελάς με αυτά που διάβαζες πιστευες
 
Γραφω προσοπικη γνωμη χωρις να την λεο σε κανεναν...ειναι δηνατον μια ντουφεκια στα 50+ μετρα σε μια κυχλα ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ...τωρα το θεμα ειναι ποσες θα τραυματησης ποσες θα χαθουν εγω λεο πανο απο το 50% τον πουλιον της μερας... στα 25/30 μετρα εχεις σαφος πολυ λιγοτερα χαμενες εκει μπορις να της περνεις μια μια ...στα 50 μετρα οσο και αρηστος να εισαι δεν...... Στο κυνηγι παο για βαρεσο πουλια που στο τελος θα φαο,δεν παο για να κανο σκοποβολη ευτηχος εκει υπαρχουν τα δυσκακια που μπορι ο καθενας να ξεσκαση ....ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ...
 
Τα πράγματα στο κυνήγι είναι απλά. Οταν έχει πουλιά ασφαλώς διαλέγουμε τις πιο κοντινές βολές. Στα μπασίματα σαφώς και δοκιμάζουμε πιο μακρινές τουφεκιές γιατί ο μεγαλύτερος όγκος πουλιών περνάει ψηλότερα. Ας μην κολλάμε με την απόσταση. Ο καθένας μας ξέρει που βρίσκεται το όριο του εαυτού του και του συνδυασμού οπλου-φυσιγγίου του.
 
Τα πράγματα στο κυνήγι είναι απλά. Οταν έχει πουλιά ασφαλώς διαλέγουμε τις πιο κοντινές βολές. Στα μπασίματα σαφώς και δοκιμάζουμε πιο μακρινές τουφεκιές γιατί ο μεγαλύτερος όγκος πουλιών περνάει ψηλότερα. Ας μην κολλάμε με την απόσταση. Ο καθένας μας ξέρει που βρίσκεται το όριο του εαυτού του και του συνδυασμού οπλου-φυσιγγίου του.
Το λειοκανο εχει ορια τερμα ...τα μετρα τα ξερουν ολλοι δεν τα γραφο....
 
Τα μέτρα του λειοκανου εξαρτώνται 1)Από τον σκοπευτή 2)Από τα φυσίγγια 3)Απο την κάνη σε συνδυασμό με το κατάλληλο τσοκ.Εγώ αυτό πίστευα και θα το πιστεύω πάντα όσες και μελετες και βίντεο και ότι άλλο λέει ο κάθε άνθρωπος .
 
Στέλιο είσαι νέο παιδι , μια κουβέντα να σου πω αν μου επιτρέπεις, άνοιξε το μυαλό σου κ ασχολησου όσο μπορείς με την βελτίωση του όπλου σου κ του εαυτου σου σκοπευτικα , κ μην διαβάζεις κ πιστευεις σαν ευαγγέλιο άρθρα κ βίντεο, μετά από κάποια χρόνια θα γελάς με αυτά που διάβαζες πιστευες
Φίλε μου εμείς συνήθως διαφωνούμε.

Αυτό δεν σημαίνει ότι με επηρεάζει κάτι που διάβασα.

Διότι συνήθως πρώτα συμφωνώ με κάτι που διαβάζω από την εμπειρία που έχω και από αυτά που εχω δει και μετά το ανεβάζω.

Αν με γνωρίζεις προσωπικά θα ήξερες ότι πολύ δύσκολα επηρεαζομαι αν εγώ ο ίδιος έχω δει κάτι άλλο από αυτά που διαβάζω ή από αυτά που μου λένε.

Ως αναφορά τη βελτίωση του όπλου είμαι εντελώς αντίθετος.

Διότι όπως έχω αναφέρει με το πολύ ψάξιμο χάνεται για εμένα η μαγεία του κυνηγιού.
Σε κάποιες περιπτώσεις τη θεωρώ και επικίνδυνη.

Εξάλλου είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μου αλλά και από αυτά που μπορεί να καταφέρει το όπλο μου.

Δεν αλλάζω ούτε καν τα τσοκ που έχω.

Τα τσοκ που έχει το όπλο μου είναι 5 και εγώ έχω βιδωμενο μόνιμα το 4 στη μια καννη και στην άλλη το 3.

Ούτε καν φυσίγγια δεν αλλάζω εφόσον είμαι οκ με αυτά που χρησιμοποιώ.

Όποιος θέλει μπορεί να λέει τη γνώμη του.
Όπως εγώ λέω τη δική μου.

Δεν μπαίνω σε αντιδικία ποτέ όταν πει ο συνάδελφος μια γνώμη.

Απλώς θα πω κι εγώ τη δική μου.

Σε αντιδικία θα μπω μόνο σε περίπτωση ειρωνείας ή εμπάθειας.

Ωστόσο δεν με ενοχλούν οι άνθρωποι που ψάχνονται πάντα για το καλύτερο διότι έτσι υπάρχει η βελτίωση σε όλα.

Δεν είμαι όμως εγώ τέτοιος διότι στο κυνήγι έχω δει ότι με αυτό ειναι τόσο λίγα αυτά που κερδίζουν οι ψαγμένοι που είναι δυσανάλογα αυτά που χάνουν με αυτά που κερδίζουν.

Αν πηγαίναμε μια μέρα για κυνήγι μαζί θα καταλάβαινες τι εννοώ.

Διαφωνώ μαζί σου αλλά σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου και αυτά που θέλεις.

Και να θυμάσαι είναι ευχής έργο που οι άνθρωποι είμαστε τόσο διαφορετικοί.
 
Αν μη τι άλλο, συμφωνούμε ή διαφωνούμε,Στέλιο τοποθετήθηκες με πολύ ωραίο τρόπο!
Αν είμαστε ωραίοι μεταξύ μας όλα είναι καλύτερα.

Ξέρω ότι με τον άσσο μπορώ να πάρω πιο μακρινές τουφεκιές.

Ξέρω όμως ότι θα χάσω με αυτό πολλαπλάσιες κοντά.

Πότε δεν αμφισβητώ ένα συναδελφο διότι συνήθως αντιλαμβάνομαι τα όσα λέει.

Ναι...Μπορεί μια τουφεκιά στα 50 μέτρα να ρίξει ένα θήραμα κάπου...κάποτε....

Πόσα θα χάσω κοντα;

Πόσα θα τραυματισω;

Πόσο θα ταλαιπώρησω εμένα τον ίδιο για να γίνει αυτό;

Αξίζει τον κοπο;

Για μένα όχι.

Για άλλους Ναι.

Έτσι κρατάει ο καθένας τη γνώμη του και είναι σωστός και ένας και ο άλλος.

Αλλά δεν είναι σωστό να είμαστε όλοι το ίδιο.

Έτσι ο ένας κάτι θα πάρει απ τον άλλον και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι η εξέλιξη.
 
Last edited:
Ακριβώς γι αυτό ανταλάσσουμε απόψεις. Γιατί κάτι καλό θα πάρουμε ο ένας απο τον άλλον. Ακόμα και να διαφωνείς με κάποιον αν πεις μέσα σου ρε μπας κι έχει δίκιο είναι οτι καλύτερο! Μπήκες στον κόπο να ψάξεις τα πράγματα!
 
Ακριβώς γι αυτό ανταλάσσουμε απόψεις. Γιατί κάτι καλό θα πάρουμε ο ένας απο τον άλλον. Ακόμα και να διαφωνείς με κάποιον αν πεις μέσα σου ρε μπας κι έχει δίκιο είναι οτι καλύτερο! Μπήκες στον κόπο να ψάξεις τα πράγματα!
Ακριβώς αυτό.

Όμως πρώτα πρέπει να έχουμε κατανόηση σε αυτά που βλέπουμε και ακούμε και όχι εγωισμό.

Μπορούν να γίνουν βολές μακρυά.
Έχω κάνει.

Προϋποθέτουν τύχη.
Δεν μου αρέσει το να πάρω κάτι με τύχη.

Αν σεταρω το όπλο και το φυσιγγι μου για μακρυά θα πάρω ίσως περισσότερες μακρινές βολές.

Θα χάσω όμως περισσότερες κοντινές.

Εγώ έχω απαίτηση να πάρω τις τουφεκιές εντός ορίων.

Και αφού μικρότερος δοκίμασα τα τσοκ και τα φυσίγγια 60 και 100 μέτρων και είδα ότι ελάχιστη διαφορά κάνουν αυτά στα κυνηγια μου,
Είπα να μην κάθομαι να σκοτωνομαι με τις δοκιμές και να απολαμβάνω το κυνήγι.

Εκτιμώ όμως και σέβομαι αυτούς που ψάχνονται διότι έτσι καλυτερεύει συνεχώς το πράγμα.

Και μην ξεχνάμε ότι πολλά δεν γινόταν μέχρι που κάποιοι τα έκαναν να συμβαίνουν.

Όμως πιο πολυ εκτιμώ αυτούς που καταλαβαίνουν τι λέω και δεν κρατάνε μόνο ότι δεν τους αρέσει.

Όπως και γω προσπαθώ πρώτα να καταλαβαίνω τον άλλον και μετά να κουβεντιαζω μαζί του.
 
Αν είμαστε ωραίοι μεταξύ μας όλα είναι καλύτερα.

Ξέρω ότι με τον άσσο μπορώ να πάρω πιο μακρινές τουφεκιές.

Ξέρω όμως ότι θα χάσω με αυτό πολλαπλάσιες κοντά.

Πότε δεν αμφισβητώ ένα συναδελφο διότι συνήθως αντιλαμβάνομαι τα όσα λέει.

Ναι...Μπορεί μια τουφεκιά στα 50 μέτρα να ρίξει ένα θήραμα κάπου...κάποτε....

Πόσα θα χάσω κοντα;

Πόσα θα τραυματισω;

Πόσο θα ταλαιπώρησω εμένα τον ίδιο για να γίνει αυτό;

Αξίζει τον κοπο;

Για μένα όχι.

Για άλλους Ναι.

Έτσι κρατάει ο καθένας τη γνώμη του και είναι σωστός και ένας και ο άλλος.

Αλλά δεν είναι σωστό να είμαστε όλοι το ίδιο.

Έτσι ο ένας κάτι θα πάρει απ τον άλλον και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι η εξέλιξη.
Εννοείται ότι εάν δεν παίρνει κάποιος τα κοντινά γιατί να ψάχνετε για μακριά.
ΣΤο κυνήγι του λαγού με τα σκυλιά το να τραυματιστεί ένας λαγός πολλές φορές είναι και επιθυμητό.... ταλαιπωρία δεν υπάρχει.
 
Διαφωνώ με το άρθρο.Το λαγό τον κυνηγάμε με σκυλιά κατά βάση όχι ποδαρατο.καί ναι στα 50+μέτρα με καλό φυσιγγι ρίχνεις παλικαρισια.
Να ξέρεις πληροφοριακά ότι εδώ στην Κρήτη σχεδόν κάνεις δεν κυνηγάει καρτέρι το λαγό.

Με τα σκυλιά καβάλα και συνήθως κοντά.
 
Να ξέρεις πληροφοριακά ότι εδώ στην Κρήτη σχεδόν κάνεις δεν κυνηγάει καρτέρι το λαγό.

Με τα σκυλιά καβάλα και συνήθως κοντά.
Στην Κρήτη γνωρίζω οτι δεν κυνηγάτε με διωξη.εμεις το αντίθετο θέλουμε καταδίωξη γιατί μας ευνοούν και οι καιρικές συνθήκες σε σχέση με εσάς.
 
@alex09 και αυτό μπορεί να γίνει (ίσως...) ... όχι φυσικά επειδή έριξε από πάνω προς τα κάτω
έριξε τα 100metri και γύρισε η τάπα 20μ πιο πριν από τον λαγό ... τράβα μαζί του όμως να το ξανακάνει.
Με κάτι τέτοιες μαμακιες έριχναν και στα παπιά και κόντεψαν να μας πάρουν τα κεφάλια . Ευτυχώς δεν βαρουσαν τίποτα και δεν τα ξανά είδα στην αγορά και γλυτώσαμε
 
Back
Top