Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Το εγραψα οσο πιο απλα γινοταν φιλε εξαλου δεν εχει κανενα θεμα το σετ απ και δεν με πειραζει να το φτιαξει ενοειται οποιος θελει εδω γραφουμε για να μαθαινουμε και να ανταλασουμε αποψεις το κρυφτοο το χω σταματήσει από παιδι.Καταλαβαιννεις τι εννοώ φιλικά πάντα
 
@alex09 και αυτό μπορεί να γίνει (ίσως...) ... όχι φυσικά επειδή έριξε από πάνω προς τα κάτω
έριξε τα 100metri και γύρισε η τάπα 20μ πιο πριν από τον λαγό ... τράβα μαζί του όμως να το ξανακάνει.
Βασίλη ήταν επιλογή της εταιρείας να φτιάξει αυτό το πρωτοποριακό φυσίγγι να γυρίζει στα 70 με 80 μέτρα ανάλογα με την πυκνότητα ατμόσφαιρας .
Άυτό που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι το ότι μπορούν αν θέλουν να το γεμίσουν να γυρίζει σ'όποια α[πόσταση θέλουν .
Απο 20 μέτρα μέχρι και να μήν γυρίσει ποτέ .
Εξάλλου έχουν και το 60 metri .
 
Βασίλη ήταν επιλογή της εταιρείας να φτιάξει αυτό το πρωτοποριακό φυσίγγι να γυρίζει στα 70 με 80 μέτρα ανάλογα με την πυκνότητα ατμόσφαιρας .
Άυτό που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι το ότι μπορούν αν θέλουν να το γεμίσουν να γυρίζει σ'όποια α[πόσταση θέλουν .
Απο 20 μέτρα μέχρι και να μήν γυρίσει ποτέ .
Εξάλλου έχουν και το 60 metri .
Λαμπη δεν το νομιζω . Εγιναν πολλές δοκιμές με αυτά τα φυσιγγια και ηταν εντελώς απρόβλεπτα , πολλά δεν αναποδογυριζαν.
 
Βασίλη ήταν επιλογή της εταιρείας να φτιάξει αυτό το πρωτοποριακό φυσίγγι να γυρίζει στα 70 με 80 μέτρα ανάλογα με την πυκνότητα ατμόσφαιρας .
Άυτό που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι το ότι μπορούν αν θέλουν να το γεμίσουν να γυρίζει σ'όποια α[πόσταση θέλουν .
Απο 20 μέτρα μέχρι και να μήν γυρίσει ποτέ .
Εξάλλου έχουν και το 60 metri .
Λάμπη το πρόβλημα ήταν ότι δεν γύριζαν ποτέ στην απόσταση που έγραφαν ότι θα γυρίσουν.
Και τα 60metri έχω δοκιμάσει ... τα υπόλοιπα βρίσκονται κάπου στο σπίτι του πατέρα μου τώρα.

Δεν γύριζαν σχεδόν ποτέ εκεί που έγραφαν ... ή γύριζαν νωρίτερα ή πιο αργά.
Εγώ αυτό είδα ... δεν ξέρω αν τα εξέλιξαν .... δεν έκανα άλλες δοκιμές.

ps
έγραψα για τα 100metri γιατί κάποιος ισχυριζόταν ότι χτύπησε λαγό σε απόσταση πάνω από 100μ.
Μπορεί ; Ναι υπό προϋποθέσεις, και ανέφερα τα 100metri
 
Το πιο επικίνδυνο με αυτά ήταν ότι όλοι τα χρησιμοποιούσαν σαν κοινά φυσίγγια ενώ ήταν σκοτώστρες.

Άυτό που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι το ότι μπορούν αν θέλουν να το γεμίσουν να γυρίζει σ'όποια α[πόσταση θέλουν .
Απο 20 μέτρα μέχρι και να μήν γυρίσει ποτέ .
Αμφιβάλλω αλλά δεν παίρνω και όρκο ...
 
Λαμπη δεν το νομιζω . Εγιναν πολλές δοκιμές με αυτά τα φυσιγγια και ηταν εντελώς απρόβλεπτα , πολλά δεν αναποδογυριζαν.
Δυό παράμετροι ειναι Λευτέρη .Η Cheditte επέλεξε στο 100 metri να ρισκάρει αυτό που λές για να πιάσει max range .
Δέν πιστεύω ότι έτυχε έστω σ'ένα 60 metri να μήν γυρίσει .
 
Το πιο επικίνδυνο με αυτά ήταν ότι όλοι τα χρησιμοποιούσαν σαν κοινά φυσίγγια ενώ ήταν σκοτώστρες.


Αμφιβάλλω αλλά δεν παίρνω και όρκο ...
Βέβαια επικίνδυνο όπως ένα μονόβολο για γουρούνι με ότι σημαίνει αυτό
 
Έτσι είναι αλλά η φωτό στο άρθρο άσχετη :)

Οι βολές σε τεράστιες αποστάσεις και ειδικά σε δύσκολες συνθήκες απαιτούν χοντρά σκάγια τα οποία λόγω του μικρού αριθμού τους δημιουργούν μεγάλα κενά και μόνο από τύχη χτυπάς θήραμα.
Αντίθετα αυτοί που κατέχουν το ιερό δισκοπότηρο και βγάζουν μπάλες στα 80μ έχουν να αντιμετωπίσουν θέματα κοντακιού, προσκοπεύσεων, ανέμων κτλ
Οι βολές σε πολύ μακρινές αποστάσεις είναι πάντα δύσκολες και συνήθως εκεί χρειάζεται δεύτερο και ίσως τρίτο φυσίγγι.
Με τα πολλαπλά μπαμ αυξάνονται λίγο οι πιθανότητες.
 
Έτσι είναι αλλά η φωτό στο άρθρο άσχετη :)

Οι βολές σε τεράστιες αποστάσεις και ειδικά σε δύσκολες συνθήκες απαιτούν χοντρά σκάγια τα οποία λόγω του μικρού αριθμού τους δημιουργούν μεγάλα κενά και μόνο από τύχη χτυπάς θήραμα.
Αντίθετα αυτοί που κατέχουν το ιερό δισκοπότηρο και βγάζουν μπάλες στα 80μ έχουν να αντιμετωπίσουν θέματα κοντακιού, προσκοπεύσεων, ανέμων κτλ
Οι βολές σε πολύ μακρινές αποστάσεις είναι πάντα δύσκολες και συνήθως εκεί χρειάζεται δεύτερο και ίσως τρίτο φυσίγγι.
Με τα πολλαπλά μπαμ αυξάνονται λίγο οι πιθανότητες.
Βασίλη το λειοκανο κυνηγετικό όπλο με σκάγια όχι με μονοβολα, δεν έχει νόημα max μέχρι 40 μέτρα; Μέχρι εκεί δεν είναι το δραστικό το βεληνεκές; Οι επιτυχημένες βολές πέραν των 40 μέτρων δε θεωρούνται από τύχη; Δηλαδή μια τσίχλα που πετάει στα 55-60 μέτρα ποιος θα την πετύχει επαναλαμβανονενα; Μιλάω πάντα για τον μέσο κυνηγο- σκοπευτή
 
Βασίλη το λειοκανο κυνηγετικό όπλο με σκάγια όχι με μονοβολα, δεν έχει νόημα max μέχρι 40 μέτρα; Μέχρι εκεί δεν είναι το δραστικό το βεληνεκές; Οι επιτυχημένες βολές πέραν των 40 μέτρων δε θεωρούνται από τύχη; Δηλαδή μια τσίχλα που πετάει στα 55-60 μέτρα ποιος θα την πετύχει επαναλαμβανονενα; Μιλάω πάντα για τον μέσο κυνηγο- σκοπευτή
Κώστα, για τον μέσο κυνηγό η βολή στα 35-40 είναι μια μακρινή βολή.
Αυτό έχω δει, αυτό έχω διαβάσει και αυτό πιστεύω.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν βολές πιο μακρυά.
Απλά χρειάζεται πολύ ψάξιμο και ταλαιπωρία για να καταλήξεις σε συνδυασμό βασικά σύσφιξης-φυσιγγίου (συνήθως ιδιογόμωσης με μπόλικο αλεύρι και άριστα σκάγια)-κατανομής-διάτρησης που ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με εμπειρία στην σκόπευση στο συγκεκριμένο θήραμα θα σου φέρει κάποιο αποτέλεσμα.
Ποιο είναι αυτό ?
Εξαρτάται από τον καθένα ... πχ αν κάποιος χτυπήσει 3 παπιά σε 10 μακρινές βολές μπορεί να το θεωρήσει επιτυχία και να αυτοθαυμάζεται, άλλος αποτυχία.
Φυσικά ο πρώτος δεν θα πει ότι έριξε 10 φυσίγγια για να πάρει 3 πουλιά, απλά θα παρουσιάσει τα πουλιά και θα εξιστορήσει την φάση στους φίλους του προσθέτοντας άλλα 10μ, γιατί απλά μπορεί να το κάνει.

Επειδή είμαι πρακτικός άνθρωπος, στις μακρινές βολές εγώ απλά έβαζα χοντρά και σημάδευα καλά ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/breda-team.297/page-76#post-668463

Όλες οι βολές τυχερές είναι ... ακόμα και οι βολές των 25μ ή δεν έχει χάσει κανένας θήραμα στα 25 ?
Αν χάνεις τσίχλα στα 25 τι λες, δεν θα χάσεις στα 50 ?
Αν χάνεις παπί στα 30 τι λες, δεν θα χάσεις στα 60 ?
 
Last edited:
Άσε που κανένας δεν ξέρει την απόσταση που τουφεκάει ...
Ζήτημα είναι να την ξέρει (και πάλι στο περίπου) το 0,001%.
Η εικόνα (μέγεθος θηράματος) που έχουμε στο μυαλό μας την έχουμε συνδυάσει απλά με μια απόσταση ... όσο μεγαλύτερη είναι αυτή η απόσταση τόσο μεγαλύτερη η αυτοπεποίθηση και η υπερηφάνεια που μας δίνει.
Όταν δε τουφεκάμε "εικόνες" που δεν έχουμε ξαναδεί και έχουμε επιτυχίες, εκεί η απόσταση μπορεί να διπλασιαστεί για πλάκα.
Όσο αυξάνεται η εμπειρία και μετράμε τόσο πιο κοντά βρισκόμαστε.
 
Last edited:
Καλημέρα σ’ όλους…:)

Κάντε ένα πείραμα…

Πάρτε ένα μπαλόνι γεμίσετε με ήλιο στο μέγεθος μια φάσας η μιας πάπιας και αφήστε το με σπάγγο στα 40-50-60 μετρά η όσο θέλετε και δέστε το σε ένα σταθερό σημείο...παρατηρήστε το

Μετακινηθείτε τώρα 20-30-40 μετρά μακριά και πάλι όσο θέλετε εσείς ,τότε η απόσταση θα φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη…

Γενικά θα εκπλαγείτε πόσο μικρό φαίνεται;)

Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι έχουμε μια τάση να υπερ-εκτιμούμε τις αποστάσεις που ντουφεκίσαμε …
 
Παπιά μπορεί να κυνηγάω σπάνια τώρα αλλά κυνηγούσα παλιότερα.
Έχω δει πολλά όπλα, πολλά φυσίγγια, πολλούς κυνηγούς, άλλοι φαρμακοχέρηδες, άλλοι τουφεκαλεύρηδες, κοντινές βολές, μακρινές βολές, βολές στον Θεό και μερικές πέρα από αυτόν.
Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι το εξής.
Όποιος είχε εμπειρία και τουφεκούσε καλά σε νορμάλ αποστάσεις έπαιρνε και τα περισσότερα παπιά.
Όποιος είχε εμπειρία, χρησιμοποιούσε χοντρά και τουφεκούσε καλά σε μεγάλες αποστάσεις έπαιρνε και τα περισσότερα παπιά.

Αυτά ανεξαρτήτως τι όπλο χρησιμοποιούσε.
Το φυσίγγι ναι, έκανε την διαφορά σε ορισμένες περιπτώσεις ... όχι όμως πάντα.

Για αυτό με βλέπεις να υποβαθμίζω συνέχεια την σημασία των όπλων και να μην προτείνω σε κανέναν να αλλάξει το όπλο που έχει ή να πάρει κάποιο πιο ακριβό ή να αρχίσει τις μετατροπές και τις επεμβάσεις..
Και εγώ τα γουστάρω τα όπλα, αλλά από μόνα τους δεν κάνουν ποτέ την διαφορά ... !!!

Μόνο με τα τούρκικα έχω ένα θεματάκι, λόγω χώρας κατασκευής και επιθετικότατης προώθησης. Επίσης λόγω ποιότητας κατασκευής στα μεταλλικά, σε αυτά που έχω δει.
 
Last edited:
Εξαρτάται από τον καθένα ... πχ αν κάποιος χτυπήσει 3 παπιά σε 10 μακρινές βολές μπορεί να το θεωρήσει επιτυχία και να αυτοθαυμάζεται, άλλος αποτυχία.
Φυσικά ο πρώτος δεν θα πει ότι έριξε 10 φυσίγγια για να πάρει 3 πουλιά, απλά θα παρουσιάσει τα πουλιά.
Ρε παιδιά, στα 10 φυσίγγια, αν πάρεις 3 παπιά, όντως θεωρείτε επιτυχία. Είτε κοντά, είτε μακριά. Μιλάω για τους περισσότερους κυνηγούς και όχι τους εξπέρ. Ειδικά αν οι βολές, είναι και μακρινές.
 
Παπιά μπορεί να κυνηγάω σπάνια τώρα αλλά κυνηγούσα παλιότερα.
Έχω δει πολλά όπλα, πολλά φυσίγγια, πολλούς κυνηγούς, άλλοι φαρμακοχέρηδες, άλλοι τουφεκαλεύρηδες, κοντινές βολές, μακρινές βολές, βολές στον Θεό και μερικές πέρα από αυτόν.
Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι το εξής.
Όποιος είχε εμπειρία και τουφεκούσε καλά σε νορμάλ αποστάσεις έπαιρνε και τα περισσότερα παπιά.
Όποιος είχε εμπειρία, χρησιμοποιούσε χοντρά και τουφεκούσε καλά σε μεγάλες αποστάσεις έπαιρνε και τα περισσότερα παπιά.

Αυτά ανεξαρτήτως τι όπλο χρησιμοποιούσε.
Το φυσίγγι ναι, έκανε την διαφορά σε ορισμένες περιπτώσεις ... όχι όμως πάντα.

Για αυτό με βλέπεις να υποβαθμίζω συνέχεια την σημασία των όπλων και να μην προτείνω σε κανέναν να αλλάξει το όπλο που έχει ή να πάρει κάποιο πιο ακριβό ή να αρχίσει τις μετατροπές και τις επεμβάσεις..
Και εγώ τα γουστάρω τα όπλα, αλλά από μόνα τους δεν κάνουν ποτέ την διαφορά ... !!!

Μόνο με τα τούρκικα έχω ένα θεματάκι, λόγω χώρας κατασκευής και επιθετικότατης προώθησης. Επίσης λόγω ποιότητας κατασκευής στα μεταλλικά, σε αυτά που έχω δει.
Γράψε με μεγάλα μην ντρέπεσαι εδώ άλλοι τα αγοράζουν και τα χαίρονται .yel.
 
Εγω παιδια επειδη και εμπειρια μεγαλη δεν εχω, επειδη ειμαι και σχετικα ασχετος, επειδη θελω να ευχαριστηθω το δικανακι μου, επειδη δε με ενδιαφερει το ποσοστο της καρπωσης, επειδη δε γεμιζω, θα κανω το εξης:
Θα παρω ενα κουτι φυσιγγια απο δυο μαρκες μονο, 24 και 28 γρ (συνολο 4 κουτια) σε νουμερο 7,5 και θα δοκιμασω σε χαρτονι στα 25 μετρα (μεχρι εκει σηκωνω οπλο). Όποιο απ ολα εχει τη καλυτερη κατανομη στο χαρτονι αυτο θα επιλεξω.
Μιλαω για κυνηγι τσιχλας κοτσυφα και τριγονι.
Λεω να δοκιμασω lambro και nsi. Αν θελετε μου προτεινετε κι αλλες μαρκες.
Το οπλο μου ειναι ελαφρυ sp 2650 κιλα και εχει σταθερες συσφιξεις 4 και 2,5 και αυλο 18,5 και μηκος καννων 71 εκ. (verney carron sagittaire)
Πολυ μπακαλιστικο ολο αυτο ξερω, αλλα αυτο μπορω να κανω.
Την παραπανω διαδικασια θα την κανω σε δευτερο χρονο για τη vitoria με το gemini lm αλλα με 28 γρ μονο
 
Last edited:
Back
Top