Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Γιάννη σε πολλά καρτέρια, υπάρχουν φυσικά σημάδια, π.χ δέντρα που οι κυνηγοί έχουν μετρήσει την απόσταση τους. Με βάση αυτά αντιλαμβάνονται και τα μέτρα που γίνονται οι βολές, με μικρή απόκλιση.

Οχι παντα Βασιλη !!! Τις περισσοτερες φορες η πλειοψηφια των κυνηγων τα μετρα δεν τα ξερουν
και υπερβαλουν στις αποστασεις...
Ειδικοτερα οσοι δεν εχουν ασχοληθει με δοκιμες....τα 40 μετρα θα στα πει 50 ισως και 60....Εχω ''τσεκαρει'' πολλους
μα πολλους κυνηγους...φιλε !!!
Συνηθως απο αυτα που διαβαζω....τα μετρα ειναι ''λαστιχενια''....
Το λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν συναδελφο !!!
Ο ουρανος η ερημος και η θαλασσα με το ματι οι αποστασεις δεν υπαρχει περιπτωση να τις υπολογισεις!!

Καντε το πειραμα που ειπε ο Καπτεν.....Αφηστε ενα μπαλονι στο μεγεθος του θηραματος να παει 40 -50
60 - 70 -80 μετρα....και μετα τα ξανα λεμε ...... :)
 
Γιάννη σε πολλά καρτέρια, υπάρχουν φυσικά σημάδια, π.χ δέντρα που οι κυνηγοί έχουν μετρήσει την απόσταση τους. Με βάση αυτά αντιλαμβάνονται και τα μέτρα που γίνονται οι βολές, με μικρή απόκλιση.
Καλημέρα Βασίλη!:)

...με έβαλες σε δουλειά!...μια σύντομη ερευνά που κάνα βρήκα αυτό... :)

https://www.gpeppas.gr/dasos/dentra/dentra.html

...να σου πω την αμαρτία μου δεν ξερω τι απόκλιση μπορεί να έχει αυτή η μέθοδος...

Βλέπω π.χ. οτι η δασική Πεύκη έχει ύψος 20-40 μέτρα. Ας υποθέσομε οτι ο Χ κυνηγός μέτρησε με ακρίβεια το ύψος 30 μέτρα, στο καρτέρι του. Μια τσίχλα που χτυπήθηκε πετώντας πάνω από το πεύκο κατακόρυφα, ενώ ο κυνηγός ήταν έστω Χ μέτρα περί την βάση του πεύκου σε πόση απόσταση τουφεκίστηκε?

Με την θεωρία του ορθογωνίου τριγώνου αν η τσίχλα περνούσε ξυστά πάνω από το πεύκο στα 30 μέτρα ακριβώς κατακόρυφα και αν ο κυνηγός ήταν 10 μέτρα ακριβώς από τον κορμό η τσίχλα χτυπήθηκε στα 31,5 μέτρα περίπου, αν ο κυνηγός ήταν στα 20 μέτρα ακριβώς η τσίχλα χτυπήθηκε στα 36 μέτρα περίπου...

Πολύ θεωρία , και πολλές αβεβαιότητες νομίζω... ;) ...πολλά αν Βασίλη μου...και άλλα τόσα που δεν ανάφερα ίσως...καθαρά θεωρητική προσέγγιση έκαμα, ενώ η πραγματικότητα διαφέρει πολύ...:)
 
Last edited:
Το σκοτώνω στα 36.5 είναι δεδομένο για το όπλο αυτά τα μέτρα έχουν βγει σαν κανόνας για να μας δείξουν τις αποδώσεις των τσοκ και για κανένα είδους βεληνεκούς του όπλου ακόμη και το δραστικό είναι αρκετά παραπάνω μέτρα αν βρουν τα σκακιά σου στόχο που αυτό είναι το όλο θέμα να βρουν τα σκακιά το στόχο .Η ταχ του φυσιγγιου αν έχεις το ανάλογο νουμ σκαγιων για το θήραμα και 380 μέτρα να ναι επαρκεί και στα 50 μέτρα να σκοτώσει.Και το αν θα έχεις κατάλληλη συγκέντρωση για να βάλεις σκακια στα 50 μέτρα στο θήραμα δεδομένης της σκοπευτικής ικανότητας είναι θέμα κάνης τσοκ και φυσιγγιου όχι θέμα δύναμης η όχι για να έχεις καταβολές από το 12 αρι διαμέτρημα σε αυτά τα μέτρα .Το 12αρι όπλο δεν έχει ωφέλιμο τα 36 έχει τα 45+ .
 
Ενας οροφος εχει υψος 3,5 μετρα. 36 μετρα ειναι μια δεκαοροφη πολυκατοικία περιπου. Βαλτε οκταοροφη για το λαθος. Φανταστείτε μια τσιχλα στην κουπαστη του καγκελου της ταρατσας μιας οκταοροφης πολυκατοικίας πως φαίνεται απο το δρομο.
Οταν δεν παρεμβαλεται τιποτα μεταξυ του αντικειμεναου και του παρατηρητή η απόσταση δεν μπορει να εκτιμηθεί σωστα.
Ρωτήστε εναν ναυτικο ή εναν πιλοτο Στο στρατο για να υπολογισουμε σωστα αν δεν υπαρχει αποστασιομετρο χρησιμοποιούμε τη διαγράμμιση απο τα κυαλια ή τα δαχτυλα μας και τον τυπο του ΜΑΧ. Οι παλιοι πυροβολητες και βαρυοπλιτες και υπαξ/κοι ξερουν
 
Last edited:
Οχι παντα Βασιλη !!! Τις περισσοτερες φορες η πλειοψηφια των κυνηγων τα μετρα δεν τα ξερουν
και υπερβαλουν στις αποστασεις...
Ειδικοτερα οσοι δεν εχουν ασχοληθει με δοκιμες....τα 40 μετρα θα στα πει 50 ισως και 60....Εχω ''τσεκαρει'' πολλους
μα πολλους κυνηγους...φιλε !!!
Συνηθως απο αυτα που διαβαζω....τα μετρα ειναι ''λαστιχενια''....
Το λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν συναδελφο !!!
Ο ουρανος η ερημος και η θαλασσα με το ματι οι αποστασεις δεν υπαρχει περιπτωση να τις υπολογισεις!!

Καντε το πειραμα που ειπε ο Καπτεν.....Αφηστε ενα μπαλονι στο μεγεθος του θηραματος να παει 40 -50
60 - 70 -80 μετρα....και μετα τα ξανα λεμε ...... :)
Καλησπέρα..... Δε θα ξεχάσω μια φορά συνάντησα σε πέρασμα τσίχλας έναν συνάδελφο που είχα γνωρίσει στο σκοπευτήριο. Δεν είχε πόστο κενό και τον προσκάλεσα να κάτσει μαζί μου. Είχε αγοράσει πρόσφατα ένα κικς 3,5 και έριχνε με αυτό. Αφού άκουσα πολλές ιστορίες για πολλές ντουφέκιες στα παπιά στα 50-60&70 μέτρα,ήρθαν οι ντουφέκιες στις τσίχλες και μετά οι πανηγυρισμοί του για την "φοβερή ντουφέκια στην τσίχλα με το κικς που την κατέβασε στα 60!!!¡ μέτρα (που εγώ την έβλεπα 25 μέτρα)........ Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι επέμενε και τα πίστευε αυτά που έλεγε....... Αλλά τόσο πολύ έξω στην απόσταση???????
 
Νομίζω απλά είναι τα πράγματα... :)

[...]

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

46. Ερώτηση: Ποιο είναι το μέγιστο βεληνεκές ενός λειόκαννου κυνηγετικού όπλου;

Απάντηση: Είναι αντιστρόφως ανάλογο, με το πλήθος των επιτυχιών τις οποίες προσδοκούμε να έχουμε με αυτό το ντουφέκι. Δηλαδή, αν φιλοδοξούμε να έχουμε 100% επιτυχίες, το βεληνεκές του σιδερικού μας, περιορίζεται σε πολύ μικρές αποστάσεις. Από εκεί και κάτω, το βεληνεκές μεγαλώνει, ανάλογα με τις εκπτώσεις που κάνουμε στις προσδοκίες μας ως προς την επιτυχία. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πυρομαχικά. Π.χ. μέχρι τα 20 μέτρα όλα τα φουσέκια, όταν καλοσημαδεύουμε, σκοτώνουν.

[...]
 
Οχι παντα Βασιλη !!! Τις περισσοτερες φορες η πλειοψηφια των κυνηγων τα μετρα δεν τα ξερουν
και υπερβαλουν στις αποστασεις...
Ειδικοτερα οσοι δεν εχουν ασχοληθει με δοκιμες....τα 40 μετρα θα στα πει 50 ισως και 60....Εχω ''τσεκαρει'' πολλους
μα πολλους κυνηγους...φιλε !!!
Συνηθως απο αυτα που διαβαζω....τα μετρα ειναι ''λαστιχενια''....
Το λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν συναδελφο !!!
Ο ουρανος η ερημος και η θαλασσα με το ματι οι αποστασεις δεν υπαρχει περιπτωση να τις υπολογισεις!!

Καντε το πειραμα που ειπε ο Καπτεν.....Αφηστε ενα μπαλονι στο μεγεθος του θηραματος να παει 40 -50
60 - 70 -80 μετρα....και μετα τα ξανα λεμε ...... :)
Καλημέρα Βασίλη!:)

...με έβαλες σε δουλειά!...μια σύντομη ερευνά που κάνα βρήκα αυτό... :)

https://www.gpeppas.gr/dasos/dentra/dentra.html

...να σου πω την αμαρτία μου δεν ξερω τι απόκλιση μπορεί να έχει αυτή η μέθοδος...

Βλέπω π.χ. οτι η δασική Πεύκη έχει ύψος 20-40 μέτρα. Ας υποθέσομε οτι ο Χ κυνηγός μέτρησε με ακρίβεια το ύψος 30 μέτρα, στο καρτέρι του. Μια τσίχλα που χτυπήθηκε πετώντας πάνω από το πεύκο κατακόρυφα, ενώ ο κυνηγός ήταν έστω Χ μέτρα περί την βάση του πεύκου σε πόση απόσταση τουφεκίστηκε?

Με την θεωρία του ορθογωνίου τριγώνου αν η τσίχλα περνούσε ξυστά πάνω από το πεύκο στα 30 μέτρα ακριβώς κατακόρυφα και αν ο κυνηγός ήταν 10 μέτρα ακριβώς από τον κορμό η τσίχλα χτυπήθηκε στα 31,5 μέτρα περίπου, αν ο κυνηγός ήταν στα 20 μέτρα ακριβώς η τσίχλα χτυπήθηκε στα 36 μέτρα περίπου...

Πολύ θεωρία , και πολλές αβεβαιότητες νομίζω... ;) ...πολλά αν Βασίλη μου...και άλλα τόσα που δεν ανάφερα ίσως...καθαρά θεωρητική προσέγγιση έκαμα, ενώ η πραγματικότητα διαφέρει πολύ...:)
Όπα, παιδιά. Παρεξήγηση. Μάλλον δεν τα έγραψα καλά, εγώ τα γράμματα και δεν έγινα κατανοητός. Εννοούσα τις βολές, που στο μυαλό του κυνηγού, υπάρχει αμφιβολία για το αν είναι κοντά ή μακριά. Δηλαδή αν παράδειγμα, περνάει το παπί, πέρα από το καλάμι και γνωρίζω ότι το καλάμι είναι π.χ. στα 40 μέτρα τότε έχω ένα σημείο αναφοράς. Ή αν πρίν το καρτέρι, κάθομαι κάτω από το δέντρο για ίσκιο και βλέπω το δέντρο, 20 μέτρα ύψος, τότε αν μετά που κάτσω στο καρτέρι μου, υπολογίσω ότι είμαι π.χ 30 μέτρα από το δέντρο, πάλι έχω σημείο αναφοράς. Σίγουρα δεν είχα στο μυαλό μου, τον υπολογισμό της απόστασης ακριβώς και σίγουρα δεν εννοούσα να υπολογίζεις αποστάσεις, σε κενό ουρανό. Επίσης καταλαβαίνω, ότι δεν ακολουθούν όλοι οι κυνηγοί, την μέθοδο που ανέφερα παραπάνω, και φουσκώνουν τα μέτρα με το κιλό. Αναφερόμουν, σε αυτούς, που θελουν να ξέρουν τι τους γίνεται, πρώτα απ όλα για τον εαυτό τους.
 
Όπα, παιδιά. Παρεξήγηση. Μάλλον δεν τα έγραψα καλά, εγώ τα γράμματα και δεν έγινα κατανοητός. Εννοούσα τις βολές, που στο μυαλό του κυνηγού, υπάρχει αμφιβολία για το αν είναι κοντά ή μακριά. Δηλαδή αν παράδειγμα, περνάει το παπί, πέρα από το καλάμι και γνωρίζω ότι το καλάμι είναι π.χ. στα 40 μέτρα τότε έχω ένα σημείο αναφοράς. Ή αν πρίν το καρτέρι, κάθομαι κάτω από το δέντρο για ίσκιο και βλέπω το δέντρο, 20 μέτρα ύψος, τότε αν μετά που κάτσω στο καρτέρι μου, υπολογίσω ότι είμαι π.χ 30 μέτρα από το δέντρο, πάλι έχω σημείο αναφοράς. Σίγουρα δεν είχα στο μυαλό μου, τον υπολογισμό της απόστασης ακριβώς και σίγουρα δεν εννοούσα να υπολογίζεις αποστάσεις, σε κενό ουρανό. Επίσης καταλαβαίνω, ότι δεν ακολουθούν όλοι οι κυνηγοί, την μέθοδο που ανέφερα παραπάνω, και φουσκώνουν τα μέτρα με το κιλό. Αναφερόμουν, σε αυτούς, που θελουν να ξέρουν τι τους γίνεται, πρώτα απ όλα για τον εαυτό τους.

ΟΚ. Συνεννοηθηκαμε Βασιλη μου !!! :)
 
Και σίγουρα δεν είχα τσίχλες στο μυαλό μου.
...ολα καλά Βασίλη...καθείς έχει τους τρόπους του....κουβέντα κάνουμε! :)

Υ.Γ...εγώ προσωπικά για να πατήσω την σκανδάλη π.χ. στην Πέρδικα που κυνηγάω πρέπει να ξεχωρίζω χρώματα, είναι εικόνες ίσως, που έχουν μείνει στον εγκέφαλο και δίνουν εντολή...
 
...ολα καλά Βασίλη...καθείς έχει τους τρόπους του....κουβέντα κάνουμε! :)

Υ.Γ...εγώ προσωπικά για να πατήσω την σκανδάλη π.χ. στην Πέρδικα που κυνηγάω πρέπει να ξεχωρίζω χρώματα, είναι εικόνες ίσως, που έχουν μείνει στον εγκέφαλο και δίνουν εντολή...
Συμφωνώ Γιάννη. Επίσης είναι τελείως διαφορετικές οι τουφεκιές, στα δύο κυνήγια. Η πέρδικα, αν σου πάρει τον κατήφορο και είσαι από πίσω, μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα μάτια, πάει, έφτασε κάτω στο ρέμα που λέμε, ενώ στα παπιά, οι περισσότερες βολές, είναι εισερχόμενες ή τραβέρσα. Επίσης για να μην μιλάμε με ψυχρούς αριθμούς, για να διαπιστώσουμε πως φαίνεται το καθαρό παπί στα 35 μέτρα, όποιος, κάποια φορά είναι μόνος του, ας βάλει τα 35 μέτρα με κάποιο σίγουρο τρόπο και ας φανταστεί, στην απόσταση αυτή μια πάπια, για να έχει μία εικόνα. Μετά ας σκεφτεί, αν σε αυτή την κυνηγετική εικόνα που βλέπει, θα σήκωνε όπλο ή όχι και μετά, ας μετακινήσει νοερά πλέον την πάπια, από τα γνωστά πλέον 35 μέτρα, πιο πίσω, βάζοντας στο μυαλό του, όριο, μέχρι που, η εικόνα της πάπιας θα γίνει απαγορευτική για βολή. Λίγο πρίν, η εικόνα της πάπιας μικρύνει αρκετά, ας προσπαθήσει να υπολογίσει την απόσταση, πέρα από τα 35 μέτρα που ήδη έχει γνωστά. Μετά ας σκεφτεί και την πάπια σαν εικόνα, με ανοιχτά τα φτερά. Στα παραπάνω, έχει πολύ μεγάλη σημασία, η κατοχή στο μυαλό μας, της κυνηγετικής εικόνας του παπιού, την ώρα που πετάει, όπως την έχει αποτυπώσει ο κυνηγός από τις εμπειρίες του στα καρτέρια.
 
Ευχαριστώ Άρι. Έχεις δίκιο. Έλεγα για 7.5 για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε κρύο, αλλά δε σκέφτηκα τη σύσφιξη. Σε 28 γρ ειναι οκ λες? Ε ρε φίλε το φόρουμ δε παίζεται. Το έχω ξαναπεί συσσωρευμένη γνώση
Ένα 28αρι σε νο8.5 που προτεινω εγώ θα το δείτε την Παρασκευή .hunter.
 
Λοιπόν παρακαμερα του προχθεσινου περπατητου τσίχλας.

Βάρεσα μια τσίχλα που μου φάνηκε 60 μέτρα έπεσε ζωντανή αλλά ήταν καθαρό το σημείο και ήταν ανήμπορη οπότε την βρήκαμε εύκολα

Έβαλα σημάδια που έπεσε ο καλικας και την επόμενη που ξαναπερασαμε μέτρησα με το λέιζερ ήταν μια ανηφοριτσα που ήταν εύκολο σημείο αναφοράς γιατί η τσίχλα την έφαγε άμεσος πριν την χάσω από την οπτική μου επαφή και πάει προς το ίσιωμα μετά την ανηφόρα (εγώ ήμουν κάτω) .

Το φυσίγγι ήταν Το Όσκαρ μιξ οπότε η 9 η 8 την βρήκε ένα σκαγι που μπήκε από το μπούτι και συνέχισε προς τα πάνω κάνοντας ικανή ζημιά

Τα μέτρα προς "απογοήτευση" μου ηταν 55.5 μετρημένα με το λέιζερ.

Συμπέρασμα κάτι που προσωπικά δεν αμφέβαλλα.

με το κατάλληλο τσοκ και χέρια είναι φως φανάρι ότι στα 45-55 μέτρα μπορείς να έχεις σταθερή επιτυχία στην Τσίχλα τουλάχιστον, που ειναι εύκολο να έχεις Συγκέντρωση με ψιλά σκάγια.

Εγώ ήμουν και τυχερός γιατί είχα τον κυλινδρο.


Η εικόνα της τσίχλας που είδα ήταν μεν λίγο μικρή αλλά μια χαρά στόχος με ανοιχτά φτερά
 
Last edited:
Λοιπόν παρακαμερα του προχθεσινου περπατητου τσίχλας.

Βάρεσα μια τσίχλα που μου φάνηκε 60 μέτρα έπεσε ζωντανή αλλά ήταν καθαρό το σημείο και ήταν ανήμπορη οπότε την βρήκαμε εύκολα

Έβαλα σημάδια που έπεσε ο καλικας και την επόμενη που ξαναπερασαμε μέτρησα με το λέιζερ ήταν μια ανηφοριτσα που ήταν εύκολο σημείο αναφοράς γιατί η τσίχλα την έφαγε άμεσος πριν την χάσω από την οπτική μου επαφή και πάει προς το ίσιωμα μετά την ανηφόρα (εγώ ήμουν κάτω) .

Το φυσίγγι ήταν Το Όσκαρ μιξ οπότε η 9 η 8 την βρήκε ένα σκαγι που μπήκε από το μπούτι και συνέχισε προς τα πάνω κάνοντας ικανή ζημιά

Τα μέτρα προς "απογοήτευση" μου ηταν 55.5 μετρημένα με το λέιζερ.

Συμπέρασμα κάτι που προσωπικά δεν αμφέβαλλα.

με το κατάλληλο τσοκ και χέρια είναι φως φανάρι ότι στα 45-55 μέτρα μπορείς να έχεις σταθερή επιτυχία στην Τσίχλα τουλάχιστον που ειναι εύκολο να έχεις. Συγκέντρωση με ψιλά σκάγια.

Εγώ ήμουν και τυχερός γιατί είχα τον κυλινδρο.


Η εικόνα της τσίχλας που είδα ήταν μεν λίγο μικρή αλλά μια χαρά στόχος με ανοιχτά φτερά
Μια χαρα φαινεται Νικο και στα 60 και στα 70, ποιος μπορει εκει να την πετυχει ειναι το θεμα.😉
 
Λοιπόν παρακαμερα του προχθεσινου περπατητου τσίχλας.

Βάρεσα μια τσίχλα που μου φάνηκε 60 μέτρα έπεσε ζωντανή αλλά ήταν καθαρό το σημείο και ήταν ανήμπορη οπότε την βρήκαμε εύκολα

Έβαλα σημάδια που έπεσε ο καλικας και την επόμενη που ξαναπερασαμε μέτρησα με το λέιζερ ήταν μια ανηφοριτσα που ήταν εύκολο σημείο αναφοράς γιατί η τσίχλα την έφαγε άμεσος πριν την χάσω από την οπτική μου επαφή και πάει προς το ίσιωμα μετά την ανηφόρα (εγώ ήμουν κάτω) .

Το φυσίγγι ήταν Το Όσκαρ μιξ οπότε η 9 η 8 την βρήκε ένα σκαγι που μπήκε από το μπούτι και συνέχισε προς τα πάνω κάνοντας ικανή ζημιά

Τα μέτρα προς "απογοήτευση" μου ηταν 55.5 μετρημένα με το λέιζερ.

Συμπέρασμα κάτι που προσωπικά δεν αμφέβαλλα.

με το κατάλληλο τσοκ και χέρια είναι φως φανάρι ότι στα 45-55 μέτρα μπορείς να έχεις σταθερή επιτυχία στην Τσίχλα τουλάχιστον, που ειναι εύκολο να έχεις Συγκέντρωση με ψιλά σκάγια.

Εγώ ήμουν και τυχερός γιατί είχα τον κυλινδρο.


Η εικόνα της τσίχλας που είδα ήταν μεν λίγο μικρή αλλά μια χαρά στόχος με ανοιχτά φτερά
Φανταζομαι, η τσιχλα απο το σημειο που τη βρηκε το σκαγι, μεχρι εκει που επεσε θα εκανε, λογο πεταγματος μια αποσταση. Ποσο μπορει να ειναι αυτη η αποσταση?
Αρα τα 55,5 μετρα, στην ουσια ειναι μειον τη ζητουμενη αποσταση.
 
Φανταζομαι, η τσιχλα απο το σημειο που τη βρηκε το σκαγι, μεχρι εκει που επεσε θα εκανε, λογο πεταγματος μια αποσταση. Ποσο μπορει να ειναι αυτη η αποσταση?
Αρα τα 55,5 μετρα, στην ουσια ειναι μειον τη ζητουμενη αποσταση.
Εκεί που έπεσε ήταν 58-59 σχεδον κάθετα.

Εγω μέτρησα ακριβώς εκεί που την είδα να κλονιζετε.

Εκεί που έπεσε δεν εβλεπα

Γιατί είναι στο όριο της ορατότητας η τουφεκιά στο τέλος της ανηφορας. Γι αυτό είμαι 100% βέβαιος για την απόσταση
 
Τα όπλα σκοτώνουν μακρύτερα από εκεί που μπορούν οι περισσότεροι από εμάς όταν αρχίζει ο κάθε ένας και βάζει προσκοπευση που του φαίνεται πολύ θα το καταλάβει.Η όταν θα κυνηγήσει με άνθρωπο που σκοτώνει εκεί στο λεγόμενο μακριά ρίχνοντας με το ίδιο φυσίγγι και το ίδιο όπλο εννοείται θα το πιστέψει καλύτερα.
 
Σήμερα πήρα τη μοναδική τσίχλα που πέρασε σε τραβερσα με τη δεύτερη τουφεκιά με 3αρι τσοκ.

50 μεγάλα βήματα και πάνω του μέτρου το κάθε βημα
Κάτω του μέτρου με τίποτα.

Φυσίγγι λαμπρό 30γραμ 9αρι.

Εντυπωσιακές τουφεκιες με τον τούρκο.

Δεν θα έριχνα σε αυτήν την τσίχλα αν υπήρχαν άλλες.

Μια είδα και δεν κρατήθηκα.

Όταν είδα να πέφτει εντυπωσιάστηκα.

Δεν είναι η πρώτη φορά.

Επίσης σκέφτηκα ότι δεν τουφεκαω.
Φαντάζομαι να έριχνα πολλές τουφεκιες πόσο καλύτερα θα τα πήγαινα.
 
Back
Top