Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Λαμπη ιδιογομωτης ειμαι και ξερω τι λες.Εγω προσωπικα εχοντας και εμμονη
με φυσιγγια ανω των 50 κανω δοκιμες σε καθιστα κορακια που λογο της
μεγαλης αποστασης βαζουν τα γελια οταν με βλεπουν με το οπλο.Το τουμπανιαζω
βγαζω μεζουρα,φοραω γαντια και το μαδαω να δω την ζημια.Ετσι εχω ολη την
εικονα περι αποστασης,αριθμο σκαγιων που επληξαν και διατρηση.Δεν καθομαι
να μυρισω τα νυχια μου τι θα κανει το φυσιγγι σε κοπαδι με διορθωσεις,ουτε
τηλεφωνικους καταλογους κτλ.Εχω βλητικο τζελ αλλα δεν εχει ουτε οστα,ουτε
αρτηριες ουτε κανει κρα!!
Αυτό που έγραψα με τα κοπάδια (ειδικά τρυγόνια Σεπτέβρη) είναι τώρα 6-7 χρόνια που το εφαρμόσαμε
και μάλιστα με νο.7 .Ούτε τα μαδάμε ούτε νύχια μυριζόμαστε .Απλά απολαμβάνουμε αυτό το κάτι έστω
παραπάνω που πετύχαμε κατόπιν πολλών -πάρα πολλών δοκιμών σε χαρτιά που κι'αυτά έχουν γλώσσα
όταν κάποιος την κατανοεί .
 
Οτι κανουμε για να εχουμε ενα συμπερασμα το πως συμπεριφερεται ενα φυσιγγιο με τον ενα η τον αλλο τροπο πιστευω πως πρεπει να το λαμβανουμε αθροιστικα και μονο και οτι μπορει ο καθενας να κανει καλο ειναι εφοσον κρινει οτι τον βοηθαει.Ετσι δεν πρεπει να γινομαστε δογματικοι ουτε να αφοριζουμε πρακτικες.
 
Παιδιά η άποψη μου είναι ότι για τον καθένα μας ισχύει και κάτι διαφορετικό. Για παράδειγμα, αν ο Άγγλος ρίχνει σε φάσσες στα 70μ και παίρνει 9 στις 10, στην Αγγλία όπου τα πουλιά αποδεδειγμένα πάρα πολλά, τότε καλά κάνει. Στην δική μου περίπτωση που κυνηγώ στην Κύπρο όπου τα πουλιά είναι λίγα, αν ρίχνω σε τέτοια απόσταση θα πάρω από τα τρια το μεγαλύτερο ή το πολύ πολύ να τραυματίσω 1 στις 10 και έτσι δεν το κάνω για λόγους σεβασμού προς το θήραμα, τους συγκυνηγούς μου αλλά και στο άθλημα μου (το οποίο ελπίζω να απολαμβάνω με τον ίδιο τρόπο και τα επόμενα χρόνια).
Τώρα αν κάποιοι από εμάς (ίσως ιδιογομωτές) έχουν βρει τον τρόπο και έχουν τον εξοπλισμό αλλά και την ικανότητα του Άγγλου τότε ας ακολουθήσουν αυτό που κάνει και αυτός και καλά θα κάνουν.

Το θέμα είναι ο κάθε ένας από εμάς να ζυγίσει σωστά τα υπέρ και τα κατά (των δικών του δεδομένων) και να πάρει την σωστή απόφαση για το καλό του κυνηγίου γενικότερα.
 
Τώρα έχω μπλέξει με τα μηχανουργικα.Και αφού κατέληξα ακριβώς εκεί που θέλω για την διαμόρφωση του κώνου στην ςς.Με βάση παρατηρήσεις βλέποντας διαμορφωσεις και αποτελέσματα διαφόρων .Ετοιμάζω το πείραμα μόλις βρώ κάτι ακόμη .Θα δείξει διότι είναι έξω από τα δεδομένα που υπάρχουν και δημιουργούν οι υπόλοιποι.Έβαλα τελείες πάντως .
 
Τώρα έχω μπλέξει με τα μηχανουργικα.Και αφού κατέληξα ακριβώς εκεί που θέλω για την διαμόρφωση του κώνου στην ςς.Με βάση παρατηρήσεις βλέποντας διαμορφωσεις και αποτελέσματα διαφόρων .Ετοιμάζω το πείραμα μόλις βρώ κάτι ακόμη .Θα δείξει διότι είναι έξω από τα δεδομένα που υπάρχουν και δημιουργούν οι υπόλοιποι.Έβαλα τελείες πάντως .
Θα το κάνεις σε τόρνο ?????? o_O o_O o_O
Επειδή από τόρνους ξέρω κάτι ψιλά :), ελπίζω ο μάστορας να είναι μεγάλος μάγκας διότι οι "μηδενισμοί" στους τόρνους είναι μανίκι ειδικά αν η τρύπα δεν είναι ομόκεντρη με το εξωτερικό. (σχεδόν ποτέ δεν είναι !!!)

Αν το κάνεις με κοπτικό εργαλείο (αλεζουάρ) στο χέρι είναι πολύ πιο εύκολο.

Κανόνισε να φτιάξεις κάνη που τουφεκάει πίσω από τις γωνίες :) (αστειεύομαι)

Σου εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία στις μετατροπές σου.
 
Θα το κάνεις σε τόρνο ?????? o_O o_O o_O
Επειδή από τόρνους ξέρω κάτι ψιλά :), ελπίζω ο μάστορας να είναι μεγάλος μάγκας διότι οι "μηδενισμοί" στους τόρνους είναι μανίκι ειδικά αν η τρύπα δεν είναι ομόκεντρη με το εξωτερικό. (σχεδόν ποτέ δεν είναι !!!)

Αν το κάνεις με κοπτικό εργαλείο (αλεζουάρ) στο χέρι είναι πολύ πιο εύκολο.

Κανόνισε να φτιάξεις κάνη που τουφεκάει πίσω από τις γωνίες :) (αστειεύομαι)

Σου εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία στις μετατροπές σου.
Με αλεζουαρ αλλα το ψαχνουμε για να μην αναγκαστουμε και το κανουμε παραγγελεια και το γυαλισμα σε τορνο. Θα πηγαινε σε αλλα μηχανηματα αλλα τα κοπτηκα με μοιρες καταυθειαν χανουν στα πολυ σκληρα κοψιματα και δεν κρατάνε απόλυτες ευθείες και θα ξεσκιστεις στο γυαλισμα που μπορει να μην έρχεται κιολας .Προσπαθώ να το βγάλω όπως θελω και να μην το χρυσοπληρωσω γιατί αλιως παω σε cnc και για γυαλισμα σε ρεκτιφιε κυλινδρων και τελειωνει η ιστορια .Ελπιζω μη καταλήξω εκεί
 
Κοιτάξτε να δείτε αν δε ρισκάρεις δεν προχωράς είχα πει να μην ξαναασχοληθω με κωνους .Μου την έδωσε όμως λόγο κορωνοιου και θα ξανακάνω τώρα.Ο οπλουργοι πάνε με τη πεπατημένη υπάρχει πινακακι τι αυλό έχεις αυτό το αλεζουαρ θα χρησιμοποιησεις και ότι βγει κάποιοι το τραβάνε λίγο ακόμη .Εγώ βλεποντας καποια δικά μου φτιξιματα σε γνωστούς μαστόρους και κοιτωντας καποιων που θεωρώ σεβαστους κατασκευαστες με τι μοιρες τρεχουν τους κωνους και τι προοδευτικότητα εχουν αποφάσισα να προβώ σε μια ταρζιανια δίκης μου επινόησης αλλα χρησιμοποιωντας δικά τους δεδομένα και ενα φίλο φυσικό και ενα καλο τορναδορο και τη τρέλα που μου ρθε και ο Θεός βοηθός.
 
Μπήκα στο πειρασμό να μετρησω και επειδή αυτο με τις 9οροφες κλπ πολυκατοικιες αλλα και το να βλέπεις κατι μονο του στον ουρανο ειναι παραπλανητικο , μετρησα :


31 μετρα ειναι το υψος απο την κορυφη του αλεξικεραυνου ( 9,10οροφη πολυκατοικια)

48 μετρα σε οριζόντια αποσταση

57 μετρα απο το σημείο της φωτογραφίας με την κορυφη του αλεξικεραυνου

Μια χαρα πεφτει ενα πουλι σε αυτη την απόσταση και ολοι εχουμε ριξει σε τετοιες αποστάσεις αλλα με προϋποθέσεις
Καταλληλο οπλο
Φυσιγγια - τσοκ - γραμμάρια- νουμερο σκαγιων
Και κυρίως μεγαλη προσκοπευση που χρειάζεται μεγαλη εμπειρία για αυτο

Ειναι μια προκληση για αυτους που επιδιώκουν μεγαλες αποστάσεις και ειναι καταλληλα προετοιμασμενοι για αυτο και βέβαια εχουν ριξει απειρα φυσιγγια σε δοκιμες
 
Χθες επηρεασμένος από αυτήν εδώ τη συζήτηση, στην προπόνηση μου στο τρέξιμο έβαλα το ρολόι GPS να μετρήσει. Έβαλα σημάδι ενα παρκάρισμενο αυτοκίνητο το ξεκίνησα και μόλις έφτασα 40 μέτρα το σταμάτησα. Γύρισα πίσω και κοίταξα το αυτοκίνητο και είναι μια απόσταση που συχνά τουφεκαμε πάντως. Στα 50 μέτρα που το εκανα και κοίταξα μια τσίχλα όντως θα ήταν μακριά, αλλά για ένα μεγάλο θήραμα που φαίνεται πιο πολύ κι ένα καλό φυσίγγι τσοκ κλπ δεν είναι εξωφρενική.
 
Η απόσταση είναι αναλογικό μέγεθος.
Η επιλογή να ρίξω ή να μην ρίξω ψηφιακό με τιμές 0 και 1.
Σχεδόν κανένας στο κυνήγι δεν υπολογίζει πρώτα απόσταση σε μέτρα και μετά σηκώνει το όπλο και σίγουρα κανένας δεν διαθέτει αποστασιόμετρο στο μυαλό του.
Όλοι παίρνουμε την απόφαση να ρίξουμε βάση προηγούμενων εμπειριών.

Στα 50μ η τσίχλα φαίνεται μια χαρά (μακρυά μεν) αλλά εγώ δεν σηκώνω όπλο.
Μετρημένο τώρα με αποστασιόμετρο laser.
Δεν θα με τρελάνετε εσείς ... :)
 
Last edited:
Η απόσταση είναι αναλογικό μέγεθος.
Η επιλογή να ρίξω ή να μην ρίξω ψηφιακό με τιμές 0 και 1.
Σχεδόν κανένας στο κυνήγι δεν υπολογίζει πρώτα απόσταση σε μέτρα και μετά σηκώνει το όπλο και σίγουρα κανένας δεν διαθέτει αποστασιόμετρο στο μυαλό του.
Όλοι παίρνουμε την απόφαση να ρίξουμε βάση προηγουμένων εμπειριών.

Στα 50μ η τσίχλα φαίνεται μια χαρά (μακρυά μεν) αλλά εγώ δεν σηκώνω όπλο.
Μετρημένο τώρα με αποστασιόμετρο laser.
Δεν θα με τρελάνετε εσείς ... :)
Έτσι ακριβώς. Φαίνεται η τσίχλα στα 50μ αλλά μια τέτοια τουφεκιά δεν την επιχειρούμε συνήθως.
 
Back
Top