Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Η πραγματικότητα λέει τα τελευταία χρονια πατωμα με πατωμα οι οικοδομες είναι 3 μετρα και άλλα τόσα η πυλωτή εκτος και έχει προδιαγραφες για μαγαζιά που μπορεί να το σηκωσεις 4/5κτλ παντα το ισόγειο αρα 10 όροφοι με πυλωτη 33 μετρ..Όσο για μια τσιχλα τι βλέπεις μια χαρά και στα 40 και στα 50 τπ μπερδεμα γίνεται διότι είναι δύσκολο να προσδιορισεις υψος να φανταστεις αν τραβηχτεις 30 μετρα πισω για να δεις καλά τον 10ο η αποσταση σου απο το 10 οροφο εχει γινει απο 33μετ 44.5 .Για αναλογιστητε τσιχλα που περνάει τραβερσα μπροστά σου στα 30 μετρ και οσο απομακρυνεσαι απο τον κάθετο άξονα σου φαίνεται πιο χαμηλα .ετσι λοιπον περναει μπροστά στα 30 και σε 33 μετρ υψος .Σας λεω οτι σχεδόν όλοι θα τη ντουφεκισουν και η βολή θα είναι στα 44.5 μετρα και όσοι σημαδεύουν καλά και εχουν κλειστο τσοκ θα τη σκοτώσουν κιολας ή αν δε τη σκοτώσουν θα λενε έπρεπε να τη σκοτώσω δεν είναι τόσο τραγικά ούτε εξωφρενικά τα μέτρα απλά γελιόμαστε ειδικά στα ψηλωμενα.Και πολλες φορες ντουφεκαμε στα 60 και 70
 
Ασχέτως από φυσικής αποψξς ξ λατακορυφη ντουφεκια κερδίζει και κάτι ψιλα διοτι μειωνεται και ελξη να το πω χοντρα της βαρυτητας λογικά κατακόρυφα πρεπει να σκοτωνεις μακρυτερα αλλα αν μπορεις να κάνεις τη σωστή την προσκοπευση στα 50 κατακορυφα σφυρα μου .
 
Ασχέτως από φυσικής αποψξς ξ λατακορυφη ντουφεκια κερδίζει και κάτι ψιλα διοτι μειωνεται και ελξη να το πω χοντρα της βαρυτητας λογικά κατακόρυφα πρεπει να σκοτωνεις μακρυτερα αλλα αν μπορεις να κάνεις τη σωστή την προσκοπευση στα 50 κατακορυφα σφυρα μου .
Λογικά...θα συμβαίνει το αντίθετο.
Κατακόρυφα θα πηγαίνουν λιγότερα μέτρα.

Λόγω βαρύτητας.

Κάτσε να το ψάξω.
Διότι δεν ξέρω.
Το λέω μόνο διότι έτσι το αισθάνομαι.
 
Μην μπερδευεις το μεγιστο βεληνεκες με το δραστικο μεγιστο ναι υπο γωνια γιατι ριχνεις και κάνει η τουφέκια τόξο η ευθεια ομως πριν αρχισει να κάνει τοξο σε σχεση με την κατακόρυφη ευθεια εχει μικροτερη δραστικοτητα
 
Λογικά...θα συμβαίνει το αντίθετο.
Κατακόρυφα θα πηγαίνουν λιγότερα μέτρα.
Κατακόρυφα προς τα πάνω δεν έχεις drop αλλά μεγαλύτερη μείωση ταχύτητας στα ίδια μέτρα απ'οτι οριζόντια ή κατακόρυφα προς τα κάτω.
Μην περιμένεις βέβαια τρελές διαφορές ...
 
Δεν κοιτάμε που φτάνουν τα σκάγια λέμε σε ποια βολή κρατιέται έστω και λίγο παραπάνω το δραστικό τους πεδίο
Λογικά όπου πάνε μακρύτερα τα σκάγια θα υπάρχει και καλύτερο δραστικό βεληνεκές.

Δεν ξέρω διότι δεν τα πολύ ψάχνω αυτά.
Λέω τώρα τι νομίζω.

Ο λόγος που δεν ψάχνομαι πολύ με όλα αυτά είναι ότι χαλάει η μαγεία του κυνηγιού.

Διότι όλο σκεφτόμαστε κι αν έτσι...κι αλλιώς Κι αν αλλιώτικα.

Βέβαια χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι που ψάχνονται και δοκιμάζουν και δεν ησυχάσουν με τίποτα διότι έτσι υπάρχει εξέλιξη.

Απλώς λέω το πως είμαι εγώ και το γιατί.
 
Κατακόρυφα προς τα πάνω δεν έχεις drop αλλά μεγαλύτερη μείωση ταχύτητας στα ίδια μέτρα απ'οτι οριζόντια ή κατακόρυφα προς τα κάτω.
Μην περιμένεις βέβαια τρελές διαφορές ...
Μου εξηγεις την μεγαλύτερη μειωση ταχυτητας αν θεωρησουμε οτι εχουμε απνοια και κινουμε τη ντουφεκια σε τροχια καθετη προς τη γη αφου ασο απομακρυνεται μειωνεται σταθερα η επιδραση του πεδιου βαρυτητας αραιωνει ο αερας κτλ για να το καταλαβω φιλικα
 
Δεν κοιτάμε που φτάνουν τα σκάγια λέμε σε ποια βολή κρατιέται έστω και λίγο παραπάνω το δραστικό τους πεδίο
Κατακόρυφη προς τα κάτω ...
Αλλά μην ασχολήστε καν ... ελάχιστες διαφορές
Μου εξηγεις την μεγαλύτερη μειωση ταχυτητας αν θεωρησουμε οτι εχουμε απνοια και κινουμε τη ντουφεκια σε τροχια καθετη προς τη γη αφου ασο απομακρυνεται μειωνεται σταθερα η επιδραση του πεδιου βαρυτητας αραιωνει ο αερας κτλ για να το καταλαβω φιλικα
ο αέρας δεν αραιώνει τόσο πολύ στα 50μ ούτε το βάρος μικραίνει τόσο πολύ.

Το βάρος στην κατακόρυφη προς τα πάνω τουφεκιά είναι πάντα αντίθετο στην κίνηση με συνέπεια την επιβράδυνση ...
Δεν είναι άξιες λόγου αυτές οι διαφορές
 
Δηλ εαν τουφεκισουμε υπο γωνια τι στιγμη που θα αρχίσει η πτωση η τουφεκια θα εχει διανύσει μια απόσταση 70μετρ πχ αν ριξουμε κατακορυφα στα 70μετρ θα εχουμε την ιδια ορμη σκαγιων η οχι
 
Κατακόρυφη προς τα κάτω ...
Αλλά μην ασχολήστε καν ... ελάχιστες διαφορές

ο αέρας δεν αραιώνει τόσο πολύ στα 50μ ούτε το βάρος μικραίνει τόσο πολύ.

Το βάρος στην κατακόρυφη προς τα πάνω τουφεκιά είναι πάντα αντίθετο στην κίνηση με συνέπεια την επιβράδυνση ...
Δεν είναι άξιες λόγου αυτές οι διαφορές
Κατανοητος
 
Για τη τσίχλα να μπορείς να διακρίνεις τα χρώματα της θεωρείται εντός βολής ισχύει;
"Τις φασσας τα χρώματα αν δεν δεις, ποτέ σου μην πυροβολείς" έλεγαν καποτε οι παλιοι κ ίσως τότε να είχαν δίκιο......
Αυτό για εμενα δεν ισχυει,και για κανένα θηραμα....
και ποσο μάλλον για την τσίχλα που είναι κ από τους πιο μικρους στόχους........
Η "μαυρίλα" δεν σημαίνει παντα πως το θηραμα είναι εκτός βολής....
Και ολες οι μέρες δεν είναι παντα ηλιόλουστες, εχει συννεφιά κλπ...
Άρα αυτό που μετράει είναι η όσο το δυνατον σωστή εκτίμηση των αποστάσεων...
 
Last edited:
Διαβαζοντας αυτό που κατεβασε ο στελιος.Ευθεια κινούνται τα 9αρια για 79.5 μετρα και ενας φιλος εδώ ειχε κατεβασει ενα πινακακι ταχυτήτων καποια στιγμη που έδειχνε την ταχυτητα στα100μετρα αν θυμάμαι καλά με αρχικη 400μετ 9αρι σκακι και ηταν 90χιλ/ωρα σκεψου στα 80μετρ που μεχρι εκει παει ευθεια .Με σωστη σκοπευση και κατανομη σκοτωνεις τσιχλες στα 80μετρα
 
Στα 50 μέτρα δεν φτάνουν τα σκάγια μην ντουφεκάτε κάν δεν αξίζει ο κόπος.. Περιμέντε να σας έρθει πάνω στην κάννη το θήραμα-πιάτο και τότε τραβήξτε την σκανδάλη.. Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια.. Είναι άλλο το δεν σκοτώνει στα 50 μέτρα άλλο δεν ξέρω πως να σκοτώσω στα 50 μέτρα.. Έχει τεράστια διαφορά..

Υ.Γ: Και όπως λέει και ο Δόγκανος 4.500 χιλιάδες τρυγώνια σε 3 ώρες πρόπερσυ στην Κωπαίδα!
 
Στα 50 μέτρα δεν φτάνουν τα σκάγια μην ντουφεκάτε κάν δεν αξίζει ο κόπος.. Περιμέντε να σας έρθει πάνω στην κάννη το θήραμα-πιάτο και τότε τραβήξτε την σκανδάλη.. Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια.. Είναι άλλο το δεν σκοτώνει στα 50 μέτρα άλλο δεν ξέρω πως να σκοτώσω στα 50 μέτρα.. Έχει τεράστια διαφορά..

Υ.Γ: Και όπως λέει και ο Δόγκανος 4.500 χιλιάδες τρυγώνια σε 3 ώρες πρόπερσυ στην Κωπαίδα!
Το χα δει το επεισόδιο αυτό.
Πολύ γέλιο!

Ως αναφορά αυτό που λες το έχουμε ξεκαθαρίσει από την αρχή.

Είναι και θέμα όρασης.

Όταν λέμε ότι ο χαρταετός φαινόταν σαν τάμπλετ....Πώς θα φαίνεται μια τσίχλα.

???
 
Back
Top