Αποστασεις και μετρα λειοκανου οπλου

Καλοι μου φιλοι να συμφωνησω μαζι σας αλλα οπως ειπα δεν ειναι το ζητουμενο ποσο ακριβως ειναι οι κατασκευες αλλα το μεγεθος και το παραδειγμα που λαμβανουμε για να δωσουμε την διασταση του θεματος .Μην με παρεξηγητε.
Φυσικά δεν παρεξηγούμαστε....Είσαι κύριος!
 
Στελιο νασαι καλα φιλε και παρεπιπτοντως και εγω ημουν σπριντερ στα 60 και 100 μετρα συναδελφε και με επιδοσεις μαλιστα αλλα δεν ασχοληθηκα με τον στιβο διοτι με κερδισε βλεπεις το ποδοσφαιρο .
 
Τα εχουμε ξαναπει και στο ντουφεκιες στα ορια.Υπαρχει αποτελεσμα και μετα τα 36 μετρα.
Πολυ περισσοτερο με φυσιγγια ιδιογομωσης παρα με εμπορικα.Το θεμα και παλι δεν ειναι
αν τα εχει καποιος η οχι αλλα αν πραγματικα αξιζει να ρισκαρεις τραυματισμο.Θα μου πει
καποιος οτι ο τραυματισμος μπορει να ερθει και στα 10 μετρα....Συμφωνω αλλα οι πιθανοτητες
ειναι μεγαλυτερες σε τετοιες αποστασεις εχοντας ενα οπλο στα μετρα του ο καθενας μας.
Το ξαναλεω λοιπον....Αφηνοντας θηραματα να περασουν αντουφεκιστα δεν μας κανει λιγοτερο
κυνηγους,αντιθετως!!
Κοίταξε υπάρχουν διάφορες οπτικές αυτού που λές .
Κατ'αρχήν πουλιά καθιστά δεν κτυπάω ΠΟΤΕ .
Ανκαι έχει πάνω απο 6 χρόνια να πάρω λαγό τα τελευταία 2 χρόνια δεν έριξα σε 3 λαγούς
που μου έδωσαν ευκαιρία βολής -κάρπωσης . Έτσι , για λόγους δικών μου αρχών .
Εδώ το θέμα δεν είναι αυτοσκοπός η κάρπωση Άλεξ αλλά η καταξίωση της δημιουργίας
των ιδιογομωτών .
Όταν είσαι βέβαιος ότι το φυσίγγι τόχει άνετα το πουλί στα 50μ (ειδικά κοπάδι που θα μηδενίσει όποιο σκοπευτικό λάθος )
ρίχνεις ωσάν να πρόκειται σε νορμάλ βολή .
 
Επισης στις τσιμεντοκονιες των ισογειων βαζουμε γαλακτωμα με ακρυλικες ρυτινες
καθως και ινες πολυπροπυλενιου για καλυτερες μηχανικες αντοχες στις καταπονησεις
και την σφραγιση της υγρασιας αλλα ουτε αυτο βοηθαει στην συζητηση περι αποστασης.
Ετσι λοιπον παιρνουμε μια μεζουρα και δεν χαζευουμε οταν περπαταμε στον δρομο
ψηλες πολυκατοικιες για αποφυγη τροχαιου.
Πεθανα στο γελιο αχαχαχα

Και Πριν το σεξ με αγνωστη να δεις τι γαλακτωματα και ριτινες μπαινουν αλλα οταν πεσουν τα ρουχα και γινει εκτιμηση ´´αποστασεων´´ και μεγεθων εκει να δεις ποσο εξω πεφτουν οι μεζουρες
Εχουν ισοπεδωθει κατι ´´πολυκατοικιεσ´´ ουυυ

Υς : δεν γελασα με το παραδειγμα του συναδελφου για τις πολυκατοικιες ισα ισα ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα υψους

Αλλα επειδη μου ετυχε να με πεζος και να δω αυτοκινητο μπροστα μου να χαζευει κ.....ο γκομενας ( ´´ψηλη πολοικατοικια με μπαλκονιά´´) και να καρφωνεται στον μπροστινο το γραπτο σου με πεθανε στο γελιο.very funny.
 
Όταν είσαι βέβαιος ότι το φυσίγγι τόχει άνετα το πουλί στα 50μ (ειδικά κοπάδι που θα μηδενίσει όποιο σκοπευτικό λάθος )
ρίχνεις ωσάν να πρόκειται σε νορμάλ βολή .
Λαμπη ιδιογομωτης ειμαι και ξερω τι λες.Εγω προσωπικα εχοντας και εμμονη
με φυσιγγια ανω των 50 κανω δοκιμες σε καθιστα κορακια που λογο της
μεγαλης αποστασης βαζουν τα γελια οταν με βλεπουν με το οπλο.Το τουμπανιαζω
βγαζω μεζουρα,φοραω γαντια και το μαδαω να δω την ζημια.Ετσι εχω ολη την
εικονα περι αποστασης,αριθμο σκαγιων που επληξαν και διατρηση.Δεν καθομαι
να μυρισω τα νυχια μου τι θα κανει το φυσιγγι σε κοπαδι με διορθωσεις,ουτε
τηλεφωνικους καταλογους κτλ.Εχω βλητικο τζελ αλλα δεν εχει ουτε οστα,ουτε
αρτηριες ουτε κανει κρα!!
 
Last edited:
Τα 50 μετρα ''υπαρχουν'' στο κυνηγι....θελουν ομως ΧΟΝΤΡΑ σκαγια Ν4 και κατω δλδ Ν4 -3 -2 -1 και
μετα για μεγαλυτερες αποστασεις παμε στα δραμια.
εδω ειναι η ουσια και οχι τα 50μ απο μονα τους.
Αυτα τα νουμερα σκαγιων που ανεφερες, για πια θηραματα , μπορουν εκει να μας δωσουν ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ κατανομες ;;;;;
Αυτα ειναι τα μεγαλα σε μεγεθος θηραματα, λαγος , πρασινα , χηνες

Για να καταλαβουμε οτι η ΚΑΤΑΝΟΜΗ ειναι τα παντα και η διατρηση (αναλογικα ) ΤΙΠΟΤΑ, ας φανταστουμε ενα σκαγι ν1 που τρυπαει ανετα την τσιχλα στα 100 μ. Ε και ; θα βαλω τσιπακι πανω στο ενα σκαγι για να μπει στον κωλο της τσιχλας στα 100μ ;
Η κατανομη θα βαλει το σκαγι πανω της
 
Νικο εχω παρει πρασινοκεφαλο στα 65 μετρα μετριμενα γιατι πετουσε 1 μετρο πανω απο το εδαφος με ενα 40 βολο 6/0 που ειχα φτιαξει για δοκιμη και δεν μου ειχε περασει τιποτα αλλο και του το εριξα και οταν επεσε δεν πηστευα τι ειχα κανει εκεινη τη στιγμη, αλλα ξερεις τι προσκοπευση ειχα κανει ? ας μας πουν οι ειδηκοι στις μακρινες βολες ;)
καλα εκανες και εριξες , ειχες περισσοτερες πιθανοτητες απο τουφεκια σε τσιχλα με ν8 στα 36μ
 
Ωραία Γιάννη, ... μέσο όπλο και όπλο θρύλος τίγκα στις μετατροπές, ίδια σύσφιξη, το καλύτερο τσοκ με την καλύτερη γεωμετρία για το κάθε όπλο, το καλύτερο φυσίγγι για το κάθε όπλο σε 36γρ #4 εμπορικό μολυβένιο.

Τουφεκιά στα 50 μέτρα με τον θρύλο, στα πόσα μέτρα το μέσο όπλο θα δώσει περίπου την ίδια κατανομή;
απο τη στιγμη που κρατας τις συσφιξεις ιδιες , το πολυ δεκα μετρα πριν να παρεις την ιδια κατανομη απο το απλο οπλο. Το πολυ ξαναλεω , ολα γινονται για 5-8 μ ακομα
 
Αλεξ τα κοράκια στα 50m με τι τα σκοτώνεις? AthenKarpen αυτος ο χοντρός Άγγλος που ρίχνει 9 στα 10 στα 70 με 80 μετρα νομιζω χρησιμοποιεί ν.5 αγγλικο (2,8mm ) στις φασσες με γομωσεις 34 γρ. 425 m/s. Ο μέσος Έλληνας φασσας θα εριχνε ν.3 ( 3,3 ή 3,5 mm) και 50 γρ.
 
Αλεξ τα κοράκια στα 50m με τι τα σκοτώνεις? AthenKarpen αυτος ο χοντρός Άγγλος που ρίχνει 9 στα 10 στα 70 με 80 μετρα νομιζω χρησιμοποιεί ν.5 αγγλικο (2,8mm ) στις φασσες με γομωσεις 34 γρ. 425 m/s. Ο μέσος Έλληνας φασσας θα εριχνε ν.3 ( 3,3 ή 3,5 mm) και 50 γρ.
καλα κανει ο αγλλος με το ν5 του, φροντιζει την κατανομη του
Η φασσα δεν ειναι στα τρια θηραματα που ανεφερα για ν1-4
 
Αλεξ τα κοράκια στα 50m με τι τα σκοτώνεις? AthenKarpen αυτος ο χοντρός Άγγλος που ρίχνει 9 στα 10 στα 70 με 80 μετρα νομιζω χρησιμοποιεί ν.5 αγγλικο (2,8mm ) στις φασσες με γομωσεις 34 γρ. 425 m/s. Ο μέσος Έλληνας φασσας θα εριχνε ν.3 ( 3,3 ή 3,5 mm) και 50 γρ.
Φιλε πιος μεσος φασσας ενωεις καπιος μεσως απο αυτους που ασχολουντε εντατικα η απο την κορυφη μεχρι τον πατο αχαχαχαχαχα κατω απο 4# δεν εχω βαλει θα δωκιμασω και με 3# 57 γρ αχαχαχαχαχα
 
εσυ μη μιλας, μονο να βλεπεις .yel.
και βαλε εναν κοκορα στα 65μ , σφιξτου ενα percorso n6 με το smoke
και καλεσε μας ολους να τον φαμε και να φτυνουμε σκαγια :)
Ο κοκορας ειναι αλλο φρουτο τι να του κλασουν τα 6αρια στα 65
 
Back
Top