Απολογισμός Κυνηγετικής Περιόδου

Χρόνια επιτυχημένη η φετινή.
Τα ορτυκια τα πήγαμε καλά για τις εξόδους που έκανα. Ήταν γύρω στα 25 με 30.
Πέρδικες τις έβρισκα στα εκπαιδευτικά τις έκανα 3 κυνηγια δεν βρήκα ούτε μια. Δεν τις πίεσα ψάχνοντας άλλο γιατί η χρονιά τους δεν ήταν καλή.
Μπεκατσες ήταν πολύ καλή χρονιά με πολλές εξόδους με πάρα πολλές συναντήσεις και με τριψήφια καρπωση. Το σημαντικό είναι ότι μπήκε πολύ καλά ο καινούργιος σκύλος ο Brio στο παιχνίδι. Με πολλά στιγμιότυπα και φάσεις γραμμένες σε κάμερα και στο μυαλό....

Και τέλος έκανα άλλους 3 φίλους από εδώ μέσα πού μιλάω στο τηλ.....

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΊΑ.........
Έτσι είναι όποιος είναι φίρμα κάνει και φίλους ;).bye2..shake hands.

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Έτσι είναι όποιος είναι φίρμα κάνει και φίλους ;).bye2..shake hands.
Χαχαχα.... α μαρή σουπιά εσύ.... σαν εσένα δεν ειμαστε που σε έχουνε καλεσμένο σε συνεστιάσεις και συνευρέσεις... χαχαχαχα.

Θα πάμε εκθεση φετος...

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Μέτρια θα χαρακτήριζα τη φετινή χρονιά όσο αφορά τα τρυγόνια και τα κιχλοκότσυφα..
Στα τρυγόνια αν και έκανα κάποιες εξόδους δεν έπεσα στο καλό πέρασμα.
Στα κιχλοκότσυφα γλυκόπικρη γεύση, πικρή γιατί μετά τα καλά μπασιματα του Οκτωβρίου, προφανώς λόγω την παρατεταμένης ανομβρίας, τα πουλιά δεν έμειναν αλλά μετά τα μέσα Γενάρη εμφανίστηκαν σε ικανοποιητικούς αριθμούς χαρίζοντας μου κάποια ωραία, απογευματινά κυρίως, κυνήγια.
Στις αγαπημένες μου βασίλισσες δεν εχω κανένα παράπονο, μια χαρά ήταν η χρόνια, κυρίως από θέμα συναντήσεων και λιγότερα από θέμα καρπωσης αν και για μένα τώρα πλέον η καρπωση δεν ειναι αυτοσκοπός. Εδώ θα πρέπει να ευχαριστήσω τις σκυλίτσες Αρτεμουλα, Ήρα αλλά και τον μικρό σκυλάκο Λέρι που μου χάρισαν κάποιες μαγικές στιγμές κυνηγώντας τις όμορφες βασίλισσες. Μόνο μελανό σημείο τις φετινής σεζόν ο σοβαρός τραυματισμός του αγαπητου μου φίλου Κώστα στο γόνατο που δεν μας επέτρεψε να κυνηγήσουμε μαζί όσο θα θέλαμε, βέβαια τον έχω ήδη ευχαριστήσει που μου παραχώρησε την αγαπημένη του σκυλίτσα την Αρτεμουλα και έκανα μαζί της κάποια φανταστικά κυνήγια.
Υγεία για όλους του χρόνου να μπορέσουμε ξανά να βγούμε στα βουνά και τα λαγκάδια....

Περιοχή
Αθηνα - Καβαλα
Όνομα
Μιχάλης
Κάκιστη η φωτεινή χρονιά κυρίως λόγω αριθμού εξόδων, που για μένα είναι σημαντικός παράγων, για το αν μια χρόνια είναι καλή η όχι..
Φυσικό επακόλουθο αυτού και τα θηράματα λίγα.
Του χρόνου λοιπόν με υγεία και να είναι καλύτερα.

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Κάκιστη η φωτεινή χρονιά κυρίως λόγω αριθμού εξόδων, που για μένα είναι σημαντικός παράγων, για το αν μια χρόνια είναι καλή η όχι..
Φυσικό επακόλουθο αυτού και τα θηράματα λίγα.
Του χρόνου λοιπόν με υγεία και να είναι καλύτερα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μηχαλιο. Όταν έχεις πολλές εξόδους έχεις καλύτερη άποψη το τι παίζει στο κυνηγοτοπο...
Περισσότερες συναντήσεις και ανάλογη καρπωση. Είναι απλό το θέμα....well done.

Η φετινη χρονια ηταν λιγο καλυτερη απο περσυ..τρυγονια δραμα η κατασταση μονο ηλιοθεραπεια εκανα οποτε πηγαινα..ορτυκια δεν μπηκα καν στον κοπο να ψαξω..μπεκατσα ηταν αρκετα καλυτερη χρονια απο περσυ αρκετα δυσκολα τα πουλια οπως το συνηθιζουν τις τελευταιες χρονιες δεν μπορω να πω φερμες πηρα αρκετες για ρις λιγες εξοδους που εκανα με ολες τις αναποδιες που ειχα συνολο απο το οπλο μου πεσανε 4 πουλια τα οποια μου φτανουν και μου περισσευουν..και τελος γουρουνι αν και δεν κυνηγησα εγω η παρεα φετος τα πηγε τραινο αφου πηραν πολλα ζωα γυρω στα 50-60 και αρκετα μεγαλα..βεβαια βοηθησε και η διαχειριση που εκαναν ολο το χρονο με τροφες νερο και αρκετες επιλεκτικες βολες σε αρσενικα πιο πολυ

Περιοχή
ΠΕΠΛΟΣ ΕΒΡΟΥ
Όνομα
Στέφανος
Οι έξοδοι πολλές σχεδόν καθημερινά ....
Στα ορτύκια ίδια με πέρυσι οι συναντησεις όσο πάνε και μειωνονται σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές
Για τις Μπεκάτσες πολύ λίγες οι καθημερινές συναντήσεις αλλά λόγω των πολύ συχνών εξόδων ξεπεράσαμε κατά ολίγον τις περσινές καρπωσεις !!!!!

Είναι η πρώτη μου χρονιά που δεν κυνηγησα ορεινές εκτός τριών κυνηγιων
, εξαιτίας του χαμηλότατου πληθυσμού τους. Ελπίζω να ακαμψουν.
Βοηθάτε με όλες σας τις δυνάμεις κι εσείς οι ίδιοι γι' αυτό, αγαπητέ Δημήτρη...!!! Είναι κρίμα να χαθεί ένα τόσο όμορφο, "λεβέντικο" και ελληνικό (alectoris graeca) επιδημητικό θήραμα...!!!
Εγώ προσωπικά, λυπάμαι ειλικρινά για την κακή πληθυσμιακή κατάσταση της πετροπέρδικας, κι ας μην έχω ασχοληθεί ποτέ με το κυνήγι της...!!!
Μερικοί ανεγκέφαλοι δε, τις κυνηγούν λαθραία ακόμη και σε τόπους που δεν είναι καν κυνηγότοποι...!!!

Πως πηγε η φετινη κυνηγετικη χρονια ε??
Δεν αλλαζουμε κουβεντα λεω εγω...sarcastic.
Οσο αφορα την περδικα τα εχω πει πολλακις..
Φετος δεν πηγα ουτε μια φορα γιατι θεωρω στα ορια την κατασταση του πλυθησμου της τα τελευταια χρονια..
Και μπραβο σε οσους το καταλαβαν απο μονοι τους κ μειωσαν τις εξοδους τους..
Οπως επισης μπραβο που οι του κσ που ανοικω ζητησαν κ με γραπτη επιστολη στον δασαρχη να γινει κατι ωστε τα 4 πουλια να γινουν 2....
Νικολα δεν ειμαι σιγουρος οτι μειωση ειναι αποτελεσμα λαθροθηριας,ισως να μην πανε τελευταια οι γεννες..αλλωτε εβλεπα κ περδικοπουλα σε κεντρικους δρομους να περνανε απεναντι..εχω αρκετα χρονια να δω....