Απολογισμός Κυνηγετικής Περιόδου

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Απολογισμός της φετινής χρονιάς...
Για εμένα ήταν μια φανταστική χρόνια!! Ίσως από τις καλύτερες!
Γιατί? για τους παρακάτω 10 λόγους.
1ον Κυνηγήσα όσες φορές ήθελα (δεν είχα απρόοπτα)
2ον Κυνήγησα σε όποιον τόπο επέλεξα να πάω (δεν με έκλεισε ο καιρός)
3ον Κυνήγησα με αυτούς που ήθελα.
4ον Έκανα τα κυνηγετικά ταξίδια & εξορμήσεις που ήθελα και είχα προγραμματίσει.
5ον Σε κάθε κυνήγι γύριζα με θήραμα (πολλά λίγα δεν έχει σημασία)
6ον Δεν είχα ατυχήματα τόσο εγώ όσο και οι φίλοι μου αλλά και τα σκυλιά μας
7ον Κυνήγησα για πρώτη φορά στο εξωτερικό (Τσεχία)
8ον Δεν είχα βλάβες στο αμάξι & στον εξοπλισμό μου.
9ον Γνώρισα νέα μέρη...και νέους φίλους
10ον Είμαι ασφαλής...και υγιής και μπορώ να γράφω στο HL.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ....ΜΟΝΑΔΙΚΗ!!

Ραντεβού σε 173 ημέρες!! έχουμε να περάσουμε πολλά μέχρι τότε.

ΥΓ: Μην ξεχάσετε να στείλετε το ερωτηματολόγιο ΑΡΤΕΜΙΣ. Είναι το όπλο μας απέναντι σε όλους αυτούς που μας πολεμούν!

Απολογισμός της φετινής χρονιάς...
Για εμένα ήταν μια φανταστική χρόνια!! Ίσως από τις καλύτερες!
Γιατί? για τους παρακάτω 10 λόγους.
1ον Κυνηγήσα όσες φορές ήθελα (δεν είχα απρόοπτα)
2ον Κυνήγησα σε όποιον τόπο επέλεξα να πάω (δεν με έκλεισε ο καιρός)
3ον Κυνήγησα με αυτούς που ήθελα.
4ον Έκανα τα κυνηγετικά ταξίδια & εξορμήσεις που ήθελα και είχα προγραμματίσει.
5ον Σε κάθε κυνήγι γύριζα με θήραμα (πολλά λίγα δεν έχει σημασία)
6ον Δεν είχα ατυχήματα τόσο εγώ όσο και οι φίλοι μου αλλά και τα σκυλιά μας
7ον Κυνήγησα για πρώτη φορά στο εξωτερικό (Τσεχία)
8ον Δεν είχα βλάβες στο αμάξι & στον εξοπλισμό μου.
9ον Γνώρισα νέα μέρη...και νέους φίλους
10ον Είμαι ασφαλής...και υγιής και μπορώ να γράφω στο HL.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ....ΜΟΝΑΔΙΚΗ!!

Ραντεβού σε 173 ημέρες!! έχουμε να περάσουμε πολλά μέχρι τότε.

ΥΓ: Μην ξεχάσετε να στείλετε το ερωτηματολόγιο ΑΡΤΕΜΙΣ. Είναι το όπλο μας απέναντι σε όλους αυτούς που μας πολεμούν!
Πραγματικά συνετός απολογισμός! Είναι σωστό να συνυπολογίζονται παράγοντες που δεν είναι δεδομένοι, όπως η υγεία και η ασφάλεια. Ως προς το κυνήγι στην Τσεχία, πήγες με κάποιο γραφείο Αλέξη; Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη νέα κυνηγετική σεζόν για Βουλγαρία ή Σερβία.

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
το κυνήγι στην Τσεχία, πήγες με κάποιο γραφείο
Καλησπέρα...όχι!
Ο αντιπρόσωπος που έχω στην Τσεχία...είναι κυνηγός. Με κάλεσε να κυνηγίσω στην έκταση που διαχειρίζεται...και με φιλοξένησε κιόλας! Το κυνήγι εκεί είναι μόνο ελάφι και αγριογούρουνο με ραβδωτά και διόπτρες...ενώ το εθνικό τους σπόρ είναι η μανιταροσυλλογή.

Καλησπέρα...όχι!
Ο αντιπρόσωπος που έχω στην Τσεχία...είναι κυνηγός. Με κάλεσε να κυνηγίσω στην έκταση που διαχειρίζεται...και με φιλοξένησε κιόλας! Το κυνήγι εκεί είναι μόνο ελάφι και αγριογούρουνο με ραβδωτά και διόπτρες...ενώ το εθνικό τους σπόρ είναι η μανιταροσυλλογή.
Να τον κρατήσεις αυτόν τον αντιπρόσωπο!! :)

Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Η φετινή χρονιά για μ'ένα εδώ φάνηκε να ξεκινά όμορφα σιγά-σιγά από αρχές αυγούστου από την πετυχιμένη ανύχνευση τοπιάρικων τρυγονιών....Η πρώτες μέρες της έναρξης ξεκίνησε καλά μέχρι π ήρθαν τα περάσματα τ σεπτέμβρη κ έγινε φέτο ένα καλό μπάσιμο στα τελευταία 3 χρόνια με τα πουλιά να μένουν στην τοπική περιοχή μου από 9-17 σεπτέμβρη κ καταφέρα λίγα τρυγονάκια....έπειτα αναμέναμε μπας κ δούμε κανένα υδρόβιο από την έναρξή του κ μετά αλλά τίποτα. Με κυάλια τα ψάχναμε.....άργησε να βρέξει με αποτέλεσμα να οργόσουν όλες τις καλαμποκιές...στις 26-30Οκτώμβρη έγινε ένα πολύ καλό πέρασμα φασσοπερίστερων και αγριοπερίστερων κ ελάχιστες φάσσες με αποτέλεσμα να μην το κουνάω από τα παράλια του Ν.Ηλείας με τίποτα ώστε να καταφέρω να κρατήσω κάποιο πουλί....
Από μπεκάτσες δν είχα την ευχέρια να πάω πολλές φορές μόλις 2 φορές με ένα φίλο. Ωραίο το κυνήγι της αλλά γενικά όλοι παραπονέθεικαν για τις μπεκάτσες...
Με τις τσίχλες να κλείνουν την αυλέα από 26 Οκτώμβρη ως 5 Νοέμβρη τα περάσματά της εδώ κ να την κυνηγάω μόνο 3 ημέρες εφόσων τα μπασίματά της ήταν άνιδρα για φέτος...
Τέλοι Νοεμβρίου πλέον κ επιτέλους αν και αργά έριξε τις πρώτες καλές βροχές. Αλλά τη να το κάνω αφού τα χοράφια οργόθηκαν
Ήρθε κ ο φίλος μας ο Δεκέμβριος με τν πρώτο νοτιά είδα παπιά αλλά τα πουλιά έμειναν 3 μέρες εδώ...δν βρήκαν φαΐ κ χάθηκαν. Αυτό έγινε 4 φορές μέχρι τις 5 Ιανουαρίου. Είχα πολλές αποτυχίες στο υδρόβιο....πολλά τραυματισμένα κ στο τέλος χαμένα...:(
Στα μέσα Ιανουαρίου πήρα 3-4 πουλιά κ αυτό ήταν όλο....
Στις τσίχλες πήγα καρτέρι σε ένα τυπικό (κοτέτσι) από αρχές Δεκέμβρη κ περνούσα την ώρα μου ρίχνωντας 5-10 τουφεκιές κάθε φορά όσπου από τα Θεοφάνια ως τις 20 Ιανουαρίου ευχαριστήθηκα τουφεκιές,τα πουλιά όχι τόσο καχύποπτα κ αρκετά σε πληθυσμό....από τις 25 ιανουαρίου ως χθες πήραμε την κατηφόρα κ στο θέμα της τσίχλας.:mad:
Είχα κ τη βλάβη στο παλιό το Fabarm π μου έσπασε η βελόνα ενώρα υπηρεσίας καρτεριού..:(
Έχουμε φθορές δν πηράζει. Έτσι κάπως δυνατά με υποσχέσεις ξεκίνησε η σεζόν αλλά οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη συνέχεια και πέρασε στην ιστορία....
Βάζω κ μερικές διάφορες φωτογραφίες για να τις μοιραστώ μαζί σας...

Εύχομαι σε όλους υγεία κ ευημερία πρώτα απ'όλα και στις 20 αυγούστου ξανά στα καρτέρια μας κ γενικότερα στους κυνηγότοπους με πολύ περισσότερα θηράματα..!! fgr

Ήταν μια σχετικα μέτρια χρονια η φετινη για εμάς στα βόρεια.. Εξαίρεση οι μπεκάτσες του Οκτώβρη κ γενικά τον πρώτο μήνα τους που ήταν πολύ καλά.Είναι η πρώτη μου χρονιά που δεν κυνηγησα ορεινές εκτός τριών κυνηγιων
, εξαιτίας του χαμηλότατου πληθυσμού τους. Ελπίζω να ακαμψουν.

Όνομα
Dimitris
Ήταν μια σχετικα μέτρια χρονια η φετινη για εμάς στα βόρεια.. Εξαίρεση οι μπεκάτσες του Οκτώβρη κ γενικά τον πρώτο μήνα τους που ήταν πολύ καλά.Είναι η πρώτη μου χρονιά που δεν κυνηγησα ορεινές εκτός τριών κυνηγιων
, εξαιτίας του χαμηλότατου πληθυσμού τους. Ελπίζω να ακαμψουν.
Ακριβώς αυτό έκανα και εγώ με τις πέρδικες...και ακριβώς τα ίδια θα έλεγα για τις μπεκάτσες . Εκτός από τις πρώτες στο πεύκο μια σχετικά μέτρια χρόνια . Να μαστε όλοι καλά εμείς και οι δικοί μας και του χρόνου πάλι...

elias930i

Moderator
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
Κατά την άποψη μου από τις χειρότερες χρονιές που θυμάμαι!αν και το αντάμωμα με τους κρητικούς έσωσε την χρόνια με κάποια ωραια κυνήγια που κάναμε αλλά κυρίως με την ξεχωριστή τους συντροφιά!Καναμε μια καλή έναρξη του βουνού με αγριοπεριστερα,τα μπασίματα του Οκτωβρίου στα μέρη μου ήταν κακά και από τσιχλες αλλά και από φασσες!τα απογευματινά καρτερία του χειμώνα έδιναν λίγα πουλάκια,την περίοδο των Χριστουγέννων κάναμε κάτι φασσουλες!μετα με κάτι υποχρεώσεις δεν ασχολήθηκα με το κυνηγι και τέλος στα μέσα Φλεβάρη ξανά πήγα στην αρτα φασσες πουθενα,μπεκάτσα δεν προγγισα και οι τσιχλες όχι κάτι το ιδιαίτερο!αυτα για φέτος και του χρόνου με υγεία!

Έκλεισε άλλη μια κυνηγετική σεζόν κ τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.Είχα τις ατυχίες μου φέτος (μια το πόδι,μια ο ώμος) και δεν βγήκα τις εξόδους που ήθελα...οχι οτι θα χόρταινα αν έβγαινα μερικές παραπάνω,μια και ποτέ δεν είναι αρκετές!! Σε 35 εξόδους φέτος οι 27 ήταν για τσίχλα.Μια πολύ καλή τσιχλοχρονιά εδώ κάτω,απο τέλη Δεκέμβρη κ μετά..Βασικά η καλύτερη σε αναλογία έξοδος/κάρπωση.302 τσίχλες κ 23 κοτσυφοί τα σύνολα,στο χέρι κ τα σίγουρα βληθέντα αλλά χαμένα.Λαγός αν κ πολύ καλη χρονιά,για μένα 0 αν κ είχα 3 ..γρήγορες συναντήσεις χωρίς καν μπαμ (οι 2 σε μη επιτρεπόμενη μέρα λαγού).Φάσσες επίσης 0! Πρώτη χρονιά,όσο κυνηγάω! Πέρδικες 6 σε μια κακή χρονιά με σπασμένα κοπάδια απ την πρώτη μέρα που άνοιξε..Μπεκάτσες 5 (οι πιο πολλές που έχω καρπωθεί σε μια σεζον) σε μια χρονιά που είχα διψήφιο αριθμό συναντήσεων είτε οπτικά,είτε ακουστικά στα τσιχλοκυνήγια..να 'ναι καλά ο σκυλάκος! Ορτύκια κακή χρονιά απ οτι λένε όλοι,αλλά κάτι μάζεψα και απο κει!! Αυτά για την κάρπωση..σε ωμούς αριθμούς.Οι στιγμές όμως είναι εκείνες που μένουν.Οι "θεαματικές" τουφεκιές, οι παρέες στον κυνηγότοπο,η συνεργασία με τον σκυλάκο,τα χρώματα της ανατολής κ της δύσης..η προσμονή απ το προηγούμενο βράδυ μέχρι να ξημερώσει να βρεθούμε στον παράδεισο μας!! Νοσταλγία αλλά και προσμονή μέχρι την επόμενη έναρξη...την υγειά μας να 'χουμε πάνω απ όλα και θα περάσει ο καιρός να ξαναβρεθούμε στο δεύτερο μας σπίτι..!

Καλησπέρα,
Ανάμεικτες σκέψεις γυρίζουν στο μυαλό Όσον αφορά τον απολογισμό της φετινής σεζόν: Αρκετές αρνητικές όσον αφορά πληθώρα θηραμάτων, κυνηγετικές εξόδους και καρπώσεις, ωστόσο σκεφτόμενος ψυχραιμότερα ότι και αυτή τη χρονιά έβγαλα άδεια, πράγμα που δεν είναι αυτονόητο πλέον για όλους, μπόρεσα να κάνω κάποιες εξόδους (όχι όσες θα ήθελα), πήγα γερός, γύρισα γερός, χωρίς απρόοπτα και εκπλήξεις, έτσι τελικά, το ισοζύγιο γέρνει προς τη θετική πλευρά!
Φέτος η περιοχή μου ήταν σχεδόν άδεια από τσίχλοκότσυφα όλη τη σεζόν, έριξα δεν έριξα 3 κουτιά φυσίγγια, 8 πουλιά ήταν η συνολική κάρπωση της χρονιάς και τα τρία τα ξέχασα καθαρισμένα όλο το βράδυ εκτός ψυγείου και πήγαν στράφι! Ακόμα και η κάρπωση στα ...χόρτα ήταν πενιχρή έως ανύπαρκτη!
Κρατάω όμως την έξοδο που έκανα για λαγό με τον κυρ Ηλία - άσχετα αν ο λαγός μας την έκανε από χαμηλά - τις εικόνες της φύσης σε δύο ορεινά κυνήγια και το όμορφο κλείσιμο της χρονιάς με έναν καλό μου φίλο, που κυνηγήσαμε μαζί μετά από χρόνια.
Εύχομαι και η νέα χρονιά να μας βρει έξω στο ύπαιθρο γερούς για να μπορούμε να γεμίζουμε τις μπαταρίες μας και να αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα!

Nikolis

Moderator
Η χρονιά του 18-19 σίγουρα θα μου μείνει αξέχαστη για την θηραματική αριθμητική πρόοδο σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη. Όχι τόσο για τους αριθμούς αλλά για την σιγουριά που είχα φέτος να σηκώνω το όπλο μου. Αυτή η πρόοδος δεν οφείλεται αποκλειστικά σε εμένα, οφείλεται στον Γιάννη και στον Γιώργο που τους πήρε μερικούς μήνες να μου φτιάξουν το κοντάκι και μερικές μέρες στο σκοπευτήριο οι δοκιμές. Συμβάλλατε και οι υπόλοιποι στην κυνηγετική μου παιδεία με τις υπέροχες περιγραφές σας, τις δοκιμές στους πίνακες στις επιλογές και κριτικές των φυσιγγίων σας επιταχύνετε η γνώση σε όλους μας.
Σίγουρα η καλύτερη μου χρονιά, έπεται και συνέχεια.

Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Αν και φέτος η χρονιά ήταν λίγο μπέρδεμα, παράπονο δεν έχω. Από τα 34 χρόνια που κυνηγάω επίσημα, αυτή η χρονιά είχε μεν σκαμπανεβάσματα, ήταν δε μια καλή χρονιά για πολλούς συναδέλφους παρά την γκρίνια που πάντα υπάρχει.
Τρυγόνι : Λίγα τρυγόνια ντόπια υπήρχαν στην έναρξη και απ' αυτά κατάφερα και κράτησα δύο, καλύτερα από άλλες χρονιές που έφευγα με άδεια χέρια.
Φάσα : Η φάσα είχε καλά μπασίματα στην περιοχή, ενώ πουλιά κρατήθηκαν σε πονηρά μέρη μέχρι και τον Φλεβάρη. Εγώ τις πέτυχα στα έλατα τέλος Οκτώβρη, αλλά μου άφησαν μόνο φτερά και πούπουλα.
Λαγός : Η λαγοπαρέα μου πήρε 8 λαγούς φέτος, σε μέρος σφιχτό δύσκολο με μεγάλη κυνηγετική πίεση. Και στα εκπαιδευτικά του Φλεβάρη φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλά τα πράγματα για τη χρονιά που έρχεται.
Μπεκάτσα : Αν και δεν ασχολούμαι με την μπεκάτσα, πρέπει να πω ότι μετά τον χιονιά της Πρωτοχρονιάς υπήρχαν πολλές μπεκάτσες - εγώ και η παρέα του λαγού είχαμε πολλές συναντήσεις και όλες έφυγαν ατουφέκιστες.
Τσίχλα : Τέλος η αγαπημένη μας τσίχλα υπήρχε σε μέτριους αριθμούς από τον Νοέμβριο μέχρι και τώρα στον κάμπο με τα ελαιοπερίβολα, ενώ στο πουρνάρι μετά τον Δεκέμβριο είχαν κρατηθεί πολλά πουλιά. Στο Πήλιο δεν υπήρχαν καθόλου τσιχλοειδή, και τα απογευματινά ήταν ανύπαρκτα. Στα έλατα μπήκαν λίγες τσαρτσάρες και έγινε λίγο παιχνίδι τον Νοέμβριο. Τέλος με τα κρύα του Γενάρη φάνηκα αρκετές κοκκινούλες. Σε όλους τις εξόδους μου έριξα τα φυσίγγια ιδιογόμωσης που είχα φτιάξει από το καλοκαίρι με ένα μέσο αριθμό πουλιών δέκα ανά έξοδο.
Να' μαστε καλά και αναμονή μέχρι τις 20 Αυγούστου. Μέχρι τότε θα ετοιμάσω τα καινούργια φυσιγγάκια μου με Α1, PSB2 και F2x28.

καλημερα,για μενα ηταν μια μετρια χρονια η φετινη θα την ελεγα.ξεκιναμε με τα τρυγονια της μακεδονιας που φετος ηταν παρα πολλα και ευχαριστηθηκαμε τουφεκιες ,ενω στα περασματα μετα πολυ λιγα πραγματα.η τσιχλα στα μπασιματα της αττικης ανυπαρκτη απο τα χειροτερα μπασιματα που θυμαμαι στην τσιχλα ,το ιδιο και στην αρτα πολυ λιγα πουλια μονο κατι απογευματινα ηταν λιγο καλυτερα .μετα απο τον γεναρη και μετα με τα χιονια εμφανιστηκαν πολλα πουλια και μεχρι 15 φλεβαρη εκανες πουλια και καρτερι και περπατητο μετα μεχρι τελος μονο περπατητο.η περδικες ενω βρηκα ενα καλο κοπαδι δεν μπορεσα να τους βαλω χερι αλλα ευχαριστηθηκα που ειδα τοσα πουλια.η φασσες δυτικη ελλαδα ανυπαρκτες ουτε καλα μπασιματα ουτε εμειναν πουλια πολυ λιγα ,αντιθετα ανατολικα απο λαμια και πανω μεχρι τον εβρο παρα πολλα πουλια.τα παπια στον αμβρακικο ενω ξεκινησαμε καλα μετα ολα τα πουλια στης ζωνες παιζανε κρυφτουλι και μονο η ντοπιοι τους εβαζαν χερι αναλογα τον καιρο.η μπεκατσες φετος ειχαν απο την αρχη πιασει σε συγκεκριμενα σημεια και παρεμειναν εκει μεχρι το τελος και δεν ηταν σε κλασικα μπεκατσομερη απο την αρχη ειχαν πιασει ρεματιες πυκνες.γερακοτσιχλες κυργιαρηνες ανυπαρκτες φετος μονο τον δεκεμβρη λιγα πουλια.μακαρι στην καινουργια κυνηγετικη χρονια να μας προτιμησουν πιο πολλα θηραματα και πανω απο ολα μαγκες να εχουμε την υγεια μας.υγεια υγεια υγεια.

Καλημέρα θα την χαρακτήριζα μια μέτρια χρόνια με δύο πρόσωπα στα ορτύκια μια από τις χειρότερες τα τελευταία χρόνια στη πέρδικα το ίδιο όπως έχουν πει και άλλοι συνάδελφοι έχει πρόβλημα. Στο καθιερωμένο ταξίδι στα πάτρια βουνά της Αιτωλοακαρνανίας για το πρώτο τριήμερο πολλοί λίγα πουλιά σκόρπια μάλλον κυνηγημένα για πρώτη φορά δεν σήκωσα κοπαδακι . Εδώ κοντά Βοιωτία τα ίδια ένα μόνο μίρκο κοπάδι 6 πουλιά που το έψαχναν πολλοί ας ελπίσουμε ότι γλυτώσαν κάποια πουλιά . Την παρτίδα έσωσαν οι μπεκάτσες θα την χαρακτήριζα καλή χρονιά και σε συναντήσεις και από πλευράς καρπωσεις με δεδομένα τις δυσκολίες των περιοχών κυνηγιού που δέχονται οι κυνηγότοποι κοντά στην Αθήνα πολλοί κυνηγοί δύσκολοι πουρναροτόποι και μετά τα πρώτα χιόνια δέχτηκαν πολλοί πίεση οι μπεκάτσες με αποτέλεσμα να γίνουν πολύ δύσκολες να τις συναντήσεις και ακόμα πιο δύσκολη η καρπωση. Έμεινα ευχαριστημένος από την πρόοδο των δύο νεαρών σκύλων μου και του χρόνου με υγεία να μπορέσουμε να ξανά βγούμε στα ωραία κυνηγότοπια της πατρίδας μας.

Όνομα
Μιχαλης
Καλησπέρα
η φετινή χρονια απο τις χειρότερες θα έλεγα
από τρυγόνια τίποτα, μπασίματα τσίχλας ανύπαρκτα, λίγα παπια έκανα φέτος πάλι καλά. Από τις 10 Γενάρη και μετά φάνηκαν επιτέλους τσιχλοκοτσυφα και έκανα μερικά ωραία κυνήγια. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονια την παράσταση κλέβουν οι φασσες που και φέτος μου χάρισαν τις πιο ωραίες στιγμές
Άντε και του χρόνου με υγεία πάνω από όλα ξανά στα καρτερια

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Αν και φέτος η χρονιά ήταν λίγο μπέρδεμα, παράπονο δεν έχω. Από τα 34 χρόνια που κυνηγάω επίσημα, αυτή η χρονιά είχε μεν σκαμπανεβάσματα, ήταν δε μια καλή χρονιά για πολλούς συναδέλφους παρά την γκρίνια που πάντα υπάρχει.
Τρυγόνι : Λίγα τρυγόνια ντόπια υπήρχαν στην έναρξη και απ' αυτά κατάφερα και κράτησα δύο, καλύτερα από άλλες χρονιές που έφευγα με άδεια χέρια.
Φάσα : Η φάσα είχε καλά μπασίματα στην περιοχή, ενώ πουλιά κρατήθηκαν σε πονηρά μέρη μέχρι και τον Φλεβάρη. Εγώ τις πέτυχα στα έλατα τέλος Οκτώβρη, αλλά μου άφησαν μόνο φτερά και πούπουλα.
Λαγός : Η λαγοπαρέα μου πήρε 8 λαγούς φέτος, σε μέρος σφιχτό δύσκολο με μεγάλη κυνηγετική πίεση. Και στα εκπαιδευτικά του Φλεβάρη φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλά τα πράγματα για τη χρονιά που έρχεται.
Μπεκάτσα : Αν και δεν ασχολούμαι με την μπεκάτσα, πρέπει να πω ότι μετά τον χιονιά της Πρωτοχρονιάς υπήρχαν πολλές μπεκάτσες - εγώ και η παρέα του λαγού είχαμε πολλές συναντήσεις και όλες έφυγαν ατουφέκιστες.
Τσίχλα : Τέλος η αγαπημένη μας τσίχλα υπήρχε σε μέτριους αριθμούς από τον Νοέμβριο μέχρι και τώρα στον κάμπο με τα ελαιοπερίβολα, ενώ στο πουρνάρι μετά τον Δεκέμβριο είχαν κρατηθεί πολλά πουλιά. Στο Πήλιο δεν υπήρχαν καθόλου τσιχλοειδή, και τα απογευματινά ήταν ανύπαρκτα. Στα έλατα μπήκαν λίγες τσαρτσάρες και έγινε λίγο παιχνίδι τον Νοέμβριο. Τέλος με τα κρύα του Γενάρη φάνηκα αρκετές κοκκινούλες. Σε όλους τις εξόδους μου έριξα τα φυσίγγια ιδιογόμωσης που είχα φτιάξει από το καλοκαίρι με ένα μέσο αριθμό πουλιών δέκα ανά έξοδο.
Να' μαστε καλά και αναμονή μέχρι τις 20 Αυγούστου. Μέχρι τότε θα ετοιμάσω τα καινούργια φυσιγγάκια μου με Α1, PSB2 και F2x28.
Πάρε ένα τηλ να σου ρθω.... ;) ;) ;)

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Χρόνια επιτυχημένη η φετινή.
Τα ορτυκια τα πήγαμε καλά για τις εξόδους που έκανα. Ήταν γύρω στα 25 με 30.
Πέρδικες τις έβρισκα στα εκπαιδευτικά τις έκανα 3 κυνηγια δεν βρήκα ούτε μια. Δεν τις πίεσα ψάχνοντας άλλο γιατί η χρονιά τους δεν ήταν καλή.
Μπεκατσες ήταν πολύ καλή χρονιά με πολλές εξόδους με πάρα πολλές συναντήσεις και με τριψήφια καρπωση. Το σημαντικό είναι ότι μπήκε πολύ καλά ο καινούργιος σκύλος ο Brio στο παιχνίδι. Με πολλά στιγμιότυπα και φάσεις γραμμένες σε κάμερα και στο μυαλό....

Και τέλος έκανα άλλους 3 φίλους από εδώ μέσα πού μιλάω στο τηλ.....

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΊΑ.........