Απολογισμός Κυνηγετικής Περιόδου

Τα λαδώσαμε και εμείς για φέτος...Ήταν μια πολύ αμφιλεγόμενη χρονιά, για κάποιους ήταν η χειρότερη για άλλους η καλύτερη...Κάναμε μια πολύ ωραία έναρξη στα τρυγόνια και το χάρηκα πραγματικά γιατί δεν είχα ξαναδεί τόσα πουλιά μαζεμένα ποτέ μου...Στις τσίχλες μέτρησα κάπου 10-15 εξόδους ήταν μια μέτρια προς κακή σεζόν για τον τόπο μου...Στα παπιά που είναι και το κυρίως κυνήγι μου πρέπει να αριθμώ κάπου στις 70 με 80 εξόδους για φέτος ήταν μια πολύ καλή χρονιά αν και με μεγάλη ξηρασία καταφέρναμε να βάζουμε χέρι στα πουλιά σε πονηρά σημεία με πολύ καλά αποτελέσματα...Θέλω να ευχηθώ σε όλους υγεία και υπομονή μέχρι να περάσουν οι επόμενες 176 ημέρες!

Όνομα
Theodoros
Φετος η χρωνια στα υδροβια πηγε πολυ καλα αλα σταματησα σχετικα νωρης καπου στα χρηστουγενα λογο δουλειας στο εξωτερικο με περηπου 70 εξωδους να πω οτι ο βαλτος ειναι 300 μτ απο το σπιτι μου ειμαι απο τους τυχερους αλλα παντα πρως το τελος σεζον λεω λεω ποτε να σταματισει να ησηχασω να ασχωληθω και με αλλα πραγματα

Περιοχή
Αγιος Δημητριος
Όνομα
Τάσος
Για μένα η χρονιά ήταν η χειρότερη συνολικά. Στην έναρξη βρήκαμε και είδαμε τρυγόνια. Η συνέχεια στα περάσματα ήταν απογοητευτική και για τα τρυγόνια και για τα Ορτυκια. Τα μπασιματα της τσίχλας, απλά δεν υπήρξαν και τα πουλιά στα λιοστασια έως και τώρα ανύπαρκτα. Μόνο 3-4 φορές ζήτημα να το ευχαριστήθηκα φέτος. Τις 3 από αυτές τις φορές ήμουν Βυτινα... Μόνο εκεί έπαιξαν κάτι πουλάκια και μόνο στο απογευματινό...

Όνομα
Giannos
Για μενα η χρονια ηταν κακη, αν και εκανα αρκετες εξοδους τις περισσοτερες φορες εφευγα αντουφεκιστος.. τα τρυγονια εφυγαν πολυ νωρις με αποτελεσμα στην εναρξη να μην πεταει σχεδον τιποτα..ενω 5 6 μερες πριν την εναρξη γινοταν παιχνιδι..οι τσιχλες αργησαν να πιασουν στις ρεματιες και εκανα ελαχιστες αρχες νοεμβρη..σημεια που φευγαν δεκα δεκα φετος εφευγε μια..στα παπια τωρα εκανα μερικα λιγο πριν τα χριστουγεννα κ μετα εξαφανιστηκαν..υπομονη για την νεα σεζον τωρα, ελπιζοντας για καλυτερα πραγματα..

Όνομα
βουνισιος
σημερα αποχαιρετησαμε και εμεις.
κυνηγαω περδικα μπεκατσα,
ελαχιστες ως εξαφανισμενες οι περδικες απο τα βουνα μας,
η μπεκατσα...πριν την τελευταια2ετια της πρωτες της σηκωναμε στα ελατα απο 20 οκτωμβρη καιμετα .
την τελευταια 2 ετια πρεπη να παει τελος νοεμβρη να δεις πουλια.,ασε που με τον δεκεμβρη μπαινουν πουρναρι ,και αστα....
τσιχλες ελαχιστες και οτι φανηκε τωρα τελευταια.

Καλησπερα σας! Η χρόνια φέτος για μένα λόγω κυρίως οικογενειακών αλλά και επαγγελματικών υποχρεώσεων ήταν φτωχή σε εξόδους! Αντίθετα σε αυτές τις λιγες εξόδους η θέα Αρτεμις ήταν πολυ γεναιοδωρη μαζί μου!
Ορτυκια κακη χρόνια αλλά πηρα αρκετά πουλάκια! Λαγοί,η καλύτερη χρόνια των τελευταίων χρόνων στα Χανιά! Τσιχλες δεν είχα κανένα παράπονο σε καλους αριθμους όποτε πήγαινα,περπατητο στη συντριπτική πλειοψηφία!
Και του Χρονου με υγεία σε ολους!
Μερικες φωτο από την φετινή χρόνια!

Και μια φωτο από ενα μέρος που κάνουμε περπατητο τσιχλας.κυνηγαμε όλο το μέρος της φωτο!

Last edited:
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Καλησπερα σε ολη την παρεα
Για εμενα η χρονια που ασχοληθηκα αποκλειστικα με μπεκατσα, εκτος απο δυο τρεις φορες σε τσιχλα, ηταν μια απο τις καλυτερες οχι τοσο σε συναντησεις αλλα σε καρπωση αφου οι αστοχιες ηταν λιγες , εκτος απο δυο ζευγαρια μπεκατσες που τους εριξα απο δυο τριαρες και τις χαιρετησα και σε αυτο επαιξαν ρολο τα φυσιγγια που ηταν εξαιρετικα τα gorilla 32 και 34 gr διασποράς που διορθωσαν ολα τα σκοπευτικα λαθη αλλα και τουφεκιες μεσα στα κλαδια που ειναι οι πιο δυσκολες και απο οτι ειδα απο την καμερα που ειχα πανω στο οπλο ενα μεγαλο μερος της τουφεκιας απορροφουν τα κλαδια .Η αλήθεια ειναι οτι χωρις καλα φυσιγγια κυνηγι δεν γινεται. Το ειδα και στις τσιχλες που με λιγη παγωνια και ριχνοντας φυσιγγια διαφορα της σειρας με τις τουφεκιες πανω στο στοχο οι τσιχλες ειτε επεφταν ζωντανες ειτε με χαιρεταγαν
Στην ευστοχια βοηθησε και η καμερα οπου ειδα τα λαθη μου και τα διορθωσα με συνεπεια να ριχνω με πιο μεγαλη αυτοπεποίθηση και συνεπως καλυτερα αποτελεσματα.
Να γραψω οτι το μονο προβλημα με τα gorilla ειναι το καπνισμα που κανουν και μου χαλανε το βιντεο
Και του χρονου με υγεια σε ολα τα παιδια.

Last edited:
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Καλησπερα σας! Η χρόνια φέτος για μένα λόγω κυρίως οικογενειακών αλλά και επαγγελματικών υποχρεώσεων ήταν φτωχή σε εξόδους! Αντίθετα σε αυτές τις λιγες εξόδους η θέα Αρτεμις ήταν πολυ γεναιοδωρη μαζί μου!
Ορτυκια κακη χρόνια αλλά πηρα αρκετά πουλάκια! Λαγοί,η καλύτερη χρόνια των τελευταίων χρόνων στα Χανιά! Τσιχλες δεν είχα κανένα παράπονο σε καλους αριθμους όποτε πήγαινα,περπατητο στη συντριπτική πλειοψηφία!

Και μια φωτο από ενα μέρος που κάνουμε περπατητο τσιχλας.κυνηγαμε όλο το μέρος της φωτο!
Μπράβο Γιάννη ωραίες οι φωτό κ όμορφα τα μέροι.....

Περιοχή
Αμαλιάδα
Όνομα
Άρης
Καλησπέρα σας!
Η χρονιά φέτος για μένα από θέμα εξοδων λόγω οτι δεν είχε λαδιά ήταν πάρα πάρα πολύ καλά , το ευχαριστήθηκα και για τα περισσότερα θηράματα. Κατα τα άλλα ήταν μια κακή χρονιά!

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος

Μπράβο λεβεντιά...

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Ευχαριστώ πολύ Λαμπρό!
Ξέχασα να αναφέρω ότι στα Χανιά φετος η χρόνια ήταν πολύ φτωχή σε μπεκάτσες.
Δεν άφησα καμία να έρθει προς τα κάτω.... Χαχαχαχα

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Δε συνηθιζω να κανω απολογισμους και τα λοιπα. Με εξαιρεση τελη Δεκεμβρη, μεσα Γεναρη, που ηταν λες και εριχνα ασφαιρα (ή λες και ο σκυλος ειχε ξεχασει να μυριζει), κατι παιρναμε απο καθε καρτερι. Αποτελεσμα καμποσες τσιχλιτσες, μερικα αγριοπεριστερα και 1 τρυγονακι. Καλα ηταν, γεροι πηγαμε, γεροι γυρισαμε, ευχομαι και του χρονου να παμε και να ευχαριστηθουμε την αγαπημενη μας ασχολια

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
αλλα παντα πρως το τελος σεζον λεω λεω ποτε να σταματισει να ησηχασω να ασχωληθω και με αλλα πραγματα
Καλημέρα και καλό μήνα! Πόσο δίκιο έχεις βρε φίλε! Και εγώ μια από τα ίδια!!

ΥΓ: Μην λετε και του χρόνου....6 μήνες είναι θα περάσουν! ;)

Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Ιδιαίτερη η φετινή χρονιά για εμένα!!
Ξεκίνησε πριν καν αρχίσει με την αγορά νέου όπλου το οποίο εδώ και μερικά χρόνια με γλυκοκοίταζε :D
Ξεκίνημα στην έναρξη για πρώτη φορά στον Έβρο στα τρυγονάκια χωρίς να έχω μπορέσει να φέρω το όπλο στα μέτρα μου με αποτέλεσμα να γεμίζω τα χωράφια μολύβι :D
Η συνέχεια στα πάτρια με μπόλικη ενασχόληση με το νέο εργαλείο το οποίο και έφερα στα μέτρα μου και άρχισε να μου δείχνει τα δόντια της!! Αρχικά περίλαβα τα κορακοειδή, η συνέχεια έγινε με δυνατή παρέα στην έναρξη στο υδρόβιο με καλά αποτελέσματα για πρώτη φορά στο βάλτο!! Η συνέχεια στην τσιχλίτσα στα μπασίματα με δύο κυνήγια με τα πατριωτάκια και ωραία καπνίσματα!!
Κάπως έτσι μπήκε ο Νοέμβρης και άρχισαν να εμφανίζονται τα μπλέ ξέκολα και οι βασίλισσες!! Κακή χρονιά για την Ηπειρο στη φάσσα η φετινή αλλά περιέργος για μένα ήταν πολύ ευχάριστη. Στο μέρος που μου αρέσει να κυνηγάω μπεκάτσα είχε πιαστεί ένα κοπαδάκι καμιά 50αρια πουλια σπασμένα πότε σε 2 πότε σε 3 κοπαδάκια και σχεδόν σε κάθε έξοδο μου κάνανε παρέα στο απογευματινό μετά την μπεκάτσα δίνοντας μου πότε 1 πότε δύο πουλιά. Μπορεί καμία μέρα να μην είπα παναγιά μου τι χαμός γίνεται σήμερα....αλλά δεν έφυγα και καμία μέρα χωρίς να τις δω και να μου χαρίσουν στιγμές έντασης :)
Χριστούγεννα στον Έβρο δεύτερη χρονιά που ανεβαίνω με όπλο πάνω και με την πολύ καλή παρέα του Μητσάρα περάσαμε μια βδομάδα αρκετά καλή με πολύ οφθαλμόλουτρο αλλά και σχετικά καλή κάρπωση για τα δεδομένα της γνώσης που είχαμε για το μέρος (άσχετοι :D)
Η maxus σε αυτό το θήραμα έδωσε ρέστα με πολύ όμορφα και δυνατά σκοτώματα και σε συνδυασμό με τα carlson's και το gorilla 34 No6 ήταν ένας εκπληκτικός συνδυασμός.:)
Το δίμηνο Γεναρη Φλεβάρη εμφανώς μειωμένος ο αριθμός των πουλιών παρόλα αυτά συνεχως παρών και πήρα μερικά ακόμη.
Η μπεκάτσα ποτέ δεν έκανε το δυνατό μπάσιμο στα μέρη μου αλλά είχε μια σταθερότητα στην παρουσία της με μέσο όρο συναντήσεων 2-3 πουλια σε κάθε έξοδο. Πουλιά πολύ δύσκολα που άρχισαν να δίνουν σταθερά φέρμες μετά το πρώτο μισό του Δεκέμβρη. Πάλι χωρίς παράπονο και σε αυτό το θήραμα λίγες οι φορές που δεν τις συνάντησα, λίγες και αυτές που γύρισα άδειος. Εδώ το όπλο με δυσκόλεψε περισσότερο γιατί ακόμη και με το μαμα 4* βγάζει σφιχτή τουφεκιά και μου χάλαγε τα πουλιά με αποτέλεσμα να αφήνω τα πουλιά να πάρουν λίγη απόσταση και να έχω και αστοχίες. Η λύση δόθηκε με χρήση μισόταπου για πρωτη φορά που έβγαλα τα συγκεντρωτικά από πρώτο φυσίγγι στην μπεκάτσα με ευχάριστα αποτελέσματα.
Τέλος το υδρόβιο ενώ έδειξε ότι θα πάει καλά τελικά ήταν η χειρότερη χρονιά. 9 σαρσέλες στην έναρξη, 3 πράσινα στα μπασίματα στα καλαμπόκια και ένα κιρκίρι ξεκάρφωτο σε μπεκατσοκυνήγι...μπεκατσίνια κανένα .... και μόλις δύο καλημανες.....ελπίζω του χρόνου να έχουμε περισσότερα θηράματα.
Πρώτη χρονιά φέτος δεν έκανα κανένα κυνήγι στο λαγό!
Στο φινάλε λοιπόν μια καλή χρονιά για μένα, με πάρα πολλές εξόδους με ποικιλία θηραμάτων, συναντήσεις και καρπώσεις σχεδόν σε κάθε έξοδο.
ΠΟΛΥ ευχαριστημένος από την αγορά του όπλου το οποίο συνιστώ με κλειστά μάτια σε όποιον ενδιαφέρεται.
ΠΟΛΥ ευχαριστημένος και από την απόδοση του πιστού μου συντρόφου Ivan, ο οποίος φέτος πρώτη χρονιά έκανε κανονικά φασσοκυνήγια χωρίς πρόβλημα και στην μπεκάτσα μου χάρισε άλλη μια χρονιά όμορφες στιγμές έντασης, δράσης και ανέβασμα της αδρεναλίνης στα ύψη με το πάγωμα του πίσω από τις βασίλισσες ;)
Να είμαστε καλά με υγεία τη νέα σεζόν να ξαναπάρουμε τα όπλα μας και τα σκυλιά μας και να απολαύσουμε όμορφες στιγμές!!

και κάποιες όμορφες στιγμές τις χρονιάς που πέρασε ....

Καλή ξεκούραση .big smile.

Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Δημήτρης
Ιδιαίτερη η φετινή χρονιά για εμένα!!
Ξεκίνησε πριν καν αρχίσει με την αγορά νέου όπλου το οποίο εδώ και μερικά χρόνια με γλυκοκοίταζε :D
Ξεκίνημα στην έναρξη για πρώτη φορά στον Έβρο στα τρυγονάκια χωρίς να έχω μπορέσει να φέρω το όπλο στα μέτρα μου με αποτέλεσμα να γεμίζω τα χωράφια μολύβι :D
Η συνέχεια στα πάτρια με μπόλικη ενασχόληση με το νέο εργαλείο το οποίο και έφερα στα μέτρα μου και άρχισε να μου δείχνει τα δόντια της!! Αρχικά περίλαβα τα κορακοειδή, η συνέχεια έγινε με δυνατή παρέα στην έναρξη στο υδρόβιο με καλά αποτελέσματα για πρώτη φορά στο βάλτο!! Η συνέχεια στην τσιχλίτσα στα μπασίματα με δύο κυνήγια με τα πατριωτάκια και ωραία καπνίσματα!!
Κάπως έτσι μπήκε ο Νοέμβρης και άρχισαν να εμφανίζονται τα μπλέ ξέκολα και οι βασίλισσες!! Κακή χρονιά για την Ηπειρο στη φάσσα η φετινή αλλά περιέργος για μένα ήταν πολύ ευχάριστη. Στο μέρος που μου αρέσει να κυνηγάω μπεκάτσα είχε πιαστεί ένα κοπαδάκι καμιά 50αρια πουλια σπασμένα πότε σε 2 πότε σε 3 κοπαδάκια και σχεδόν σε κάθε έξοδο μου κάνανε παρέα στο απογευματινό μετά την μπεκάτσα δίνοντας μου πότε 1 πότε δύο πουλιά. Μπορεί καμία μέρα να μην είπα παναγιά μου τι χαμός γίνεται σήμερα....αλλά δεν έφυγα και καμία μέρα χωρίς να τις δω και να μου χαρίσουν στιγμές έντασης :)
Χριστούγεννα στον Έβρο δεύτερη χρονιά που ανεβαίνω με όπλο πάνω και με την πολύ καλή παρέα του Μητσάρα περάσαμε μια βδομάδα αρκετά καλή με πολύ οφθαλμόλουτρο αλλά και σχετικά καλή κάρπωση για τα δεδομένα της γνώσης που είχαμε για το μέρος (άσχετοι :D)
Η maxus σε αυτό το θήραμα έδωσε ρέστα με πολύ όμορφα και δυνατά σκοτώματα και σε συνδυασμό με τα carlson's και το gorilla 34 No6 ήταν ένας εκπληκτικός συνδυασμός.:)
Το δίμηνο Γεναρη Φλεβάρη εμφανώς μειωμένος ο αριθμός των πουλιών παρόλα αυτά συνεχως παρών και πήρα μερικά ακόμη.
Η μπεκάτσα ποτέ δεν έκανε το δυνατό μπάσιμο στα μέρη μου αλλά είχε μια σταθερότητα στην παρουσία της με μέσο όρο συναντήσεων 2-3 πουλια σε κάθε έξοδο. Πουλιά πολύ δύσκολα που άρχισαν να δίνουν σταθερά φέρμες μετά το πρώτο μισό του Δεκέμβρη. Πάλι χωρίς παράπονο και σε αυτό το θήραμα λίγες οι φορές που δεν τις συνάντησα, λίγες και αυτές που γύρισα άδειος. Εδώ το όπλο με δυσκόλεψε περισσότερο γιατί ακόμη και με το μαμα 4* βγάζει σφιχτή τουφεκιά και μου χάλαγε τα πουλιά με αποτέλεσμα να αφήνω τα πουλιά να πάρουν λίγη απόσταση και να έχω και αστοχίες. Η λύση δόθηκε με χρήση μισόταπου για πρωτη φορά που έβγαλα τα συγκεντρωτικά από πρώτο φυσίγγι στην μπεκάτσα με ευχάριστα αποτελέσματα.
Τέλος το υδρόβιο ενώ έδειξε ότι θα πάει καλά τελικά ήταν η χειρότερη χρονιά. 9 σαρσέλες στην έναρξη, 3 πράσινα στα μπασίματα στα καλαμπόκια και ένα κιρκίρι ξεκάρφωτο σε μπεκατσοκυνήγι...μπεκατσίνια κανένα .... και μόλις δύο καλημανες.....ελπίζω του χρόνου να έχουμε περισσότερα θηράματα.
Πρώτη χρονιά φέτος δεν έκανα κανένα κυνήγι στο λαγό!
Στο φινάλε λοιπόν μια καλή χρονιά για μένα, με πάρα πολλές εξόδους με ποικιλία θηραμάτων, συναντήσεις και καρπώσεις σχεδόν σε κάθε έξοδο.
ΠΟΛΥ ευχαριστημένος από την αγορά του όπλου το οποίο συνιστώ με κλειστά μάτια σε όποιον ενδιαφέρεται.
ΠΟΛΥ ευχαριστημένος και από την απόδοση του πιστού μου συντρόφου Ivan, ο οποίος φέτος πρώτη χρονιά έκανε κανονικά φασσοκυνήγια χωρίς πρόβλημα και στην μπεκάτσα μου χάρισε άλλη μια χρονιά όμορφες στιγμές έντασης, δράσης και ανέβασμα της αδρεναλίνης στα ύψη με το πάγωμα του πίσω από τις βασίλισσες ;)
Να είμαστε καλά με υγεία τη νέα σεζόν να ξαναπάρουμε τα όπλα μας και τα σκυλιά μας και να απολαύσουμε όμορφες στιγμές!!

και κάποιες όμορφες στιγμές τις χρονιάς που πέρασε ....

Καλή ξεκούραση .big smile.
Μπράβο Κώστα. Ωραίες φωτό και την νέα σεζόν με υγεία...