Απίκο

Τάσο το "σταφυλακι" το δουλευατε καθόλου εκεί στα μελανουρια?
Είναι μια μάνα που καταλήγει σε 7-8 παραμαλα κοντά στο ίδιο μήκος όλα με αγκίστρια κ δολωνοταν με ζύμη στο μέγεθος σταφυλιού... σαν τσαμπί έμοιαζε δολωμενο...
Έπιανα πολλά μελανουρια με το άπικο πιτσιρικάς αλλά τα μεγαλύτερα έβγαιναν με το σταφυλακι...
 
Ειμασταν απο τις τυχερες γενιες πιτσιρικαδων
Οταν δεν παιζαμε μπαλα,ψαρευαμε και τα ψαρια ηταν παντου, οταν δεν ψαρευαμε κρατουσαμε σφεντονα και οταν δεν κρατουσαμε σφεντονά ή θα ηταν οι λιγες ωρες που κοιμομασταν ή θα ειχαμε γινει 15-16 και ειχαν αρχισει να μας κλεβουν ωρες τα κοριτσια

εκεινα τα ανεμελα χρονια πολυ τα νοσταλγω

ολα κυλουσαν αργα και ανεμελα
Ακομη και ο ηλιος του μεσημεριου ειχε αλλη αυρα
 
Τάσο το "σταφυλακι" το δουλευατε καθόλου εκεί στα μελανουρια?
Είναι μια μάνα που καταλήγει σε 7-8 παραμαλα κοντά στο ίδιο μήκος όλα με αγκίστρια κ δολωνοταν με ζύμη στο μέγεθος σταφυλιού... σαν τσαμπί έμοιαζε δολωμενο...
Έπιανα πολλά μελανουρια με το άπικο πιτσιρικάς αλλά τα μεγαλύτερα έβγαιναν με το σταφυλακι...
Η αλλιώς πολυαγκιστρο "φούντα"
Το ξερω αυτό το εργαλείο, αν κ εδώ είναι πολυ άγνωστο....
Δολωνετε κ με μπάλα ζυμάρι κατά τον ίδιο τρόπο με το κανονικό πολυαγκιστο, δηλαδή τα αγκιστρια κρυβονται στο εσωτερικό της ζυμης..
Κάποτε το ειχα κατασκευάσει αλλά δεν έτυχε να το ψαρεψω ουτε μια φορά............
 
Όταν ψαρεύουμε μελανουρια και βγάλουμε το πρώτο,το πιάνουμε με μια πετσετα για να το ξαγκιστρωσουμε.Αν το πιάσουμε με γυμνά χέρια και καπάκι το δόλωμα-τεχνιτο αφήνουμε την μυρωδιά του επάνω και χάνουμε το παιχνίδι.Ειναι πολύ καχύποπτα.
 
οι παλιοι ψαράδες αυτό έλεγαν κ πιστευαν...
Αλλά εγώ πολλες φορες εχω διαπιστώσει το ακριβώς..αντίθετο...
Οταν είναι η ώρα τους να φάνε δεν υπολογίζουν τίποτα.......
 
Last edited:
Μάνα 60+,ένα δαγκωτο βαρίδι και σαρδέλα παστη, φαντάσου τι γίνεται από κάτω Τάσο.Εδω 25αρι παράμαλλο αόρατο κατεβάζεις και στρίβουν.
Υπάρχουν πολλά κόλπα για τους σαργούς.
Φυσικά πρέπει να έχει ψάρια από κάτω.
 
οι παλιοι ψαράδες αυτό έλεγαν κ πιστευαν...
Αλλά εγώ πολλες φορες εχω διαπιστώσει το ακριβώς..αντίθετο...
Οταν είναι η ώρα τους να φάνε δεν υπολογίζουν τίποτα.......
Όταν θέλουν να πεθάνουν Τάσο δεν βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα και τις κάλτσες σου να κατεβάζεις,ψάρια θα πάρεις.Οταν είναι περίεργα τα ψάρια και δοκιμάζεις τεχνικές παίρνεις χαμπάρι την συμπεριφορά τους.
 
Όταν θέλουν να πεθάνουν Τάσο δεν βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα και τις κάλτσες σου να κατεβάζεις,ψάρια θα πάρεις.Οταν είναι περίεργα τα ψάρια και δοκιμάζεις τεχνικές παίρνεις χαμπάρι την συμπεριφορά τους.
Ξέρω.....Αλλά όταν είναι περίεργα τα ψάρια κ έχουν κλειστό στόμα συνήθως δεν τρώνε ότι κ αν κανεις κ όσο καλά κ αν πλενεις τα χέρια σου......
Οταν αποφασίσει να φαει ένα κοπαδιαστο ψάρι σαν το μελανουρι ευχαριστιέσαι ψάρεμα και...τράβηγμα, Αν όχι ότι κ να κάνεις στην καλυτερη περιπτωση θα παρεις 2-3 ψαρια......

Αυτό που παιζει ρόλο σε αυτό το ψάρι είναι να μην μας ξαγκιστρωθει κάποιο γιατι θα είναι "συναγερμός" για τα υπόλοιπα του κοπαδιού......

ΥΓ Το ίδιο λένε κ για την γλινα που βγάζει ο Κέφαλος, καπιοι πλενουν μέχρι κ τα παραμαλλα μετά απο κάθε ψάρι, εγώ κ εκεί δεν έχω δει το παραμικρο....
 
Last edited:
Λεβέντες καλημέρα, εμείς εδώ κάτω έχουμε πολύ λίγα ψάρια δυστυχώς (κάθε χρόνο εγώ ανεβαίνω στην Κεραμωτή και από εκεί στη Θάσο για να ευχαριστηθώ ψάρεμα).
Εδώ μετρά και το παραμικρό, ειδικά σε ψαρέματα σε λιμάνια όπου τα λιγοστά ψάρια είναι και πολύ καχύποπτα.
Από τη δική μου εμπειρία ένα είναι το πιο μεγάλο μυστικό => Να πηγαίνεις ψάρεμα!
Άμα το εφαρμώσεις αυτό θα βρεις και τόπους καλούς, θα βρεις ψάρια, θα ανακαλύψεις τρόπους και τεχνικές (οι οποίες διαφέρουν ανά περιοχή) αλλά θα πετύχεις και τη καλή μέρα!
 
Αυτα τα ψαρια τα κανεις μπαμ σε αγριεμενα νερα
Οταν ειναι λαδιασμενη η θαλασσα και καθαρη πρεπει να προσεχεις ακομη και τη σκια σου κυριολεκτηκα

Ο πατερας μου εμαθε οτι η παρατηρηση ειναι τα παντα σε οτι κανουμε

Ειμουν 20αρης
Ψαρευα στο παλιο λιμανι
Στον ντοκο ηταν ενας παππους απικατζης διπλα μου
Απο κατω λαδι. Θαλασσα και τα νερα καθαρα
Εβραζε η θαλασσα λαβρακι και μουρμουρες που επεζαν τρελα αλλα δεν ετρωγαν
Βλεπω οτι τα ψαρια πεινουσαν αλλα ενω πηγαιναν στο δολωμα δεν τρωγαν-εκαναν πισω αποτομα

Παρατηρω οτι ενω ολοι ειμασταν πισω απο τον ντοκο τοσο ωστε η σκια μας να μην σπαει στο νερο ο παππους ηταν μπροστα εντελως λες και θα επεφτε μεσα

Τα ψαρια πηγαιναν μεχρι εκει που κτυπουσε η σκια του και εφευγαν

Λεω στο παππου ευγενικα σε παρακαλω ελα λιγο πισω και θα φανε τα ψαρια

Επιθεση ο γερακος - εσεις οι νεοι τα ξερετε ολα - να παω να φυγω - δεν τρωνε κλπ κλπ
Τα μαζευει ο παππους .....
Πριν βγει απο το λιμανι τον φωναζω και του δειχνω ενα εναμισαρι αν θυμαμαι καλα λαβρακι
Φυσικα δεν επεστρεψε γιατι δεν ηθελε να παραδεκτει......
Εβγαλα αλλο ενα η δυο εκεινη την μερα και ενγαλε και ενας μικρος που ηταν πρωταρης και του χα δεσει τα αγκριστρια εγω και του χα δειξει ποτε πρεπει να καρφωσει

αμα θελουν να φανε τρωνε και σε γυμνο αγκριστρι που λεμε και οταν ειναι πειραγμενα κλπ παρατηρουν τα παντα
 
Ξέρω.....Αλλά όταν είναι περίεργα τα ψάρια κ έχουν κλειστό στόμα συνήθως δεν τρώνε ότι κ αν κανεις κ όσο καλά κ αν πλενεις τα χέρια σου......
Οταν αποφασίσει να φαει ένα κοπαδιαστο ψάρι σαν το μελανουρι ευχαριστιέσαι ψάρεμα και...τράβηγμα, Αν όχι ότι κ να κάνεις στην καλυτερη περιπτωση θα παρεις 2-3 ψαρια......

Αυτό που παιζει ρόλο σε αυτό το ψάρι είναι να μην μας ξαγκιστρωθει κάποιο γιατι θα είναι "συναγερμός" για τα υπόλοιπα του κοπαδιού......

ΥΓ Το ίδιο λένε κ για την γλινα που βγάζει ο Κέφαλος, καπιοι πλενουν μέχρι κ τα παραμαλλα μετά απο κάθε ψάρι, εγώ κ εκεί δεν έχω δει το παραμικρο....
Σε κέφαλους δεν παίζει κάτι τέτοιο.Καλυτερα να μην χτυπήσει καθόλου παρά να έχεις χασουρα είτε από σκισιμο είτε από κόψιμο.Χειροτερα είναι τα πράγματα σε 2-5 κιλες τσιπούρες που είναι τόσο μαστοριά που πατάνε το δόλωμα και το σηκώνουν για να τσεκαρουν.
 
Σε κέφαλους δεν παίζει κάτι τέτοιο.Καλυτερα να μην χτυπήσει καθόλου παρά να έχεις χασουρα είτε από σκισιμο είτε από κόψιμο.Χειροτερα είναι τα πράγματα σε 2-5 κιλες τσιπούρες που είναι τόσο μαστοριά που πατάνε το δόλωμα και το σηκώνουν για να τσεκαρουν.
Δοκιμασε το συρτο δολωμα με περαστο μολυβι - το μικροτερο που βρισκεις
Ριχνεις αφηνεις να πατωσει
Κρατας το καλαμι στο χερι και εχεις το δεικτη να αγγιζει την μανα μπροστα απο την μπομπινα
Καθε 10 δευτερα μαζευε δυο γυρους με τιναγμα και αφηνε το να κατσει κατω ξανα
Τραβαει σαν μανγητης Και σπαει τις αναστολες
Με το δακτυλι νιωθεις τα τσιμπαμα
Οταν η πιεση που νιωσεις ειναι στατικη το χει στο στομα
Καρφωσε
Εχω βγαλει πολλες ετσι οταν ψαρευα ενω οι διπλα ελαχιστες
Ψαρια μεχρι 2 κιλα εχω βγαλει στις τσιπουρες ετσι
Συμηθως 700-1200
5 κιλη τσίπουρα δεν μου χει κατσει ποτε
 
Ψαρευα στο παλιο λιμανι
Στον ντοκο ηταν ενας παππους απικατζης διπλα μου
Απο κατω λαδι. Θαλασσα και τα νερα καθαρα
Εβραζε η θαλασσα λαβρακι και μουρμουρες που επεζαν τρελα αλλα δεν ετρωγαν
Βλεπω οτι τα ψαρια πεινουσαν αλλα ενω πηγαιναν στο δολωμα δεν τρωγαν-εκαναν πισω αποτομα
Τρομερά δυσκολες αυτές οι συνθήκες για το απίκο...εκτος κ προσπαθησει κάποιος με παραβολικο καλάμι κ ψιλά εργαλεια...
Με άπνοια αποδιδει στα βαθιά λιμάνια που τα νερά είναι μόνιμα θολωμένα κ οχι σε ρηχά σημεία που βλέπεις τα ψάρια κ σε βλέπουν...
Δοκιμασε το συρτο δολωμα με περαστο μολυβι - το μικροτερο που βρισκεις
Ριχνεις αφηνεις να πατωσει
Κρατας το καλαμι στο χερι και εχεις το δεικτη να αγγιζει την μανα μπροστα απο την μπομπινα
Καθε 10 δευτερα μαζευε δυο γυρους με τιναγμα και αφηνε το να κατσει κατω ξανα
Τραβαει σαν μανγητης
Μουρμουροτεχνικη.. Το μολυβι που σέρνεται κ ανασηκωνει την αμμο κινεί την περιεργεια κ πλησιάζοντας βρισκει κ το δόλωμα...
Αν πας για μπάνιο σε μουρμουροτοπο κ με τα βατραχοπέδιλα σου σηκώσεις συννεφα άμμου θα δεις τις μουρμουρες να έρχονται κοντά σου......
 
Δοκιμασε το συρτο δολωμα με περαστο μολυβι - το μικροτερο που βρισκεις
Ριχνεις αφηνεις να πατωσει
Κρατας το καλαμι στο χερι και εχεις το δεικτη να αγγιζει την μανα μπροστα απο την μπομπινα
Καθε 10 δευτερα μαζευε δυο γυρους με τιναγμα και αφηνε το να κατσει κατω ξανα
Τραβαει σαν μανγητης Και σπαει τις αναστολες
Με το δακτυλι νιωθεις τα τσιμπαμα
Οταν η πιεση που νιωσεις ειναι στατικη το χει στο στομα
Καρφωσε
Εχω βγαλει πολλες ετσι οταν ψαρευα ενω οι διπλα ελαχιστες
Ψαρια μεχρι 2 κιλα εχω βγαλει στις τσιπουρες ετσι
Συμηθως 700-1200
5 κιλη τσίπουρα δεν μου χει κατσει ποτε
Τρομερά δυσκολες αυτές οι συνθήκες για το απίκο...εκτος κ προσπαθησει κάποιος με παραβολικο καλάμι κ ψιλά εργαλεια...
Με άπνοια αποδιδει στα βαθιά λιμάνια που τα νερά είναι μόνιμα θολωμένα κ οχι σε ρηχά σημεία που βλέπεις τα ψάρια κ σε βλέπουν...

Μουρμουροτεχνικη.. Το μολυβι που σέρνεται κ ανασηκωνει την αμμο κινεί την περιεργεια κ πλησιάζοντας βρισκει κ το δόλωμα...
Αν πας για μπάνιο σε μουρμουροτοπο κ με τα βατραχοπέδιλα σου σηκώσεις συννεφα άμμου θα δεις τις μουρμουρες να έρχονται κοντά σου......
Βασικά το βαρύτερο συρτό μολύβι που δουλεύω είναι 3γρ.Αυτη η τεχνική είναι καλή όταν έχεις δόλωμα σκαρτσινια,πορφύρα, καβούρι και ο βυθός είναι αμμώδης.Το βαρίδι κάνει γραμμή στην άμμο σαν πορεία και σε βρίσκουν τα ψάρια πιο εύκολα ακόμα και με θολούρα.
 
Έριξε την μπόρα του το πρωι κ ησυχασε..
Αλλά το αερακι επικρατούσε... Βόλτα στο λιμανάκι να δω σε τι κατάσταση είναι βρίσκονται τα νερά κ λίγη ψαροκουβέντα με τον καλό φίλο τον Αλί που μπαλωνε διχτυα......
Η θάλασσα δεν είχε αρκετή θολουρα ώστε να είναι κατάλληλη για το ψάρεμα του κεφαλου με αυτή την τεχνική.. Ωστόσο κααααπως θα μπορουσε να χτυπήσει κάποιο ψάρι της γνωστής οικογένειας των σπαριδων....
Έφυγα κ μετά απο λιγο επεστρεψα με τα συμπραγκαλα μου..
Είχε κάτι τσιμπηματακια κ λιγο ενδιαφέρον έτσι ώστε να περναει κ όμορφα η ώρα......
Κράτησα ότι ήταν να κρατήσω ετσι για να δουλέψει το τηγάνι κ καποια αλλα επεστρεψαν στο σπίτι τους.....


IMG_20210419_134904.jpg
 
Έριξε την μπόρα του το πρωι κ ησυχασε..
Αλλά το αερακι επικρατούσε... Βόλτα στο λιμανάκι να δω σε τι κατάσταση είναι βρίσκονται τα νερά κ λίγη ψαροκουβέντα με τον καλό φίλο τον Αλί που μπαλωνε διχτυα......
Η θάλασσα δεν είχε αρκετή θολουρα ώστε να είναι κατάλληλη για το ψάρεμα του κεφαλου με αυτή την τεχνική.. Ωστόσο κααααπως θα μπορουσε να χτυπήσει κάποιο ψάρι της γνωστής οικογένειας των σπαριδων....
Έφυγα κ μετά απο λιγο επεστρεψα με τα συμπραγκαλα μου..
Είχε κάτι τσιμπηματακια κ λιγο ενδιαφέρον έτσι ώστε να περναει κ όμορφα η ώρα......
Κράτησα ότι ήταν να κρατήσω ετσι για να δουλέψει το τηγάνι κ καποια αλλα επεστρεψαν στο σπίτι τους.....


View attachment 26125
Μπράβο Τάσο, πολύ μου έχει λείψει το απίκο. Έχουν μπει μελανούρια;
Το λαβρακάκι πώς και δεν το έστειλες στη μανά του; :)
 
Έχουν μπει μελανούρια;
Απρίλης ο μήνας τους..
Το λαβρακάκι πώς και δεν το έστειλες στη μανά του; :)
Κατάπιε την σαλαγκια κ πιαστηκε από τρία αρπαδια.... Δυστηχως το ταλαιπωρησα αρκετά.......
Πάντως να ξέρεις ότι το μηκος του είναι επιτρεπόμενο βαση του νομου,ασχέτως που αυτά τα μεγέθη καλό είναι να επιστρέφονται στην θάλασσα,κ αυτό κάνω σε άλλες συνθηκες...
Πιστεύω να σε κάλυψα..........
 
Last edited:
Απρίλης ο μήνας τους..

Κατάπιε την σαλαγκια κ πιαστηκε από τρία αρπαδια.... Δυστηχως το ταλαιπωρησα αρκετά.......
Πάντως να ξέρεις ότι το μηκος του είναι επιτρεπόμενο βαση του νομου,ασχέτως που αυτά τα μεγέθη καλό είναι να επιστρέφονται στην θάλασσα,κ αυτό κάνω σε άλλες συνθηκες...
Πιστεύω να σε κάλυψα..........
Κρίμα που δεν μπορούσες να το επιστρέψεις στη γαλανή. Δεν αμφέβαλλα ότι αυτό θα έκανες αν μπορούσες άλλωστε :)
Ναι το ξέρω ότι ο νόμος επιτρέπει αυτό το μέγεθος αλλά μιλάμε για έναν νόμο που βάζει στην ίδια συνομοταξία τη σαρδέλα και τον γαύρο με το μαγιάτικο. Καλή συνέχεια.
 
Ναι το ξέρω ότι ο νόμος επιτρέπει αυτό το μέγεθος αλλά μιλάμε για έναν νόμο που βάζει στην ίδια συνομοταξία τη σαρδέλα και τον γαύρο με το μαγιάτικο.
Συμφωνώ... Προφανως αυτο εγινε για να είναι καλλυμενος ο καθε επαγγελματίας.....

Όποιος κοιτάξει εκεί που ξεψαριζουν τα διχτυαρικα εκτός από τα ψάρια που πανε χαμένα θα δει φαγγρακια, συναγριδακια, και ένα σωρό άλλα -ακια που αν επιζουσαν θα έφταναν σε αξιόλογα μεγέθη......

Σε εμάς τους ερασιτέχνες αυτό αφήνετε στην κρίση μας, και τις περισσοτερες φορες έχουμε την δυνατότητα να πραξουμε το σωστό(παροτι από εμάς δεν κινδυνευει η θάλασσα)......
 
Συμφωνώ... Προφανως αυτο εγινε για να είναι καλλυμενος ο καθε επαγγελματίας.....

Όποιος κοιτάξει εκεί που ξεψαριζουν τα διχτυαρικα εκτός από τα ψάρια που πανε χαμένα θα δει φαγγρακια, συναγριδακια, και ένα σωρό άλλα -ακια που αν επιζουσαν θα έφταναν σε αξιόλογα μεγέθη......

Σε εμάς τους ερασιτέχνες αυτό αφήνετε στην κρίση μας, και τις περισσοτερες φορες έχουμε την δυνατότητα να πραξουμε το σωστό(παροτι από εμάς δεν κινδυνευει η θάλασσα)......
Πόσο δίκιο έχεις! Πλέον βέβαια υπάρχουν και κάποιοι "ερασιτέχνες" που για τις προβολές στο youtube και για να βγει το μεροκάματο κάνουν κηδείες. Τέλος πάντων, επιστροφή στο θέμα μας.
 
Back
Top