Απίκο

Σήμερα ο καιρός ακόμα χειρότερος περισσότερο φθινόπωρο πάρα αρχή καλοκαιριού και μαζί με τις λαμπουκες που ερχόταν μέχρι το βράχο που ψαρευα δεν μπορουσε να περιμένει κανείς τίποτα καλό οπότε έριξα και μια γρήγορη βόλτα για κανένα τρυπωχτο
 

Attachments

  • IMG_20230601_191753.jpg
    IMG_20230601_191753.jpg
    451,8 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20230601_193743.jpg
    IMG_20230601_193743.jpg
    271,6 KB · Προβολές: 66
  • IMG_20230601_193748.jpg
    IMG_20230601_193748.jpg
    215 KB · Προβολές: 66
Σήμερα ο καιρός ακόμα χειρότερος περισσότερο φθινόπωρο πάρα αρχή καλοκαιριού και μαζί με τις λαμπουκες που ερχόταν μέχρι το βράχο που ψαρευα δεν μπορουσε να περιμένει κανείς τίποτα καλό οπότε έριξα και μια γρήγορη βόλτα για κανένα τρυπωχτο
Τι είναι Νικόλα το τρυπωχτο?
 
Μόλις γυρισα απο το κυνήγι εφυγα αμέσως για άλλο... κυνήγι μιας που ο καιρός ήταν κατάλληλος....
Στα γρήγορα ετοίμασα το ζυμάρι από το σπίτι που αποτελούταν απο λιωμένα φιλέτα παστης σαρδέλας κ αλευρι....
Η μαλαγρα περιειχε τα κεφάλια κ τις ραχοκοκκαλιες μαζί με ψωμιά κ ανακατεμένη καλά με ψιλό χαλικακι από την ακτή....
Πήρα το.. μακρυκαννο, μαζί με τα υπόλοιπα παρελκομενα κ σε δυο λεπτούλια ήμουν στα βραχια έχοντας σαν ένα κ μοναδικό στόχο τον σαργο......
Με την βοήθεια μιας μικρής σέσουλας εριξα λίγη μαλαγρα στο νερό...
Ακολουθησαν αρκετές καλαμιές χωρίς την παραμικρή ένδειξη στο φελλό......

Αποφάσισα να ρίξω κοντά στα βραχια σχεδόν συριζα με αυτά μιας κ η μαλαγρα οδηγούνταν προς τα εκεί εξαιτίας του κυματισμου......

Το πρωτο καλό "πατημα" του φελλου ήρθε..
Καρφωνω κ νιώθω την σαλαγκια(owner st31 ν6) ίσα να... τσιμπάει το ψάρι.......

Μετά από δυο βολές ξανά τα ίδια, καρφωνω με αποφασιστικότητα κ ο πρωτος σαργος ήρθε στα χέρια μου....

IMG_20231021_104235.jpg

Λίγη μαλαγρα έπεσε κ παλι στο νερό........
Δόλωμα σαλαγκιας κ ξανα στο ίδιο σημείο......
Πολλές καλαμιές συνοδευομενες με αρκετή υπομονή αλλά κ λαχτάρα μου ξαναφέραν αυτό που ζητουσα.....
Κ ο επομενος ήταν ακόμα πιο καλός.......

Από εκεί κ περα ακολουθησε παλι η ίδια διαδικασία μέχρι να τελειώσει η μαλαγρα κ να λιγοστεψει το δολωμα...
Για να μην σας κουράζω αλλο...
Φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα........

IMG_20231021_123543.jpg

Ωραίο κ το απότομο φρενάρισμα στο spinning...
Ωραία κ τα λυγισμενα καλάμια....
Ωραια κ τα καρουλια που σέρνονται...
Ωραία κ η "πάλη" στο χέρι με ένα καλό ψάρι..

Αλλά σαν το βίαιο βουλιαγμα του φελλου που συνοδευεται από ένα άμεσο κάρφωμα κ κάποτε ακουγεται η πετονια να σφυρίζει δεν έχει..........
Και αν βάλουμε κ τις άγριες καιρικές συνθήκες με τα κυματα να "τρωνε" με μανία τα βραχια είναι μια ολόκληρη μαγεία.......
 
Μόλις γυρισα απο το κυνήγι εφυγα αμέσως για άλλο... κυνήγι μιας που ο καιρός ήταν κατάλληλος....
Στα γρήγορα ετοίμασα το ζυμάρι από το σπίτι που αποτελούταν απο λιωμένα φιλέτα παστης σαρδέλας κ αλευρι....
Η μαλαγρα περιειχε τα κεφάλια κ τις ραχοκοκκαλιες μαζί με ψωμιά κ ανακατεμένη καλά με ψιλό χαλικακι από την ακτή....
Πήρα το.. μακρυκαννο, μαζί με τα υπόλοιπα παρελκομενα κ σε δυο λεπτούλια ήμουν στα βραχια έχοντας σαν ένα κ μοναδικό στόχο τον σαργο......
Με την βοήθεια μιας μικρής σέσουλας εριξα λίγη μαλαγρα στο νερό...
Ακολουθησαν αρκετές καλαμιές χωρίς την παραμικρή ένδειξη στο φελλό......

Αποφάσισα να ρίξω κοντά στα βραχια σχεδόν συριζα με αυτά μιας κ η μαλαγρα οδηγούνταν προς τα εκεί εξαιτίας του κυματισμου......

Το πρωτο καλό "πατημα" του φελλου ήρθε..
Καρφωνω κ νιώθω την σαλαγκια(owner st31 ν6) ίσα να... τσιμπάει το ψάρι.......

Μετά από δυο βολές ξανά τα ίδια, καρφωνω με αποφασιστικότητα κ ο πρωτος σαργος ήρθε στα χέρια μου....

View attachment 81144

Λίγη μαλαγρα έπεσε κ παλι στο νερό........
Δόλωμα σαλαγκιας κ ξανα στο ίδιο σημείο......
Πολλές καλαμιές συνοδευομενες με αρκετή υπομονή αλλά κ λαχτάρα μου ξαναφέραν αυτό που ζητουσα.....
Κ ο επομενος ήταν ακόμα πιο καλός.......

Από εκεί κ περα ακολουθησε παλι η ίδια διαδικασία μέχρι να τελειώσει η μαλαγρα κ να λιγοστεψει το δολωμα...
Για να μην σας κουράζω αλλο...
Φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα........

View attachment 81145

Ωραίο κ το απότομο φρενάρισμα στο spinning...
Ωραία κ τα λυγισμενα καλάμια....
Ωραια κ τα καρουλια που σέρνονται...
Ωραία κ η "πάλη" στο χέρι με ένα καλό ψάρι..

Αλλά σαν το βίαιο βουλιαγμα του φελλου που συνοδευεται από ένα άμεσο κάρφωμα κ κάποτε ακουγεται η πετονια να σφυρίζει δεν έχει..........
Και αν βάλουμε κ τις άγριες καιρικές συνθήκες με τα κυματα να "τρωνε" με μανία τα βραχια είναι μια ολόκληρη μαγεία.......
Μπράβο ρε Τάσο!Βάλε μας τα γυαλιά.
Πραγματικά πολύ όμορφο ψάρεμα το απικο και γενικότερα οι τεχνικές με φελλό.
 
Βάλε μας τα γυαλιά.
Τα γυαλιά δεν βάζω σε κανέναν φίλε Κώστα...

Αυτό που κάνω κ το θεωρώ υποχρεωση μου είναι να προσπαθω με κάθε θυσία να αναδειξω τα ωραία παραδοσιακα ψαρεματα που έχουμε ετσι ώστε ο κάθε νέος ψαράς να μπει στον πειρασμο να τα δοκιμάσει αν το επιθυμεί κ αν δεν του αρέσουν τότε να παει σε κάποια άλλη "σύγχρονη" τεχνική....


Και να μην μένει στις συμβουλές των εμπόρων ειδων αλιείας που μιλάνε για πανακριβα καλαμια, ακριβά δολώματα κλπ, κ για παναρχαιες κ ξεπερασμενες τεχνικές που σήμερα δεν αποδίδουν έχοντας σαν μοναδικό σκοπό το κέρδος....

Δεν θα ξεχάσω το σοκ που έπαθα οταν είδα σε βαλιτσάκι νέου παρακτιου ψαρά μια....ζώνη μάχης....
Μου λεει μου την πρότεινε το μαγαζί να την παρω....


Πραγματικά πολύ όμορφο ψάρεμα το απικο
Από τα ωραιοτερα....
Κ δεν είναι τυχαίο που οι φανατικοί απικατζηδες δεν ασχολουνται με αλλο είδος ψαρέματος....

Τόσο πάθος για ένα "καλαμιδι" κ ένα κομμάτι πετονιας......
Απλό...Απλούστατο........
Μόνο που στην πραξη έχει πολλα μυστικά.....
 
Τα γυαλιά δεν βάζω σε κανέναν φίλε Κώστα...

Αυτό που κάνω κ το θεωρώ υποχρεωση μου είναι να προσπαθω με κάθε θυσία να αναδειξω τα ωραία παραδοσιακα ψαρεματα που έχουμε ετσι ώστε ο κάθε νέος ψαράς να μπει στον πειρασμο να τα δοκιμάσει αν το επιθυμεί κ αν δεν του αρέσουν τότε να παει σε κάποια άλλη "σύγχρονη" τεχνική....


Και να μην μένει στις συμβουλές των εμπόρων ειδων αλιείας που μιλάνε για πανακριβα καλαμια, ακριβά δολώματα κλπ, κ για παναρχαιες κ ξεπερασμενες τεχνικές που σήμερα δεν αποδίδουν έχοντας σαν μοναδικό σκοπό το κέρδος....

Δεν θα ξεχάσω το σοκ που έπαθα οταν είδα σε βαλιτσάκι νέου παρακτιου ψαρά μια....ζώνη μάχης....
Μου λεει μου την πρότεινε το μαγαζί να την παρω....



Από τα ωραιοτερα....
Κ δεν είναι τυχαίο που οι φανατικοί απικατζηδες δεν ασχολουνται με αλλο είδος ψαρέματος....

Τόσο πάθος για ένα "καλαμιδι" κ ένα κομμάτι πετονιας......
Απλό...Απλούστατο........
Μόνο που στην πραξη έχει πολλα μυστικά.....
Και εγώ την έχω "πατήσει" αλλά όχι από εμπόρους όσο από τα videο στο yt.Βεβαιαε έχουν αποζημιώσει οι τεχνικές που έμαθα και μου έχουν δώσει κάποια ψάρια.

Όταν ξεκίνησα το ψάρεμα έκανα με τον πατέρα μου στο χωριό απικο και ήταν αποκλειστικά το ψάρεμα που κάναμε.
Λαβράκια,μελανουρια,σπάροι μεγάλοι και σαργοί δεν αντιστέκονταν στο ζυμάρι.
Μετά βέβαια ήρθε η τεχνική του εγγλέζικου που με κέρδισε κατευθείαν γιατί τα μελανουρια στο μέγεθος πήχη χεριού τα έπιανα πανευκολα, όταν άλλοι τα συγκεκριμένα να κοιτούσαν και τα είχα σαν τα θρυλικά ψάρια της περιοχής που δεν πιάνονται με τίποτα και απλά φέρνουν βόλτες.
Πραγματικά σήκωσα πολύ ψάρι με το εγγλέζικο.
Ότι τεχνική μάθεις καλη είναι αρκεί να υπάρχει χρήμα να χαλάς χωρίς να σου πουλάει ότι θέλει ο εμπορος.Τωρα αυτό που λες για την ζώνη μάχης, ε τα ήθελε ο κωλος του
 
Και εγώ την έχω "πατήσει" αλλά όχι από εμπόρους όσο από τα videο στο yt.
Άστο αυτό...
Υπάρχουν αξιόλογα βίντεο που τα κοιτάς με ανοιχτό το στόμα αλλά τα περισσοτερα είναι για γέλια κ πολυυ διαφήμιση.....

Πραγματικά σήκωσα πολύ ψάρι με το εγγλέζικο.
Το πιστευω....
Έχει το μεγάλο πλεονεκτημα να ξεγελάει τα ψάρια ακόμα κ σε καθαρά νερά.....
Τωρα αυτό που λες για την ζώνη μάχης, ε τα ήθελε ο κωλος του
Δεν θα το έλεγα....
Και εγώ αν παω να παρω εξοπλισμό.... σέρφινγκ κ ο άλλος είναι "ότι αρπάξουμε" σίγουρα θα την πατησω.......
 
Το πρωι πετάχτηκα να ελέγξω το μέρος αλλά ήταν τέτοια τα κυματα που δεν μπορουσες να σταθείς στα βράχια...

Έτσι έκατσα κ καθάρισα τα χθεσινά ψάρια κ διαπίστωσα για μια ακόμα φορα τον λόγο που ξεμυτιζουν από τα θαλαμια τους κάτω απο αυτές τις συνθήκες όσο κ την αντοχή της οδοντοστοιχίας τους....
Στα στομαχια τους βρήκα μια ολόκληρη μικρή πεταλιδα μαζί με το κελυφος,ενα κομματι απο κελυφος άλλης πεταλιδας, υπολείμματα από καβουρακι κ αχινό καθώς κ ενα κόκκινο κοτσάνι από κάποιο χόρτο του βυθου....
Όλα αυτά ήταν φαγωμένα προσφατα............
 
Κ εγώ πάντα κοιτάω τα στομάχια τούς... οι μεγάλοι σαργοί από το λρφ είναι όλοι γεμάτοι αχινούς μαζί με τα αγκάθια φυσικά... για αυτό άλλωστε το ψαρεύω κ το μέρος εκεί, γιατί έχει ένα μέτρο νερό κ πολλούς αχινούς... οι τσιπούρες του Οκτώβρη έχουν όλες πεταλίδες μαζί με το κέλυφος, σαλιγκάρακια ξ καβουράκια...
Ωραία ψάρια Τάσο...
 
Κ εγώ πάντα κοιτάω τα στομάχια τούς... οι μεγάλοι σαργοί από το λρφ είναι όλοι γεμάτοι αχινούς μαζί με τα αγκάθια φυσικά... για αυτό άλλωστε το ψαρεύω κ το μέρος εκεί, γιατί έχει ένα μέτρο νερό κ πολλούς αχινούς... οι τσιπούρες του Οκτώβρη έχουν όλες πεταλίδες μαζί με το κέλυφος, σαλιγκάρακια ξ καβουράκια...
Ωραία ψάρια Τάσο...
Οι τσιπούρες του Οκτώβρη οι ψηλωμένες τσίχλες του Φλεβάρη τα τρυγόνια του Αυγούστου και δε συμμαζευεται

😭😭😭😭
 
Back
Top