Απίκο

ιτο παχος των υλικων που επελεξα ηταν γιατι τα νερα ηταν θολα κ επικρατουσε κυματακι..
τα ψαρια το μονο που τα ενδιαφερει με αυτο τον καιρο ειναι να φανε κ τιποτα αλλο..εξαλλου κ οι συνθηκες ορατοτητας ειναι περιορισμενες..
Για μανα χρησιμοποιησα ν35 shimano speedmaster που ειχε περισεψει απο γεμισμα μηχανισμου κ το παραμαλλο sasame samulime αορατο(δεν το θεωρω απαραιτητο με αυτες τις συνθηκες αλλα παρολα αυτα το χρησιμοποιω..)ν25 κ το μηκος του περιπου 30εκ που στην ακρη του ειχε μια σαλαγκια cannelle 3205bz ν7 κ η συνδεση ηταν θηλεια-θηλεια οπως στο εγγλεζικο..ο φελλος ηταν ψιλολιγνος 8γρ συρομενος που τον εχω μετατρεψει σε σταθερο αφαιρωντας του το κρικακι στο κατω μερος κ βαζοντας "σφηνα" απο πλαστικο περιβλημα καλωδιου,επισης του εχω κοντυνει την κεραια γιατι κ δεν μου αρεσει αλλα κ γιατι μου αποσπαει την προσοχη..θελω να κοιταω στο σημειο που εφαπτεται με την επιφανεια της θαλασσας η λιγο παραπανω κ οχι πιο ψηλα..ετσι ο φελλος γινεται κ πιο "ευαισθητος" κατα καποιο τροπο..

Last edited:
ο φελλος ηταν ψιλολιγνος 8γρ συρομενος που τον εχω μετατρεψει σε σταθερο αφαιρωντας του το κρικακι στο κατω μερος κ βαζοντας "σφηνα" απο πλαστικο περιβλημα καλωδιου,επισης του εχω κοντυνει την κεραια
Ο φελλος αυτος ειναι στα αριστερα κ ουτε ξερω ποσα χρονια τον εχω..εχει γραψει ιστορια κ εχει φαει βουλιαγματα κ βουλιαγματα χαχα..
Στα δεξια φαινεται ενας αλλος φελλος που για το ψαρεμα που κανω ειναι ο ιδανικος αλλα δυστηχως οι λιγοι φελλοι σαν κ αυτον που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι κακοφτιαγμενοι απο ευαισθητα υλικα κ καταστρεφονται πολυ συχνα..

20200607_135340.jpg