Απίκο

Μπράβο Τάσο! Τι δόλωμα χρησιμοποίησες?
Το κλασσικο ζυμαρι που χρησιμοποιω,Σαρδελα κονσερβα γιατι δεν πρόλαβα τον ψαρα το πρωι να παρω φρεσκια(αντι αυτης εχω δουλεψει κ τονο η σκουμπρι.. )
ζυμωμενη με τριμμενη φρυγανια..πανεύκολη κατασκευη κ πολυ αποδοτικη,που δεν χρειάζεται να το ετοιμασουμε απο το σπιτι γιατι δεν απαιτούνται πολλα υλικα..το φτιαχνω κατευθειαν στο ψαρεμα..
Ομως με αυτες τις (καιρικες)συνθηκες οτι ζυμαρι κ να έφτιαχνα το ιδιο αποτέλεσμα θα ειχα..
Ενδεικτικό ειναι που μολις μπουνατσαρισε ο φελλος ισα κ τρεμοπαιζε..
Και σημειωνω οτι μαλαγρα σπανια ριχνω,τα ψαρια περιμενουν στα γνωστα λημερια..
 
Εγώ πήγα χτες με προζυμάκι, αλλά τα τσιμπήματα ελάχιστα και ό,τι βγήκε επέστρεψε πίσω λόγω μεγέθους...
Θα δοκιμάσω κάνα βραδινό, μήπως γιαλώνει κάνα καλύτερο ψάρι... αν έχει επιζήσει απ' τα δίχτυα...
 
Ο καιρος σημερα δεν ηταν για κυνηγι αλλα ηταν οτι επρεπε για απικο..μολις εκοψε η βροχη βγηκα να δω τι παιζει μιας κ τετοια εποχη σπανια ψαρευω..
Πηρα κατι ψαρακια αλλα εγινε του χελιου το καγκελο..
Κρατησα τρια που ηταν καλα κ τα υπολοιπα που ηταν μικρα παλι μεσα..

 
Ο καιρος σημερα δεν ηταν για κυνηγι αλλα ηταν οτι επρεπε για απικο..μολις εκοψε η βροχη βγηκα να δω τι παιζει μιας κ τετοια εποχη σπανια ψαρευω..
Πηρα κατι ψαρακια αλλα εγινε του χελιου το καγκελο..
Κρατησα τρια που ηταν καλα κ τα υπολοιπα που ηταν μικρα παλι μεσα..

Ωραίος φιλαράκι τα καλά του νησιού το χεις διπορτο.
 
Ο καιρος σημερα δεν ηταν για κυνηγι αλλα ηταν οτι επρεπε για απικο..μολις εκοψε η βροχη βγηκα να δω τι παιζει μιας κ τετοια εποχη σπανια ψαρευω..
Πηρα κατι ψαρακια αλλα εγινε του χελιου το καγκελο..
Κρατησα τρια που ηταν καλα κ τα υπολοιπα που ηταν μικρα παλι μεσα..

Μπραβο ρε Τασαρα!
Στην αρχη παραξενευτηκα,τα περασα δρογκαρελια....
Το 2ο αριστερα,απο τα κατω:),τα αλλα....καλοφαγωτα!!
 
Εχει γεμισει το λιμανακι τα τελευταια χρονια Γιαννη(μαλλον ηρθαν απο ενα ποταμακι)..
τσιμπανε στα παντα κ τα κανουν ολα μαλλιοκουβαρα..ασε που αυτη η γλινα που βγαζουν σαν σιλικονη τα κανει ολα χαλια..
Στην αρχη τα πεταγα παλι μεσα παρολο που τρωω κ την σμερνα κ τον δρογκο..αλλα μου λεει ενας Αιγυπτιος δοκιμασε κ θα δεις..
Πεντανοστιμα..
 
Τασο
Ειναι χέλια ή γαβάτσες ; (Ετσι τις λένε Λευκαδα και Κόρφο-Αμβρακικό) που εμφανίζονται το φθινοπωρο;
Κοίταξα να βρω άλλο όνομα τους και έπεσα πανω σε μια ωραία μελέτη του κυρίου Φωτη Χήτου :
http://repository.library.teimes.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/1279/IXTHAL_0704.pdf?sequence=1
Έχει ωραία πράγματα μεσα..shake hands.

Αφού δεν έχει θηράματα, τουλαχιστον να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας στα αλιεύματα :)
 
Last edited:
Ο καιρος σημερα δεν ηταν για κυνηγι αλλα ηταν οτι επρεπε για απικο..μολις εκοψε η βροχη βγηκα να δω τι παιζει μιας κ τετοια εποχη σπανια ψαρευω..
Πηρα κατι ψαρακια αλλα εγινε του χελιου το καγκελο..
Κρατησα τρια που ηταν καλα κ τα υπολοιπα που ηταν μικρα παλι μεσα..

Μπράβο φιλαράκι, καλοφαγαγωτα!:)
 
Ο καιρος σημερα δεν ηταν για κυνηγι αλλα ηταν οτι επρεπε για απικο..μολις εκοψε η βροχη βγηκα να δω τι παιζει μιας κ τετοια εποχη σπανια ψαρευω..
Πηρα κατι ψαρακια αλλα εγινε του χελιου το καγκελο..
Κρατησα τρια που ηταν καλα κ τα υπολοιπα που ηταν μικρα παλι μεσα..

οντως ρε φιλαρακο και εγω δεν τα γουσταρα τα χελια αλλα μολις δοκιμασα αλλαξα γνωμη.
 
Ο καιρος σημερα δεν ηταν για κυνηγι αλλα ηταν οτι επρεπε για απικο..μολις εκοψε η βροχη βγηκα να δω τι παιζει μιας κ τετοια εποχη σπανια ψαρευω..
Πηρα κατι ψαρακια αλλα εγινε του χελιου το καγκελο..
Κρατησα τρια που ηταν καλα κ τα υπολοιπα που ηταν μικρα παλι μεσα..

χελάκι στο κάρβουνο....βάλε και δυο τσιπουράκια, τα υπόλοιπα σουπίτσα για το σβήσιμο :D
 
Mετα τις 12 το μεσημερι πηρα τα συνεργα κ βουρ στην θαλασσα..θολουρα με κυματακι κ λιγο κρυο(το τζακετ του αετου με εβγαλε ασπροπροσωπο..).
Ειχε κεφαλοπουλα αλλα οχι ικανοποιητικα μεγεθη..το κεφι μου ομως το εκανα κ με το παραπανω..το κακο ειναι οταν δεν "παιζει" ο φελλος..

 
Mετα τις 12 το μεσημερι πηρα τα συνεργα κ βουρ στην θαλασσα..θολουρα με κυματακι κ λιγο κρυο(το τζακετ του αετου με εβγαλε ασπροπροσωπο..).
Ειχε κεφαλοπουλα αλλα οχι ικανοποιητικα μεγεθη..το κεφι μου ομως το εκανα κ με το παραπανω..το κακο ειναι οταν δεν "παιζει" ο φελλος..

Ωραιος ο Τασος!!Κανενα κυνηγι θα κανεις?
 
Και αυτο κυνηγι ειναι...sarcastic.
Τις επομενες θα παω να δω τι γινεται..
Αλλα χρονια δεν ψαρευα ποτε τετοια εποχη..ο νοων νοειτω..:(
Koιτα να βρεις κανενα μερος με μελανουργια για να σωθεις φετος,τα αλλα αστα για τους αισιοδοξους.sarcastic.
 
Mετα τις 12 το μεσημερι πηρα τα συνεργα κ βουρ στην θαλασσα..θολουρα με κυματακι κ λιγο κρυο(το τζακετ του αετου με εβγαλε ασπροπροσωπο..).
Ειχε κεφαλοπουλα αλλα οχι ικανοποιητικα μεγεθη..το κεφι μου ομως το εκανα κ με το παραπανω..το κακο ειναι οταν δεν "παιζει" ο φελλος..

Φιλαράκι καλοφαγωτα!!!
Με βραστο, άγριο ραδίκι του βουνού και μια τηγανιά χοντροκομμένες πατατες!!!
bbq2
 
Back
Top