Απίκο

ιτο παχος των υλικων που επελεξα ηταν γιατι τα νερα ηταν θολα κ επικρατουσε κυματακι..
τα ψαρια το μονο που τα ενδιαφερει με αυτο τον καιρο ειναι να φανε κ τιποτα αλλο..εξαλλου κ οι συνθηκες ορατοτητας ειναι περιορισμενες..
Για μανα χρησιμοποιησα ν35 shimano speedmaster που ειχε περισεψει απο γεμισμα μηχανισμου κ το παραμαλλο sasame samulime αορατο(δεν το θεωρω απαραιτητο με αυτες τις συνθηκες αλλα παρολα αυτα το χρησιμοποιω..)ν25 κ το μηκος του περιπου 30εκ που στην ακρη του ειχε μια σαλαγκια cannelle 3205bz ν7 κ η συνδεση ηταν θηλεια-θηλεια οπως στο εγγλεζικο..ο φελλος ηταν ψιλολιγνος 8γρ συρομενος που τον εχω μετατρεψει σε σταθερο αφαιρωντας του το κρικακι στο κατω μερος κ βαζοντας "σφηνα" απο πλαστικο περιβλημα καλωδιου,επισης του εχω κοντυνει την κεραια γιατι κ δεν μου αρεσει αλλα κ γιατι μου αποσπαει την προσοχη..θελω να κοιταω στο σημειο που εφαπτεται με την επιφανεια της θαλασσας η λιγο παραπανω κ οχι πιο ψηλα..ετσι ο φελλος γινεται κ πιο "ευαισθητος" κατα καποιο τροπο..
 
Last edited:
ο φελλος ηταν ψιλολιγνος 8γρ συρομενος που τον εχω μετατρεψει σε σταθερο αφαιρωντας του το κρικακι στο κατω μερος κ βαζοντας "σφηνα" απο πλαστικο περιβλημα καλωδιου,επισης του εχω κοντυνει την κεραια
Ο φελλος αυτος ειναι στα αριστερα κ ουτε ξερω ποσα χρονια τον εχω..εχει γραψει ιστορια κ εχει φαει βουλιαγματα κ βουλιαγματα χαχα..
Στα δεξια φαινεται ενας αλλος φελλος που για το ψαρεμα που κανω ειναι ο ιδανικος αλλα δυστηχως οι λιγοι φελλοι σαν κ αυτον που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι κακοφτιαγμενοι απο ευαισθητα υλικα κ καταστρεφονται πολυ συχνα..


20200607_135340.jpg
 
Τα χάπια μου!!!.hair.
Το ειχα δει...
Και αυτό που μου έκανε εντυπωση δεν ήταν τόσο η ποσοτητα των ψαριων όσο το πως βγαίνουν τέτοια ψάρια κ μάλιστα "κομπολοι" σε συνθήκες άπνοιας.... Λες κ ψαρευουν μέσα σε κλουβιά..... Τόσο απονήρευτα...??
 
Το ειχα δει...
Και αυτό που μου έκανε εντυπωση δεν ήταν τόσο η ποσοτητα των ψαριων όσο το πως βγαίνουν τέτοια ψάρια κ μάλιστα "κομπολοι" σε συνθήκες άπνοιας.... Λες κ ψαρευουν μέσα σε κλουβιά..... Τόσο απονήρευτα...??
Μάνα 60+,ένα δαγκωτο βαρίδι και σαρδέλα παστη, φαντάσου τι γίνεται από κάτω Τάσο.Εδω 25αρι παράμαλλο αόρατο κατεβάζεις και στρίβουν.
 
Τα χάπια μου!!!.hair.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση επίσης είναι και ο τρόπος που ψαρεύει. Ουσιαστικά βλέπει τον σαργό να καταπίνει το αγκίστρι και μετά σηκώνει. Εκεί στις αζόρες πρέπει να είναι αψάρευτα τα μέρη, δεν εξηγείται αλλιώς!
 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση επίσης είναι και ο τρόπος που ψαρεύει. Ουσιαστικά βλέπει τον σαργό να καταπίνει το αγκίστρι και μετά σηκώνει. Εκεί στις αζόρες πρέπει να είναι αψάρευτα τα μέρη, δεν εξηγείται αλλιώς!
Φυσικα
οταν περνει τετοιες παντοφλες μεσα σε λιμανι
Ειναι οπως στην μαρινα της λεμεσου
Πριν κορο οταν ειχαμε παει μετα παιδια εβλεπες κατι παντοφλες απο κατω σου μεσα στο κοσμο
Επειδη απαγορευεται το ψαρεμα
Δες τα μελανουρια κατω απο τα κεφαλόΠουλα
 

Attachments

  • CB9BA159-574C-43C1-8EC3-CF1D50D7A60D.jpeg
    CB9BA159-574C-43C1-8EC3-CF1D50D7A60D.jpeg
    206,8 KB · Προβολές: 35
Αυτό που μου κάνει εντύπωση επίσης είναι και ο τρόπος που ψαρεύει. Ουσιαστικά βλέπει τον σαργό να καταπίνει το αγκίστρι και μετά σηκώνει. Εκεί στις αζόρες πρέπει να είναι αψάρευτα τα μέρη, δεν εξηγείται αλλιώς!
Σίγουρα είναι αψαρευτα.Αμα κρατάει τέτοια ψάρια και σε αυτά τα μεγέθη, φαντάσου τι θα γίνει άμα σκάσει κανένας από εμάς που είναι αρκετά ψαγμενος.Βλεποντας το σίγουρα θα κρατάει και συναγρίδες μέσα.Εκει να δεις...
 
Εγω δεν καταλαβα γιατι αφηνει κατω το καλαμι και πιανει με τα χερια την μανα;
Επειδη ειναι χοντρη και δεν φοβαται;
Εχει μπροστα σχοινια που δεν φαινονται;
Παντως τα φερνει εξω λες και στην αλλη ακρη εχει δεσει δοντι και θελει να το βγαλει .sarcastic.
 
Εγω δεν καταλαβα γιατι αφηνει κατω το καλαμι και πιανει με τα χερια την μανα;
Επειδη ειναι χοντρη και δεν φοβαται;
Εχει μπροστα σχοινια που δεν φαινονται;
Παντως τα φερνει εξω λες και στην αλλη ακρη εχει δεσει δοντι και θελει να το βγαλει .sarcastic.
Για να μην σπάσει το καλάμι,το καρφώνει και το σηκώνει στα χέρια.
 
Για να μην σπάσει το καλάμι,το καρφώνει και το σηκώνει στα χέρια.
Εχω βγαλει ψαρια και ψαρια χωρις να καταφερω να σπασω καλαμι
Δεν ειναι καλαμι με μηχανακι αλλα απικο
Τελοσπαντων αμα κανει την δουλεια της απο κει και περα τα αλλα δεν μετρουν :)
 
Ουσιαστικά βλέπει τον σαργό να καταπίνει το αγκίστρι και μετά σηκώνει.
Δεν ξέρω αν εκεί είναι τόσο καθαρά τα νερά ώστε να μπορεί να το κάνει..Οπως κ αν έχει..Τα βλέπει η δεν τα βλέπει, τα ψάρια εκεί πιανονται από μόνα τους....


Εγω δεν καταλαβα γιατι αφηνει κατω το καλαμι και πιανει με τα χερια την μανα;

Βλεπει ζορι κ φοβάται μην τυχόν κ της σπάσει το καλάμι όπως λέει κ ο Αλέξης...

Αλλα κ το σημείο είναι ψηλό και
το καλάμι της βεργιζει, όποτε σε κάθε μεγάλο ψάρι λυγιζει αρκετά με συνεπεια το ψάρι να κοπαναει πανω στα τσιμέντα....
 
Last edited:
Έχω δει στο Άγιο όρος,μόνη Ξενοφώντος,τον ιερέα ,(αμέσως μετά την τράπεζα.....)να κατευθύνεται με 2 κουβάδες μαλάγρα προς το λιμανάκι,αφού μαλαγρωσε το μερος,Ακριβώς στο ένα μέτρο...Τον βλέπω να βγάζει μια αρματωσα,με 200ν μπετονιας κ αγκίστρι για ξιφια‼️δόλωμα μια τεράστια μπάλα ψωμοτυρι‼️του λεω,τι θα ψαρέψεις με αυτό❓❓❓‼️ μου λέει να κάνω ησυχία κ να κρυφτώ,(πέσαμε σκέφτομαι σε ανάποδο), κρύβομαι λοιπόν κ περιμένω με απορία.....Anyway‼️ο τύπος μέσα σε 3-4 λεπτά ,είχε βγάλει 7 ΜΕΛΑΝΟΥΡΙΑ 400 Περ.γραμμαρια το κάθε ενα,,,,έμεινα παγωτό......πέταγε ,περίπου 2.5 μέτρα μπετονιας Κ στο ένα δύο τραβαγε, Έχοντας Πάντα‼️ψάρι στην άκρη ,τον είδα να βγάζει έτσι 7 μελανουρια.Αυτο βέβαια δεν κράτησε πολύ ,διότι ειδα την παρέα Παιδιών του κατηχητικού, που γνώρισα εκεί,να κοιτάζει από ψηλά κ τους φωναξα να κατέβουν με τις μπετονιες,καμία 15αρια άτομα ερχόντουσαν τρέχοντας φωνάζοντας γιουυυυυυυυριαααααααα.......με κοιτάζει ο παντρε με ύφος Κλιντ Ίστγουντ κ μου λέει ,παρτους κ φύγετε,που όμως να χαμπαριασουν οι πατρινοί‼️Στην τελική έφυγε αυτός.....λέω στους παίδες ,ήσυχα κ κρυφτό‼️πετάω μπετονια, με μεγάλες προσδοκίες 25αρα....6 ν αγκίστρι κ βγάζω ένα σπαρο που τον φώναζε η μαμά του κ μετά μια σαλπιτσα‼️ούτε δείγμα από ΜΕΛΑΝΟΥΡΙ‼️
Καλημέρες παίδες‼️
 
Έχω δει στο Άγιο όρος,μόνη Ξενοφώντος,τον ιερέα ,(αμέσως μετά την τράπεζα.....)να κατευθύνεται με 2 κουβάδες μαλάγρα προς το λιμανάκι,αφού μαλαγρωσε το μερος,Ακριβώς στο ένα μέτρο...Τον βλέπω να βγάζει μια αρματωσα,με 200ν μπετονιας κ αγκίστρι για ξιφια‼️δόλωμα μια τεράστια μπάλα ψωμοτυρι‼️του λεω,τι θα ψαρέψεις με αυτό❓❓❓‼️ μου λέει να κάνω ησυχία κ να κρυφτώ,(πέσαμε σκέφτομαι σε ανάποδο), κρύβομαι λοιπόν κ περιμένω με απορία.....Anyway‼️ο τύπος μέσα σε 3-4 λεπτά ,είχε βγάλει 7 ΜΕΛΑΝΟΥΡΙΑ 400 Περ.γραμμαρια το κάθε ενα,,,,έμεινα παγωτό......πέταγε ,περίπου 2.5 μέτρα μπετονιας Κ στο ένα δύο τραβαγε, Έχοντας Πάντα‼️ψάρι στην άκρη ,τον είδα να βγάζει έτσι 7 μελανουρια.Αυτο βέβαια δεν κράτησε πολύ ,διότι ειδα την παρέα Παιδιών του κατηχητικού, που γνώρισα εκεί,να κοιτάζει από ψηλά κ τους φωναξα να κατέβουν με τις μπετονιες,καμία 15αρια άτομα ερχόντουσαν τρέχοντας φωνάζοντας γιουυυυυυυυριαααααααα.......με κοιτάζει ο παντρε με ύφος Κλιντ Ίστγουντ κ μου λέει ,παρτους κ φύγετε,που όμως να χαμπαριασουν οι πατρινοί‼️Στην τελική έφυγε αυτός.....λέω στους παίδες ,ήσυχα κ κρυφτό‼️πετάω μπετονια, με μεγάλες προσδοκίες 25αρα....6 ν αγκίστρι κ βγάζω ένα σπαρο που τον φώναζε η μαμά του κ μετά μια σαλπιτσα‼️ούτε δείγμα από ΜΕΛΑΝΟΥΡΙ‼️
Καλημέρες παίδες‼️

Τα είχε εκπαιδεύσει ο πάτερ :p !

Γιάννη είναι 2-3 χρόνια που ψαρεύω μελανούρια με lrf όλο το κόλπο είναι να μην με ακούνε και να μην με βλέπουν, θόρυβοι, κινήσεις, σκιές... τα διώχνουν αμέσως. Φυσικά αν υπάρχει και άλλος που ψαρεύει κοντά είναι σαν να μην υπάρχουν!!!! :) .
 

Attachments

  • μελανουρια γοπες.jpg
    μελανουρια γοπες.jpg
    333,8 KB · Προβολές: 20
Ο παππους μου ειχε πει πριν καμια 30αρια χρονια

για το απικο και τα μελανουρια

μακρυ παραμαλλο μολυβακι το μικροτερο δυνατο και αν γινεται καθολου στριφταροπαραμανα
Απευθειας στην μανα το παραμαλο

τοτε δεν ειχε αορατες πετονιες κλπ

Παντως καποτε τσιμπανε και σαν παλαβα και λες πως και εγινε ετσι

μεχρι και σε πατωτο πολυαγγιστρο σε σκετο ψωμι στην μεση του λιμανιου!
Ξαγκιστρωσα το ψαρι -ενα μελανουρι παντοφλα και ακομη δεν το πιστευα
 
Τοτε δεν ειχε αορατες πετονιες κλπ

Παντως καποτε τσιμπανε και σαν παλαβα και λες πως και εγινε ετσι
Δεν είναι παραξενο....
Όταν ο καιρός είναι κατάλληλος κ φυσικα κραταει η περιοχή μελανουρια τοτε το απίκο κανει χοντρή ζημιά... Εκεί οι αόρατες πετονιες δεν είναι απαραίτητες......
μεχρι και σε πατωτο πολυαγγιστρο σε σκετο ψωμι στην μεση του λιμανιου!
Ξαγκιστρωσα το ψαρι -ενα μελανουρι παντοφλα και ακομη δεν το πιστευα
Με ψωμί στο πολυαγκιστρο έχω πιασει κ εγώ 2-3 φορές αφρωτα που ψαρευα κεφαλους....

Όταν είμαστε πιτσιρικαδες τα καλοκαίρια ανεβαιναμε σε ένα καΐκι κ μαλαγρωναμε με σπασμένες πορφυρες, καβουρια, κλπ που ήταν πεταμενα στο κατάστρωμα από τον καθαρισμό των δικτύων... Αμέσως πρασινιζε η θάλασσα με αυτά τα ψαρια..
Πολυαγκιστρο με σαρδέλα κ ακόμα καλυτερα με διπλούς γαυρους που το ρίχναμε πιο μέσα κ οχι απο κάτω,έκανε φοβερη δουλεια....
και δεν ήταν κ τόσο σπάνιο να έρθει έξω με δυο μελανουρια που πιαστηκαν ταυτόχρονα...


Και με αβαριδο μοναγκιστρο τα ψαρευαμε αλλά μετα απο 2-3 ψάρια έκοβαν.. Ενώ το πολυαγκιστρο συνέχιζε να τα βγάζει σερι παροτι ήταν πολυ "φωναχτο" εργαλείο κ η θάλασσα γυαλι....
Προφανώς εκει δεν μπορουσαν να αντισταθούν στην θεα ενός μεγάλου δολωμάτος......
 
Back
Top