Αρβύλες Ελληνικού Στρατού

IMG_20201213_093912.jpgIMG_20201213_093919.jpgΈγινε και το πρώτο τεστ εχθές με αυτό το παλιόκαιρο.. ένα τετραωρο μέσα στις λασπες και τη βροχή σταλα νερό δεν πέρασε μέσα όχι που μου λέγατε για τη δροσιά που έχουν τα χόρτα την αυγουλα και άμα κάτσεις λίγη ώρα σε αυτά τα παπούτσια μουσκεβουν
 
View attachment 20025View attachment 20026Έγινε και το πρώτο τεστ εχθές με αυτό το παλιόκαιρο.. ένα τετραωρο μέσα στις λασπες και τη βροχή σταλα νερό δεν πέρασε μέσα όχι που μου λέγατε για τη δροσιά που έχουν τα χόρτα την αυγουλα και άμα κάτσεις λίγη ώρα σε αυτά τα παπούτσια μουσκεβουν
Εάν μετά από 4ωρο περπάτημα είναι όπως στην φωτογραφία είναι και αυτοκαθαριζομενα εκτός από αδιάβροχα!!!!!!!!
 
Εάν μετά από 4ωρο περπάτημα είναι όπως στην φωτογραφία είναι και αυτοκαθαριζομενα εκτός από αδιάβροχα!!!!!!!!
Όχι ρε φίλε δεν τις έβγαλα φωτογραφία στο τέλος της ημέρας άλλη όρεξη δεν είχα... Τις φωτογραφίες τις τράβηξα κάποια στιγμή στην αρχή της ημέρας... Η πλάκα είναι ότι είναι καθαρές γιατί είχα περάσει μέσα από κάτι χορτάρια για ξέπλυμα από λασπες.. Οι φωτογραφίες είναι για να δείτε ότι έγινε μια δοκιμή εχτές μια μέρα με πολύ νερό και γενικά με πολύ δύσκολο τερεν για τα παπούτσια και ότι τα παπούτσια ήταν απλά SUPER
 
Όχι ρε φίλε δεν τις έβγαλα φωτογραφία στο τέλος της ημέρας άλλη όρεξη δεν είχα... Τις φωτογραφίες τις τράβηξα κάποια στιγμή στην αρχή της ημέρας... Η πλάκα είναι ότι είναι καθαρές γιατί είχα περάσει μέσα από κάτι χορτάρια για ξέπλυμα από λασπες.. Οι φωτογραφίες είναι για να δείτε ότι έγινε μια δοκιμή εχτές μια μέρα με πολύ νερό και γενικά με πολύ δύσκολο τερεν για τα παπούτσια και ότι τα παπούτσια ήταν απλά SUPER
Ωραία,Μεγια.
 
View attachment 20025View attachment 20026Έγινε και το πρώτο τεστ εχθές με αυτό το παλιόκαιρο.. ένα τετραωρο μέσα στις λασπες και τη βροχή σταλα νερό δεν πέρασε μέσα όχι που μου λέγατε για τη δροσιά που έχουν τα χόρτα την αυγουλα και άμα κάτσεις λίγη ώρα σε αυτά τα παπούτσια μουσκεβουν
Που βρισκουμε αυτα φιλε μου, Υπαρχει καποιο μαγαζι? Ειχα αγορασει καποτε κατι γερμανικες αρβυλες(85ευρω) σε αυτο το στιλ, ηταν ελαφρια ευκαμπτα αθορυβα αλλα... και κοτσιφας να τα κατουρουσε θα περνουσε μεσα (λογο του τροπου που ηταν ραμμενη η σολα με το δερμα)
 
Έγινε και το πρώτο τεστ εχθές με αυτό το παλιόκαιρο.. ένα τετραωρο μέσα στις λασπες και τη βροχή σταλα νερό δεν πέρασε μέσα όχι που μου λέγατε για τη δροσιά που έχουν τα χόρτα την αυγουλα και άμα κάτσεις λίγη ώρα σε αυτά τα παπούτσια μουσκεβουν
Για το ότι δεν περνάει υγρασία εγώ προσωπικά αμφιβολία δεν είχα διότι τις έχω και τις χρησιμοποιώ.
Αυτό που θα με ενδιέφερε να ακούσω από εσένα αν κάποια στιγμή στο μέλλον έχεις κατασταλάξει είναι αντικειμενικά ποια είναι η διαφορά στο περπάτημα, την αίσθηση και την κόπωση στο πόδι με τη βάιμπραν σόλα σε σχέση με την μαμίσια σόλα σε αυτές τις αρβύλες. Και αυτό διότι η βάιμπραν ως γνωστό έχει ημερομηνία λήξης. Κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει, κάποια στιγμή θα χρειαστεί αντικατάσταση, ενώ η μαμίσια με τα χίλια μειονεκτήματά της έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή από τη βάιμπραν δεδομένου ότι είναι βουλκανισμένη πάνω στο άρβυλο και όχι κολλημένη σε αυτό.
Ευχαριστούμε για τις εικόνες, τις κριτικές και την παρουσίαση. :)
 
Καλημέρα συνάδελφε
Το θέμα αντοχής θα πάρει καιρό γιατί με την απαγόρευση δεν μπορούμε να πάμε στο βουνό τόσο συχνά για συμπεράσματα.
Τώρα το θέμα άνεση έχει να κάνει από το τι σολα θα επιλέξεις. Εγώ δεν ήξερα ότι έχει διάφορες σκληροτητες εσωτερικα στη σολα για το τι αποσβεση θέλεις να έχει το παπούτσι μέχρι να μου το εξηγήσει ο τσαγκαρης.
Πιο ελαφριά πάντως είναι εγώ έχω 45 νούμερο άμα θέλεις ζυγιζω και κάνεις αναγωγη με τις δικές σου.
 
Οι μετατροπές αυτές είναι όπως οι βελτιώσεις στα Baikal αμφιβόλου αποτελέσματος.
Άμα εφτασες να παρομειαζεις τα αρβυλα του ελληνικού στρατού με ότι είναι το baikal στα όπλα σε βλέπω του χρόνου να παίρνεις και εσύ αρβυλακια και να μας τα μοστραρεις με φωτογραφίες
 
καλα βαλτες αυτες σε κυνηγι μπεκατσας και περδικας και μετα ελα για να μου πηςςςς .sarcastic. θα θες συγουρα ορθοπεδικοοοοο,,για κανα καρτερακι καλες ειναι,,παντως εαν σε ικανοπειουνε εσενα να της χαιρεσεεεε;)
Είπα εγώ ότι είναι το καλύτερο παπούτσι για τα πάντα και δε το θυμάμαι?
Εγώ είπα ότι για τα χρήματα 90 με 100€ το
.... περισσότερο.... είναι πολύ καλά και ότι με αυτά τα λεφτά δεν παίρνεις καλύτερα παπούτσια έτοιμα στο εμπόριο..
Άμα αρχίσουμε να λέμε για μπεκατσες περδικες πάπιες δεν ξεμπερδεύουμε.
Καλησου μέρα
 
Άμα εφτασες να παρομειαζεις τα αρβυλα του ελληνικού στρατού με ότι είναι το baikal στα όπλα σε βλέπω του χρόνου να παίρνεις και εσύ αρβυλακια και να μας τα μοστραρεις με φωτογραφίες
Έχεις δίκιο έπρεπε να έγραφα πεταμένα λεφτά .Τα μπαικαλ είναι αστέρια από το εργοστάσιο.Σε κάθε σωστό προϊόν , μπαίνουν οι προδιαγραφές , σχεδιάζεται, επιλέγονται το υλικά και κατασκευάζεται.Στις μπότες σου αυτό που χρειαζόταν λιγότερο να αλλάξεις ήταν οι σόλες.Εχουν κατάλληλο δέρμα και επεξεργασία, ραφές, γλώσσα που να προστατεύει το πόδι και πλαϊνά για να μην μπαίνει νερό ;Έχουν απλα μεταλλικά εξαρτήματα για κορδόνια.Εχουν κάποια ειδική μεμβράνη τύπου Tex; Έχουν ειδικά μαξιλάρια έτσι ώστε να προστατεύει αστράγαλο από διαστρέμματα;Με συγχωρείς αλλά μετετρεψες ένα μέτριο (ακατάλληλο) άρβυλο σε μέτριο άρβυλο με καλή σόλα.Για το θέμα αντοχής σε πέντε χρόνια αλλαξετου σόλες καί κρατατα άλλα πέντε χρόνια.
 
Benelli l.h.
Ακου, Βλέπε, Σώπα
Και δέρμα καλό εξωτερικα έχει, και διπλό δέρμα εσωτερικα έχει, και νερό δε περνάει άσε τα Tex που όλοι μου μάθατε τα Tex - Gore-Tex κλπ κλπ δηλαδή οι οι εσκιμώοι τόσα χρόνια που δεν είχαν παπούτσια με μεμβρανη Tex ήταν με βρεγμένα πόδια?
Όλοι εσείς ξέρετε τι μου θυμίζετε?
Τους βλαχους πρίν από σαράντα χρόνια που ενώ είχαν τα καλύτερα κρασιά και τσιπουρα αυτοί πηγαίνανε στα κωλόμπαρα και παράγγειλναν Johnny και Περδικα όλο καμάρι γιατί τους είχε πιάσει ξενομανια.
 
Είναι σαν να μου λες έχω ένα Yogo
Benelli l.h.
Ακου, Βλέπε, Σώπα
Και δέρμα καλό εξωτερικα έχει, και διπλό δέρμα εσωτερικα έχει, και νερό δε περνάει άσε τα Tex που όλοι μου μάθατε τα Tex - Gore-Tex κλπ κλπ δηλαδή οι οι εσκιμώοι τόσα χρόνια που δεν είχαν παπούτσια με μεμβρανη Tex ήταν με βρεγμένα πόδια?
Όλοι εσείς ξέρετε τι μου θυμίζετε?
Τους βλαχους πρίν από σαράντα χρόνια που ενώ είχαν τα καλύτερα κρασιά και τσιπουρα αυτοί πηγαίνανε στα κωλόμπαρα και παράγγειλναν Johnny και Περδικα όλο καμάρι γιατί τους είχε πιάσει ξενομανια.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα και μην παραξηγησε είναι σαν νά έχεις ενα Yugo τού έβαλες τέσσερα ζαντολοστιχα και μας το παρουσιάζεις σαν Ferrari εε πώς θα το κάνουμε δεν είναι.
 

Benelli l.h.
Ακου, Βλέπε, Σώπα
Και δέρμα καλό εξωτερικα έχει, και διπλό δέρμα εσωτερικα έχει, και νερό δε περνάει άσε τα Tex που όλοι μου μάθατε τα Tex - Gore-Tex κλπ κλπ δηλαδή οι οι εσκιμώοι τόσα χρόνια που δεν είχαν παπούτσια με μεμβρανη Tex ήταν με βρεγμένα πόδια?
Όλοι εσείς ξέρετε τι μου θυμίζετε?
Τους βλαχους πρίν από σαράντα χρόνια που ενώ είχαν τα καλύτερα κρασιά και τσιπουρα αυτοί πηγαίνανε στα κωλόμπαρα και παράγγειλναν Johnny και Περδικα όλο καμάρι γιατί τους είχε πιάσει ξενομανια.
Μπορείς να βάλεις και καρφιά για κανένα παγετώνα.Ακου βλέπε σώπα ,δεν το έγραψες από την αρχή ότι απαγορεύεται ο αντίλογος να μην καθόμαστε να γράφουμε ολόκληρα κατεβατα!!!!!
 
Είπα εγώ ότι είναι το καλύτερο παπούτσι για τα πάντα και δε το θυμάμαι?
Εγώ είπα ότι για τα χρήματα 90 με 100€ το
.... περισσότερο.... είναι πολύ καλά και ότι με αυτά τα λεφτά δεν παίρνεις καλύτερα παπούτσια έτοιμα στο εμπόριο..
Άμα αρχίσουμε να λέμε για μπεκατσες περδικες πάπιες δεν ξεμπερδεύουμε.
Καλησου μέρα
Grisport γαλοτσομποτακι( το καλύτερο τηςgrisport) ,magnum stelth,lytos,salamon και άλλα πολλά ειδικά τώρα όλο προσφορές είναι.κατω από 100.
 
Είναι σαν να μου λες έχω ένα Yogo

Να σου δώσω ένα παράδειγμα και μην παραξηγησε είναι σαν νά έχεις ενα Yugo τού έβαλες τέσσερα ζαντολοστιχα και μας το παρουσιάζεις σαν Ferrari εε πώς θα το κάνουμε δεν είναι.
Σωστά ξέχασα να του βάλω και το αλογάκι στο κέντρο του καπό για να το πάρεις εσύ κανα 150αρι με 200αρι από κανένα μαγαζί κυνηγετικών
 
Back
Top