Αρβύλες Ελληνικού Στρατού

Τον Οκτώβριο ετοιμάζομαι να φύγω από το καθιερωμένο καρτέρι,με πλησιάζει ένας τύπος μέλος παρέας λαγαδων.Φορουσε ένα παλιομοδίτικο σετ αθλητικής φόρμας (μπλέ με δύο λευκές ρίγες στο πλάι) οι ποιο παλιοί θα την θυμούνται, και σκαρπινια.Πιστευει κάποιος ότι δεν κυνήγησε;
Εγώ να δεις τι έπαθα στον Έβρο που είχα πάει να κυνηγήσω παπια με κάτι φίλους εκεί που πάω να πιάσω το πόστο για καρτέρι βλέπω αυτό 6ff4d0f814da1c85528556a5ebb58fa5.jpg
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την κάναμε σφεντόνα. .big smile.
 
Εγώ να δεις τι έπαθα στον Έβρο που είχα πάει να κυνηγήσω παπια με κάτι φίλους εκεί που πάω να πιάσω το πόστο για καρτέρι βλέπω αυτό View attachment 20299
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την κάναμε σφεντόνα. .big smile.
Όχι ρε, σου έπιασε το καρτέρι η τάνα ε;
 
Εγώ να δεις τι έπαθα στον Έβρο που είχα πάει να κυνηγήσω παπια με κάτι φίλους εκεί που πάω να πιάσω το πόστο για καρτέρι βλέπω αυτό View attachment 20299
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την κάναμε σφεντόνα. .big smile.
Αν εχει παπιά ποιος ασχολείται με τη χάρη της . ... .big smile.
 
Εγώ να δεις τι έπαθα στον Έβρο που είχα πάει να κυνηγήσω παπια με κάτι φίλους εκεί που πάω να πιάσω το πόστο για καρτέρι βλέπω αυτό View attachment 20299
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την κάναμε σφεντόνα. .big smile.
Κατάφερες βρήκες το δρόμο του γυρισμού η ξεμεινες Έβρο;
 
Έτσι, για να σας τη σπάσω!

View attachment 7523

View attachment 7524

View attachment 7525

View attachment 7526

View attachment 7527


Κανένας σύγχρονος κυνηγός πλέον δεν αγοράζει «Αρβύλες του Ελληνικού Στρατού» για να κυνηγήσει. Κι όμως οι περισσότεροι με αυτές ξεκινήσαμε πριν χρόνια τα κυνήγια μας.

Τα σύγχρονα ορειβατικά (κυνηγητικά) άρβυλα έχουν πάρα πολλά πλεονεκτήματα για αυτό και όλοι τα προτιμάνε. Είναι πιο ελαφριά, είναι πολύ-πολύ πιο άνετα, είναι περισσότερο αδιάβροχα με τις μεμβράνες αδιαβροχοποίησης και κρατάνε καλύτερα το πόδι στις ανωμαλίες του εδάφους.

Όμως έχουν και μειονεκτήματα. Είναι από ακριβά, έως πολύ ακριβά. Έχουν ημερομηνία λήξεως και αυτό τα κάνει ακόμα πιο ακριβά. Οι περισσότεροι κυνηγοί κάθε 2-3 σεζόν αγοράζουν καινούργια. Οι μεμβράνες που τους προσδίδουν αδιαβροχοποίηση χάνουν την αδιαβροχοποιητική τους ικανότητα μετά από κάποια χρόνια. Οι σόλες τους είναι κολλημένες στο μποτάκι και αυτή η κόλλα με τα λίπη και τα κεριά που βάζουμε μπορεί να ξεκολλήσει. Κατά κανόνα είναι κοντά και χρειάζονται γκέτες για ολοκληρωμένη προστασία από την υγρασία των χόρτων.

Αντίθετα οι αρβύλες του ΕΣ που είναι γνωστές για τα μειονεκτήματα τους έχουν και κάποια πλεονεκτήματα.
-Καταρχήν είναι φτηνές.
-Κατά δεύτερον, κατά γενική ομολογία αντέχουν δεκαετίες, όχι απλά χρόνια, και μάλιστα σκληρής χρήσης.
-Είναι φτιαγμένες από 100% δέρμα, καλής ποιότητας και αντοχής και όχι από συνθετικά υλικά που χαλάνε εύκολα.
-Η αδιαβροχοποιητική τους ικανότητα δεν έχει ημερομηνία λήξης διότι βασίζεται στο καλά φροντισμένο δέρμα και όχι σε μεμβράνες που μετά από λίγα χρόνια πλέον μπάζουν.
-Η σόλα τους μπορεί να μην είναι αντιολισθητική όπως οι vibram σόλες, αλλά δεν είναι κολλημένη στο άρβυλο, είναι βουλκανισμένη πάνω στο άρβυλο και δε ξεκολλάει από αυτό.
-Δεν έχουν τόσο ανάγκη τις γκέτες διότι είναι πιο ψηλές και υγρασία από τα χορτάρια δεν μπαίνει μέσα. Μπορείς να βάλεις μέσα στην αρβύλα και το παντελόνι ώστε να μην βρέχεται από τα χόρτα και να μην σκαλώνει σε κλαδιά το μπαντζάκι.
-Μετά από μία περίοδο «σπασίματος» το 100% δερμάτινο αυτό άρβυλο παίρνει τη φόρμα του ποδιού και σταματάει να είναι τόσο άβολο όπως ήταν στην αρχή και πλέον το φοράς ευχάριστα.
-Επειδή είναι 100% καλής ποιότητας δέρμα μπορείς να τις φροντίζεις με πάρα πολλά υλικά. Λίπος φώκιας, αγριόχοιρου, πάπιας. Βαζελίνη, κεριά. Μπορείς να τη βερνικώνεις με βουρτσάκι και βερνίκι και να γίνεται σαν καινούργια και για εμένα η διαδικασία αυτή είναι απολαυστική.



Τα συγκεκριμένα που πήρα είναι άρβυλα του Ελληνικού Στρατού για τους Αξιωματικούς και είναι διαφορετικά από αυτά που ξέρουμε. Έχουν φτιαχτεί στο «700 Στρατιωτικό Εργοστάσιο» όπου βλέπουμε τη διαδικασία στο παρακάτω βίντεο. Είναι φτιαγμένα με διπλό δέρμα, μαλακό εσωτερικά και το σκληροτράχηλο μαύρο εξωτερικά. Έχουν ζάρες στον αχίλλειο τένοντα για να κάνουν τη βάδιση πιο άνετη. Έχουν διαφορετικούς και πιο άνετους πάτους μέσα.




Στο παρακάτω βίντεο αυτό ο ξένος συγκρίνει τα κλασσικά Άρβυλα του ΕΣ με τα άρβυλα του αγγλικού στρατού και μάλλον φαίνεται να προτιμάει τα δικά μας:


Στο μαγαζί που πήγα είχε και άρβυλα του αμερικανικού στρατού, και του βρετανικού στρατού, και του γερμανικού στρατού, και άλλα. Αντικειμενικά νομίζω ότι τα άρβυλα του Ελληνικού Στρατού, νέων προδιαγραφών, των Αξιωματικών, αυτά που πήρα, ήταν η καλύτερη επιλογή για το Ελληνικό τερέν και το Ελληνικό κλίμα, για αυτό και τα προτίμησα.
Επειδή έχω τρέλα με τα συγκεκριμένα αρβύλα και έμαθα κάποια πράγματα στο στρατο, για να "στρώσουν" εύκολα και γρήγορα και να πάρουν τη φόρμα του ποδιού σας πρέπει όσο είναι καινούρια, να τα φοράτε όσο ποιο συχνά γίνεται, ακόμη και κάθε μέρα έστω για μια δυο ώρες σε κίνηση, να τα βουρτσίζετε κάθε μέρα με Κάμελ, όχι το υγρό, την πάστα ασχοληθείτε αρκετή ώρα σε αυτό, ΌΜΩΣ πριν από αυτό βαλτε τα στο νερό για 2 λεπτά και μετά μπόλικη πάστα να ρουφιξεις το δέρμα μέσα για να μένουν μαλάκα, φυσικά όσο ποιο συχνά τα βουρτσιζουμε βελτιώνουμε την αδιάβροχο ποίηση τους. Είναι σκυλιά για τα πάντα όσο τα προσέχεις σε προσέχουν. Για εμένα το μόνο ελάττωμα είναι οι σόλες που γλιστράνε πολύ.
 
Επειδή έχω τρέλα με τα συγκεκριμένα αρβύλα και έμαθα κάποια πράγματα στο στρατο, για να "στρώσουν" εύκολα και γρήγορα και να πάρουν τη φόρμα του ποδιού σας πρέπει όσο είναι καινούρια, να τα φοράτε όσο ποιο συχνά γίνεται, ακόμη και κάθε μέρα έστω για μια δυο ώρες σε κίνηση, να τα βουρτσίζετε κάθε μέρα με Κάμελ, όχι το υγρό, την πάστα ασχοληθείτε αρκετή ώρα σε αυτό, ΌΜΩΣ πριν από αυτό βαλτε τα στο νερό για 2 λεπτά και μετά μπόλικη πάστα να ρουφιξεις το δέρμα μέσα για να μένουν μαλάκα, φυσικά όσο ποιο συχνά τα βουρτσιζουμε βελτιώνουμε την αδιάβροχο ποίηση τους. Είναι σκυλιά για τα πάντα όσο τα προσέχεις σε προσέχουν. Για εμένα το μόνο ελάττωμα είναι οι σόλες που γλιστράνε πολύ.
Και γιατί πρέπει να σπουδάσω λουστραδορος για να τα μαλακωσω ενώ μπορώ να πάρω αυτό που στα μάτια μου τουλάχιστον είναι έτη φωτός μπροστά στα ίδια λεφτά Screenshot_20201223-211536_Chrome.jpg
 
Η γυναίκα μου μου ζήτησε και αυτή αρβυλα (τύπου ελληνικού στρατού) λέει ότι φέτος είναι πολύ τρεντ.. και ότι τα δερμάτινα στα μαγαζιά τα έχουν από 90€ και πάνω... με βλέπω να κάνω ρεβεγιόν με κουστούμι και αυτά φορεμένα......
 
Και γιατί πρέπει να σπουδάσω λουστραδορος για να τα μαλακωσω ενώ μπορώ να πάρω αυτό που στα μάτια μου τουλάχιστον είναι έτη φωτός μπροστά στα ίδια λεφτά View attachment 20526
Γιατί απλά, μοιάζουν με τα Ε.Σ δεν είναι ίδια. Δηλαδή η σόλα στα Ε.Σ δεν θα ξεκολλήσει ΠΟΤΕ όσα χρόνια και να τα φοράς, οι ραφές δε θα ξεφτισουν ΠΟΤΕ, είχα Ε.Σ και τα φορούσα κάθε μέρα χωράφι κυνήγι για 8 χρόνια. Τα είχα στρώσει πολύ καλά στο στρατό ως δόκιμος Ε.Δ και είχα καβατζα πάστα του στρατού μπόλικα. Και τέλος φίλε μου έχουν ίδια τιμή και χρειάζονται την ίδια περιποίηση, διαφορά στο δέρμα που είναι λίγο πιο μαλακό, και δεν ξέρω όμως αν έχουν το ίδιο πάχος και η σόλα σε αυτά που έδειξες αν γλιστράει η όχι το ίδιο.
 
Last edited:
Γιατί απλά, μοιάζουν με τα Ε.Σ δεν είναι ίδια. Δηλαδή η σόλα στα Ε.Σ δεν θα ξεκολλήσει ΠΟΤΕ όσα χρόνια και να τα φοράς, οι ραφές δε θα ξεφτισουν ΠΟΤΕ, είχα Ε.Σ και τα φορούσα κάθε μέρα χωράφι κυνήγι για 8 χρόνια. Τα είχα στρώσει πολύ καλά στο στρατό ως δόκιμος Ε.Δ και είχα καβατζα πάστα του στρατού μπόλικα. Και τέλος φίλε μου έχουν ίδια τιμή και χρειάζονται την ίδια περιποίηση, διαφορά στο δέρμα που είναι λίγο πιο μαλακό, και δεν ξέρω όμως αν έχουν το ίδιο πάχος και η σόλα σε αυτά που έδειξες αν γλιστράει η όχι το ίδιο.
Παλιά φόραγα κάτι τσόκαρα αθάνατα μιλάμε σκυλιά αλλά εάν ηταν μεσημέρι και κοιμόσουν πέρναγε το ιππικό . Όταν μου συγκρίνεις τα Boxer με τα άρβυλα του ελληνικού στρατού είναι το ίδιο να μου συγκρίνεις τις βούρτσες με κάτι άλλο ,με το συμπαθειο κιόλας ,δεν είναι απαραίτητο να έχουν βάλει όλοι Βοxer στα πόδια τους
 
Και σε καφέ χρώμα για πρώτη φορά από ότι βλέπω. Από μία άγνωστη σε εμένα εταιρεία.
https://www.soldiers.gr/el/επιχειρησιακα-αρβυλα/2267-άρβυλο-ες-soldiers-καφέ.html

View attachment 39132
Φαίνεται πολύ διαφορετικό όσο αφορά την κατασκευή. Ραμμένη σόλα και διαφορετική. Ενδιαφέρον και από ότι γράφει, Ελληνικό!
 
View attachment 19679View attachment 19680View attachment 19681View attachment 19682Τα νέα αρβυλα του ελληνικού στρατού
Πήρα κι εγώ ένα ζευγάρι τύπου ελληνικου στρατου σήμερα.
Δεν βρήκα όμως αυτό σαν το δικό σου που δείχνει πολύ ανώτερο αλλιώς θα το έπερνα.
Εσύ από ότι είδα το έφτιαξες κιόλας.
Πώς πήγε στο κυνήγι και στην αντοχή;
Πληροφοριακά ρωτάω.

Δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το δικό μου σε κυνήγι με χιλιομετρα στο βουνό.
Ίσως καμία φορά σε κανένα καρτέρι.

Απλώς θέλω να δω αν πέτυχε η επιλογή και η μετατροπή και αν το ευχαριστήθηκες.
 
Πήρα κι εγώ ένα ζευγάρι τύπου ελληνικου στρατου σήμερα.
Πολύ καλή αγορά έκανες Στέλιο. Κάθε ευρώ που έδωσες θα πιάσει τόπο. Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτού του αρβύλου τα ξέρουμε όλοι, να μη τα επαναλαμβάνω.

Εγώ τα έχω χρησιμοποιήσει σε θερινό κυνήγι τρυγωνιού, που θέλω ψηλό άρβυλο γιατί φοβάμαι τα φίδια, και πολύ περισσότερο στο τυπικό λάιτ τσιχλοκυνήγι που κάνω το χειμώνα που είναι 1/1μιση ώρα καρτέρι και μετά 1/1μιση ώρα περπατητό σε χωράφια, δάση, ελαιώνες. Είμαι ευχαριστημένος και από άποψη αδιαβροχοποίησης, ποτέ δε βράχηκε το πόδι, και από άποψη άνεσης. Σε αυτές τις λάιτ συνθήκες δε με κούρασαν καθόλου. Σε πιο απαιτητικές συνθήκες δεν τα έχω δοκιμάσει. Θυμίζω ότι πρέπει να φορεθεί μερικές φορές για να σπάσει το δέρμα και να πάρει τη μορφή του ποδιού σου για να είναι άνετο.

Με 'γειά σου και πάλι!
 
Πολύ καλή αγορά έκανες Στέλιο. Κάθε ευρώ που έδωσες θα πιάσει τόπο. Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτού του αρβύλου τα ξέρουμε όλοι, να μη τα επαναλαμβάνω.

Εγώ τα έχω χρησιμοποιήσει σε θερινό κυνήγι τρυγωνιού, που θέλω ψηλό άρβυλο γιατί φοβάμαι τα φίδια, και πολύ περισσότερο στο τυπικό λάιτ τσιχλοκυνήγι που κάνω το χειμώνα που είναι 1/1μιση ώρα καρτέρι και μετά 1/1μιση ώρα περπατητό σε χωράφια, δάση, ελαιώνες. Είμαι ευχαριστημένος και από άποψη αδιαβροχοποίησης, ποτέ δε βράχηκε το πόδι, και από άποψη άνεσης. Σε αυτές τις λάιτ συνθήκες δε με κούρασαν καθόλου. Σε πιο απαιτητικές συνθήκες δεν τα έχω δοκιμάσει. Θυμίζω ότι πρέπει να φορεθεί μερικές φορές για να σπάσει το δέρμα και να πάρει τη μορφή του ποδιού σου για να είναι άνετο.

Με 'γειά σου και πάλι!
Όπως τα λες είναι!!!

Ευχαριστώ πολύ.

Μόλις του παράγγειλα και ένα βερνίκι haix να το έχω πάντα στην πένα.
 
Μόλις του παράγγειλα και ένα βερνίκι haix να το έχω πάντα στην πένα.
Επίσης μπορεί να χρειαστεί να βάλεις καινούργια ανθεκτικά και ποιοτικά κορδόνια, γιατί συχνά αυτά με τα οποία έρχονται είναι μικρά και χαμηλής αντοχής-ποιότητας.
 
Αν θελετε ψηλο αρβυλο παρτε altama τα κλασικα τα 10ιντσα. Βγαινουν σε δερμα και cordura (jungle)
Τα αλταμα ήθελα να πάρω.
Όχι τα τζανκλ με κορντουρα το μοντέλο που είναι δερματινο και μοιάζει με του Ε.Σ. Όμως δεν έβρισκα νούμερο.

Και με σπασμένα νούμερα έκαναν 130 ευρώ.

Μετά πήγα στο ντουέτο σχέδιο 7 που μοιάζει με του Ε.Σ. Και δεν υπήρχε πουθενά.

Έτσι λέω δε γαμιεται μ αρέσει εμφανισιακα του ελληνικού στρατού και ας είναι πιο σπαρτιατικής κατασκευής.

Και έτσι το πηρα.
 
Back
Top