Αρβύλες Ελληνικού Στρατού

Ακομη και για στρατιωτικη χρηση το κλασσικο αρβυλο που ξεραμε εχει μεινει πισω σε ολους τους συχρονους στρατους

Ειμουν και ειμαι λατρης του αλλα μονο για τις δουλειες εξω και μονν καλοκαιρι χωρις υγρασιες κλπ

Αυτα εχω πλεον εγω για επιχειρισιακη χρηση
 

Attachments

  • A5E4D31F-94F0-4043-B34D-E08A7F6AFA82.jpeg
    A5E4D31F-94F0-4043-B34D-E08A7F6AFA82.jpeg
    658,2 KB · Προβολές: 95
Ακομη και για στρατιωτικη χρηση το κλασσικο αρβυλο που ξεραμε εχει μεινει πισω σε ολους τους συχρονους στρατους

Ειμουν και ειμαι λατρης του αλλα μονο για τις δουλειες εξω και μονν καλοκαιρι χωρις υγρασιες κλπ

Αυτα εχω πλεον εγω για επιχειρισιακη χρηση
Όντως πολύ πίσω‼️βλέπεις τα αμερικανικά κ Λάλας‼️
 
Αν ήταν ποιοτικά τα άρβυλα του στρατού....θα τα φορούσαν όλα τα στελέχη των ειδικών δυνάμεων.... αυτοί που πραγματικά κάνουν πολλά χιλιόμετρα... Έχω πολλούς φίλους και γνωστούς στρατιωτικούς..... μόνο αρβύλα του ελληνικού στρατού δεν φοράνε.......
 
Ακομη και για στρατιωτικη χρηση το κλασσικο αρβυλο που ξεραμε εχει μεινει πισω σε ολους τους συχρονους στρατους

Ειμουν και ειμαι λατρης του αλλα μονο για τις δουλειες εξω και μονν καλοκαιρι χωρις υγρασιες κλπ

Αυτα εχω πλεον εγω για επιχειρισιακη χρηση
Χρυσανθε δερμα και cordura ειναι τα αρβυλα ;
 
Σήμερα πήγα στο κατάστημα κυνηγητικών/στρατιωτικών που είναι στο σταθμό Λαρίσης και αγόρασα για δεύτερη φορά τις καλύτερες αρβύλες Ελληνικού Στρατού που υπάρχουν. Τιμή 65 ευρώ.

Κατασκευασμένες στο 700 ΣΕ το οποίο το έχουνε κλείσει και πλέον δεν παράγονται. Του έχουν μείνει κάτι ελάχιστα κομμάτια και πήρα ένα. Τις ίδιες είχα αγοράσει πριν κάποια χρόνια, δείτε το πρώτο ποστ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εκείνες τις έχω μόνιμα κάτω στο χωριό, αυτές τις θέλω για Αθήνα και τις εδώ γύρω εξορμήσεις.

Επίσης πήρα και ένα κουτί cal 50 για τα φυσίγγια μου, μόνο 25 ευρώ. Αλλού αυτά τα έχουν 40 ευρώ. Ωραίο μαγαζί αυτό. Όποτε πάω κάτι χρήσιμο βρίσκω και σε λογικές τιμές.

Η ιστοσελίδα του είναι η παρακάτω, αλλά αν θέλεις να δεις τί έχει πρέπει να περάσεις από εκεί. https://www.soldiers.gr/el/


ζχψ1.jpg

ζχψ2.jpg
ζχψ3.jpg
 
Last edited:
Σήμερα πήγα στο κατάστημα κυνηγητικών/στρατιωτικών που είναι στο σταθμό Λαρίσης και αγόρασα για δεύτερη φορά τις καλύτερες αρβύλες Ελληνικού Στρατού που υπάρχουν. Τιμή 65 ευρώ.

Κατασκευασμένες στο 700 ΣΕ το οποίο το έχουνε κλείσει και πλέον δεν παράγονται. Του έχουν μείνει κάτι ελάχιστα κομμάτια και πήρα ένα. Τις ίδιες είχα αγοράσει πριν κάποια χρόνια, δείτε το πρώτο ποστ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εκείνες τις έχω μόνιμα κάτω στο χωριό, αυτές τις θέλω για Αθήνα και τις εδώ γύρω εξορμήσεις.

Επίσης πήρα και ένα κουτί cal 50 για τα φυσίγγια μου, μόνο 25 ευρώ. Αλλού αυτά τα έχουν 40 ευρώ. Ωραίο μαγαζί αυτό. Όποτε πάω κάτι χρήσιμο βρίσκω και σε λογικές τιμές.

Η ιστοσελίδα του είναι η παρακάτω, αλλά αν θέλεις να δεις τί έχει πρέπει να περάσεις από εκεί. https://www.soldiers.gr/el/


View attachment 80422

View attachment 80424
View attachment 80425
Καλοφορετες Θαλή! Το κουτί πολύ χρήσιμο ειδικά τα καλά μονόβολα και δράμια, πάντα σε τέτοιο κουτί τα έχω.
 
Καλοφορετες Θαλή! Το κουτί πολύ χρήσιμο ειδικά τα καλά μονόβολα και δράμια, πάντα σε τέτοιο κουτί τα έχω.
Ευχαριστώ φίλε μου!
Συμφωνώ μαζί σου για το κουτί. Έχω αρκετά τώρα και βάζω όλα τα φυσίγγια μέσα. Μετά από πολλά χρόνια παραμένουν καινούργια.
Στα 25 ευρώ το 50cal κουτί δεν μπορούσα να μην το πάρω. Δε νομίζω να το βρει κανείς σε καλύτερη τιμή στην Ελλάδα.
Το άνοιξα, το έπλυνα με νερό και απορρυπαντικό για πιάτα, το στέγνωσα, έβαλα γράσο στους μεντεσέδες και τώρα είναι πανέτοιμο για χρήση.
 
Σήμερα πήγα στο κατάστημα κυνηγητικών/στρατιωτικών που είναι στο σταθμό Λαρίσης και αγόρασα για δεύτερη φορά τις καλύτερες αρβύλες Ελληνικού Στρατού που υπάρχουν. Τιμή 65 ευρώ.

Κατασκευασμένες στο 700 ΣΕ το οποίο το έχουνε κλείσει και πλέον δεν παράγονται. Του έχουν μείνει κάτι ελάχιστα κομμάτια και πήρα ένα. Τις ίδιες είχα αγοράσει πριν κάποια χρόνια, δείτε το πρώτο ποστ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εκείνες τις έχω μόνιμα κάτω στο χωριό, αυτές τις θέλω για Αθήνα και τις εδώ γύρω εξορμήσεις.

Επίσης πήρα και ένα κουτί cal 50 για τα φυσίγγια μου, μόνο 25 ευρώ. Αλλού αυτά τα έχουν 40 ευρώ. Ωραίο μαγαζί αυτό. Όποτε πάω κάτι χρήσιμο βρίσκω και σε λογικές τιμές.

Η ιστοσελίδα του είναι η παρακάτω, αλλά αν θέλεις να δεις τί έχει πρέπει να περάσεις από εκεί. https://www.soldiers.gr/el/


View attachment 80422

View attachment 80424
View attachment 80425
Αν έβρισκα ένα τέτοιο ζευγάρι εδώ θα το αγόραζα αμέσως.
 
Υπάρχουν πολλές εταιρείες που φτιάχνουν.
Μία είναι η Όλυμπος και στον Τραζέρα τα βρίσκεις 40 ευρώ.
Η αερόπελμα επίσης φτιάχνει με τις πολύ μαλακές της σόλες.
Και άλλες εταιρείες που δεν τις θυμάμαι τώρα, αν ξέρει κάποιος ας πει.
 
Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει τώρα, αν και δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, αλλά στις δεκαετίες 90 και 2000 όλα τα της ένδυσης- υπόδησης, των ενόπλων δυνάμεων ,τα εφοδιαζε πασίγνωστος εθνικός εργολάβος και ήταν τουρκικά.
 
Back
Top