Αρβύλες Ελληνικού Στρατού

Τα αλταμα ήθελα να πάρω.
Όχι τα τζανκλ με κορντουρα το μοντέλο που είναι δερματινο και μοιάζει με του Ε.Σ. Όμως δεν έβρισκα νούμερο.

Και με σπασμένα νούμερα έκαναν 130 ευρώ.

Μετά πήγα στο ντουέτο σχέδιο 7 που μοιάζει με του Ε.Σ. Και δεν υπήρχε πουθενά.

Έτσι λέω δε γαμιεται μ αρέσει εμφανισιακα του ελληνικού στρατού και ας είναι πιο σπαρτιατικής κατασκευής.

Και έτσι το πηρα.
Στελιο το ωτουετο ειναι πολυ μαλακο δε θελει σχεδον καθολου στρωσιμο. Εχω 3 ντουετο. Το δερμα το κορντουρα και το μπεζ. Τα εχω ευχαριστηθει.
 
Στελιο το ωτουετο ειναι πολυ μαλακο δε θελει σχεδον καθολου στρωσιμο. Εχω 3 ντουετο. Το δερμα το κορντουρα και το μπεζ. Τα εχω ευχαριστηθει.
Ναι το λένε όλοι.

Εμένα μου άρεσε το σχέδιο 7 που είναι όπως του Ε.Σ αλλά δεν υπάρχει πουθενά.
 
Ναι το λένε όλοι.

Εμένα μου άρεσε το σχέδιο 7 που είναι όπως του Ε.Σ αλλά δεν υπάρχει πουθενά.
To 7 ειναι αυτο με το μαξιλαρακι στη γαμπα. Στελιο αυτο οταν το σφιξεις οι αντικριστες τρυπες των κορδονιων σχεδον ενωνονται και φαινεται ασχημο.
 
To 7 ειναι αυτο με το μαξιλαρακι στη γαμπα. Στελιο αυτο οταν το σφιξεις οι αντικριστες τρυπες των κορδονιων σχεδον ενωνονται και φαινεται ασχημο.
Δεν θα με ενοχλούσε αυτό.
Έτσι κι αλλιώς όταν φοράω το αρβυλο μπαίνει το σημείο που λες κάτω απ το παντελόνι.

Το θέμα ήταν ότι δεν υπήρχε πουθενά.

Νομίζω υπήρχε μόνο χωρίς το μαξιλαράκι.

Αλλά εμένα χωρίς το μαξιλαράκι δεν μου αρέσει.
 
Πολύ χρήσιμο είναι το μαξιλάρι που έχουν κάποιες στον Αχίλλειο τένοντα. Εκεί το δέρμα της αρβύλας σπάει και τραυματίζει το πόδι. Με το μαξιλάρι σε αυτό το σημείο το άρβυλο γίνεται πιο λειτουργικό και πιο ευχάριστο.

ασα.jpg
 
Πολύ χρήσιμο είναι το μαξιλάρι που έχουν κάποιες στον Αχίλλειο τένοντα. Εκεί το δέρμα της αρβύλας σπάει και τραυματίζει το πόδι. Με το μαξιλάρι σε αυτό το σημείο το άρβυλο γίνεται πιο λειτουργικό και πιο ευχάριστο.

View attachment 44356
Φοβερό αρβυλακι αυτό!!!
Κρίμα που δεν το βρήκα.

Δείχνουν καινούργια δεν τα φορας;
 
Δείχνουν καινούργια δεν τα φορας;
Τη φωτογραφία την πήρα από το ιντερνετ. Τα δικά μου τα έχω στο χωριό, τώρα είμαι Αθήνα. Είναι τελείως λασπωμένα και ακαθάριστα τα δικά μου. Όταν κατεβώ θα τα καθαρίσω καλά και θα βάλω το μίγμα μου με 5/6 λίπος αγριόχοιρου + 1/6 κερί μέλισσας. Το κερί αδιαβροχοποιεί πολύ περισσότερο από το λίπος, αλλά χάνει σε γυαλάδα.
 
Τη φωτογραφία την πήρα από το ιντερνετ. Τα δικά μου τα έχω στο χωριό, τώρα είμαι Αθήνα. Είναι τελείως λασπωμένα και ακαθάριστα τα δικά μου. Όταν κατεβώ θα τα καθαρίσω καλά και θα βάλω το μίγμα μου με 5/6 λίπος αγριόχοιρου + 1/6 κερί μέλισσας. Το κερί αδιαβροχοποιεί πολύ περισσότερο από το λίπος, αλλά χάνει σε γυαλάδα.
Σωστός Τα δερμάτινα θέλουν λίπος. Μη βάζετε βερνίκι τα καίει. Το λίπος τα γυαλίζει κιόλας.
 
Πολύ χρήσιμο είναι το μαξιλάρι που έχουν κάποιες στον Αχίλλειο τένοντα. Εκεί το δέρμα της αρβύλας σπάει και τραυματίζει το πόδι. Με το μαξιλάρι σε αυτό το σημείο το άρβυλο γίνεται πιο λειτουργικό και πιο ευχάριστο.

View attachment 44356
Έχω ένα ζευγάρι ισχύει για τ μαξιλαράκι δν τραυματίζει αλλά δν μ βόλεψαν κ πολύ εμένα
 
Σε τί πράγμα δε σε βόλεψαν Παναγιώτη; Τις βρίσκεις βαριές; Σε ενοχλεί στο πόδι;
Μου ήταν όντως βαριές , και πέραν αυτού ανέβαζα τρελή θερμοκρασία στα πόδια με αποτέλεσμα ν Ύδρωνουν έντονα πόδια κ η αρβύλες κρατούσαν την υγρασία ,
 
Οι Vibram σε 3-4 χρόνια ή και νωρίτερα θα ξεκολλήσουν και θα θέλουν άλλαγμα. Οι μαμίσιες σόλες των αρβυλών είναι βουλκανισμένες πάνω στο άρβυλο και δε ξεκολλάνε με τίποτα. Άρα δε θεωρώ βελτίωση το να βγάλω τις μαμίσιες σόλες για να βάλω τις vibram. Σίγουρα έχουν καλύτερη πρόσφυση στη βρεγμένη πέτρα οι vibram, αλλά στα χώματα και στα χορτάρια που εγώ πάω η πρόσφυση της μαμίσιας σόλας είναι καλή. Μετά από κάποια χρόνια χρήσης που θα γίνουν ολισθηρές οι σόλες, εκεί ίσως σκεφτώ να βάλω vibram, αλλά σίγουρα όχι στο καινούργιο άρβυλο.
 
Οι Vibram σε 3-4 χρόνια ή και νωρίτερα θα ξεκολλήσουν και θα θέλουν άλλαγμα. Οι μαμίσιες σόλες των αρβυλών είναι βουλκανισμένες πάνω στο άρβυλο και δε ξεκολλάνε με τίποτα. Άρα δε θεωρώ βελτίωση το να βγάλω τις μαμίσιες σόλες για να βάλω τις vibram. Σίγουρα έχουν καλύτερη πρόσφυση στη βρεγμένη πέτρα οι vibram, αλλά στα χώματα και στα χορτάρια που εγώ πάω η πρόσφυση της μαμίσιας σόλας είναι καλή. Μετά από κάποια χρόνια χρήσης που θα γίνουν ολισθηρές οι σόλες, εκεί ίσως σκεφτώ να βάλω vibram, αλλά σίγουρα όχι στο καινούργιο άρβυλο.
Ντάξει είναι ανάλογα τι θέλει κανείς και που και ποσο θα χρησιμοποιήσει το αρβυλο.

Για παράδειγμα αν πω ότι θα το χρησιμοποιούσα στο κυνήγι θα έπερνα με βιμπραμ.
Για πολλούς λόγους.

Όσο για το ότι θα ξεκωλουσε στα 4 χρόνια δεν θα με ένοιαζε διότι ποτέ δεν μου έχει βγάλει πάνω από δύο χρόνια καμία βιμπραμ.

Όχι επειδή ξεκωλαει αλλά επειδή φαγωνεται και την αλλάζω.
 
Όσο για το ότι θα ξεκωλουσε στα 4 χρόνια δεν θα με ένοιαζε διότι ποτέ δεν μου έχει βγάλει πάνω από δύο χρόνια καμία βιμπραμ.

Όχι επειδή ξεκωλαει αλλά επειδή φαγωνεται και την αλλάζω.
Αυτό ακριβώς Στέλιο. Για αυτό θεωρώ υποβάθμιση τη βάιμπραμ και όχι αναβάθμιση. Εκτός και αν σου είναι απαραίτητη για το κυνήγι που κάνεις.
 
Αν δεν ειχα θεμα με τις φτερνες μου θα φορουσα του ελληνικου στρατου. Πραγματικα αθανατες αλλα πολυ σκληρη σολα που δεν υποφεροταν ουτε με ανατομικους πατους. Οι δικες μου οι μοναδικες φθορες που ειχαν ηταν τα κορδονια και τις φορουσα κοντα 5 χρονια σε δουλειες στα χωραφια.
 
Αν δεν ειχα θεμα με τις φτερνες μου θα φορουσα του ελληνικου στρατου. Πραγματικα αθανατες αλλα πολυ σκληρη σολα που δεν υποφεροταν ουτε με ανατομικους πατους. Οι δικες μου οι μοναδικες φθορες που ειχαν ηταν τα κορδονια και τις φορουσα κοντα 5 χρονια σε δουλειες στα χωραφια.
Γνωστό το θέμα με τις σκληρές σόλες για αυτό πολλοί αγοράζουν τις Aeropelma duetto που είναι το αντίθετο, πολύ μαλακές σόλες.
Τα κορδόνια εγώ τα άλλαξα με το που τις πήρα.
 
βρεεεε παιδεςςς ειναι δυνατων τα αρβυλα αυτα να τα φωρεσουμε στο κυνηγιιιι;;;; για το κτημα τον μπαξε ισως νανε καλα,,,,εαςςςς σωβαρευτουμε λιγοοοο, τα βγαζουνε κιωλας για τον ελληνικο στρατοο,,ωπος παντα πισω ειμαστεεεε .hair.
.hair.
 
Back
Top