Αρβύλες Ελληνικού Στρατού

Συναδερφε τονίζεις συνέχεια αξιωματικών και οι στρατιώτες τις ίδιες παίρνουν.
Το τονίζω διότι μου έδειξε δύο μοντέλα δίπλα δίπλα και αυτές τις ονόμασε έτσι. Οι διαφορές που έχει αυτό το μοντέλο σε σχέση με τις αρβύλες που είχα εγώ στο στρατό ή αυτές που πουλάνε στα υπόλοιπα καταστήματα που είχα δει είναι σημαντικές για αυτό το διευκρινίζω.
Σε ευχαριστώ για τη διευκρινηση.
 
τις φορούσαμε τότε γιατί δεν είχαμε επιλογή είτε επειδή δεν υπήρχε εναλλακτική είτε επειδή στράβωνε κάναμε δκτης.
Αγαπητέ Κωνσταντίνε αυτές που φορούσατε δεν είναι οι ίδιες με αυτές που αγόρασα και αυτές που δείχνω στις φωτογραφίες. Είναι διαφορετικο και σημαντικά βελτιωμένο μοντέλο.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που είπες παραπάνω. Όλοι γνωρίζουμε τις αρβύλες του Στρατού μας, το νημα το άνοιξα διότι το μοντέλο αυτό το βρίσκω σημαντικά βελτιωμένο σε σχέση με το προηγούμενο.
 
Αγαπητέ Κωνσταντίνε αυτές που φορούσατε δεν είναι οι ίδιες με αυτές που αγόρασα και αυτές που δείχνω στις φωτογραφίες. Είναι διαφορετικο και σημαντικά βελτιωμένο μοντέλο.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που είπες παραπάνω. Όλοι γνωρίζουμε τις αρβύλες του Στρατού μας, το νημα το άνοιξα διότι το μοντέλο αυτό το βρίσκω σημαντικά βελτιωμένο σε σχέση με το προηγούμενο.
Σωστά φίλε,
δεν είναι τα ίδια, η διαφορά είναι στην μαλακή δερμάτινη εσωτερική επένδυση, στο μαξιλαράκι στο τέλος του αρβυλου και κάποια έχουν αφρώδες υλικό στον αχίλλειο τένοντα. ΄ΟΜΩΣ όλες αυτές οι προσθήκες δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο στην βάδιση εκτός δρόμου από αυτες που φορούσαμε εμείς. Το βασικό που έπρεπε να αλλάξει ήταν η σόλα και να προστεθούν σε αυτή στρώματα αντικραδασμικά και άνεσης όπως και αύξηση του επιπέδου αδιαβροχίας. Οι μηχανές βουλκανισμού και κατασκευής αρβυλών του 700 ΣΕ είναι σύγχρονες απλά τα στελέχοι έχουν κολήσει στο παλαιό σχέδιο. Λες και οι γείτονες που αντέγραψαν το αγγλικό αρβυλο ( κατασκευή haix) και το προσφέρουν στο προσωπικό τους είναι χαζοί.
 
Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με το τελευταίο μνμ.
Πιο δυσκοίλια και οπισθοδρομικη ηγεσία (όλων των κλιμακίων) μετα την ηγεσία της εκκλησιας ειναι αυτή του στρατού ξηράς.
Σχετικά με αυτό που γραφεις για τις περιπτώσεις που είχες Δκτων που δεν άφηναν να φοράς αλλά άρβυλα.
Όπως και το ότι ενώ κυκλοφορούν τοοοοοσα μοντέλα υποδημάτων αυτοί είναι κολλημένοι με το 700ΣΕ .
Είναι όπως τα λες για να μπω στο θέμα.
Το αρβυλο δεν κάνει για πολλές ώρες ορθοστασίας αλλά κυρίως για πορείες.
Το ξέρω από πρώτο χέρι.
Είμαι παθών με πρόβλημα στην μεση.
Το πρώτο που μου ειπε ο γιατρος (ορθοπεδικός) να πετάξω και να μην ξαναφορέσω είναι τα ελληνικά αρβύλα του στρατου.
 
Μήπως τού βγήκε ο κούκος αηδόνι?
Βαριά θα έλεγα ( παπούτσια με σολες αντικατάσταση 90 με 100€) και τι έχεις? Παπούτσια ψηλά με γαμάτο δέρμα σολα vibram που όλοι την κοιτάτε να την έχουν τα παπούτσια σας για να είναι αναπαυτικά άσε που βάζεις και ότι σκληρότητα θέλεις.. Για πέστε ρε παιδιά με τόσα λεφτά τι παίρνει κανείς
 
Βαριά θα έλεγα ( παπούτσια με σολες αντικατάσταση 90 με 100€) και τι έχεις? Παπούτσια ψηλά με γαμάτο δέρμα σολα vibram που όλοι την κοιτάτε να την έχουν τα παπούτσια σας για να είναι αναπαυτικά άσε που βάζεις και ότι σκληρότητα θέλεις.. Για πέστε ρε παιδιά με τόσα λεφτά τι παίρνει κανείς
Μόλις μπεις σε ψηλά χορτάρια με δροσο της νύχτας τα πόδια σου θα γίνουν μούσκεμα,και στο τέλος θα αγοράσεις αυτά που πρέπει.
 
Δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό εάν έχεις κάνει αυτό που πρέπει από πρίν για την προστασία του δέρματος και έτσι να είναι όμως έχεις εικόνα τιμής για μποτακι lowa, Meindl, crispi, 3 ίδια έχεις και τα αλλάζεις κάθε μέρα για να στεγνώνουν
 
Δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό εάν έχεις κάνει αυτό που πρέπει από πρίν για την προστασία του δέρματος και έτσι να είναι όμως έχεις εικόνα τιμής για μποτακι lowa, Meindl, crispi, 3 ίδια έχεις και τα αλλάζεις κάθε μέρα για να στεγνώνουν
Ποια κάθε μέρα,θα πας για ολοήμερο κυνήγι και το μουσκιδι θα το πάθεις στο πρώτο 5λεπτο ,το έχω πάθει και ευτυχώς είχα και γαλοτσες μαζί και δεύτερες κάλτσες.Για εμένα ποιοτικά αδιαβροχα άρβυλα με περιφερειακή κάλυψη και γκέτες
 
Για εξηγήστε μου ρε παιδιά γιατί να πάω να πάρω αρβυλο Ελληνικού Στρατού να του αλλάξω σόλα να το αδιαβροχοποιησω και να μου στοιχίσει 100ευρω?Ποιό θα είναι το κέρδος μου και τι θα μου προσφέρει περισσότερο ας πούμε από το beretta που έχει τώρα 125ευρω και είναι μελετημένο για κυνήγι,τίποτα απολύτως.Θα το αγόραζα στα 40 η 50 ευρω δεν ξέρω πόσο έχει για να το φοράω το καλοκαίρι για κάνα φίδι ,εαν δεν υπηρχαν τα swat που τα εχω βολευτεί στο έπακρο
 
Για εξηγήστε μου ρε παιδιά γιατί να πάω να πάρω αρβυλο Ελληνικού Στρατού να του αλλάξω σόλα να το αδιαβροχοποιησω και να μου στοιχίσει 100ευρω?Ποιό θα είναι το κέρδος μου και τι θα μου προσφέρει περισσότερο ας πούμε από το beretta που έχει τώρα 125ευρω και είναι μελετημένο για κυνήγι,τίποτα απολύτως.Θα το αγόραζα στα 40 η 50 ευρω δεν ξέρω πόσο έχει για να το φοράω το καλοκαίρι για κάνα φίδι ,εαν δεν υπηρχαν τα swat που τα εχω βολευτεί στο έπακρο
Μάλλον για κάποια οικονομία,αλλά πώς θα χαρείς το κυνήγι όταν θα τρίζουν τα δόντια σου από το κρύο και την υγρασία.Αν δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό το κυνήγι θα καταντήσει μαρτύριο.
 
Meindl burma, και island που έχω αγοράσει τα πόδια μου δεν λες ότι ήταν και τα ποιο ζεστά μετά έπρεπε να παίζω με κάλτσες κλπ κλπ βαρέθηκα να είμαι στο χώσιμο.. για να πεις ότι παίρνεις παπούτσια που σου κάνουν την δουλειά (ψιλά προστασία από νερό στα μπατζακια και να είναι ζεστά στο καρτέρι πρέπει να έχουν επένδυση primaloft εκτός από Gore-Tex μεμβρανη έχω βρει ελάχιστα κομμάτια και τιμή minimum 300€) γιαυτό αδερφέ αρβύλες στρατού νέου τύπου με vibram σόλα πέρασμα με spray αδιαβροχοποίησης και άσε με να πλατσουρίζω στα νερά οι υπόλοιποι γαλότσα για τέλειο κράτημα μποτάκια κλασικού ύψους γκέτες κάλτσες κεριά λάδια λείπει φώκιας ιπποπόταμος και ότι άλλο φανταστούν να σου πασάρουν
 
Meindl burma, και island που έχω αγοράσει τα πόδια μου δεν λες ότι ήταν και τα ποιο ζεστά μετά έπρεπε να παίζω με κάλτσες κλπ κλπ βαρέθηκα να είμαι στο χώσιμο.. για να πεις ότι παίρνεις παπούτσια που σου κάνουν την δουλειά (ψιλά προστασία από νερό στα μπατζακια και να είναι ζεστά στο καρτέρι πρέπει να έχουν επένδυση primaloft εκτός από Gore-Tex μεμβρανη έχω βρει ελάχιστα κομμάτια και τιμή minimum 300€) γιαυτό αδερφέ αρβύλες στρατού νέου τύπου με vibram σόλα πέρασμα με spray αδιαβροχοποίησης και άσε με να πλατσουρίζω στα νερά οι υπόλοιποι γαλότσα για τέλειο κράτημα μποτάκια κλασικού ύψους γκέτες κάλτσες κεριά λάδια λείπει φώκιας ιπποπόταμος και ότι άλλο φανταστούν να σου πασάρουν
Περί ορεξεως κολοκυθόπιτα
 
Καλημέρα σε όλους, τα άρβυλα του ΕΣ είναι αρκετά καλά για υπηρεσίες και δουλειά με ελάχιστο περπάτημα. Αν τις έχει φορέσει κάποιος σοβαρά ( μιλάτε commanda) περισσότερο παλιές σειρές με πορείες βολές......θα καταλάβει.Τις φορούσαμε τότε γιατί δεν είχαμε επιλογή είτε επειδή δεν υπήρχε εναλλακτική είτε επειδή στράβωνε κάναμε δκτης. Τον τελευταίο χρόνο της θητείας μου και μια που ήμουν δόκιμος πήρα από έναν αμερικανό sf σε άσκηση ένα ζευγάρι πράσινο μαύρα altama ανταλλαγή με ένα μπλουζάκι της μοίρας. Αν δείτε σοβαρές μονάδες του ΕΣ (ειδικές δυνάμεις, δυνάμεις ειδικών επιχειρήσεων) φοράνε άρβυλα του εμπορίου salomon, lowa zephyr.... και μάλιστα 6" κοντά βάζοντας πολλά χιλιόμετρα. Δοκιμάστε κάποια από τα παραπάνω (150 - 180 ευρώ) και θα δείτε τεράστια διαφορά, μιλάω εκ πείρας, τα χρησιμοποιώ τα τελευταία 10 χρόνια και τα δύο.
Πριν τα tibet ειχα κατι gtx z8s...ηταν στρατιωτικο αρβυλακι..
Δυο ζευγαρια μου αλλαξαν, και τα δυο σε υγρασια στο πρασινο χορταρακι ποτισαν νερα μετα απο 2-3 ωρες περπατημα... το δεύτερο ζευγαρι μαλιστα την πρώτη μερα κρατησε, αλλα δεν πρόλαβε να στεγνωσει με φυσικο τρόπο, και την δευτερη μερα που φορεθηκε σερι εγινε η καλτσα μου@@@πανο!
Και μιλαμε για μποτακι των 160€..
Αλλα σε περπατημα και δραστηριοτητα, δεν συγκρίνεται με το αρβυλακι του ΕΣ και ειναι λογικο...
Παντως το αρβυλο του ΕΣ ειχε σολα vibram και μια μεμβρανη απο μεσα, ελληνικης μεν κατασκευής αλλα τυπου αδιαβροχης, θα εδινα και 100€ να τις πάρω....fgr2
 
Lowa tibet ,13 χρόνια με πολλά χιλιόμετρα περπατητο σε λάσπες , οργώματα , βράχια πέτρες ,νερά ,στα 8 χρόνια αλλάχτηκαν σόλες περιφερειακή κάλυψη και συνεχίζουμε.Ποτε δεν πήραν νερό στα μισά χρόνια κόπηκαν οι ειδικές αλοιφές και τα σπρέι και βάζω το λίπος που φαίνεται στη φωτογραφία.IMG_20201201_104352.jpg
 
Back
Top