Winchester SX4

Οταν μιλαμε για λειοκανο και χρηση για κυνηγι με σκαγια, οι διαφορες ειναι τοσο μικρες που δεν μπορουμε να τις αντιληφθουμε.
Αν παρουμε ως δεδομενο οτι μια καννη εχει ελαχιστα καλυτερη βλητικη αποδοση απο μια αλλη , αυτη η διαφορα δεν θα φανει γιατι μεσα στην εξισωση πρεπει να μπουν και οι μικροδιαφορες του (ιδιου) πυρομαχικου.
Δηλαδη, η μκροδιαφορα στο καψουλι, στη δοση πυριτιδας, στη δοση σκαγιων, στο πατημα, στο ρελι, κλπ...
Κανοντας στο τελος τον λογαριασμο βλεπεις οτι δεν σε αφορα ολο αυτο εκτος αν εισαι σκοπευτης και πας για πρωταθλημα, οποτε προσπαθεις, οσο γινεται, να μειωσεις το σφαλμα.
Η αν εισαι βλητικος και ψαχνεις την τελειοτητα.
Για εμας τους απλους κυνηγους ειναι μια ωραια ιστορια για να γεμιζουμε τον νεκρο χρονο και να φαντασιωνομαστε οτι εχουμε η θα αποκτησουμε το τελειο λειοκανο...
( μιας και εμεις ειμαστε τελειοι και δεν παιρνουμε αλλη βελτιωση...)
Ποσο δικιο εχεις ρε φιλε.........Αλλά στου κουφου την πορτα .....το σαπουνι σου χαλας.(συγγνωμη για το,ρε,)
 
Δεν ξερω...εγω λεω αυτα που βλεπω.τωρα ποιοι αλλαζουν φυσιγγι απο το πρωι,μετα τις 11 και απογευμα και τι οπλα ειναι αυτα...εγω τα ξερω.αμα η συζητηση ειναι παλι να παει στα φυσιγγια.θα ειχε το φορουμ 1 θεμα.
Εγω ξερω ενα φυσιγγι οτι με ολα αυτα τα αμερικανικα και τις παλιες φρανκι ως ενα βαθμο και σε εικονα,τα εριχνα-ριχνω απο την εναρξη μεχει το τελος
 
Καλησπέρα ! Αγόρασα την sx4 field και ενδιαφέρομαι για φλατζα αλλαγής κλίσης (τραβάει 15cm επάνω στα 20μ ). Έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βρω από την sx3 ;
Από ιστοσελίδες του εξωτερικού σίγουρα θα βρεις και όλες τις κλίσεις. Το θέμα είναι κατά πόσο ταιριάζουν. Απ' όσο θυμάμαι θέλουν πατέντα για να μπουν.
 
Last edited:
Καλησπέρα ! Αγόρασα την sx4 field και ενδιαφέρομαι για φλατζα αλλαγής κλίσης (τραβάει 15cm επάνω στα 20μ ). Έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βρω από την sx3 ;
Καταρχας καλοριζικη κ να τη χαρεις. επειδη εχω βαλει κ εγω στο ματι την SX4 camo mobuc,εψαξα κ μου ειπαν οτι δεν παιρνει τις κλισεις SX3.πρεπει να μας πει καποιος ψαγμενος αν μπορουμε να βαλουμε κλισεις στην SX4. και κατι αλλο,ο κοσμος πρεπει να μαθαινει τι λεει ο καθενας που κανει τον ειδικο στο πως ερχεται το κοντακι.κ εξηγουμαι,ειμαι στην εκθεση στο μοναδικο περιπτερο που εχει SX4 συνθετικη καινουργια,επωμιζω κ μου λεει ο (ειδικος) θελει στριψιμο το κοντακι!!!!τον ρωταω δεν εχουμε κλισεις?οχι κ πως θα γινει?με ζεσταμα σιγα-σιγα θα στριψει οσες μοιρες χρειαζεται!!!τα συμπερασματα δικα σας. φιλε Κωστα αν δεν παιρνει κλισεις υπαρχει κατι αλλο αλλα θα το αφησουμε τελευταιο.
 
Από ιστοσελίδες του εξωτερικού σίγουρα θα βρεις και όλες τις κλίσεις. Το θέμα είναι κατά πόσο ταιριάζουν. Απ' όσο θυμάμαι θέλουν πατέντα για να μπουν.
Καλησπερα Νικο με προλαβες,αυτο ειχα ακουσει κ εγω.σιγουρα εισαι πιο γρηγορος στο (πιστολι)απο εμενα
 
Καλησπέρα ! Αγόρασα την sx4 field και ενδιαφέρομαι για φλατζα αλλαγής κλίσης (τραβάει 15cm επάνω στα 20μ ). Έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βρω από την sx3 ;
Εξαρτάται τα κυνήγια που κάνεις, σε καρτεροκυνηγια τσίχλα, φασσα, παπί, πολλοί προτιμούν το όπλο να ψηλοτουφεκαει, το πάνω κάτω το βρίσκεις, το αριστερά δεξιά είναι το θέμα
 
Καλησπερα Νικο με προλαβες,αυτο ειχα ακουσει κ εγω.σιγουρα εισαι πιο γρηγορος στο (πιστολι)απο εμενα
Το ότι περνάνε από την τζαβέτα του όπλου περνάνε. Η πατέντα που απαιτείται είναι να κόψεις τα εξογκώματα που έχει η φλάτζα γιατί το κοντάκι και η βάση δεν έχει υποδοχή για αυτούς τους πλαστικούς "πύρους" και πρέπει να κοπούν. Το είχα ψάξει γιατί κοίταζα και γω μια sx4 παλαιότερα. Νομίζω το έχω αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος ή στο νήμα του Winchester team.
 
Το ότι περνάνε από την τζαβέτα του όπλου περνάνε. Η πατέντα που απαιτείται είναι να κόψεις τα εξογκώματα που έχει η φλάτζα γιατί το κοντάκι και η βάση δεν έχει υποδοχή για αυτούς τους πλαστικούς "πύρους" και πρέπει να κοπούν. Το είχα ψάξει γιατί κοίταζα και γω μια sx4 παλαιότερα. Νομίζω το έχω αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος ή στο νήμα του Winchester team.
Νικο,μηπως ξερεις αν αυτα τα εξογκωματα ειναι σαν της φλατζας της benelli για να κεντραρει πανω στη βαση?
 
Καταρχας καλοριζικη κ να τη χαρεις. επειδη εχω βαλει κ εγω στο ματι την SX4 camo mobuc,εψαξα κ μου ειπαν οτι δεν παιρνει τις κλισεις SX3.πρεπει να μας πει καποιος ψαγμενος αν μπορουμε να βαλουμε κλισεις στην SX4. και κατι αλλο,ο κοσμος πρεπει να μαθαινει τι λεει ο καθενας που κανει τον ειδικο στο πως ερχεται το κοντακι.κ εξηγουμαι,ειμαι στην εκθεση στο μοναδικο περιπτερο που εχει SX4 συνθετικη καινουργια,επωμιζω κ μου λεει ο (ειδικος) θελει στριψιμο το κοντακι!!!!τον ρωταω δεν εχουμε κλισεις?οχι κ πως θα γινει?με ζεσταμα σιγα-σιγα θα στριψει οσες μοιρες χρειαζεται!!!τα συμπερασματα δικα σας. φιλε Κωστα αν δεν παιρνει κλισεις υπαρχει κατι αλλο αλλα θα το αφησουμε τελευταιο.
Ποιος την ειχε ,μήπως ο Πλαστουργός;
Σε ρωταω γιατι αυτος κανει αυτο που αναφέρεις ,το οποιο εχω κανει στην sx3..
Πληροφοριακά για το φίλο που ρώτησε αλλά και για οποιονδήποτε άλλον , φλάντζες για την sx3 μπορείτε να βρείτε στον Καλκαντζάκο.
 
Ποιος την ειχε ,μήπως ο Πλαστουργός;
Σε ρωταω γιατι αυτος κανει αυτο που αναφέρεις ,το οποιο εχω κανει στην sx3..
Πληροφοριακά για το φίλο που ρώτησε αλλά και για οποιονδήποτε άλλον , φλάντζες για την sx3 μπορείτε να βρείτε στον Καλκαντζάκο.
Είναι απαράδεκτοι να βγάζουν όπλα χωρισ αλλαγές κλησεον τέτοιεσ μεγάλες εταιρείες
 
Είναι απαράδεκτοι να βγάζουν όπλα χωρισ αλλαγές κλησεον τέτοιεσ μεγάλες εταιρείες
Πεστα ,σύγχρονη καραμπίνα χωρίς φλάντζες και κάθεται ο άλλος και ζεστάνει τα πλαστικά κοντάκια για να δώσει κλίση.
 
Η πρώτη φλάτζα είναι από sx3, η δεύτερη είναι τροποποιημένη για sx4. Πιστεύω να σε κάλυψα.
View attachment 87418
Η πρώτη φλάτζα είναι από sx3, η δεύτερη είναι τροποποιημένη για sx4. Πιστεύω να σε κάλυψα.
View attachment 87418
ευχαριστω πολυ νικο με κατατοπισες τελεια.αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται καν οπλουργος.τι στο διαολο ταχουμε τα γαλονια 45 χρονια με τα οπλα.σας ευχαριστω ολους με τα σχολια.εννοειται επρεπε τετοια εταιρεια να εχει μαζι τις κλισεις.καποιος εκτος νηματος ειπε για την SX4 οτι ψιλοντουφεκαει γιατι τα παπια πουκυνηγανε στο αμερικα πανε προς τα πανω!!!!ως για το φιλο που ειπε για τον ΑΝΤΡΕΑ ναι αυτος ειναι., dim63.εγω δεν ειμαι οπλουργος ουτε θελω να κανω τον εξυπνο.ρωταω λοιπον αντι να γυρισεις το κοντακι δεν ειναι προτιμοτερο να τροχισει καποιος ειδικος το κοντακι στον αιθερα?(απαραιτητη προυποθεση να παταει σωστα στη βαση του οπλου).
 
Back
Top