Winchester SX4

ευχαριστω πολυ νικο με κατατοπισες τελεια.αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται καν οπλουργος.τι στο διαολο ταχουμε τα γαλονια 45 χρονια με τα οπλα.σας ευχαριστω ολους με τα σχολια.εννοειται επρεπε τετοια εταιρεια να εχει μαζι τις κλισεις.καποιος εκτος νηματος ειπε για την SX4 οτι ψιλοντουφεκαει γιατι τα παπια πουκυνηγανε στο αμερικα πανε προς τα πανω!!!!ως για το φιλο που ειπε για τον ΑΝΤΡΕΑ ναι αυτος ειναι., dim63.εγω δεν ειμαι οπλουργος ουτε θελω να κανω τον εξυπνο.ρωταω λοιπον αντι να γυρισεις το κοντακι δεν ειναι προτιμοτερο να τροχισει καποιος ειδικος το κοντακι στον αιθερα?(απαραιτητη προυποθεση να παταει σωστα στη βαση του οπλου).
Γιάννη (αν μου επιτρέπεις τον ενικό), πρόσεξε όμως γιατί η συγκεκριμένη πατέντα έγινε σε όπλο με συνθετικά. Το λέει και στην φωτογραφία στην τελευταία σημείωση. Δεν εγγυώμαι πως θα είναι το ίδιο αποτέλεσμα και στην ξύλινη έκδοση.
Όσον αφορά το τρόχισμα έχε στο νου σου πως δεν παίρνει μεγάλες κλίσεις, σαν κοντάκι γιατί είναι τσίμα - τσίμα με την τζαβέτα.
 
Αν είναι να έρθει το κοντάκι με φλατζα (μαμισια,τροποποιημένη η κατασκευή),
ποιος ο λόγος να πειραχτει αυτό καθαυτό το κοντάκι?
Αν παρ'ολες τις προσπάθειες τελικά ΔΕΝ έρθει εκεί που θέλουμε τι έχουμε?
Ένα κοντάκι πειραγμενο το οποίο και να θέλουμε να το διώξουμε δεν θα μπορούμε η αν τα καταφέρουμε θα το δώσουμε κοψοχρονια!!

Υπόψη ότι για να κάνουμε δουλίτσα με την μπροστινή φλατζα,απαραίτητη προϋπόθεση είναι να "ακούει"και στην πίσω(μεταλλική),να υπάρχει περιθώριο.
 
Καλησπέρα ! Αγόρασα την sx4 field και ενδιαφέρομαι για φλατζα αλλαγής κλίσης (τραβάει 15cm επάνω στα 20μ ). Έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βρω από την sx3 ;
Δεν παίρνει τίποτα η SX4, εκτός από μήκος με τις φέτες που έχει. Ή θα προσαρμοστείς πάνω στο τουφέκι ή θα τροποποιήσεις το υπάρχον ή αν δεν τροποποιείται φτιάχνεις άλλο κοντάκι στο μέτρα σου. Αφού φεύγει μόνο πάνω, κούμπωσε στο μάγουλο πιό βαθιά, σε συνδυασμό με μάκρυμα του κοντακίου. Με ένα πρόχειρο υπολογισμό θες περίπου 5 χιλιοστά κάτω στο κοντάκι. Μάλλον είναι εφικτή η τροποποίηση του υπάρχοντος. Σε κάθε περίπτωση μη το σκεφτείς καν για λύγισμα με ζέσταμα. Θα μαμηθούν τα πάντα. Μιλάω για να στο πλανίσει ο κοντακάς.
 
Αν είναι να έρθει το κοντάκι με φλατζα (μαμισια,τροποποιημένη η κατασκευή),
ποιος ο λόγος να πειραχτει αυτό καθαυτό το κοντάκι?
Αν παρ'ολες τις προσπάθειες τελικά ΔΕΝ έρθει εκεί που θέλουμε τι έχουμε?
Ένα κοντάκι πειραγμενο το οποίο και να θέλουμε να το διώξουμε δεν θα μπορούμε η αν τα καταφέρουμε θα το δώσουμε κοψοχρονια!!

Υπόψη ότι για να κάνουμε δουλίτσα με την μπροστινή φλατζα,απαραίτητη προϋπόθεση είναι να "ακούει"και στην πίσω(μεταλλική),να υπάρχει περιθώριο.
To the point ο μάστορας.
 
Η πρώτη φλάτζα είναι από sx3, η δεύτερη είναι τροποποιημένη για sx4. Πιστεύω να σε κάλυψα.
View attachment 87418
Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα την βρει, γιατί το συγκεκριμένο κατάστημα είναι Αμερική...και από Αμερική, ξεχάστε τα ανταλλακτικά
 
Γιάννη (αν μου επιτρέπεις τον ενικό), πρόσεξε όμως γιατί η συγκεκριμένη πατέντα έγινε σε όπλο με συνθετικά. Το λέει και στην φωτογραφία στην τελευταία σημείωση. Δεν εγγυώμαι πως θα είναι το ίδιο αποτέλεσμα και στην ξύλινη έκδοση.
Όσον αφορά το τρόχισμα έχε στο νου σου πως δεν παίρνει μεγάλες κλίσεις, σαν κοντάκι γιατί είναι τσίμα - τσίμα με την τζαβέτα.
βεβαιως κ σου επιτρεπω.κ ο Κωστας για την συνθετικη μιλαει οτι δεν!!ως γιαυτο που γραφεις με τη τζαβετα ,φαγαμε 2 κοντακια αλλης μαρκας κ πατησανε τελεια
 
Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα την βρει, γιατί το συγκεκριμένο κατάστημα είναι Αμερική...και από Αμερική, ξεχάστε τα ανταλλακτικά
Φοράει τις ίδιες με brow gold/maxus 1. Εγώ όταν μαλακίστηκα με αυτή την πατέντα αυτές χρησιμοποίησα και τις πήρα από τη μετπλαστ, μέσω του Καλκατζάκου.
 
Φοράει τις ίδιες με brow gold/maxus 1. Εγώ όταν μαλακίστηκα με αυτή την πατέντα αυτές χρησιμοποίησα και τις πήρα από τη μετπλαστ, μέσω του Καλκατζάκου.
Κατάφερες να το φέρεις στα μέτρα σου ;
 
Δεν παίρνει τίποτα η SX4, εκτός από μήκος με τις φέτες που έχει. Ή θα προσαρμοστείς πάνω στο τουφέκι ή θα τροποποιήσεις το υπάρχον ή αν δεν τροποποιείται φτιάχνεις άλλο κοντάκι στο μέτρα σου. Αφού φεύγει μόνο πάνω, κούμπωσε στο μάγουλο πιό βαθιά, σε συνδυασμό με μάκρυμα του κοντακίου. Με ένα πρόχειρο υπολογισμό θες περίπου 5 χιλιοστά κάτω στο κοντάκι. Μάλλον είναι εφικτή η τροποποίηση του υπάρχοντος. Σε κάθε περίπτωση μη το σκεφτείς καν για λύγισμα με ζέσταμα. Θα μαμηθούν τα πάντα. Μιλάω για να στο πλανίσει ο
Θα έρθει αν πειράξω κοντάκι ή φταίει το σκοπευτικό με την ρίγα ;
 
Κατάφερες να το φέρεις στα μέτρα σου ;
Όχι. Προσαρμόστηκα εγώ πάνω του. Είχα το πλαστικό και δεν έπαιρνε τίποτα
Θα έρθει αν πειράξω κοντάκι ή φταίει το σκοπευτικό με την ρίγα ;
Μίλησα με οπλουργους και μου είπαν δεν γίνεται τίποτα διότι το πρόβλημα είναι στην ρίγα με το σκοπευτικό . Έτσι λειτουργεί αυτό το όπλο κτλ
Πιστεύω θα 'ερθει. Μήπως οι οπλουργοί θεωρούν ότι χρησιμοποιείς ρίγα και ακίδα? Αν κάνεις διοφθαλμή σκόπευση αγνοώντας ρίγα και ακίδα δεν βλέπω λόγο να μην το φέρεις. Μη τα θεωρήσεις γκαραντί αυτά που λέω, δεν είμαι ειδικός. Δε ρωτάς και κανένα που ασχολέιται με κοντάκια και μετροληψίες?
Κάνε το εξής αν μπορείς για να διαπιστώσεις αν ακούει το κοντάκι:
Βάλε με ταινία κάτι (πχ. φύλα φελού) στο χτένι για να σηκωθεί (μειωθεί η κλιση) και ρίξε. Αν φύγει πιό πάνω η τουφεκιά απ' ότι τώρα, σημαίνει ότι το κοντάκι ακούει σε μετατροπή. Βέβαια κάνοντας διόφθαλμη σκόπευση, αγνοώντας ρίγα και ακίδα γιατί αν τα χρησιμοποιείς, ότι και να κα΄νεις στο κοντάκι δε θα έχει νόημα.
 
Διοφθαλμη κάνω με όλα τα όπλα που έχω! Φλατζα θα περάσω από browning και θα βάλω πίσω στο κοντάκι για αρχή μια φέτα επιμήκυνσης επάνω 6mm και κάτω θα το φέρω 2mm . Με άλλο σκοπευτικό μεγαλύτερο έχει διορθωθεί 60%
 
Όχι. Προσαρμόστηκα εγώ πάνω του. Είχα το πλαστικό και δεν έπαιρνε τίποτα


Πιστεύω θα 'ερθει. Μήπως οι οπλουργοί θεωρούν ότι χρησιμοποιείς ρίγα και ακίδα? Αν κάνεις διοφθαλμή σκόπευση αγνοώντας ρίγα και ακίδα δεν βλέπω λόγο να μην το φέρεις. Μη τα θεωρήσεις γκαραντί αυτά που λέω, δεν είμαι ειδικός. Δε ρωτάς και κανένα που ασχολέιται με κοντάκια και μετροληψίες?
Κάνε το εξής αν μπορείς για να διαπιστώσεις αν ακούει το κοντάκι:
Βάλε με ταινία κάτι (πχ. φύλα φελού) στο χτένι για να σηκωθεί (μειωθεί η κλιση) και ρίξε. Αν φύγει πιό πάνω η τουφεκιά απ' ότι τώρα, σημαίνει ότι το κοντάκι ακούει σε μετατροπή. Βέβαια κάνοντας διόφθαλμη σκόπευση, αγνοώντας ρίγα και ακίδα γιατί αν τα χρησιμοποιείς, ότι και να κα΄νεις στο κοντάκι δε θα έχει νόημα.
Αύριο θα κάνω το κόλπο με το χτένι και θα γράψω ξανά
 
Αν ξοδέψεις πολύ χρόνο με το τουφέκι και με την επώμιση σου θα το μάθεις. Θέλει όμως υπομονή και αρκετές δοκιμές για να αποκτήσεις μνήμη μυών
Αν το κοντάκι βαράει λαθοσ όσο χρόνο και να ξοδεψει τσάμπα κοπωσ αφού δεν έχει φλαντζεσ για αλλαγές κλησεον ...το μόνο που τον σωζη είναι κοντάκι καινουργιο
 
Back
Top