Winchester SX4

Είναι μια κουβέντα που ποτέ δε θα τελειώσει για την απόδοση των όπλων και είναι απλό το γιατί.
Η άποψη του ενός σοβαρού ανθρώπου πρέπει να εξαρτάτε από τα βιώματά του την αντίληψη του και λίγο από το τι ακούει από τρίτους όσον αφορά τα όπλα .Έτσι είναι δύσκολα να υπάρξει κυνηγός που ενώ ρίχνει μόνο εμπορικά φυσίγγια να κυνηγά όλα τα θηράματα σε όλες τις συνθήκες και με διαφορετικά όπλα ,για να βγάλει ασφαλή άποψη επομένως στις χαλαρές συνθήκες και στα μικρά θηράματα σχετικά που κυνηγά η πλειοψηφία μέτρο σύγκρισης είναι η αξιοπιστία και η απλότητα με ότι συνεπάγεται.Για αυτό και οι προτιμήσεις είναι αυτές που είναι .Η δική μου άποψη είναι ότι οι Αμερικάνοι σε αυτογεμες παράγουν ανώτερες βλητικα κανες και οι εταιρίες Remington,Winchester, browning έχουν ξεχωριστή θέση και έχουν μια σταθερή αξία σαν όπλα .Όλα θα σκοτώσουν κάποια όμως το κάνουν καλύτερα δυστυχώς αυτήν την διαπίστωση θα την κουβαλάω όσο ζω όπως και ότι ένα σωστό κοντάκι θα σου αυξάνει πάντα την αυτοπεποίθηση και θα αγαπάς περισσότερο το όπλο σου ακόμα και το πιο προβληματικό να είναι.
Συμφωνω στην αποψη σου για τα αμερικανικα οπλα,ναι οντως εκφραζουν καλυτερη διαχειρηση σε μια μεγαλη γκαμα,θεαματικα σκασιματα και ποσο μαλλον σε μεγαλα θηραματα και "σοβαρα" κυνηγια,χωρις να θελω να κανω διακρισεις.
 
Έχει καλύτερη σταθερότητα η κάνη της browning και της Winchester από της Fabarm; Εγώ με τα μαμά τσοκ της φαμπαρμ έβγαζα εξαιρετικές τουφεκιές σε όλα που για να πιάσω απόδοση με την brow ήθελα να αγοράσω τσοκ. Και δεν το έλεγα μόνο εγώ αλλά και ο φίλος μου που είχε την gold τα ίδια μου έλεγε ότι η κάνη της φαμπαρμ στέκετε ανετα δίπλα στην browning. Και την κυνήγησα χρόνια μπορεί από μηχανισμό να ήταν για τα ανάθεμα αλλά η κάνη της ήταν το κάτι άλλο και δεν διάλεγε φυσίγγια ότι της έβαζε το έριχνε σε όλες της καιρικές συνθήκες.
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θηξω τις φαμπαρμ
 
Έχει καλύτερη σταθερότητα η κάνη της browning και της Winchester από της Fabarm; Εγώ με τα μαμά τσοκ της φαμπαρμ έβγαζα εξαιρετικές τουφεκιές σε όλα που για να πιάσω απόδοση με την brow ήθελα να αγοράσω τσοκ. Και δεν το έλεγα μόνο εγώ αλλά και ο φίλος μου που είχε την gold τα ίδια μου έλεγε ότι η κάνη της φαμπαρμ στέκετε ανετα δίπλα στην browning. Και την κυνήγησα χρόνια μπορεί από μηχανισμό να ήταν για τα ανάθεμα αλλά η κάνη της ήταν το κάτι άλλο και δεν διάλεγε φυσίγγια ότι της έβαζε το έριχνε σε όλες της καιρικές συνθήκες.
Έχω κυνηγιση και με τα δύο όπλα η καννη τησ φαμπαρμ στέκεται άνετα δηπλα σε αμερικανικά
 
Εγώ ρε παιδιά νομίζω ότι στα λειοκανα δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε πολύ με τις κάννες. Τη διαφορά την κάνουν το φυσίγγι και το τσοκ
Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι κάνες κάνουν τη διαφορά στο φυσίγγι και γι αυτό πάντα ψάχνεις φυσίγγι να ταιριάζει στη κανη και στο τρόπο που ρίχνεις.ακομα και σε ίδια μοντελα της ίδιας εταιρείας έχουν διαφορά οι κάνες μεταξύ τους
 
Οταν μιλαμε για λειοκανο και χρηση για κυνηγι με σκαγια, οι διαφορες ειναι τοσο μικρες που δεν μπορουμε να τις αντιληφθουμε.
Αν παρουμε ως δεδομενο οτι μια καννη εχει ελαχιστα καλυτερη βλητικη αποδοση απο μια αλλη , αυτη η διαφορα δεν θα φανει γιατι μεσα στην εξισωση πρεπει να μπουν και οι μικροδιαφορες του (ιδιου) πυρομαχικου.
Δηλαδη, η μκροδιαφορα στο καψουλι, στη δοση πυριτιδας, στη δοση σκαγιων, στο πατημα, στο ρελι, κλπ...
Κανοντας στο τελος τον λογαριασμο βλεπεις οτι δεν σε αφορα ολο αυτο εκτος αν εισαι σκοπευτης και πας για πρωταθλημα, οποτε προσπαθεις, οσο γινεται, να μειωσεις το σφαλμα.
Η αν εισαι βλητικος και ψαχνεις την τελειοτητα.
Για εμας τους απλους κυνηγους ειναι μια ωραια ιστορια για να γεμιζουμε τον νεκρο χρονο και να φαντασιωνομαστε οτι εχουμε η θα αποκτησουμε το τελειο λειοκανο...
( μιας και εμεις ειμαστε τελειοι και δεν παιρνουμε αλλη βελτιωση...)
 
Μπαμ κανουν οι διαφορες σε σκασιδια ,δυναμη στο κυνηγι,μην τρελαθουμε!! Αλλο ειναι να βλεπεις μια μετρια καταβολη κι αλλο σταματηματα και σκασιδια στον αερα!! Με την πρωτη τουφεκια το καταλαβαινεις αυτο.
 
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θηξω τις φαμπαρμ
απλά κουβέντα κάνουνε Δημήτρη σε αυτά που είχα δει εγώ σε θηράματα δύσκολα όπως είναι τα υδρόβια μιας και είναι το κυνήγι μου. Και δεν είμαι αυτή την στιγμή κάτοχος Fabarm για να πω οτι την υποστηρίζω κιόλας όταν αγόρασα όπλο το μόνο που με σταμάτησε να πάρω Fabarm ήταν ο μηχανισμός της γιατί έχω άσχημες εμπειρίες με τον μηχανισμό της.
 
Μπαμ κανουν οι διαφορες σε σκασιδια ,δυναμη στο κυνηγι,μην τρελαθουμε!! Αλλο ειναι να βλεπεις μια μετρια καταβολη κι αλλο σταματηματα και σκασιδια στον αερα!! Με την πρωτη τουφεκια το καταλαβαινεις αυτο.
Το έβλεπα αυτό για αυτό στο λέω την είχα πάρει 61 εκ και με το 3 άστρα γινόταν 66εκ και έκανε κάτι σκασίματα στα πουλιά στον αέρα το έβλεπες γυρνούσαν κεφάλια και φτερά ανάποδα σαν να τα χτυπούσε κεραυνός. Βέβαια θέλω να πω ότι ειχα της πρώτες tribore νομίζω ειχαν διαφορετική διαμόρφωση από της σημερινές ξεκινούσαν με 18,8 ενώ η σημερινές νομίζω 18,7
 
Ίσως είναι το μόνο κυνήγι που όση δύναμη και να έχεις χρειάζεται αλλά θα σου πω ότι το γουρούνι πέφτει και με 20 Άρι διαμέτρημα μαγκουμ άρα ,Όπως και ότι στο χωριό μου μικρός θυμάμαι όσα βόδια δε πιάνονταν και τα ήθελαν για σφάξιμο τα ντουφεκουσαν με απλά φυσίγγια ακόμα και 100 βόλα άσσους δηλ και πήγαιναν Τούμπα σε λογική απόσταση πάντα.
Μια μέση απόσταση είναι τα 30-40 μέτρα , δεν νομίζω να πέσει αγριογούρουνο με διασποράς ή 3αρι λαγού .(δοκιμασμένο ) φιλικά το λέω πάντα
 
Μια μέση απόσταση είναι τα 30-40 μέτρα , δεν νομίζω να πέσει αγριογούρουνο με διασποράς ή 3αρι λαγού .(δοκιμασμένο ) φιλικά το λέω πάντα
Δε μιλάμε για τριάρι αλλα να μην λέμε ότι πέφτει μόνο με μαγκουμ γιατί σε λίγο θα τα θεοποιησουμε τα γουρούνια λες και φοράνε αλεξίσφαιρο πολύ δυνατό και ανθεκτικό ζώο αλλά όλα τα απλά 9 βολα και μόνοβόλα το διαπερνάνε το αν δε πέφτει είναι διότι δεν βρίσκουν ζωτικό όργανο και εξηγώ και με ένα 9 αρι αν πλακώσεις κάποιον μπορεί να τον περασουν 3/4 σφαίρες που αν δε βρουν ζωτικό όργανο η αρτηρία θα ζήσει μια χαρά τι θα πούμε ήθελε 45 αρι γιατί δεν ήταν δυνατό το όπλο ,κάπως έτσι πάει και με το γουρούνι το σύνηθες δεν είναι ότι λείπει δύναμη αλλά λείπει καίριο πλήγμα .Συμβαίνει και με τα πουλιά και λέμε βάλε χοντρυτερο σκάκι για μεγαλύτερο σοκ η περισσότερα γρ για περισσότερα πλήγματα όχι δυνατότερο φυσίγγι σε διάτρηση, απλά γιατί στο μόνοβολο την ίδια διάμετρο ρίχνεις βλήματος είτε μαγκουμ είτε απλό.Πολλες φορές έχεις μεγαλύτερη διάτρηση με ένα απλό γρήγορο φυσίγγι παρά με μαγκουμ . θέλω να καταλήξω τη κουβέντα ότι ένα όπλο με 70 άρα θαλάμη κάνει όλα τα κυνήγια αν και ίσως υστερεί θα είναι πολύ μα πάρα πολύ σπάνιο και σε βολές εκτός ορίων Όχι κανόνας .
 
Last edited:
Εγω θεωρω, πως ειναι η βυσμάτωση που τερειαζει σε καθε αυλό και πως ειναι αυτη, που κανει τη διαφορα.....
Η βυσματωση και ο όγκος της γόμωσης είναι σημαντικοί παράγοντες στην απόδοση,γι'αυτό υπάρχει και μια μη ομοιομορφία μεταξύ των τσοκ δεν υπάρχει αναλογικότητα μπορεί να ρίξεις με 35 γρ πχ με 3* και να δεις παπάδες και με τα ίδιο φυσίγγι με άλλο τσοκ να δεις παπάρια.διοτι η διαμόρφωση της κάνης στο σημείο του τσοκ χαλαει τη σούπα με τη συγκεκριμένη σύσφιξη .Επίσης οι κανες με τα εναλλασσόμενα τσοκ παίρνουν βελτίωση από τσοκ και μόνο ασχέτως την καλή η κακή συμπεριφορά που μπορεί να έχουν .Αλλά η ποιοτική βυσματωση όπως είπε ο Κώστας που θα ταιριάζει στον αυλό σου και δεν θα δημιουργεί ούτε υπερπιεσεις ούτε κενά διαφυγής είναι ο νουμ ένας παράγοντας .
 
Εγώ ρε παιδιά νομίζω ότι στα λειοκανα δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε πολύ με τις κάννες. Τη διαφορά την κάνουν το φυσίγγι και το τσοκ
Δεν είναι ακριβώς έτσι ένας συγκεκριμένος όγκος σκαγιων δε βάλετε το ίδιο από όλες τις κανες όπως ούτε οι τάπες έχουν την ίδια απόδοση σε όλους τους αυλούς πλαστικές και μη .
 
Οι εικονες στις καταβολες με αυτες τις γεωμετριες ειναι θεαματικες και μενουν. Περιμετρικα μια κολώνα κλειστη 19 20 χιλ,οσο η θαλαμη. Αλλο να εχεις ενα οπλο με 1-1,5 κωνο σκαλοπατι και μετα 18,3 -,4 ,αλλο εναν κωνο προοδευτικο 10 ποντους και 18,7.
Μην λεμε οτι θελουμε.οπως και αεριων με αδρανειας στην αποδοση υπαρχει διαφορα ,στο ζορι που τρωει σε δυσκολες καιρικες συνθηκες η πρωτη.δεν θα το αναπτυξω παραπανω (βλεπε: δικαννα-δυναμη λογο μη απολιας αεριων κλπ-οπως και αεριων,πιο γρηγορη επανεμφραξη της καννης με νεο καλυκα.)
Εχει επιβεβαιωθει αυτο οσων αφορα το συστημα αναμεσα σε α5 νεα και 725

Καλη καννη σημαινει στο ζητουμενο:σε τι κατασταση θα βγουν τα σκαγια σου απο κει μεσα. Μιλαμε για πανω μισό εκατοστό διαφορα σε γεωμετρια αυλου και πιο ομαλη προσαρμωγη σε αυτον με τον κωνο
 
Back
Top