Walkie talkie

Ναι το ξερω ειδα ενα παλικάρι σημερα με το ακουστικό και ηταν πολυ βολικό δεν χρειάζεται να αφησεις το οπλο

Ναι το ξερω ειδα ενα παλικάρι σημερα με το ακουστικό και ηταν πολυ βολικό δεν χρειάζεται να αφησεις το οπλο κτλπ
Πως μιλάς απ το ακουστικό? Ποιο κουμπί πατάς? Εννοώ πως δεν χρειάζεται να αφησεις το όπλο
 
Πως μιλάς απ το ακουστικό? Ποιο κουμπί πατάς? Εννοώ πως δεν χρειάζεται να αφησεις το όπλο
Μπορει να το διατυπωσα και λαθος νομιζω πατας ενα κουμπακι που εχει στα handsfree αλλα αυτο που μου προτειναν τα παιδια πιο πανω εχει Φωνητική ενεργοποίηση μετάδοσης. αλλα δεν ξερω πως ακριβως δουλευει αυτο
 
Καλα αυτο προϋποθέτει και να μπορεσεις να πας στο κυνήγι χαχαχα
Δεν έχεις κάποιον να βγεις να τα δοκιμάσεις στη γειτονιά ,αν ακουγεσαι και ακούς καθαρά,αν φορτίζουν , δουλεύουν με το doa παίρνεις τα λεφτά σου πίσω .
 
Πως μιλάς απ το ακουστικό? Ποιο κουμπί πατάς? Εννοώ πως δεν χρειάζεται να αφησεις το όπλο
Και τα δύο γίνονται.
Θα μιλήσω για τα VHF/UHF μηχανάκια που γνωρίζω αλλά φαντάζομαι η ίδια τεχνολογία ακριβώς θα ισχύει και στα PMR που έχουν ακουστικό.

Ο πομποδέκτης έχει ένα κουμπί που όταν το πατάς εκπέμπεται η ομιλία σου. Αυτό το κουμπί ονομάζεται PTT (Press-To-Talk).
Όταν αγοράζεις ακουστικό για τον πομποδέκτη και το βάζεις στο αυτί σου αυτός συνήθως έχει και ένα κουμπάκι που είναι στο ύψος του στήθους σου και κάνει τη λειτουργεία του ΡΤΤ. Άρα όταν θέλεις να μιλήσεις δεν πατάς το κουμπί του μηχανήματος που μπορεί να είναι σε κάποια τσέπη, αλλά το κουμπί του ακουστικού.
Όμως,
Τα μηχανάκια έχουν στο μενού τους μία λειτουργία που ονομάζεται VOX (Voice-Operated Exchanged). Όταν έχεις ενεργοποιήσει αυτή τη λειτουργία τότε το μικροφωνάκι ακούει συνέχεια αλλά δεν εκπέμπει παρά μόνο όταν αρχίσεις να μιλάς. Δηλαδή όταν αρχίσεις να μιλάς, χωρίς να πατήσεις κανένα κουμπί ενεργοποιείτε αυτόματα το μικρόφωνο και εκπέμπει. Άρα με αυτό τον τρόπο μιλάς χωρίς να πατάς κανένα κουμπί.

Εγώ το έχω πάντα απενεργοποιημένο το VOX γιατί έχει την τάση να ενεργοποιείται όποτε ακούσει κάποιον ήχο και εκπέμπει πράγματα που μπορεί να μην θέλεις και εκτός του να σε κάνει ρεζίλι ενοχλείς και όλη την ομάδα με αυτό τον τρόπο. ΠΧ περπατάς και σκοντάφτεις και βρίζεις ή κάνουν θόρυβο τα κλαδιά μέσα από το δάσος που περνάς, ή κρώζει η καρακάξα ή η κίσσα, ή οτιδήποτε ακουστεί, το μηχανάκι θα ενεργοποιηθεί και θα ενοχλήσει όσους ακούνε. Αν το έχουν όλοι ενεργοποιημένο τότε μπορεί να γίνει μεγάλο μπάχαλο.
 
Απόκτησα το Baofeng UV-82
https://www.skroutz.gr/s/4719014/Ba...ης-UHF-VHF-5W-με-Μονόχρωμη-Οθόνη.html#reviews
Εβαλα πάνω την μπαταρία, το φόρτισα αλλά καθώς το ανοίγω (με το περιστροφικό κουμπί του) είναι νεκρό. Ουτε ήχο ούτε κάτι στην οθόνη, ουτε ο φακός ανάβει. Μήπως είχε κανείς το ίδιο? Μηπως κλειδωμένο? και θέλει ηλεκτρονικό ξεκλείδωμα?
Γιατί βάλε/ βγαλε και ξαναφόρτισε την μπαταρία το δοκίμασα
https://baofengtech.com/wp-content/uploads/2020/09/UV82HP_Manual_ReducedSize.pdf
 
Απόκτησα το Baofeng UV-82
https://www.skroutz.gr/s/4719014/Baofeng-UV-82-Ασύρματος-Πομποδέκτης-UHF-VHF-5W-με-Μονόχρωμη-Οθόνη.html#reviews
Εβαλα πάνω την μπαταρία, το φόρτισα αλλά καθώς το ανοίγω (με το περιστροφικό κουμπί του) είναι νεκρό. Ουτε ήχο ούτε κάτι στην οθόνη, ουτε ο φακός ανάβει. Μήπως είχε κανείς το ίδιο? Μηπως κλειδωμένο? και θέλει ηλεκτρονικό ξεκλείδωμα?
Γιατί βάλε/ βγαλε και ξαναφόρτισε την μπαταρία το δοκίμασα
https://baofengtech.com/wp-content/uploads/2020/09/UV82HP_Manual_ReducedSize.pdf
μηπως εχει πανω στις επαφες τιποτα για προστασια ειδες ? καποιο ναιλον ??αλιως επηστροφη και παρε αλλο
 
Απόκτησα το Baofeng UV-82
https://www.skroutz.gr/s/4719014/Baofeng-UV-82-Ασύρματος-Πομποδέκτης-UHF-VHF-5W-με-Μονόχρωμη-Οθόνη.html#reviews
Εβαλα πάνω την μπαταρία, το φόρτισα αλλά καθώς το ανοίγω (με το περιστροφικό κουμπί του) είναι νεκρό. Ουτε ήχο ούτε κάτι στην οθόνη, ουτε ο φακός ανάβει. Μήπως είχε κανείς το ίδιο? Μηπως κλειδωμένο? και θέλει ηλεκτρονικό ξεκλείδωμα?
Γιατί βάλε/ βγαλε και ξαναφόρτισε την μπαταρία το δοκίμασα
https://baofengtech.com/wp-content/uploads/2020/09/UV82HP_Manual_ReducedSize.pdf
Αλλαγή ... αμέσως
 
Απόκτησα το Baofeng UV-82
https://www.skroutz.gr/s/4719014/Baofeng-UV-82-Ασύρματος-Πομποδέκτης-UHF-VHF-5W-με-Μονόχρωμη-Οθόνη.html#reviews
Εβαλα πάνω την μπαταρία, το φόρτισα αλλά καθώς το ανοίγω (με το περιστροφικό κουμπί του) είναι νεκρό. Ουτε ήχο ούτε κάτι στην οθόνη, ουτε ο φακός ανάβει. Μήπως είχε κανείς το ίδιο? Μηπως κλειδωμένο? και θέλει ηλεκτρονικό ξεκλείδωμα?
Γιατί βάλε/ βγαλε και ξαναφόρτισε την μπαταρία το δοκίμασα
https://baofengtech.com/wp-content/uploads/2020/09/UV82HP_Manual_ReducedSize.pdf
Το θεμα λύθηκε εύκολα, τελικά. Το "μηχανάκι" ήταν ΟΚ αλλά έχει μια ...ιδιοτροπία η μπαταρία και κούμπωνε στραβά, χωρίς να φαίνεται. Ξέχασα να σας ενημερώσω.
 
καλησπέρα στην παρέα,
πήρα τις midland xt10 και μετά από μια χρήση, όταν πατάω για να μιλήσω, βλέπω ότι η μπαταρία έχει μια γραμμή. όταν δεν μιλάω είναι full! τις έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει να πάρω επαναφορτιζομενες μπαταρίες κ φορτιστή μπαταριών? κατά τ άλλα είναι οκ για τις αποστάσεις που τις θέλω κ πολύ μικρές και χρηστικές.
 
Εχω τον ΤΥΤ 8000 και σκέφτομαι να πάρω μια μαγνητική βάση , να βάλω μια κεραία diamond antenna , και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει το κόστος , και αν θα κερδίσω κάτι στην εκπομπή , αλά και στην λήψη.
 
καλησπέρα στην παρέα,
πήρα τις midland xt10 και μετά από μια χρήση, όταν πατάω για να μιλήσω, βλέπω ότι η μπαταρία έχει μια γραμμή. όταν δεν μιλάω είναι full! τις έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει να πάρω επαναφορτιζομενες μπαταρίες κ φορτιστή μπαταριών? κατά τ άλλα είναι οκ για τις αποστάσεις που τις θέλω κ πολύ μικρές και χρηστικές.
Δεν αξίζει ...
 
Εχω τον ΤΥΤ 8000 και σκέφτομαι να πάρω μια μαγνητική βάση , να βάλω μια κεραία diamond antenna , και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει το κόστος , και αν θα κερδίσω κάτι στην εκπομπή , αλά και στην λήψη.
όσο πιο μακριά κεραία τόσο καλύτερη εκπομπή και λήψη
 
Εχω τον ΤΥΤ 8000 και σκέφτομαι να πάρω μια μαγνητική βάση , να βάλω μια κεραία diamond antenna , και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει το κόστος , και αν θα κερδίσω κάτι στην εκπομπή , αλά και στην λήψη.
Σε κάποιες παρτίδες μέσα στο κουτί είχε και δεύτερη μεγάλη κεραία
 
Βασίλη όντως έχει μέσα και δεύτερη μεγάλη κεραία , απλά λέω αν βάλω μια μεγαλύτερη αν θα δώσει κάτι παραπάνω στο φορητό.
Σίγουρα θα δώσει σε κάποιες συχνότητες.... καλύτερη λήψη σίγουρα και καλύτερη εκπομπή
 
Σίγουρα θα δώσει σε κάποιες συχνότητες.... καλύτερη λήψη σίγουρα και καλύτερη εκπομπή
Οι συχνότητες που το δουλεύεις είναι στα VHF ή στα UHF ; Αν δουλεύεις στα vhf μείνε χαμηλά.... από 140,000 έως 148,000 αλλά να έχεις υπόψη σου ότι μπορεί σε αυτές κάπου να υπάρχουν κάποιες που χρησιμοποιούνται από χιονοδρομικά,εκαβ κτλ
 
Ποιο ψηλά κάποιες χρησιμοποιούνται από αστυνομία, λιμενικό, πυροσβεστική. Αν και συνήθως το λιμενικό έχει και στα UHF. Επίσης να γνωρίζεις ότι πρέπει για την χρήση του φορητού να έχεις άδεια ραδιοερασιτεχνη και πέρα από αυτό να μην υπάρχει αποθηκευμένη κάποια συχνότητα που χρησιμοποιείται από την αστυνομία.....
 
Σίγουρα θα δώσει σε κάποιες συχνότητες.... καλύτερη λήψη σίγουρα και καλύτερη εκπομπή
Μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κεραία στα χαμηλού κόστους κινέζικα μηχανάκια, θα δώσει καλύτερη εκπομπή, όμως στην λήψη είναι πολύ πιθανο να «κουφαθεί» τελείως ο δέκτης, ειδικότερα όταν βρεθείς σε περιβάλλον με ισχυρές εκπομπές κοντά στις περιοχές λειτουργίας του μηχανήματος.

Τα περισσότερα κινέζικα μηχανάκια έχουν δέκτες ευρείας ζώνης (γιατί είναι φθηνοί) με υψηλή ευαισθησία αλλά με πολύ χαμηλή επιλεκτικότητα με αποτέλεσμα να «μπουκώνουν» όταν μια καλή κεραία θα κατεβάσει ένα φάσμα από ισχυρές RF στην είσοδο του.

Την υπερφόρτωση και το «μπούκωμα» του δέκτη είναι πολύ δύσκολο να την καταλάβεις. Ο δέκτης παραμένει σιωπηλός και μόνον πάρα πολύ ισχυρά σήματα μπορεί να ακούσει.

Τα φορητά VHF/UHF προορίζονται για φορητή χρήση και γι αυτό έχουν και κεραίες με μικρο μέγεθος και χαμηλή απολαβή. Για το αυτοκίνητο κατάλληλα μηχανήματα είναι τα mobile VHF/UHF που όπως και τα βάσεως έχουν πολύ καλύτερους και επιλεκτικότερους δέκτες και δέχονται χωρίς προβλήματα κεραίες με πολύ υψηλές απολαβές.

Στο λεκανοπέδιο και στο Σαρωνικό οσα κινέζικα σύνδεσα με εξωτερική κεραία (Diamond X50) υπερφόρτωσαν με εξαίρεση τα wouxun kg-uv 5d, kg-uvd1p και quansheng tg-uv2 τα οποία έχουν υπερετερόδυνους δέκτες.

To TYT 8000D δεν το εχω συνδέσει στην x50 και έτσι δεν εχω εμπειρία. Ωστόσο μάθε από εκει που το αγόρασες αν ο δέκτης του είναι υπερετερόδυνος (όχι sdr η dsp). Αν είναι υπερετεροδυνος προχώρησε άφοβα σε καλύτερες με «λογική» απολαβή κεραίες. Αν όχι μείνε με τις μανισιες.
 
Last edited:
Back
Top